Kaunos Harabeleri ve Antik Kenti

Köyceğiz ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kaunos Antik Kenti Antik Çağ’da ticarî açıdan bölgenin en önemli liman kentlerinden biriyken zamanla bu özelliğini yitirmiştir. Kaunos Antik Kenti MÖ 4. yüzyıla kadar “Kbid” olarak bilinirken MÖ 6. yüzyılda “Kaunos” adıyla anılmaya başlanmıştır. Kaunos Antik Kenti’nin en büyük özelliği kaya mezarlarına sahip olmasıdır. Kaya mezarları MÖ 4. yüzyılda yapılmış olup Roma Dönemi’nde de kullanılmıştır. Kaunos Antik Kenti’nin yeri 1842 yılında İngiliz Arkeolog Hoskyn tarafından bulunmuştur. Kentte kazı çalışmaları ilk olarak 1966 yılında başlamıştır. Kaunos Antik Kenti’nde görülebilecek yerler arasında kale, surlar, şehir surları, kilise, tiyatro, agora, çeşme, tapınaklar, liman ve mezarlıklar bulunmaktadır. Kaunos’ta yapılan kazı çalışmaları sonucunda çok sayıda heykel, sikke, süs eşyaları ve figürler çıkarılmıştır. Kaunos Antik Kenti’ne Dalyan’dan kalkan tekne turları ve Dalyan Boğazı’nda bulunan sandallarla ulaşım sağlanmaktadır. Tarihî yerlere meraklıysanız Kaunos Antik Kenti’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Kaunos Antik Kenti, Köyceğiz Gölü’nün Akdeniz’e uzanan kolu olan Dalyan Çayı’nın sağında kalan Köyceğiz / Çandır Köyü sınırları içinde, bugünkü Dalyan Kasabası’nın da karşı kısmında kalmaktadır.

Bölgenin doğusunda bulunan 100 kilometrekarelik Dalaman OvasıHorzum Deresi’nin oluşturduğu Dalaman Çayı tarafından sulanmaktadır. Dalaman Çayı’nın, eskiden Dalyan Körfezi’nden denize aktığı belirlenmiştir ancak bilinen şudur ki çay getirdiği alüvyonlarla Köyceğiz Çanağı’nın önemli bir kısmını alüvyonlar ile doldurmuş ve Dalyan Deltası oluşmuştur. Antik dönemde önemli bir liman kenti olan Kaunos Antik Kenti, Dalyan Deltası’nın bu şekilde alüvyonlar ile dolarak oluşması nedeniyle günümüzde deniz kıyısından uzaklaşmıştır.

Kaunos Antik Kenti Hakkında Bilgi

Karya ve Likya bölgelerine komşu, antik bir yerleşim yeri olan Kaunos Antik Kenti hakkında bilgi vermeye devam ederken; şehrin Muğla’da en çok ziyaret edilen ilk üç ören yeri arasındaki konumunu koruyor olduğunun da altını çizmek gerektiğini düşünüyoruz. Kaunos Antik Kenti kurulduğu dönem ile ilerleyen dönemlerde bölgenin yukarıda bahsettiğimiz şekilde geçirdiği fiziksel değişimi, bu kentte yaşam alanı yaratmış tüm nesilleri etkilemiş ve bölgedeki tüm gelişmeler üzerinde etkili rol oynamıştır. İngiliz Bilim insanı Rd. Hoskyn, 1840 senesinde, bölgeye yaptığı ziyaret sırasında bulduğu yazıtlı bir bloğun üzerinde “Kaunos halkı ve meclisi” ibaresi olduğunu fark etmiş ve buranın Kaunos Antik Kenti olduğunu anlamıştır.
Bu keşfin ardından bölge çeşitli bilim insanları tarafından ilgi görmüş ve 1966 senesinden sonra da ilk kazılar başlamıştır ve halen devam etmektedir. Antik kente varıldığında ilk dikkat çeken kalıntılar kayalara oyulmuş kral mezarlarıdır ve sert kayalara büyük güçlüklerle oyulan mezar odalarında, bir veya birden fazla mezar yeri ve sunaklar bulunmaktadır.
Ardından görebileceğimiz çeşitli tarihî eserler ise akropol, tiyatro, Bazilika tipi kilise, Roma hamamı, çeşme, agora, stoa ve kent içi yollarıtapınaklarliman ve mezarlıktır. Bunun yanı sıra günümüzde henüz çıkartılmamış toprak altındaki eserler de düşünüldüğünde, antik kentin ne derece büyük ve önemli bir yerleşim alanı olduğu daha net bir şekilde anlaşılır.

