Google+

Arama formu

Aydın

Ege bölgesinde yer alan Aydın, turistik ve iş amaçlı seyahat edenler...
Devamı oku
  Aydın geziniz sırasında nasıl bir ulaşım tercih edeceğinizi...
Devamı oku
  Aydın mutfağı denildiğinde zeytinyağı ve türlü otlar ve bunlardan...
Devamı oku
  Aydın’da gece hayatı şehir merkezi ve ilçelerde farklılık...
Devamı oku
  Aydın’da festivaller ilçelere dağınık bir şekilde yapılmaktadır....
Devamı oku
  Birçoğumuz hayatımızın keyifli bölümlerinde zamanı durdurmak,...
Devamı oku
Kültür Turizm Müdürlüğü: 0256 213 01 65 Sahil Güvenlik: 158 Jandarma...
Devamı oku
  Aydın verimli toprakları, denize yakın oluşu ve kritik konumu...
Devamı oku
Türkiye’nin güneybatısında yer almaktadır. Batısında Ege Denizi,...
Devamı oku
  Aydın, Türkiye’nin Ege Bölgesinde yer alan, şehir merkezi iç...
Devamı oku
  Aydın genellikle yaz turizmi için tercih edilen bir bölgedir. Bu...
Devamı oku
  Aydın’da nerede kalınacağı, konaklama için hangi bölgeyi tercih...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 8℃
Şub 8℃
Mar 12℃
Nis 17℃
May 21℃
Haz 25℃
Tem 28℃
Ağu 27℃
Eyl 25℃
Eki 19℃
Kas 13℃
Ara 9℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 1.068.260 / İklim: Akdeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-5 gün

Aydın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aydın Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Aydın, Türkiye’nin Ege Bölgesinde yer alan, şehir merkezi iç kesimde bulunsa da sahil ilçelerine sahip olan bir ilimizdir. Batısında Ege Denizi, kuzeyinde İzmir ve Manisa, doğusunda Denizli ve güneyinde Muğla ili yer almaktadır. Ege Denizi’ne Kuşadası, Söke ve Didim ilçelerinin kıyısı olması nedeniyle bu ilçelerde turizm daha ön plandadır. İç kesimlerde ise arkeolojik ve etnografik değerler daha ön plandadır. Ayrıca, Buharkent ilçesindeki termal kaynaklar, Bozdoğan ilçesindeki Madran su kaynağı, tüm sokakların aynı meydana çıktığı Atça ilçesi gibi farklı bölgelerinde de farklılıklarıyla ön plana çıkan detaylarla dolu bir ildir.
 

Tanıtım Videosu:

Aydın Gezilecek Yerler

Aydın Gezilecek Yerler
 

Aydın verimli toprakları, denize yakın oluşu ve kritik konumu nedeniyle yıllar boyu birçok medeniyete kucak açmıştır. Bu durumda da çok fazla tarihî izin günümüze taşınması kaçınılmaz olmuştur. Aydın civarında oldukça fazla antik kenttermal otelplaj ve doğal alanlar bulunmaktadır. Aydın’a yapılan bir gezi bu yönüyle dolu dolu geçecektir demek yanlış olmayacaktır.

Aydın Nerededir?

Türkiye’nin güneybatısında yer almaktadır. Batısında Ege Denizi, kuzeyinde İzmir ve Manisa, doğusunda Denizli ve güneyinde Muğla ili yer almaktadır. İstanbul’dan 600 kilometre, Ankara’dan ise 550 kilometre mesafede yer almaktadır. Aydın’ın İzmir’den uzaklığı ise 120 kilometredir.

