Google+

Arama formu

Cesky Krumlov

Çek Cumhuriyeti’nin güneyinde bulunan Český Krumlov, çok renkli ve...
Devamı oku
Český Krumlov’da karasal iklim hakimdir. Yazları genelde sıcak ve...
Devamı oku
Český Krumlov, küçük bir yerleşim birimi olduğundan burada havalimanı...
Devamı oku
Český Krumlov’un bir kısmı araç trafiğine kapalıdır. Bu sebeple kenti...
Devamı oku
Český Krumlov, Avrupa’da yapılan savaşlardan neredeyse hiç etkilenmeden...
Devamı oku
Çek mutfağında çorbaların önemli bir yeri var. Český Krumlov’da...
Devamı oku
Český Krumlov küçük bir şehir olduğu için gece hayatı fazla canlı...
Devamı oku
Český Krumlov’da hediyelik eşya almak için eski şehrin ara...
Devamı oku
Beş Taç Yapraklı Gül Festivali (Haziran) Saray Müzik Festivali (...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Çek Devleti’nin Özgürlük Günü (1 Ocak) Paskalya...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 150 Polis: 156
Devamı oku
Krumlov isminin Almanca Krumme Aue’den, yani çarpık çayırdan...
Devamı oku
Vltava Nehri’nin üstündeki görkemli kalesi ve renkli, tarihle içiçe...
Devamı oku
Almanya ve Avusturya sınırlarına yakın olan Český Krumlov, Çek...
Devamı oku
Çek Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Český Krumlov şehrinin...
Devamı oku
Çek Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Český Krumlov’ın resmi...
Devamı oku
Çek Cumhuriyeti (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti’ne girmek için...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 CZK = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 13,160 / Dil: Çekçe / Para Birimi: Çek Korunası (CSK) / İklim: Karasal İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Český Krumlov Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cesky_Krumlov_015.jpg

Krumlov isminin Almanca Krumme Aue’den, yani çarpık çayırdan türediğine inanılıyor. Bu küçük Çek kasabası ortaçağdan günümüze hiç bozulmadan gelmiş ve adeta masalsı bir köy gibi karşımıza çıkıyor.

Civardaki ilk yerleşimin Roma İmparatorluğu’ndan bile eskiye dayandığı düşünülüyor. 13. yüzyılda inşa edilen Krumlov Kalesi ve çevresindeki binalar Gotik mimarinin ürünleri. Daha sonra zaman içerisinde Rönesans ve Barok mimarilerinin etkilerinin görüldüğü binaların yapımıyla şehir genişlemiş. Bu binaların neredeyse hepsi sapasağlam ayakta duruyor.

Krumlov Kalesi’ni merkez alarak kurulan Český Krumlov, 1300’lerden 1. Dünya Savaşı’na kadar Rosenberg, Eggenberg, Schwarzenberg gibi Alman soyluları tarafından yönetilmiş. Bu dönem içerisinde nüfusun çoğunluğunu Almanlar oluşturmuş. Ancak 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Çekoslovakya hükümeti bölgede yaşayan Almanları uzaklaştırmış. 2. Dünya Savaşı sonrasında kurulan komünist düzen döneminde kasabadaki yapılar kaderine terk edilmiş ve büyük hasar görmüş. 1989 Kadife Devrimi’yle birlikte komünist devletin yıkılmasıyla hızlı bir restorasyon çalışması yapılmış ve tarihi dokunun bozulması önlenmiş.

Bu masal gibi kasaba Vltava Nehri’nin etrafına kurulmuş ve kasabaya ulaşım için uzun yıllar boyunca kullanılmış. Ormanın, nehrin ve tarihi binaların buluşmasıyla ortaya çıkan kasaba 1992 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş. Aynı zamanda Çek Cumhuriyeti’nin bu listeye girmeye hak kazanan ilk yeri olma özelliğini de taşıyor.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=lFkOISIWEes

Český Krumlov’da Gezilecek Yerler

Český Krumlov, Avrupa’da yapılan savaşlardan neredeyse hiç etkilenmeden günümüze kadar gelebilmiş ender yerleşim yerlerinden biridir. Bu masalsı şehri ziyarete gelen turistler, gündüz de gece de yürüyüşler yaparak tarihi hissetmekten çok keyif alır.

