Google+

Arama formu

ZAMANIN ORTA ÇAĞ'DA DURDUĞU BİR KASABA: CESKY KRUMLOV

Bu yazı Gezimanya üyesi Tatiliyet tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer almış bu küçük Çek kasabasında hayat sanki Orta Çağ’da durmuş. Eski adıyla Çekoslavakya, günümüzde Çek Cumhuriyeti yeni adıyla ise Çekya’nın güneyinde yer alan kasaba başkent Prag ve Brno’ya nazaran Avusturya topraklarına daha yakındır.

Cesky Krumlov

Orta Avrupa turları ekstra ücret karşılığında buraya uğrar. İlk gördüğümde “burası neresi” diye düşünürken biraz araştırdıktan sonra fikrim değişti. Ülkenin para birimi Kron olmasına rağmen haritadan da anlaşılacağı gibi konumu ve turistlik bir yer olması sebebiyle de Euro kullanımı yaygındır.

Cesky Krumlov için yazacak çok bir şey yok. Daha çok fotoğraflara bakmalısınız. Sokaklarında yürümeden hissetmek kolay değil. Kale ve yanından akan Vltava Nehri ile ara sokaklarında kaybolmak için paha biçilmez bir yerdir. Nehrin kenarında sıcak bir tas çorba veya yaz aylarındaysanız soğuk bir şeyler yudumlayarak kafa dinlemek için idealidir. Kışın gittiğimiz için tercihimiz sarımsak ve lahana-patates çorbası oldu. Yapımı çok basit gözüküyor. Bu nedenle bir yuvalama veya süzme mercimek ile kıyaslamayın :) Ama lezzeti harika ve fiyatları da Avrupa’ya göre uygun. Eğer iri kıyımlı sebze parçalarından oluşan çorba seviyorsanız mutlaka deneyin!

Cesky Krumlov-1

Cesky Krumlov şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Penzion Klima, Apartman Horní güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartment 23, Penzion Návrat, YOGA Zahořánky. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartmán Adam, Pension Krasne Udoli, Boutique Hotel Romantick gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Travel Hostel, Hostel Postel, Hostel Merlin tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cesky Krumlov aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kale ve etrafı boyunca genişleyen kasaba Vítkovci ailesi öncülüğünde 1253 yılında kurulmuştur. 1992 yılında Unesco Kültür Mirası listesine dahil edilmesiyle iyi korunmuş, burada zaman adeta Ortaçağ'da durmuştur. Kale ve çevresi Gotik, Rönesans ve Barok mimarisi karışımıdır. Bu terimleri hep görüyoruz, duyuyoruz ama ayırt etmek için bir kaç ip ucuna ihtiyaç var;

Gotik: 12. yüzyıl ve 16. yüzyıl arasında Avrupa’da yaygın olan mimarinin temel özelliği sivri kemerleridir. Paris'te Notre Dame Katedrali ve Milano Katedrali en önemli örneklerindedir.

Barok Mimarisi: 16. yüzyıl ve 18. yıüzyılda görülen bu üslup işlemlemeleri, abartılı hacim, dekorları ve görkemli bahçeleri ile dikkat çeker. Işık iyi ve renkler zengin kullanılmıştır. San Pietro Kilisesi, Viyana'daki Schönbrunn Sarayı ve Belvedere Sarayı Viyana, Venedik'teki Santa Maria Kilisesi ve Fransa'daki Versailles Sarayı bu üsluba örnek verilebilir. 

Rönesans Mimarisi: 15. yüzyılda doğup 16. yüzyılda Avrupa’da yaygınlaşan akım yeniden doğuş anlamına gelmektedir. Mimaride daire ve kare gibi simetrik şekiller ön plana çıkmıştır. Floransa Katedrali en güzel örneklerinden biridir.

Cesky Krumlov-2

300’ü aşkın tarihi binanın bulunduğu kasabada kaleye giriş ücretsizdir. 40 civarı binası, bahçesi ve ayısı ile meşhurdur. Önde gelen ailelenin simgesi olan ayı kimileri için hoş, hayvan severler için tam bir hayal kırıklığıdır. Hikayesi Rosenberg ailesi başlar. Ailenin kökeni Talyan Orsini’lerden gelmektedir . "Orsa" İtalyanca’da ayı manasına gelmektedir. Türkçe’de biraz kaba bir anlamı olsa da aslında dünya genelinde gücü simgelemektedir. Kalede ilk ayı besleme süreci ile 16. yüzyılda başlamıştır. Şu anda da bu gelenek 2 ayı ile devam ettirilmektedir. Ayrıca kasabada The Regional Museum ve The Museum of Architecture and Craf gibi müzelerde var. Ama şehir içinde dolaşmaktan müzeye vakit kalmayabilir.

Ulaşım:
Tren: Prag- České Budějovice treni ile Prag’dan buraya ulaşım ortalama 4-5 saattir. České Budějovice ile arasıysa 45 dakika civarıdır.
Otobüs: Otobüsler Prag ve České Budějovice’den günde bir çok defa kalkmaktadır.

Ortaçağ ve sakinliği seven ziyaretçiler için dahi küçük olması nedeniyle direkt gitmesini öneremeyeceğim kasabaya yolunuz düşerse veya yakınlardan geçerseniz mutlaka uğrayın. Belki bir gün kalmak için fazla küçük. Ama bir gün geçirmek için kusursuz derecede güzelliğe sahiptir.

Cesky Krumlov Foto Galeri, tüm fotoğraflar için tıklayınız!

Etiketler