Aydın’da Alışveriş

olive-2614000_960_720.jpg
 

Birçoğumuz hayatımızın keyifli bölümlerinde zamanı durdurmak, sonsuza kadar o keyfin içerisinde kalmak isteriz. Maalesef bunun mümkün olmadığının da farkındayızdır. Belki de bu duyguyu, yaşanılan zamanın keyfini hatırlatması için, o yerlerden satın alıp evlerimize götürdüğümüz anılarla besleriz. Sonra da günlük telaşlarımızın arasında aldığımız o hatıralıklara bakar ve zihnimizin o tatile kısa bir dönüş yapmasına olanak tanırız. Belki de durum hiç bu kadar duygusal değildir. Öyle ya da böyle gittiğimiz gezdiğimiz ve gördüğümüz yerlerden alışveriş yapmayı severiz. Aydın’dan da nerelerden neler alınır birlikte bir göz atalım.

Aydın - Nazilli bölgesi özellikle insan ömrünün en uzun olduğu bölgelerin başında gelmektedir. Bunun sebebi de kuşkusuz doğal ve sağlıklı beslenmedir. Hal böyle olunca alınacaklar listesinin başlarına doğal gıdaları yazabilirsiniz. Zeytin ve zeytinyağı alınması gereken ürünlerin başında gelir. Otoyol kenarlarında, il, ilçe pazarlarında, fabrikaların fabrika satış mağazasında doğal yapım, hatta soğuk sıkım zeytinyağı bulabilirsiniz. Yine bu noktalardan farklı şekillerde kurulmuş doğal zeytinler de satın alabilirsiniz. Yine kuru ve yaş incir, bölge halkının deyimiyle yemiş de alabileceğiniz ürünlerin başında gelir. Yaş incir yani taze incir hem çok dayanıksız hem de kısa süren olgunluk döneminden dolayı alındığı gibi tüketebileceğiniz bir ürünken kuru inciri uzun süre saklayıp tüketebilirsiniz. Ayrıca deve sucuğu da bölgenin özgün tatlarındandır. Keza arıcılık da bölgede yapıldığından bal da alınabilecek listelerinde yerlerini almalıdır. Ne de olsa dağlarından yağ, ovalarından bal akan bir şehirdesiniz.

Karacasu bölgesinden geçiyorsanız toprak ürünler satın alabilirsiniz. Kapadokya bölgesinde çok meşhur olan toprak çömlek yapım atölyeleri ile burada da karşılaşabilirsiniz. Tarihin çok eski dönemlerinden beri bu bölgede meşhur olan toprak kap, çömlek, testi gibi ürünlerden de satın alabilirsiniz. Özellikle iyi fırınlanmış bir testide suyunuzu dinlendirdikten sonra içmenin keyfini deneyebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra özellikle sahil bölgelerinden buzdolabı magnetleri de satın alabilirsiniz. Özellikle kadınların ilgi duyabileceği, Aydın merkezinde bunan AYZ Butik’te el yapımı deri aksesuarlar bulabilirsiniz. Bu tarz ürünler ise günlük yaşamınızın her anında size tatilinizi hatırlatacaktır.