Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti Hakkında Temel Bilgiler

Çek Parlamentosu’nun Nisan 2016’da ülkenin isminin Çekya olarak değiştirilmesi üzerine bir karar aldı. Karar henüz resmileşmese de ülkenin Dış İşleri Bakanı Lubomir Zaoralek, gerekli başvuruların Birleşmiş Milletler’e yapılacağını duyurdu.

Bir Orta Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti batıdan doğuya doğru ayrılan Bohemya ve Marovya bölgelerinden oluşur ve daha büyük Silezya bölgesinin bir parçasıdır. Toplamda 14 ili bulunan ülkenin en büyük şehri, aynı zamanda başkent olan Prag şehridir. Ülke, Avrupa’nın en büyük ateist nüfusunu barındıran ikinci ülkesidir. Toplumun ortalama 60’ının dini inancı yoktur. Bundan dolayı kilise ve manastırlar konser salonu, müze ve benzeri alanlarda hizmet vermektedir.

1

Ülkenin dünya çapında tanınan ürünleri kristal, cam işlemeleri ve granattaşıdır. Ayrıca bira ülkenin en önemli sembollerindendir. Avrupa'nın kişi başına düşen bira tüketiminin en çok olduğu ülke Çek Cumhuriyeti’dir. Sanat, Çek halkının hayatında önemli bir yere sahiptir. Özellikle Bohemya halkı müziğe olan düşkünlükleriyle bilinir. 6-15 yaş arasında eğitimin mecburi ve parasız olduğu ülkede okuma-yazma bilenlerin oranı %99’dur.

Editörün Kaleminden

Çek Cumhuriyeti’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Çek Cumhuriyeti batıdan doğuya doğru ayrılan Bohemya ve Marovya bölgelerinden oluşur ve daha büyük Silezya bölgesinin bir parçasıdır. 14 ili bulunan ülkede her ilin kendi meclisi vardır. Başkenti ve en büyük şehri Prag’dır. Diğer önemli şehirleri ise Brno, Ostrava, Pilsen, Olomuts ve Liberec’dir.

Çek Cumhuriyeti'ne Nasıl Gidilir?

Çek Cumhuriyeti'ne hava yoluyla ulaşım Viyana veya Prag havaalanlarından yapılmaktadır. Viyana Havaalanı Brno'ya 130 km ve Prag'a 300 km mesafede bulunur. Prag'a, Antalya ve İstanbul'dan farklı farklı firmaların gerçekleştirdiği direkt uçuşlar mevcuttur. Aktarmasız uçuşlar 2 saat sürmektedir. Yaz mevsimlerinde diğer illerden de direkt uçuşlar yapılmaktadır.

Ülkeye kara yoluyla gitmekse uzun sürmektedir. Edirne üzerinden Kapıkule Sınır Kapısı kullanılarak Bulgaristan'a geçilerek Sırbistan ve Macaristan ülkelerine giriş yapılır. Macaristan'ın ardından ister Avusturya üzerinden, ister Slovakya üzerinden Çek Cumhuriyeti topraklarına varılabilir.

Çek Cumhuriyeti'nde deniz olmadığı için deniz yolu ile ulaşım mümkün değildir.

Çek Cumhuriyeti’ne Ne Zaman Gidilir?

Ilıman karasal iklime sahip olan ülkede aşırı sıcaklık farkları gözlemlenir. Kışlar oldukça sert geçtiğinden ve genellikle kar yağışlı olduğundan kış aylarında ülkeye gidilmesi tavsiye edilmez. Yaz aylarının serin geçtiği ülkede gezmek için en uygun dönem, mayıs ve eylül ayları arasıdır.

Çek Cumhuriyeti Kültürü

Çek Cumhuriyeti genel olarak güvenli ve suç oranı düşük olan bir ülkedir. Ülkede kurallar konusunda tolerans tanınmamaktadır. Özellikle alkollüyken motorlu araç kullanmanın ve trafik kurallarını çiğnemenin cezası ağırdır. Kapalı mekânlarda sigara içmek yasaldır. Buna rağmen bazı restoranlarda sigara içilmeyen bölümler de yer alır. Uyuşturucu madde kullanımı belirlenen sınırlarda yasaldır.

Çek Mutfağı 

 

Çek mutfağında et yemekleri yaygındır. Başta domuz eti olmak üzere sığır eti ve tavuk da popülerdir. Ülkedeki restoranlarda kaz, ördek, tavşan gibi av ürünleri de sunulmaktadır. Çek mutfağında çorbalar oldukça önemli bir yere sahiptir. Öğle ve akşam yemeklerinde özellikle patates ve karışık sebze ağırlıklı Bramboracka çorbası yer alır.

