Google+

Aydın

Aydın - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon8℃
 • Şubweather-icon8℃
 • Marweather-icon12℃
 • Nisweather-icon17℃
 • Mayweather-icon21℃
 • Hazweather-icon25℃
 • Temweather-icon28℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon19℃
 • Kasweather-icon13℃
 • Araweather-icon9℃
Nüfus: 1.053.506 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

Efeler diyarı olarak anılan Aydın, Ege Bölgesi'nde yer alır. Toplam 1.053.506 kişiden oluşan nüfusuyla Ege Bölgesi'nin İzmir ve Manisa'dan sonra üçüncü büyük şehridir. Turizm ve tarım açısından en gelişmiş illerden biri olan Aydın, aynı zamanda Didim ve Kuşadası gibi önemli tatil beldelerini de sınırlarında barındırır. Tarımsal zenginliği açısından dikkat çeken şehirde zeytin, incir, pamuk, domates, patlıcan, karpuz, buğday, dolmalık biber ve mısır gibi ürünler yetiştirilir.

Tarihi M.Ö. 7000 yılına kadar uzanan Aydın şehrinde doğal güzelliklerin yanı sıra pek çok tarihi eser de görülmektedir. Selçuklularla birlikte Türk uygarlığının kültür varlığı ve yaşayış biçimi bölgede hakim olmaya başlamıştır. 14. yüzyılda Anadolu Beylikleri zamanında bölgede kurulan Aydınoğulları beyliği döneminde ismi Aydın olarak değişmiştir. Aynı yüzyılın sonunda Aydınoğulları, Osmanlı Sultanlığı’na katılmıştır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Aydın’da gezilecek yerler denildiğinde kimisi plajları düşünürken kimisi de tarihi yapıtları düşünür. Çünkü bu şehir, her ikisinin de en güzel örneklerini sunmaktadır.

Aphrodisias Antik Kenti

6010 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Aphrodisias Antik Kenti

Aydın’ın Karacasu ilçesinde yer alır. Adını aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite’den almıştır. Aphrodisias özellikle Roma çağında Aphrodithe tapınımı ile ünlenmiş antik bir kent olup, günümüzde de çok iyi korunmuş anıt yapıları ile Türkiye’nin en önemli arkeolojik yerlerinden biridir. Burada Sebasteon, Hadrian, Agora, Piskoposluk Sarayı, Tetraplon, Odeon ve Bishop's Sarayı, Antik Tiyaro, Aphrodisias Müzesi, Teteastoon ve Tiyatro, Tiberius Portikosu ve Agora Kapısı, Aphrodisias Stadyumu bulunmaktadır.

-

Didyma Antik Kenti 

21510 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Didyma Antik Kenti 

Apollon tapınağıyla ünlü olan Didyma Antik Kent,Aydın'ın Söke ilçesine bağlıdır. Mitoloji sevenlere harika bir gezi planı sunmaktadır. Mitolojik Tanrılar olan Zeus, Hades, Poseidon, Athena, Demeter, Afrodit, Hermes ve diğer Tanrıların burada yaşadığı düşünülmektedir.

-
Aydın şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Yarım Gün İzmir Şehir Turu (42.41 €), Meryemana Evi, Artemis Tapınağı Efes Tam Gün Turu (42.41 €), İzmir'den Efes Antik Kalıntılar Tam Gün Turu (67.86 €), Pamukkale Tam daytour (131.48 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Dilek Yarımadası - Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

10110 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Dilek Yarımadası - Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Dilek Yarımadası Mili Park’ı Güzelçamlı sınırları içinde ve Kuşadası'na 28 kilometre uzaklıktadır. Karşısında Yunanistan'a ait Ege adalarından Sisam adası bulunan milli parkın Dilek Yarımadası bölümü, Samsun Dağları'nın Ege Denizi'ne doğru uzanan son noktasıdır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Doğusunda Denizli, batısında Ege Denizi, kuzeyinde İzmir ve Manisa ve güneyinde Muğla illeriyle çevrilidir. Orta ve batı kesiminde verimli ovalar yer alırken, kuzey ve güneyi dağlar ile çevrili olan Büyük Menderes Havzası üzerinde 8.007 kilometrekarelik bir alanda yer alır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Otobüsle ulaşmak isteyenler için hemen hemen her şehirden Aydın’a otobüs seferleri mevcuttur. Özellikle yaz aylarında Kuşadası, Didim, Söke gibi ilçelere de seferler bulunabilir. Havayolunu kullanmak isteyenler içinse en yakın seçenek İzmir’de bulunan Adnan Menderes Havaalanı’dır. Buradan servislerle Aydın merkeze ulaşılabilir. Otomobil ile seyahat edecekler için Muğla 130 kilometre, İzmir 195 kilometre, İstanbul 730 kilometre, Bursa 440 kilometre, Ankara 600 kilometre, Eskişehir 470 kilometredir.