Aydın’a Ne Zaman Gidilir?

travelling-1348334_960_720.jpg
 

Aydın genellikle yaz turizmi için tercih edilen bir bölgedir. Bu sebeple ilkbaharın ortalarından başlayan ve sonbaharın ortalarına kadar sürebilecek bir turizm sezonundan bahsetmek mümkündür. Nisan ayında ortalama 16 derecelik sıcaklıklarla ısınan havalar mayıs ayında 20 derecelere çıkarken haziran, temmuz ve ağustos aylarında yılın en yüksek sıcaklık ortalamaları olan 25 - 27 derece dolaylarında ilerliyor ve eylül ayında ortalama 23, ekim ayında 18 derece civarında azalma eğilimi göstererek serinlemeye başlıyor. Kış ayları, yağış miktarı artmakta olduğundan havalar ülkemizin iç ve kuzey bölgeleri kadar soğuk olmasa da ziyarete elverişli zamanlar değil gibi duruyor. Aydın’da kar yağışı pek olmadığından ve kayak alanına uygun yükseklik ve yapıda bir tesis olmadığından kış sporlarıyla ilgili turizmden bahsedilemiyor. Fakat kış aylarında bölgeye, yaz bahar ve yaz aylarının yanı sıra termal tesisler için ziyarette bulunulabilir. Özellikle Germencik, Davutlar, Sultanhisar, Buharkent gibi bölgelerde Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı tesisler yer almaktadır. Bu noktada sağlık turizmi için bölgeye seyahat edecek misafirlerin kış aylarını tercih etmesi beklenebilir. Doktor kontrolünde ziyaret edilmesini önerdiğimiz kaplıcalar için doğru ziyaret zamanını doktorunuza danışmadan yola çıkmayınız.

Aydın şehir merkezinde olmasa da sahil ilçelerinde deniz turizmi ön planda olduğundan yaz aylarında gitmek aynı anda birçok aktiviteye katılmak için avantaj yaratabilir. Kamp yapmak, doğa gezintilerine çıkmak, yüzmek, farklı su sporlarını deneyimlemek ve müze, ören yeri gezmek gibi çok farklı alternatifin hepsini artarda gerçekleştirebilirsiniz.

Aydın’da Nerede Kalınır?

Aydın’da Nerede Kalınır?

Aydın’da nerede kalınacağı, konaklama için hangi bölgeyi tercih ettiğinizle alakalı olarak değişik alternatifleri içerisinde barındıracaktır. Sahil kesimlerinde konaklama çeşitliliği artarken iç kesimlerde daha az bir çeşitlilikten bahsedebiliriz. Özellikle sahil ilçelerinde otelpansiyonapartkamp ve karavan alanları gibi çok çeşitli konaklama alternatifleri bulunmaktadır. Fakat iç kesimlerdeki ilçelerde, termal tesisler dışında konaklama opsiyonları sınırlıdır. Aydın şehir merkezinde pansiyonlar ve otellerde konaklama sağlanabilmektedir. Anemon OtelElit PansiyonEfeler OtelKabaçam OtelConcept Suites gibi şehir otelleri tercih edilebilir. Bu otel ve pansiyonlar şehir merkezinde olduğundan tarihi ve turistik yerlerin çoğuna kolaylıkla ulaşma imkânı bulacaksınız. İç kesimlerde ilçeleri de gezecekseniz, tarihi ve etnik izleri hala taşıyan, yöreye ve yöre mutfağına dair izleri barındıran Karacasu’daki Aphrodisias Dandalos Hotel de görmeye değer tesislerden birisidir.

Aydın pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Aydın Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Aydın Otelleri
En Uygun Fiyatlı Aydın Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Aydın Otelleri
Aydın Ev Kiralama

Aydın Otelleri

Ege bölgesinde yer alan Aydın, turistik ve iş amaçlı seyahat edenler için pek çok seçenek oluşturur. Kültürel zenginliğe ve güzel kumsallara sahip olan şehir otelleri ile de dikkat çeker. Aydın otelleri her bütçeye ve her isteğe uygun olanaklarla misafirlerini ağırlamaktadır. Merkezî bölgede konaklamak isteyenler için Efeler otelleri ve Aydın merkez otelleri ideal olurken denizin ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için Didim otelleri tercih edilebilir. Birçok medeniyetin kültürünü taşıyan Aydın’da gezilebileceğiniz tarihî mekânlar vardır. Bunlardan bazıları Didyma Antik Kenti, Aphrodisias Antik Kenti, Milet Tiyatrosu, Milet Müzesi, Kurşunlu Manastırı, Zeus Mağarası, Güvercinada Kalesi, Körteke Kalesi, Faustina Hamamı’dır. Bafra Gölü, Çine Vadisi, Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Milli Parkı doğa tutkunları için gidilmesi gereken yerler arasında bulunur. Altınkum ve Kadınlar Plajı ise Aydın’ın en ünlü sahillerindendir. Yılın uzun zaman diliminde sıcak havaya sahip olan şehri nisan ve kasım ayları arasında ziyaret edebilirsiniz.

