Google+

Manisa

Manisa - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon6℃
 • Şubweather-icon7℃
 • Marweather-icon10℃
 • Nisweather-icon14℃
 • Mayweather-icon19℃
 • Hazweather-icon23℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon11℃
 • Araweather-icon7℃
Nüfus: 1.367.905 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Ege ve Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

İzmir’den sonra Ege Bölgesi’nin en büyük ikinci şehri olan Manisa’nın 1.367.905 kişilik nüfusu, şehrin merkezi ve 17 ilçesiyle 13.269 kilometrekarelik bir alana yayılır. Şifalı Mesir Macunu ve Sultaniye Üzümü ile meşhur olan Manisa, İzmir'e yakınlığının da sağladığı avantajla hızlı gelişen şehirlerimiz arasındadır. Her ne kadar şehir dağlarla çevrili olsa da Gediz Ovası’nın bereketli topraklarının da etkisiyle tarımsal üretim sıralamasında ilk üç ilden biridir. Yüzyıllardan beri devam eden dokumacılık, gıda, dericilik ve tarım konusunda faaliyet gösteren Manisa’da bugün önemli gelir kaynağı sanayidir. Bölgede bulunan Vestel, Bosch, ECA, Ülker ya da Eczacıbaşı fabrikaları, şehrin Türkiye’deki büyük organize sanayi bölgelerinden biri olmasını sağlar. Bu da zaman içinde yoğun göç almasına sebep olmuştur.

Haziran, temmuz ve ağustos aylarında 40 dereceye kadar yükselen sıcaklık sebebiyle ün salmış Mesir Festivali ya da Cirit Festivali gibi etkinliklerin yüzde 90’ı ilkbahar ve sonbahar aylarında gerçekleştirilmektedir. Haliyle turistler de Manisa’yı gezmek için bu ayları tercih etmektedir.

Tarihi kaynaklar bugünkü Yunanistan’ın Tesalya Bölgesi'ndeki Pelion Dağı civarında yaşayan Magnetleri, Manisa’nın kurucusu olarak göstermektedir. Verimli topraklarıyla tarih boyunca pek çok medeniyetin ilgisini çeken Manisa’da Hititler, Frigler, Yunanlar, Lidyalılar, İranlılar, Romalılar, Bizanslılar, Saruhanoğulları ve Osmanlılar hâkim olmuştur. Lidya bölgesi olarak bilinen alanın çoğunluğu Manisa’da olduğundan il sınırları içinde Sardes başta olmak üzere 20’den fazla antik kent mevcuttur. Osmanlı döneminde, şehirde yer alan Manisa Sancağı’nın geleceğin padişahlarına yönetimi öğrenmelerini sağlaması, buranın hâlâ Şehzadeler Şehri olarak anılmasına vesiledir. 

Yüzyıllar boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan Manisa, doğal güzellikleri, kaplıcaları, tarihi ve kültürel mirasıyla dikkat çekmektedir. Manisa’da gezilecek yerler denince tarihi antik kentler, kaleler, camiler, müzeler ve kaplıcalar gibi gezginlerin uğrak noktası olan onlarca yer vardır. Kimisi şehir merkezinde kimisiyse şehrin dışında olduğundan, Manisa’yı bir günde gezmek mümkün değildir.

Görülmesi gereken diğer yerler: Emir Kaplıcaları, Sidas Antik Kenti, Urganlı Kaplıcaları, Kula Evleri, Bintepe Tümülüsleri

Manisa Kalesi

4809 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Manisa Kalesi

Manisa Kalesi’nin kalıntıları şehrin güneyindeki Spil Dağı’nın kuzey yamaçlarında, Sandık Tepe üzerinde görülür. İç ve dış kaleden oluşan yapının kimler tarafından ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmese de, Magnetler tarafından yapıldığına dair söylentiler mevcuttur. Ayrıca Bizans mimarisinin genel özelliği olan tuğla hatıllı moloz taş örgü tekniğiyle yapıldığı dikkat çekmektedir. 4.5 kilometre uzunluğunda olan dış kalenin 13 kuleden oluştuğu düşünülmektedir. Kalıntılarda yedi kapısından sadece ikisi görülebilmektedir.

-

Muradiye Camii

2209 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Muradiye Camii

Mimar Sinan eserlerinden biri olan Muradiye Camii, Manisa’da Sultaniye semtindedir. III. Murat adına bir külliye olarak 1583-1585 yıllarında arasında yapılan caminin inşasına Mimar Mahmut Ağa başlamış ancak ömrü yetmediğinden bu işi Mimar Mehmet Ağa devralmıştır. Klasik Osmanlı mimarisinin dikkat çektiği, kesme taştan yapılmış caminin yanında medrese ve imarethane de görülür. Sıbyanı ise yıkılmıştır.