Yaz turizminin canlı olduğu Aydın’a Mayıs ve Eylül ayları arasında gidilmesi uygundur. Sahip olduğu Akdeniz ikliminin özelliklerinin etkisiyle yaz aylarında Didim, Kuşadası gibi ilçeleri tercih edilir.

Aydın şehir merkezinde ve beldelerinde 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller olmak üzere butik oteller, apart oteller ve pansiyonlarda konaklamak mümkündür. Bunların yanı sıra Aydın bölgesinde birçok termal otel de bulabilirsiniz.

Halk otobüsleri, özel halk otobüsleri, dolmuşlar ve taksiler ile şehir içi ulaşım sağlanmaktadır. Aydın şehir içi hatlarının güzergâhlarını bu siteden görebilirsiniz. İlçeler arası otobüs numaralarına ise Aydın Belediyesi'nin sitesinden ulaşabilirsiniz.

tavuklu-keskek-buyuk.jpg

Aydın mutfağında zeytinyağlı yemekler, keşkek, yuvalama, ciğer dolması ve bolama özel yöresel yemekler arasındadır. Üzüm ve türevlerinden yapılan şaraplar, narenciye ürünleri, turunç reçeli de dikkat çeker. Çipura, kefal, mercan ve barbunya gibi balık çeşitleri de yemeklerde kullanılır.

Popüler restoranlar

Meşhur Kebapçı Hacı Oğulları: 1878 yılından beri Aydın'da hizmet veren Aydın’ın ilk kebapçısı Meşhur Kebapçı Hacı Oğulları, merkezde Hükümet Bulvarı’ndaki tarihi bir binada kebap yiyebileceğiniz bir yerdir.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Aydın ilinin renkli bir gece hayatı vardır. Özellikle yaz aylarında bu renkler daha da canlanır. Canlı müzik eşliğinde bar ortamını sevenler, Kral Pub ve Grup Pub’ı tercih edebilir. Eğer canınız felekten bir gece istiyorsa Işıklı ya da Zeybek birahaneleri tercihiniz olmalı. Aydın’ın Altınkum beldesinde sıra sıra dizilmiş birçok farklı konsepte sahip bar ve disko vardır. Ayrıca yemek konseptli barlar buralarda sıkça bulunmaktadır.

Yerli Otlar ve Yöresel Ürünler Festivali : (Mart) Efeler İlçesine özgü yerli otlar ile yapılan yemek yarışmaları ve yetişen ürünlerin tanıtımı çeşitli etkinlikler eşliğinde yapılır.
 
Tohum Takas Şenliği:  (27 Mart) Normalde satışı yasak olan ve yerel üreticilerin ellerinde bulunan yerli tohumların üreticiler arasında takas edilmesi, yerli tohumun önemi hakkında paneller yapılır.
 
İncirliova Deve Güreşi Festivali (İncirliova/ 01 Ocak)
 
Germencik Kültür Sanat ve Deve Güreşi Festivali(Germencik/ 13 Ocak)
 
Efeler Belediyesi Uluslararası Kültür ve Sanat Çalıştayı (Mayıs)
 
Yamaç Paraşütü Şenliği(Koçarlı/ 18-19 Mayıs)
 
Dağcılık Şenliği(Koçarlı/ 26-27 Mayıs)
 
Koçarlı Çam Fıstığı Festivali(Koçarlı/31 Mayıs -02 Haziran)
 
Geleneksel İncir ve Kültür Festivali(İncirliova/ 07-08 Eylül)
 

298213.jpg

Aydın’a yolunuz düştüğünde taze veya kuru olarak temin edebileceğiniz incirlerden alabilirsiniz. Turunç ve narenciyeden yapılan Aydın’a özel reçeller de tercih edilebilr. Tatil yöresi olması sebebiyle Kuşadası’nda antika eşyalar, hediyelikler, mücevherler, süs ve takılar da çokça satılmaktadır.

 

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0256 444 40 09