Google+

Cesky Krumlov

image_placeholder
Cesky Krumlov - : - / -
--℃
1 CZK=0.00
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 13,160 / Dil: Çekçe / Para Birimi: Çek Korunası (CSK) / İklim: Karasal İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Cesky_Krumlov_015.jpg

Krumlov isminin Almanca Krumme Aue’den, yani çarpık çayırdan türediğine inanılıyor. Bu küçük Çek kasabası ortaçağdan günümüze hiç bozulmadan gelmiş ve adeta masalsı bir köy gibi karşımıza çıkıyor.

Civardaki ilk yerleşimin Roma İmparatorluğu’ndan bile eskiye dayandığı düşünülüyor. 13. yüzyılda inşa edilen Krumlov Kalesi ve çevresindeki binalar Gotik mimarinin ürünleri. Daha sonra zaman içerisinde Rönesans ve Barok mimarilerinin etkilerinin görüldüğü binaların yapımıyla şehir genişlemiş. Bu binaların neredeyse hepsi sapasağlam ayakta duruyor.

Krumlov Kalesi’ni merkez alarak kurulan Český Krumlov, 1300’lerden 1. Dünya Savaşı’na kadar Rosenberg, Eggenberg, Schwarzenberg gibi Alman soyluları tarafından yönetilmiş. Bu dönem içerisinde nüfusun çoğunluğunu Almanlar oluşturmuş. Ancak 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Çekoslovakya hükümeti bölgede yaşayan Almanları uzaklaştırmış. 2. Dünya Savaşı sonrasında kurulan komünist düzen döneminde kasabadaki yapılar kaderine terk edilmiş ve büyük hasar görmüş. 1989 Kadife Devrimi’yle birlikte komünist devletin yıkılmasıyla hızlı bir restorasyon çalışması yapılmış ve tarihi dokunun bozulması önlenmiş.

Bu masal gibi kasaba Vltava Nehri’nin etrafına kurulmuş ve kasabaya ulaşım için uzun yıllar boyunca kullanılmış. Ormanın, nehrin ve tarihi binaların buluşmasıyla ortaya çıkan kasaba 1992 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş. Aynı zamanda Çek Cumhuriyeti’nin bu listeye girmeye hak kazanan ilk yeri olma özelliğini de taşıyor.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=lFkOISIWEes

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Český Krumlov, Avrupa’da yapılan savaşlardan neredeyse hiç etkilenmeden günümüze kadar gelebilmiş ender yerleşim yerlerinden biridir. Bu masalsı şehri ziyarete gelen turistler, gündüz de gece de yürüyüşler yaparak tarihi hissetmekten çok keyif alır.

Český Krumlov Kalesi

302 Şub 2017Gezilecek Yerler

Český Krumlov Kalesi

Tahminen 13. yüzyılın ortalarında Witigonen ailesi tarafından temelleri atılan kale, 1300’lerin başında Rosenberg ailesine geçerek gotik anlayışla genişletildi. Daha sonra 16. yüzyılda kale “dar, karanlık ve sıkıcı” bulundu ve Rönesans anlayışla eklemeler yapılarak değiştirildi. Rosenberg ailesinin hızla yükselmesi ve zenginleşmesiyle kaleye İspanyol, Alman ve Polonya aristokrasisinden birçok soylu misafir oldu. Bu dönemde resim sanatının da gelişmesiyle birçok ressam kaleye davet edildi ve resimlerle kalenin duvarlarını süslenmeye başladı.

1622 yılında Rosenberg ailesinden varis kalmaması dolayısıyla İmparator Ferdinand, kaleyi varlıklı Eggenberg ailesine verdi. Eggenberg ailesinin entelektüel yönü sayesinde kale bu dönemde daha da genişletildi. Barok stilin hakim olduğu bu yıllarda, Deer Salonu (bugünkü adıyla Masquerade Salonu) çeşitli konserler için kullanıldı. Daha sonra bu salonun yetersiz görülmesiyle bir de tiyatro kompleksi inşa edildi. Barok dönemde popüler hale gelen park kültürü, Český Krumlov Kalesi’nde de etkisini gösterdi ve kalenin çevresindeki park bu dönemde yapıldı.

18. yüzyıl itibariyle kalenin sahipleri Schwarzenberg ailesi oldu ve onların yaptığı değişikliklerle kale bugünkü şeklini alarak Avrupa’nın en büyük kale komplekslerinden birisi oldu. Günümüzde kale ziyaretçilerine üç ana tur sunuluyor. Bunlardan birincisi Rönesans etkilerinin görüldüğü kısımlara, ikincisi Schwarzenberg tablolarına ve 19. yüzyıl etkilerine, üçüncüsü de tiyatro kompleksine ağırlık veriyor.