Aydın Otelleri

Aydın Şehir İçi Ulaşım

hand-holder-967400_960_720.jpg
 

Aydın geziniz sırasında nasıl bir ulaşım tercih edeceğinizi düşünüyorsanız alternatifleri yazımızın bu bölümünde bulabilirsiniz. Özel araç her zaman için hareket kolaylığı ve hızlılığını sağlayacaktır. Böyle bir alternatifin sonucu olarak seyahatiniz daha kısa sürede daha çok yeri ziyaret ederek tamamlanabilir. Aydın’a kadar kendi aracınızla gelmemiş olsanız bile araç kiralayarak gezi rotanıza kendiniz karar verebilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerde trafik çilesi çekenler, ya da günlük hayatında çok araba kullanmak zorunda olan ziyaretçiler bu seçeneği tercih etmeyebilir. Bu durumda yine araba konforu yaşamak isterlerse taksi kullanabileceklerdir. Tüm bunların yanı sıra bazı araç kiralama firmalarından motosiklet de kiralayabileceğinizin bilgisini verelim.

Tüm bu alternatiflerin yanında dolmuş ve belediye otobüsü kullanma imkânı da elbette vardır. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde hem halk otobüsü hem de dolmuşlar ile şehir içi ulaşım sağlanmaktadır. Dolmuşlarda tam 2,25 TL, öğrenci ise 1,75 TL olarak ücretlendirilmektedir. Belediye otobüslerinde ise “Aykart” adı verilen şehir ulaşım kartı kullanılmaktadır. Kartın kendisi 5 TL olup tam ücreti 2 TL, öğrenci ücreti 1,5 TL’dir. Aydın’da şehir merkezinden ziyade ilçe ve bazı köylere de sarı otobüs seferleri düzenlenmektedir. Örneğin 403 Aydın – Kuşadası otobüsü (tam 8 TL, öğrenci 6 TL), 404 Aydın – Söke hattı (Tam 6 TL, öğrenci 4,5 TL), 405 Aydın – Didim hattı (Tam 12 TL, öğrenci 9 TL) gibi gezi rehberinizde yer alabilecek noktalara da belediye otobüsü seferleri düzenlenmektedir. Sefer durak ve saat bilgileri için www.ayulas.com.tr ve www.aydin.bel.tr adresindeki otobüs sefer bilgileri kısmına başvurabilirsiniz. Ayrıca Aykart hakkında bilgi almak için de www.aykart.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Aydın Mutfağı

Aydın Mutfağı
 

Aydın mutfağı denildiğinde zeytinyağı ve türlü otlar ve bunlardan yapılan çeşit çeşit yemekler gelir aklımıza kuşkusuz. Bunlar Aydın mutfağının baş aktörleri olsa da yöre mutfağı bundan çok daha fazlasıdır. Eski çağlardan beri çok verimli toprakların ve uygun iklimden dolayı zengin bir bitki çeşitliliği var olmuştur. Üzerine bir de Aydın’ın tarih boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yaptığını göz önüne alınırsa mutfağının ne denli zengin oldu tahmin edilebilir. Aydın mutfağında sadece Ege Bölgesi’ne özgün dokunuşlar değil Rum, Kürt, Arap, Yahudi ve Yörük kültürüne dair izler de görülmektedir. Zeytinyağı en baskın ürün olma özelliğini taşır. Örneğin, kahvaltılarda lor peyniri ya da çökeleğe doğranmış domatessalatalıkbiber ve soğan karışımı çingene pilavına da kekik, nane ve zeytinyağı eklenir. Haşlanmış biber ve patlıcana sarımsak, limon ve zeytinyağından yapılan sos da gelin turşusuna eklenir.