Český Krumlov Kalesi

Český Krumlov Kalesi

Tahminen 13. yüzyılın ortalarında Witigonen ailesi tarafından temelleri atılan kale, 1300’lerin başında Rosenberg ailesine geçerek gotik anlayışla genişletildi. Daha sonra 16. yüzyılda kale “dar, karanlık ve sıkıcı” bulundu ve Rönesans anlayışla eklemeler yapılarak değiştirildi. Rosenberg ailesinin hızla yükselmesi ve zenginleşmesiyle kaleye İspanyol, Alman ve Polonya aristokrasisinden birçok soylu misafir oldu. Bu dönemde resim sanatının da gelişmesiyle birçok ressam kaleye davet edildi ve resimlerle kalenin duvarlarını süslenmeye başladı.

1622 yılında Rosenberg ailesinden varis kalmaması dolayısıyla İmparator Ferdinand, kaleyi varlıklı Eggenberg ailesine verdi. Eggenberg ailesinin entelektüel yönü sayesinde kale bu dönemde daha da genişletildi. Barok stilin hakim olduğu bu yıllarda, Deer Salonu (bugünkü adıyla Masquerade Salonu) çeşitli konserler için kullanıldı. Daha sonra bu salonun yetersiz görülmesiyle bir de tiyatro kompleksi inşa edildi. Barok dönemde popüler hale gelen park kültürü, Český Krumlov Kalesi’nde de etkisini gösterdi ve kalenin çevresindeki park bu dönemde yapıldı.

18. yüzyıl itibariyle kalenin sahipleri Schwarzenberg ailesi oldu ve onların yaptığı değişikliklerle kale bugünkü şeklini alarak Avrupa’nın en büyük kale komplekslerinden birisi oldu. Günümüzde kale ziyaretçilerine üç ana tur sunuluyor. Bunlardan birincisi Rönesans etkilerinin görüldüğü kısımlara, ikincisi Schwarzenberg tablolarına ve 19. yüzyıl etkilerine, üçüncüsü de tiyatro kompleksine ağırlık veriyor.

Český Krumlov şehrinin merkezinde, Vltava Nehri’nin kıyısında bulunan kale kompleksi turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

Cesky rumlov şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Penzion Klima, Apartma Star by Jary güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Pension Kristian, Apartment 23, Apartmán Návrat. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartmán Adam, Pension Krasne Udoli, Boutique Hotel Romantick gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Havana, Travel Hostel, Hostel Merlin tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cesky Krumlov aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

St. Vitus Kilisesi

St. Vitus Kilisesi

Český Krumlov’a hangi açıdan bakarsanız bakın gökyüzüne doğru yükselen iki kule görürsünüz. Vltava Nehri ile şehre karakterini veren bu iki kuleden biri St. Vitus Kilisesi’nin kulesidir. Pencereleri Roman mimari anlayışına göre dizayn edilen kulenin tepesi 1894’te Gotik akımdan esinlenerek tekrar yapılmıştır.

Kilise tahminen 1317’de Český Krumlov Lordu Rosenberg ailesinden 1. Peter’ın emriyle inşa edilmiştir. Daha sonra Rosenberg ailesinin ve bölge halkının ibadetlerini yapmak için yetersiz görülünce genişletilmeye başlanmıştır. Ancak bu genişletme işlemi, Rosenberg ailesi arasındaki tartışmalar ve inşaatın finansmanını sağlamaktaki sıkıntılar nedeniyle 100 yılı bulmuştur. 17. yüzyılda Český Krumlov’a Eggenberg ailesinin taşınmasıyla kilisede tekrar değişiklikler yapılmaya başlandı. Rosenberg ailesinden dört kişinin mezarının bulunduğu mozole uzun bir süre tartışma konusu oldu. Mihrap kısmında ibadeti engellediği gerekçesiyle de taşınmasına karar verildi.

Barok dönemde yapılan eklemelerle her dönemin etkilerinin görüldüğü, birbirinden güzel süslemeleri ve şapelleriyle kilise günümüze ulaştı. Ayrıca kilisede klasik müzik konserleri de düzenlenmektedir.

Český Krumlov’da görülmesi gereken diğer yerler

Moldavite Müzesi, Marionette Müzesi, St. Jošt Kilisesi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Český Krumlov Nerededir?

