Google+

Arama formu

Denizli

Hem tarihî hem de doğal güzellikleriyle gelen her ziyaretçisini...
Devamı oku
Travertenleri ve tekstiliyle dünyaya adını duyuran Denizli pek çok...
Devamı oku
Anadolu Yarımadası’nın güneybatısında, Ege Bölgesi’nin de...
Devamı oku
Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunan Denizli, Akdeniz ile Ege bölgeleri...
Devamı oku
Her ne kadar Ege ve Akdeniz bölgeleri arasında bir geçit gösterse de...
Devamı oku
Ege ile Akdeniz Bölgesi’nin arasında bulunan Denizli’ye ulaşım için...
Devamı oku
Turistlerin oldukça ilgisini çeken bir yer olduğu için Denizli’de...
Devamı oku
On iki bin metre karelik bir alana sahip olan Denizli’de şehir içi...
Devamı oku
Geleneksel Ege mutfağının birçok yemeğinin piştiği yörede, yemek...
Devamı oku
Özellikle Pamukkale travertenleriyle dünyaya adını duyurmuş olan...
Devamı oku
Birçok kültür ve sanat etkinliğiyle karşılaşabileceğiniz Denizli’de...
Devamı oku
Şehirde yapılan geleneksel sanatlar dokumacılık, dericilik,...
Devamı oku
Zabıta ve İtfaiye: 110 Jandarma: 156 Ambulans: 112 Belediye...
Devamı oku
goturkey.com Geleneksel Ege mutfağının birçok yemeğine sahip olan Denizli...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6℃
Şub 7℃
Mar 10℃
Nis 14℃
May 19℃
Haz 23℃
Tem 26℃
Ağu 25℃
Eyl 22℃
Eki 16℃
Kas 11℃
Ara 7℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 1.005.687 / İklim: Akdeniz İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Denizli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Denizli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anadolu Yarımadası’nın güneybatısında, Ege Bölgesi’nin de güneydoğusunda bulunan Denizli, Ege ile Akdeniz bölgeleri arasında yer alıp Ege’ye bağlıdır. Her iki bölgede de toprağı bulunan Denizli, batıda Aydın ve Manisa’ya, güneyden Muğla’ya, kuzeyden Uşak’a komşudur.

Tanıtım Videosu:

Denizli’de Gezilecek Yerler

Denizli’de Gezilecek Yerler

Hem tarihî hem de doğal güzellikleriyle gelen her ziyaretçisini büyüleyen Denizli’de birçok gezilecek ve görülecek yer var. Tarihi milattan önceki yıllara dayanan şehirde doğanın getirdiği güzellikleri görebilir, efsaneleriyle adını tüm Türkiye’ye duyurmuş mağaraları gezebilirsiniz. Aynı zamanda birçok medeniyete de ev sahipliği yapan şehir gezilecek ve görülecek birçok yer vadediyor

Denizli Nerededir?

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunan Denizli, Akdeniz ile Ege bölgeleri arasındaki geçittir. Her iki bölgede de toprağı bulunan Denizli; Uşak, Manisa, Aydın, Muğla, Burdur ve Afyonkarahisar’a komşudur.

Denizli’ye Ne Zaman Gidilir?

camlik-parki.jpg

Her ne kadar Ege ve Akdeniz bölgeleri arasında bir geçit gösterse de ve Akdeniz ilkimi özellikleri gösterse de konumundan dolayı karasal iklimin özelliklerini de belirli dönemlerde taşıyan şehir kış aylarını yağışlı geçirmektedir. Denizli denince akla gelen antik kentler, şelaleler ve en önemlisi de Pamukkale Travertenleri olunca havaların daha güzel ve yağışsız olduğu zamanlarda Denizli’ye gitmek doğru olacaktır. Mayıs ve haziran ayları bu bölgeyi gezmek için en ideal aylar. Ancak okulların son ayları olduğu için birçok okul bu dönemde buraya gezi düzenlemektedir. Turunuz sırasında birçok okul turu ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca okulların kapanmasıyla ve yaz döneminin açılmasıyla beraber temmuz ve ağustos ayları şehirde nüfus katlanmaktadır. Ayrıca bu dönemde konaklama ücreti de bir hayli artıyor. Bu kalabalığa karışmadan ve yaz sıcaklarını da atlatmak isteyenler içinse eylül ayı en uygun ay olabilir.

Denizli’ye Nasıl Gidilir?

Denizli’ye Nasıl Gidilir?

Ege ile Akdeniz Bölgesi’nin arasında bulunan Denizli’ye ulaşım için birçok seçenek bulunmaktadır. Hem kara hem de demir yolu ile ulaşımın mümkün olduğu şehirde hava yolu da bir diğer seçenek. Kara yolu tercih edilecekse İstanbul’dan 7 saat süren 580 km, Ankara’dansa 6 saat süren 473 km’lik bir yolun gidilmesi gerekiyor. Bu yolu hem otobüs firmalarıyla değerlendirebilir hem de kendi şahsi aracınızla kullanabilirsiniz. Otobüsle gelmeyi tercih edenlerdenseniz, şehrin otogarı şehir merkezinde bulunmaktadır.

Denizli şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Denizli’de Nerede Kalınır?

Denizli’de Nerede Kalınır?