Çek mutfağının geleneksel yemeklerinden biri Domuz Kaburga'dır. Genelde odun ateşinde pişirilerek az miktarda salatayla servis edilen bu yemeğin domuz etinin en lezzetli kısmı olduğu düşünülür. Geleneksel Bohemya Tabağı çeşitli yemeklerden oluşan, içinde kızartılmış ördek, Moravian Serçesi adı verilen domuz eti, füme et, domuz sosis, kırmızı ve beyaz lahana, bol patates olan dev bir ızgara tabağıdır. Bir diğer tabaksa Sarımsak Soslu ve Kremalı Bohemya Tabağı. Bu tabakta da ekşi sarımsak sosu ve krema sos ile servis edilen ev yapımı sosis ve domuz sırt eti yer alır. Lahana salatası ve zeytinyağıyla servis edilen Kaz Bacağı, közde kızartılmış Domuz Bacağı, soğan, patates ve lahana ile servis edilen Domuz Biftek, tütsülenmiş domuz eti ve sarımsak ile pişirilmiş tavşan bacağının ıspanak ile servis edildiği TavşanYemeği de geleneksel yemekler arasında yer alır. Çek halkının ve turistlerin en çok tükettiği yemekse Kızarmış Ördek'tir. Çek mutfağının en önemli özelliklerinden biri tüm yemekler yanında Knedliky denilen ekmek içi ile servis edilmesidir. Ağır sosları ve domuz etinin yaygın kullanımıyla Türk damak tadına pek hitap etmeyen Çek mutfağının Türk mutfağına tek benzer yönü hemen hemen her yemeğin ekmekle servis edilmesidir

Pilsener tarzı biranın ana vatanı olan Çek Cumhuriyeti’nin mutfağında akla gelen ilk içecek de elbette biradır. Dünyanın en kaliteli biralarını üreten ülke olarak da anılır. Yerel içki Becherovka adındaki tarçınlı likörleri son derece popülerken diğer Çek biraları arasında Gambrinus, Staropramen, Krusovice, Radegast ve Velkopopovicky Kozel sayılabilir.

Çek Cumhuriyeti’nden Alınacak Hediyelik Eşyalar 

Tarihi Bohemya Kristalleri'nin üretildiği bir ülke olan Çek Cumhuriyeti'nde en önemli hediye de şüphesiz onlar olacaktır. Prag’da oldukça yaygın olan kuklacılık alınacak bir diğer hediye seçeneği olabilir. Ahşap oyuncaklar, Becherovka denen tarçınlı likör, tekstil ve kozmetik ürünleri, son derece meşhur olan lal taşı ve kehribardan yapılan ürünler diğer seçenekler arasında.

Çek Cumhuriyeti’nin Festivalleri

Ülkedeki en önemli festivallerden biri, ülkenin hem üretiminde hem kültüründe önemli bir yere sahip olan biranın 70'ten fazla çeşidinin sunulduğu Czech Beer Festival'dır. Avrupa'nın önemli gastronomik etkinliklerinden birisi olarak kabul edilen Czech Beer Festival, geleneksel kıyafetler giyerek servis yapan garsonların yanı sıra çeşitli müzik performansları ve gösterilerle de renkli görüntülere sahne oluyor. Festival her yıl mayıs ayında düzenleniyor. Biracıların yanı sıra kasap, aşçı ve restoranların da katıldığı festivalin bir de kendine ait "Tolar" adında bir para birimi bulunuyor. Katılımcılar festival boyunca yiyecek-içecek alabilmek için bu parayı kullanıyor.

Ostrava kentinde her yıl temmuz ayında düzenlenenColours of Ostrava da ülkenin önemli festivallerinden biri. Eski yüksek fırınların, maden ve demir fabrikasının olduğu bir alanda gerçekleştirilen festivalde birçok müzik türü yer alıyor. Festival, 2002 yılından bu yana yapılmaya devam ediyor.

Brno International Floklore Festival, 1990 yılından bu yana ağustos ayının sonu eylül ayının başı gibi düzenleniyor. Festivalde her yıl Çek Cumhuriyeti ve dünyanın farklı noktalarından gelen çok sayıda sanatçı tarafından konser veriliyor.

Early Music Festival, Gotik, Rönesans, Barok ve klasik dönemlere ait çalışmalarıyla seçkin müzik topluluklarının yer aldığı ve temmuz ayında gerçekleştirilen bir festivaldir. Çek Cumhuriyeti'nin yanı sıra yurt dışından da çok sayıda müzisyenin katıldığı festivalde, etnik ve alternatif müzik konserleri, dans gösterileri, atölye çalışmaları ve sergiler de yer alır.