Český Krumlov şehrinin merkezinde, Vltava Nehri’nin kıyısında bulunan kale kompleksi turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

-

Cesky Krumlov lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartment with Amazing View of the Castle, Krumlov House, Penzion Klima. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartmán Lazec, Pension Falko gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Ubytování ABC, M Pension, Colored flat in quiet part of town otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cesky Krumlov aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

St. Vitus Kilisesi

302 Şub 2017Gezilecek Yerler

St. Vitus Kilisesi

Český Krumlov’a hangi açıdan bakarsanız bakın gökyüzüne doğru yükselen iki kule görürsünüz. Vltava Nehri ile şehre karakterini veren bu iki kuleden biri St. Vitus Kilisesi’nin kulesidir. Pencereleri Roman mimari anlayışına göre dizayn edilen kulenin tepesi 1894’te Gotik akımdan esinlenerek tekrar yapılmıştır.

Kilise tahminen 1317’de Český Krumlov Lordu Rosenberg ailesinden 1. Peter’ın emriyle inşa edilmiştir. Daha sonra Rosenberg ailesinin ve bölge halkının ibadetlerini yapmak için yetersiz görülünce genişletilmeye başlanmıştır. Ancak bu genişletme işlemi, Rosenberg ailesi arasındaki tartışmalar ve inşaatın finansmanını sağlamaktaki sıkıntılar nedeniyle 100 yılı bulmuştur. 17. yüzyılda Český Krumlov’a Eggenberg ailesinin taşınmasıyla kilisede tekrar değişiklikler yapılmaya başlandı. Rosenberg ailesinden dört kişinin mezarının bulunduğu mozole uzun bir süre tartışma konusu oldu. Mihrap kısmında ibadeti engellediği gerekçesiyle de taşınmasına karar verildi.

Barok dönemde yapılan eklemelerle her dönemin etkilerinin görüldüğü, birbirinden güzel süslemeleri ve şapelleriyle kilise günümüze ulaştı. Ayrıca kilisede klasik müzik konserleri de düzenlenmektedir.

-

Český Krumlov’da görülmesi gereken diğer yerler

502 Şub 2017Gezilecek Yerler

Moldavite Müzesi, Marionette Müzesi, St. Jošt Kilisesi

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Almanya ve Avusturya sınırlarına yakın olan Český Krumlov, Çek Cumhuriyeti’nin Güney Bohemya bölgesinde bulunur. Ülkenin başkenti Prag’a yaklaşık 175 kilometre uzaklıktadır.

Geolocation

Český Krumlov’da karasal iklim hakimdir. Yazları genelde sıcak ve yağmurlu geçer. Kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Bu yüzden yaz ve bahar aylarında gidilmesi daha doğru olacaktır. Nitekim kış aylarındaki kar yağışı kente güzel bir görüntü verse de soğuk havalar hareket imkanlarınızı kısıtlamakta; bu yüzden de seyahatinizin bir parça da olsa zor geçmesine yol açabilmektedir.

Český Krumlov, küçük bir yerleşim birimi olduğundan burada havalimanı yoktur. Prag Václav Havel Havalimanı kasabaya en yakın havalimanıdır. Prag’tan Český Krumlov’a otobüsle veya trenle ulaşabilirsiniz. Trenle gelirken České Budějovice şehrinde aktarma yapmanız gerekmektedir. Yine tren ve otobüsle Salzburg, Münih gibi şehirlerden ulaşım sağlamak mümkündür.

Český Krumlov küçük bir şehir olduğu için kalacak yerinizi erken ayarlamanızda fayda var. Otellerin ve pansiyonların çoğu şehrin tarihi dokusunu yansıtan eski binalarda bulunmaktadır. Hotel Růže ve Hotel Old Inn gibi oteller, Apartment Soukenicka 44 ve Pension Barbakan gibi pansiyonlar ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen otellerdir. Şehrin güney kısmında kamp yapmak için alanlar da bulmak mümkündür.

Cesky Krumlov onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Cesky Krumlov Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Cesky Krumlov Otelleri

En Uygun Fiyatlı Cesky Krumlov Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Cesky Krumlov Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Cesky Krumlov Otelleri

Český Krumlov’un bir kısmı araç trafiğine kapalıdır. Bu sebeple kenti yürüyerek gezmeniz sizin için en doğrusu olacaktır. Tarihi dokuyu solumak adına da ziyaretçilerin pek çoğu yürüyerek gezmeyi tercih etmektedir. Zaten küçük bir yerleşim birimi olduğu için görülmesi gereken sokak ve yapılar birbirine çok yakındır. Bu anlamda ziyaretçiler toplu taşımaya ihtiyaç duymaz. Ancak bisikletle turlayarak şehri gezmek de oldukça zevkli olacaktır. Şehir içerisinde bisiklet kullanıcıları için park alanları mevcuttur.