-
Manisa şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; İzmir'den Efes Antik Kalıntılar Tam Gün Turu (68.82 €), Meryemana Evi, Artemis Tapınağı Efes Tam Gün Turu (43.01 €), Yarım Gün İzmir Şehir Turu (43.01 €), Pamukkale Tam daytour (133.34 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

İvaz Paşa Camii

1809 Ağu 2016Gezilecek Yerler

İvaz Paşa Camii

Abdülmüin'in oğlu İvaz Paşa tarafından 1484'te yaptırılan İvaz Paşa Camii, Manisa’nın Mutlu Mahallesi'nde yer alır. Edirne'deki üç şerefeli camini küçük bir örneğini temsil eden yapı, kesme taş ve tuğla işçiliği kullanılarak inşa edilmiştir. İçerisinde İvaz Paşa'nın mezarının da bulunduğu camide erken Osmanlı mimarisinin örneklerine, çini sanatına ve geometrik süslemeli ahşap minberlere rastlanır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Ege Bölgesi’nde yer alan Manisa; doğuda Uşak ve Kütahya, batı İzmir, kuzeyde Balıkesir, güneyde Aydın ve güneydoğuda Denizli illeriyle komşudur. Dağlarla çevrili olan Manisa’nın batısında Yunt Dağı ve Yamanlar Dağı, güneyinde Bozdağlar, kuzey ve doğusunda ise Simav Dağları yer alır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Manisa’nın batı kesimlerinde ve Gediz Nehri havzası boyunca karasal nitelikli Ege-Akdeniz iklimi hâkimdir. Doğu ve dağlık bölgelerinde ise İç Anadolu'nun karasal ikliminin etkileri görülür. Sıcak geçen haziran, temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklığı 40 dereceye kadar yükseldiğinden şehre daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarında gidilmesi önerilir. Yöresel festival ve etkinlikler de çoğunlukla bu mevsimlerde yapılmaktadır.

Manisa’ya havayolu, demiryolu ya da karayolu ile ulaşım mümkündür. En yakın havalimanı 39 kilometre uzaklıktaki İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır. Buradan araç kiralayarak ya da otogara giderek otobüsle Manisa’ya ulaşılabilir. Otobüsle gidecekler için İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir gibi büyükşehirlerden pek çok otobüs firmasında Manisa seferi bulunmaktadır. İstanbul-Manisa arası 442 kilometre (yaklaşık 6 saat), Ankara-Manisa arası 563 kilometre (yaklaşık 7 saat) ve Antalya-Manisa arası 430 kilometredir (yaklaşık 6 saat). Demiryolunu tercih edecekler için Bandırma, Balıkesir, İzmir, Uşak, Aydın ve Denizli illerine demiryolu bağlantısı mevcuttur.

Toplam 17 ilçeden oluşan Manisa’nın merkezinde, Akhisar, Alaşehir, Kula, Salihli ve Turgutlu ilçelerinde konaklayabilirsiniz. Bu bölgelerde 3,4 ya da 5 yıldızlı oteller, konuk evleri ve apart oteller mevcuttur. Otel fiyatları, sunulan imkânlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.

Manisa’da şehir içi ulaşım otobüs ve taksiyle mümkündür. Sabah 07.00’den akşam saat 22.00’ye kadar hizmet veren otobüsleri indirimli kullanmak için Kentkart temin edebilirsiniz. Manisa’da hizmet veren otobüs güzergâhlarını öğrenmek için bu linke bakabilirsiniz.

Manisa Mutfağı

Konumu itibariyle hem İç Anadolu hem de Ege Bölgesi’nden etkilenen Manisa mutfağında daha çok et ve süt ürünleri kullanılsa da, taze sebzelerin de hatırı sayılır bir yeri vardır. Manisa kebabı, odun köftesi, simit ekmeği, ekmek dolması, nohutlu mantı, börülce tarator ve yağlı tuzlu pide, Manisa’ya gidildiğinde denenmesi gereken lezzetlerden başlıcalarıdır.

 

Manisa’da yerel halk gece hayatını çok benimsememiş olsa da, Manisa Celal Bayar Üniversitesi sebebiyle üniversite öğrencilerinin şehirdeki varlığı, işletme sahiplerinin çok fazla gürültülü olmayan kafe ve barlar açmasını sağlamıştır. Taşfabrika Cafe, Altıgen Cafe&Bar, Baronlar Cafe ve Hotel Benan Bar&Restaurant bunlardan bazılarıdır.

Manisa Festivaller

Manisa Mesir Festivali (Mart ayı / Şehir merkezi): Mesir macunu geleneği doğanın uyanışının, baharın gelişinin, bereket ve bolluğun başlangıcını temsil eder. Festival kapsamında çeşitli kültürel ve sportif faaliyetler sergilenmekte, açılan Mesir Sanayi Fuarı da Manisa’ya canlılık getirmektedir.

Cirit Festivali (1-3 Eylül / Selendi): Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir ata oyunu olan Cirit, bölgede çeşitli etkinlikler kapsamında yaşatılmaya devam edilmektedir. Oyunun sonunda kazananlara ödüller verilerek hep beraber ziyafet sofrasına oturulur.

1631c577fe.jpg

Manisa’da alışveriş yaparken almanız gereken en önemli ürün ünlü Mesir Macunu’dur. Yılın her mevsiminde pek çok dükkânda bulunabilir. Ayrıca Yunt Dağı, Kula, Gördes ve Demirci halıları ile ün yapmış Manisa'da geleneksel el dokuması halılar, altın ve gümüş takılar, pamuklu iç ve dış giyim eşyaları da ilgi görmektedir. Bakır, gümüş, pirinç, tahta oyma gibi hediyelik eşyalar ve şile bezi, bürümcük giysiler ile çeşitli oyalar da satın alınabilir.