Kaunos Hikâyesi

Şehrin kuruluşu ile ilgili çeşitli rivayetler olsa da bunlar içinde Kaunos hikâyesi diye bilinip, en çok anlatılanı sizlerle paylaşmak isteriz.

Karya Kralı Miletos’un biri kız, diğeri erkek olan ikizleri doğduğunda erkek olana Kaunos, kız olana da Byblis adları verilir. Zaman içerisinde Byblis, erkek kardeşine âşık olmasına engel olamaz ve bu sırrı ortaya çıktığında; erkek kardeşi Kaunos çok sinirlenip, yaşadığı yeri terk ederek, kendisi ile gitmeyi seçen halkıyla birlikte Karya – Likya sınırında Kaunos Antik Kenti’ni kurar. Reddedilen kız kardeşin gözyaşlarının Dalyan kanallarını oluşturduğu ve kendini öldürdüğü de rivayet edilmektedir.

Kaunos Antik Kenti Nerededir

Kaunos Antik Kenti nerededir sorusunun günümüzdeki yanıtı; Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e ulaştıran Dalyan Çayı’nın sağında, bugünkü Dalyan’ın karşısında şeklindedir.

Kaunos Antik Kenti hangi ilimizde diye düşündüğünüzü varsayarak, Muğla ilimizin ilçelerinden biri olan Köyceğiz’in Çandır Köyü sınırları içindedir diye belirtelim hemen.

Kaunos Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Muğla’ya yaklaşık 80 km mesafede bulunan Kaunos Antik Kenti ulaşım sorunu çok olmayan bir ören yeridir. Hem Muğla yönünden hem de Fethiye yönünden bölgeye ulaşım mümkündür.

Dalyan’ın hemen karşısındaki Çandır köyünün sınırlarında bulunan Kaunos Antik Kenti ulaşım için, Dalyan’dan binebileceğiniz ve neredeyse tamamını hanımların kullandığı sandallar ile keyifli bir seyahat yapma fırsatını da size sağlayacaktır. Tabii bu keyifli yolculuk için öncelikle Dalyan’a ulaşmanız gerekmektedir.

Otomobil: Dalyan’a ulaşmak için İzmir – Aydın otoyolunu takip ederek Aydın-Muğla Yolu bağlantısına geçmeniz ve akabinde D400 yani Muğla Fethiye Yolu güzergâhını takip etmeniz gerekir. Köyceğiz Gölü’nün etrafından dolaşıp Sultaniye üzerinden Dalyan’a varabilirsiniz.

Otobüs: Fethiye tarafından Ortaca’dan geçen toplu taşıma araçlarını kullanabilir, Muğla Ortaca’dan da Kaunos Antik Kenti ören yerine ulaşabilirsiniz.

Uçak: Antik kente en yakın havalimanı Dalaman’dadır. Alandan bineceğiniz Marmaris araçları sizi Dalyan’a kadar getirecektir.

Kaunos Antik Kenti Giriş Ücreti

Kaunos Antik Kenti giriş ücreti (Öğrenci): 10 TL

Kaunos Antik Kenti giriş ücreti (Sivil): 10 TL

Kaunos Antik Kenti Ziyarete Açık Gün ve Saatler

Yaz Dönemi: (15 Nisan – 2 Ekim) 09.00 – 20.00

Kış Dönemi: (3 Ekim – 14 Nisan) 09.00 – 17.00

Bir yıl boyunca Müzekart+ ile sınırsız ziyaret edebilirsiniz