Çek mutfağında çorbaların önemli bir yeri var. Český Krumlov’da gideceğiniz herhangi bir restoranda çeşit çeşit çorbalar bulmanız mümkün. Soğan çorbası, patates çorbası ve Bramboracka sık tercih edilen çorbalardan. Bazı restoranlarda da çorbalar ekmekten yapılmış kaseler içerisinde sunuluyor.

Ana yemek olarak soslu bir etin yanında garnitür, pirinç veya patatesten yapılan salatalar servis ediliyor. Kızarmış ördek, kaz bacağı, geleneksel Bohemya tabağı gibi et yemekleri turistler tarafından çok tercih ediliyor. Çekler diğer yemeklerinin içinde de et kullanmayı seviyor. Bu yüzden veganların ve vejetaryenlerin yemeklerin içeriklerini sormalarında fayda var. Bunun dışında omlet, mantar yemekleri ve özellikle kızarmış peynir olan smažený sýr çok popüler.

Tatlı olarak strudel, krep ve ballı kek hemen hemen her yerde bulabileceğiniz sevilen tatlılardan. Reçel ve haşhaş tohumu gibi malzemelerden yapılan bir çeşit kek olan buchty veya buchtičky de sevilen tatlılardan.

Ayrıca yemeklerinizin yanında dünyaca ünlü Çek biralarını tatmayı unutmamalısınız. Plzensky Prazdroj, Budejovicky Budvar, Gambrinus ve Krusovice en çok tercih edilen biralar. Koyu renk biralar genellikle daha tatlıyken acık renk biralar biraz acıdır.

Popüler restoranlar

Krčma v Šatlavské, Laibon, Maštal, Na Louži, Restaurace Jelenka

Bahşiş

Çek restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Český Krumlov küçük bir şehir olduğu için gece hayatı fazla canlı değildir. Ancak birçok yerel bar bulmak mümkündür. Ortaçağdan kalma binalarda hizmet veren publar ve tavernalar çok popülerdir. Bar Krumlos, Cikanská Jízba ve Dobrá Čajovna bunlardan bazılarıdır.

Beş Taç Yapraklı Gül Festivali (Haziran)

Saray Müzik Festivali (Haziran-Temmuz)

Český Krumlov Uluslararası Müzik Festivali (Temmuz-Ağustos)

Český Krumlov’da hediyelik eşya almak için eski şehrin ara sokaklarındaki butiklere uğrayabilir veya Náměstí Svornosti meydanındaki dükkanlara bakabilirsiniz.

Bohemya bölgesinde çıkarılan moldavit ve lal taşlarından yapılan takılar insanı büyülüyor. Kale girişinin karşısındaki dükkan Granát Turnov, uygun fiyatlı ve şık takılar satıyor. Bazı dükkanlarda da el yapımı deri çantalar bulmak mümkün. Ancak bunların fiyatları el yapımı olduğu için biraz yüksek.

Çek Cumhuriyeti’nin “marionettes” olarak bilinen ünlü oyuncak bebeklerini ve kuklalarını Český Krumlov’da da görebilirsiniz. Marionet Müzesi’nde ve Fairytale House’ta çeşit çeşit marionettes bulabilirsiniz.

Český Krumlov’un sokaklarında dolaşırken fırınlardan gelen nefis kokuları duyabilirsiniz. Bu fırınlarda ve pastanelerde satılan çikolatalar ve zencefilli kurabiyeler turistler tarafından bir hayli ilgi görüyor.

Çek Cumhuriyeti (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı vardır.

Çek Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Český Krumlov şehrinin para birimi Çek Korunası’dır.

Çek Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Český Krumlov’ın resmi dili Çekçe’dir. Almanca da yaygın olarak konuşulmaktadır.

Yeni Yıl (1 Ocak)

Çek Devleti’nin Özgürlük Günü (1 Ocak)

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Kurtuluş Günü (8 Mayıs)

Aziz Kiril ve Metodius Günü (5 Temmuz)

Jan Hus’un Ölüm Yıldönümü (6 Temmuz)

Aziz Wenceslas Günü (28 Eylül)

Çekoslovakya’nın Bağımsızlık Günü (28 Ekim)

Özgürlük ve Demokrasi İçin Mücadele Günü (17 Kasım)

Noel Arefesi (24 Aralık)

Noel (25 Aralık)

Aziz Stephen Günü (26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 150

Polis: 156

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti’ne girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.