Almanya ve Avusturya sınırlarına yakın olan Český Krumlov, Çek Cumhuriyeti’nin Güney Bohemya bölgesinde bulunur. Ülkenin başkenti Prag’a yaklaşık 175 kilometre uzaklıktadır.

Český Krumlov’a Ne Zaman Gidilir?

Český Krumlov’da karasal iklim hakimdir. Yazları genelde sıcak ve yağmurlu geçer. Kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Bu yüzden yaz ve bahar aylarında gidilmesi daha doğru olacaktır. Nitekim kış aylarındaki kar yağışı kente güzel bir görüntü verse de soğuk havalar hareket imkanlarınızı kısıtlamakta; bu yüzden de seyahatinizin bir parça da olsa zor geçmesine yol açabilmektedir.

Český Krumlov’a Nasıl Gidilir?

Český Krumlov, küçük bir yerleşim birimi olduğundan burada havalimanı yoktur. Prag Václav Havel Havalimanı kasabaya en yakın havalimanıdır. Prag’tan Český Krumlov’a otobüsle veya trenle ulaşabilirsiniz. Trenle gelirken České Budějovice şehrinde aktarma yapmanız gerekmektedir. Yine tren ve otobüsle Salzburg, Münih gibi şehirlerden ulaşım sağlamak mümkündür.

Cesky Krumlov şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Český Krumlov’da Nerede Kalınır?

Vltava Nehri’nin üstündeki görkemli kalesi ve renkli, tarihle içiçe harika manzarası ile dikkat çekici bir kasaba olan Český Krumlov, Güney Bohemya’da bulunur. Müzeleri ve tarihî eserlerinin yanısıra birçok festivale ve etkinliğe ev sahipliği yapan Český Krumlov’daki seyahatinizin dopdolu ve eğlenceli olacağından eminiz. Český Krumlov’da 200’den fazla otel bulunur. Bu yüzden aradığınız oteli bulmak için ayrıntılı bir araştırma yapmalısınız. Otellerin çoğu kaliteli ve temiz hizmet sunar. Lüks otellerden hostellere kadar geniş bir yelpazede hizmet veren oteller arasından bütçenize uygun olanını kolayca bulabilirsiniz.

Český Krumlov’da Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Český Krumlov otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Český Krumlov Otelleri

Çek Cumhuriyeti’nin güneyinde bulunan Český Krumlov, çok renkli ve sevimli bir kasabadır. Český Krumlov’un tarihî merkezi, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ndedir. Tarihi oldukça eskiye dayanan bu şirin kasaba, Krumlov Kalesi başta olmak üzere Castle Tiyatrosu, St. Vitus Kilisesi gibi birçok tarihî eser ve birçok müze barındırır. Rönesans ve barok mimarisi ile döşenmiş güzel kasabada, renkli evlerin arasındaki tarihî sokakları gezerek şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Český Krumlov Otelleri
 
Český Krumlov’da çok sayıda otel bulunur. Bu oteller hem fiyat hem de verdikleri hizmetler açısından çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Ancak erken rezervasyon yapmanız hem fiyat hem de yer bulma açısından sizin için avantajlı olacaktır. Birçok seçenek arasından kriterlerinize ve bütçenize uygun oteli bulabilmeniz için bu rehberi hazırladık.

Český Krumlov İçi Ulaşım

Český Krumlov’un bir kısmı araç trafiğine kapalıdır. Bu sebeple kenti yürüyerek gezmeniz sizin için en doğrusu olacaktır. Tarihi dokuyu solumak adına da ziyaretçilerin pek çoğu yürüyerek gezmeyi tercih etmektedir. Zaten küçük bir yerleşim birimi olduğu için görülmesi gereken sokak ve yapılar birbirine çok yakındır. Bu anlamda ziyaretçiler toplu taşımaya ihtiyaç duymaz. Ancak bisikletle turlayarak şehri gezmek de oldukça zevkli olacaktır. Şehir içerisinde bisiklet kullanıcıları için park alanları mevcuttur.

Český Krumlov Mutfağı

Çek mutfağında çorbaların önemli bir yeri var. Český Krumlov’da gideceğiniz herhangi bir restoranda çeşit çeşit çorbalar bulmanız mümkün. Soğan çorbası, patates çorbası ve Bramboracka sık tercih edilen çorbalardan. Bazı restoranlarda da çorbalar ekmekten yapılmış kaseler içerisinde sunuluyor.