Aydın’da Gece Hayatı 

Aydın’da Gece Hayatı 

Aydın’da gece hayatı şehir merkezi ve ilçelerde farklılık göstermektedir. Şehir merkezinin iç kesimlerde kalmış olması sebebiyle gece hayatı konusunda sahil ilçeleri Aydın’ın en gözde bölgeleri olma özelliğini eline almıştır. Özellikle Kuşadası’nda, artan yerli ve yabancı turist sayısıyla gece hayatı yaz aylarında oldukça hareketlidir. Sahil hattındaki canlılığın sebebi daha çok yerli ve yabancı turistlerin deniz turizmi için bölgeyi ziyaret etmesidir. Gündüz deniz, doğa ve tarihin tadına varan ziyaretçiler, akşamları soluğu eğlence mekânlarında alıyor. Benzer turistik sahil beldelerinin çoğunda olduğu gibi Kuşadası’nda da barlar sokağı diye bilinen sokak gece hayatının nabzını tutmaktadır. Hatta özellikle yabancı turistlerin uğrak noktası olan Kuşadası’nın Barlar Sokağı’na ek olarak yerli turistlerin tercih ettiği Kaleiçi Barlar Sokağı da ikinci alternatiftir. Buralarda bulunan farklı konseptlerdeki kulüp ve barlarda eğlence yüksek tempoda ve sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Kulüplerin yanı sıra canlı müzik yapan kafe ve barlar da oldukça ilgi görüyor. Didim’de de gece hayatının hızını turistler belirliyor. Özellikle Akbük ve Altınkum gibi sahil kesimlerinde kulüp ve barlarda eğlence akışı yaz aylarında hızla ilerliyor. Ayrıca sahil hattında sakin bir gece geçirmek isteyen tatilciler için alkollü ve alkolsüz kafeler de bulunmaktadır. Buralarda oturup sohbet ederek ve içeceklerinizi yudumlayarak da keyifli bir akşam geçirme olasılığınız da bulunmaktadır. Sahil bölgelerinde yazın yüksek tempoyla akan gece hayatı kış mevsiminde çok daha alt seviyelere inmekte, yılbaşı gibi özel günlerde nispeten canlanmaktadır.

Aydın’daki Festivaller

Aydın’daki Festivaller
 

Aydın’da festivaller ilçelere dağınık bir şekilde yapılmaktadır. Katılmak isteyeceğiniz festivallerle ilgili önceden yer ve zaman teyidi almanızı öneririz. Bunlardan bazılarını sizin için listeledik. Daha detaylı bilgi için festivallerin internet sitelerini kontrol etmenizi öneririz.

Deve Güreşi Festivali: İncirliova, Germencik, Yenipazar, Kuyucak, Karpuzlu ve Koçarlı ilçelerinde yapılan, deve güreşi müsabakalarının yapıldığı organizasyonlardan oluşur. Konserler ve türlü etkinliklerle canlandırılır.

Yerli Tohum Takas Şenliği: Yerli tohumların takas edilmesi ve tarımın canlanması için milli tohum seferberliğine dönüştürülmüştür. Mart ayında gerçekleşmektedir.

Aydın’da Alışveriş

Aydın’da Alışveriş
 

Birçoğumuz hayatımızın keyifli bölümlerinde zamanı durdurmak, sonsuza kadar o keyfin içerisinde kalmak isteriz. Maalesef bunun mümkün olmadığının da farkındayızdır. Belki de bu duyguyu, yaşanılan zamanın keyfini hatırlatması için, o yerlerden satın alıp evlerimize götürdüğümüz anılarla besleriz. Sonra da günlük telaşlarımızın arasında aldığımız o hatıralıklara bakar ve zihnimizin o tatile kısa bir dönüş yapmasına olanak tanırız. Belki de durum hiç bu kadar duygusal değildir. Öyle ya da böyle gittiğimiz gezdiğimiz ve gördüğümüz yerlerden alışveriş yapmayı severiz. Aydın’dan da nerelerden neler alınır birlikte bir göz atalım.

Aydın İçin Faydalı Bilgiler

Kültür Turizm Müdürlüğü: 0256 213 01 65

Sahil Güvenlik: 158

Jandarma: 156

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 444 40 09