Çek Cumhuriyeti’ndeki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak)

· Paskalya (Mart/Nisan - Her yıl farklı zamanlarda kutlanmaktadır)

· 1 Mayıs İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Çek Kurtuluş Günü (8 Mayıs)

· St. Cyril ve St. Methodius Günü (5 Temmuz)

· Hristiyan Reformist Jan Hus'ı Anma Günü (6 Temmuz)

· Çek Ulusallaşma Günü (28 Eylül)

· Bağımsız Çekoslovakya Devleti'nin Kuruluş Günü (28 Ekim)

· Özgürlük ve Demokrasi için Mücadele Günü (17 Kasım)

· Christmas Tatili (24-25-26 Aralık)

Çek Cumhuriyeti’nde İklim ve Hava Durumu

Çek Cumhuriyeti'nin denize kıyısı olmamasından dolayı yaz ve kış aylarındaki sıcaklık farkı yüksektir. Yaz ayları serin geçerken kış aylarında sert soğuklar hakimdir ve yağışlar genellikle kar şeklinde görülür. Dağların dağılımı nedeniyle iklim oldukça çeşitlidir. Yüksek rakımlı yerlerde genel olarak sıcaklıklar azalır ve yağış artar. Dağlarda kışlar alçak bölgelere göre daha soğuk geçerken yazlar serindir. Yüksekliği fazla olmayan ovalık bölgelerde yağış miktarı, 1000 mm civarındayken, yüksek dağların bulunduğu bölgelerde bu miktar 1500 mm civarındadır. En soğuk aylar ocak, şubat ve aralıktır. Sıcaklık nisan ayında hızla artarken yılın en sıcak ayları temmuz, ağustos ve haziran'dır.

Çek Cumhuriyeti’nin Kısa Tarihi

Tarihi 5. yüzyıla kadar dayanan bu ülke geçmişi boyunca Roma Cermen İmparatorluğu, Hamburglar, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun himayesine girdi. Birinci Dünya Savaşı neticesinde Avusturya-Macaristan imparatorluğu'nun yıkılmasının ardından Çek ve Slovak ulusları Çekoslovakya adı altında birleşerek bağımsızlıklarını ilan ettiler. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Çekoslavakya, Sovyet etkisi altına girdi.

Devamını Oku

Çek Cumhuriyeti’nin Ekonomisi 

Çek Cumhuriyeti, AB ortalamasına göre gelişmiş, kişi başına düşen gelire göre yüksek gelirli bir ekonomiye sahiptir. Genel olarak sanayiye dayalı bir ekonomisi olan ülke, kendi otomobillerini, tramvaylarını ve metrolarını üretmektedir. Çek Cumhuriyeti Avrupa'da en büyük 5. otomobil üreticisi konumundadır. Tarım ürünleri üretiminde kollektif tarıma geçilmesiyle verim düşmüş bu nedenle ülke, gıda ürünleri ithal etmek zorunda kalmıştır. Yaygın olarak hayvancılık yapılan ülkede en çok kümes hayvancılığına yoğunlaşılmıştır. Küçük baş hayvancılığın yaygın olmadığı ülkede büyük baş hayvancılık oldukça yaygındır. Ülke ekonomisinde turizm de önemli gelir kaynağıdır.

Endüstri alanında, ülkenin yüzde 30'unu kaplayan ormanlardan elde edilen ürünler oldukça önemlidir. Bu ürünler ülkenin ihtiyacını karşılar ve fazlası ihraç edilir. Ülkede üretilen madenler ihtiyacı karşılamadığı için önemli derecede maden ithal edilir. Bu madenlerin önemli bir kısmını demir oluşturmasına rağmen ülke en önemli çelik üreticilerinden biridir. Başlıca ticaret ortakları Almanya, Slovakya, Polonya, Avusturya, Çin, Fransa ve Rusya'dır. Çek Cumhuriyeti, ülkelerin makina, kimyevi madde, silah, tekstil ürünü ihtiyaçlarının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Ülkenin küresel ölçekte tanınırlığı olan ürünleri ise kristal, cam işlemeleri ve granattaşıdır. Ayrıca bankacılık, telekomünikasyon ve enerji özelleştirmelerindeki hareketler de yabancı yatırımcılara katkı sağlamaktadır. Çek Cumhuriyeti şehri olan Pilsen, Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülkede yerel bira üreticilerinin isim hakkını almıştır. Ülkedeki işsizlik oranı yüzde 4,1’dir. Bu oranla Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği'nde en düşük işsizlik oranına sahiptir.

Çek Cumhuriyeti’nde Din ve İnanç

Çek Cumhuriyeti dünyada en az dindar halklardan birine sahiptir. Avrupa Birliği içinde Estonya’dan sonra %60 oranıyla en fazla ateist nüfusu barındıran ülkedir. Ülkede az da olsa Katolik ve Protestan halk vardır.

Çek Cumhuriyeti’nde Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

PRAG BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Na Orechovce 69, 162 00 Praha-6, Czech Republic

Telefon: +420 224 311 402

+420 224 311 403

Faks: +420 224 311 279

[email protected]

http://prag.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nde Konuşulan Diller

Resmi dili Çekçe’dir. Nüfusunun %94,2'sini Çeklerin oluşturduğu ülkede kendi dillerini konuşan %1,9 oranında Slovak ve %0,4 oranında da Alman nüfus da vardır.

Çek Cumhuriyeti Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1oC
  • Şub -1oC
  • Mar 3oC
  • Nis 7oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 8oC
  • Kas 2oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus: 10,512,800
Dili: Çekçe
Para Birimi: Çek Korunası (CZK)
İklim: Ilıman Karasal İklim 

Big Mac Index: 2.98