Aydın’da Gece Hayatı 

Aydın’da gece hayatı şehir merkezi ve ilçelerde farklılık göstermektedir. Şehir merkezinin iç kesimlerde kalmış olması sebebiyle gece hayatı konusunda sahil ilçeleri Aydın’ın en gözde bölgeleri olma özelliğini eline almıştır. Özellikle Kuşadası’nda, artan yerli ve yabancı turist sayısıyla gece hayatı yaz aylarında oldukça hareketlidir. Sahil hattındaki canlılığın sebebi daha çok yerli ve yabancı turistlerin deniz turizmi için bölgeyi ziyaret etmesidir. Gündüz deniz, doğa ve tarihin tadına varan ziyaretçiler, akşamları soluğu eğlence mekânlarında alıyor. Benzer turistik sahil beldelerinin çoğunda olduğu gibi Kuşadası’nda da barlar sokağı diye bilinen sokak gece hayatının nabzını tutmaktadır. Hatta özellikle yabancı turistlerin uğrak noktası olan Kuşadası’nın Barlar Sokağı’na ek olarak yerli turistlerin tercih ettiği Kaleiçi Barlar Sokağı da ikinci alternatiftir. Buralarda bulunan farklı konseptlerdeki kulüp ve barlarda eğlence yüksek tempoda ve sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Kulüplerin yanı sıra canlı müzik yapan kafe ve barlar da oldukça ilgi görüyor. Didim’de de gece hayatının hızını turistler belirliyor. Özellikle Akbük ve Altınkum gibi sahil kesimlerinde kulüp ve barlarda eğlence akışı yaz aylarında hızla ilerliyor. Ayrıca sahil hattında sakin bir gece geçirmek isteyen tatilciler için alkollü ve alkolsüz kafeler de bulunmaktadır. Buralarda oturup sohbet ederek ve içeceklerinizi yudumlayarak da keyifli bir akşam geçirme olasılığınız da bulunmaktadır. Sahil bölgelerinde yazın yüksek tempoyla akan gece hayatı kış mevsiminde çok daha alt seviyelere inmekte, yılbaşı gibi özel günlerde nispeten canlanmaktadır.

Aydın şehir merkezinde ise sahil bölgelerindeki kadar çok olmasa da kulüp, kafe ve barlar gece hayatına yön vermektedir. Şehrin gece hayatına ilin gençleri ve özellikle üniversite öğrencileri yön verdiğini ifade edersek yanlış olmaz. Sayısı çok fazla olmasa da kulüpler eğlencenin en yoğun ve hızlı yaşandığı yerlerdir. Bu eğlence tarzından çok hoşlanmayan ziyaretçiler için ise canlı müzik ile eğlenceye yön veren kafe ve barlar tercih edilebilecektir. Birasını, kokteylini içip, canlı müzikle eğlenmek isteyen ziyaretçiler E-5 Cafe & Bar, Le Gramophone, Blue & White Cafe, Çatı Cafe gibi haftanın belirli günleri canlı müzik hizmeti sunan mekânlarda eğlenebileceklerdir. Canlar Türkü Evi, Munzur Türkü Bar gibi mekânlarda ise türkü dinlemek ve içeceklerini yudumlamak isteyecek ziyaretçilerin uğrayabileceği yerlerdendir. Canlı müzik dinleyerek eğlenme anlayışının yoğun yaşandığı Aydın’da bu ve benzeri mekânlarda pop, rock, özgün ve türkü gibi çok farklı türlerde şarkılar seslendirilmektedir.

Tüm bunlardan ziyade, daha sakin ve sevdiklerinizle sohbet ederek zaman geçirmek istediğiniz yerler arıyorsanız Yeni Eski Cafe & Bar gibi bahçesinde oturup isterseniz alkollü, isterseniz alkolsüz içeceklerinizi yudumlayarak sohbet ortamı bulabileceğiniz mekânları da tercih edebilirsiniz. Özellikle meyhane tercih eden ziyaretçiler için ise Halil Abi Restoran ya da eski bir konağın restorana çevrilmesi ile oluşturulmuş Rıfat Bey Konağı Restoran’ı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Adnan Menderes Bulvarı üzerinde belediye ve özel işletmelere ait olan çay bahçesi ve kafeler de sakin akşam oturmalarının adresi olarak gösterilebilir.