Ana yemek olarak soslu bir etin yanında garnitür, pirinç veya patatesten yapılan salatalar servis ediliyor. Kızarmış ördek, kaz bacağı, geleneksel Bohemya tabağı gibi et yemekleri turistler tarafından çok tercih ediliyor. Çekler diğer yemeklerinin içinde de et kullanmayı seviyor. Bu yüzden veganların ve vejetaryenlerin yemeklerin içeriklerini sormalarında fayda var. Bunun dışında omlet, mantar yemekleri ve özellikle kızarmış peynir olan smažený sýr çok popüler.

Tatlı olarak strudel, krep ve ballı kek hemen hemen her yerde bulabileceğiniz sevilen tatlılardan. Reçel ve haşhaş tohumu gibi malzemelerden yapılan bir çeşit kek olan buchty veya buchtičky de sevilen tatlılardan.

Ayrıca yemeklerinizin yanında dünyaca ünlü Çek biralarını tatmayı unutmamalısınız. Plzensky Prazdroj, Budejovicky Budvar, Gambrinus ve Krusovice en çok tercih edilen biralar. Koyu renk biralar genellikle daha tatlıyken acık renk biralar biraz acıdır.

Popüler restoranlar

Krčma v Šatlavské, Laibon, Maštal, Na Louži, Restaurace Jelenka

Bahşiş

Çek restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Český Krumlov Gece Hayatı

Český Krumlov küçük bir şehir olduğu için gece hayatı fazla canlı değildir. Ancak birçok yerel bar bulmak mümkündür. Ortaçağdan kalma binalarda hizmet veren publar ve tavernalar çok popülerdir. Bar Krumlos, Cikanská Jízba ve Dobrá Čajovna bunlardan bazılarıdır.

Český Krumlov Festivaller

Beş Taç Yapraklı Gül Festivali (Haziran)

Saray Müzik Festivali (Haziran-Temmuz)

Český Krumlov Uluslararası Müzik Festivali (Temmuz-Ağustos)

Český Krumlov’da Alışveriş

Český Krumlov’da hediyelik eşya almak için eski şehrin ara sokaklarındaki butiklere uğrayabilir veya Náměstí Svornosti meydanındaki dükkanlara bakabilirsiniz.

Bohemya bölgesinde çıkarılan moldavit ve lal taşlarından yapılan takılar insanı büyülüyor. Kale girişinin karşısındaki dükkan Granát Turnov, uygun fiyatlı ve şık takılar satıyor. Bazı dükkanlarda da el yapımı deri çantalar bulmak mümkün. Ancak bunların fiyatları el yapımı olduğu için biraz yüksek.

Çek Cumhuriyeti’nin “marionettes” olarak bilinen ünlü oyuncak bebeklerini ve kuklalarını Český Krumlov’da da görebilirsiniz. Marionet Müzesi’nde ve Fairytale House’ta çeşit çeşit marionettes bulabilirsiniz.

Český Krumlov’un sokaklarında dolaşırken fırınlardan gelen nefis kokuları duyabilirsiniz. Bu fırınlarda ve pastanelerde satılan çikolatalar ve zencefilli kurabiyeler turistler tarafından bir hayli ilgi görüyor.

Český Krumlov Saat Farkı

Çek Cumhuriyeti (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı vardır.

Český Krumlov Para Birimi

Çek Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Český Krumlov şehrinin para birimi Çek Korunası’dır.

Český Krumlov Resmi Dili

Çek Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Český Krumlov’ın resmi dili Çekçe’dir. Almanca da yaygın olarak konuşulmaktadır.

Český Krumlov Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Çek Devleti’nin Özgürlük Günü (1 Ocak)

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Kurtuluş Günü (8 Mayıs)

Aziz Kiril ve Metodius Günü (5 Temmuz)

Jan Hus’un Ölüm Yıldönümü (6 Temmuz)

Aziz Wenceslas Günü (28 Eylül)

Çekoslovakya’nın Bağımsızlık Günü (28 Ekim)

Özgürlük ve Demokrasi İçin Mücadele Günü (17 Kasım)

Noel Arefesi (24 Aralık)

Noel (25 Aralık)

Aziz Stephen Günü (26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Palma de Mallorca İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 150

Polis: 156

Český Krumlov Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti’ne girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.