Turistlerin oldukça ilgisini çeken bir yer olduğu için Denizli’de birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Bulunduğu konumdan dolayı her mevsim gezmeye elverişlidir. Her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlayan şehri gezmeye gelmeden önce rezervasyon yaptırırsanız hem daha uygun fiyata ücreti karşılayabilirsiniz hem de orada problem yaşamadan konaklayabilirsiniz. Özellikle sezon süresince çok kalabalık olduğu için rezervasyon yaptırarak yatacak yer problemini gitmeden çözebilirsiniz. Özellikle Denizli Merkez’de ve Pamukkale’de yoğunlaşan konaklama seçenekleri ziyaretçilerine birçok fiyat imkânı da sağlamaktadır.

Denizli pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Denizli Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Denizli Otelleri
En Uygun Fiyatlı Denizli Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Denizli Otelleri
Denizli Ev Kiralama

Denizli Otelleri

Travertenleri ve tekstiliyle dünyaya adını duyuran Denizli pek çok tarihî mekâna ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl çok sayıda turist ağırlayan şehir, çeşitli konaklama alternatifleri sunar. Denizli otelleri iş, turizm ve sağlık odaklı seyahat edenler için konaklama hizmeti vermektedir. Denizli termal oteller şifalı suları ile konuklarına sağlık dolu tatil vadederken Denizli Merkez otelleri daha çok iş seyahatleri için idealdir. Pamukkale otelleri ise meşhur travertenlere ve tarihî mekânlara yakın olmasıyla dikkat çeker. Akhan Kervansarayı, Bağbaşı Kent Ormanı, Hierapolis Antik Kenti, Antik Havuz, Laodikya Antik Kenti, Apollon Tapınağı ve Pamukkale Travertenleri şehirde gezip görülmesi gereken yerlerden bazılarıdır. Karasal iklim koşullarının yaşandığı Denizli’yi gezmek için en uygun zaman mayıs ve haziran aylarıdır. Un çorbası, darı ekmeği, tirit, sıyırma yöreye özgü lezzetlerdir. Dokumacılıkta ön plana çıkan şehir, Kaleiçi Çarşısı’ndan havlu, örtü ve peştamal gibi ürünleri hatıra olarak satın alabilirsiniz.

Denizli Otelleri

Denizli’de Şehir İçi Ulaşım

r131218144839957.jpg

On iki bin metre karelik bir alana sahip olan Denizli’de şehir içi ulaşımın ana yöntemi halk otobüsleri. Denizli Kart’a sahip olduğunuz sürece 40’dan fazla hatta sahip olan bu toplu taşım araçlarını rahatlıkla kullanabilir, tek seferlik ve abonman biletlerle şehir içi ulaşımını daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Denizli Kart almak isteyenler için 4 farklı seçenek vardır. Sivil Denizli Kart alarak 105 TL’ye aylık abone olabilir veya kontörlü Denizli Kart alarak bir binişi 2,25 TL’ye gidebilirsiniz. Öğrenciler için de özel bir kart bulunmaktadır. Öğrenci belgesi getirilerek alınan bu kartla biniş başına 1,50 TL ödenmektedir. Şehirde engelliler, şehit, gazi ve gazi yakınları ayrıca 65 yaşının üstündeki kişiler ücretsiz ulaşım sağlayabilmektedir. Ücretsiz Denizli Kart için başvururken bu koşullara sahip olduğunuza dair belgeleri vermeniz gerekmektedir. Şehir içinde gezerken kart kullanmak istemeyenler için 2, 3, 4 ve 5 binişlik kartlar da satılmaktadır. Hem biniş kartları hem de Denizli Kart satan bayiler şehrin merkezindeki birçok caddede yer almaktadır. Bu bayilerin detaylı adreslerine Denizli belediyesinin resmî internet sitesinden ulaşılabilir. 43 tane farklı hattın olduğu şehirde ulaşım genel olarak saat altıdan sonra başlamakta ve gece yarısı sona ermektedir. Denizli Belediyesi’nin ulaşım güzergâhları sayfasında tüm hatların sefer saatleri ve güzergâhları belirtilmektedir. Bu sitede detaylı saatler öğrenilebilir. Halk otobüsleri dışında şehirde minibüs ağı da bulunmaktadır. 20’den fazla hattın bulunduğu şehirde metro ve tramvay hattı bulunmamaktadır. Şehri içi ulaşım için araba kiralanabilir veya taksi de kullanılabilir.

Denizli Mutfağı

Denizli Mutfağı

Geleneksel Ege mutfağının birçok yemeğinin piştiği yörede, yemek kültürü geçmişten bu yana korunmaya devam etmektedir. Zeytinyağlılarının büyük bir önem taşıdığı mutfakta en çok dikkat çeken yemekler arasında un çorbası, darı ekmeği, sıyırma ve Tirit bulunmakta. Ayrıca kendi adıyla anılan Denizli turşusu ve Denizli kebabı da en çok bilinen yemekler arasındadır. Bir de hatırlatalım; eti elle yemek gerekiyor. Zeytinyağlı yemeklerin yanı sıra etin de öne çıktığı mutfakta tas kapaması, tandır ve kuzu çevirme gibi lezzetlerde var. Kebap yemek isteyenler için kuzu tandırda 4 saat piştikten sonra servis edilmektedir. Kebabı tatmak için Kebapçı Baki ve Kocabaylar Kebap Salonu gidilebilecek iki önemli ve meşhur alternatif. Salaş bir yer arayanlar içi Kebapçı Halil uygun bir seçenek olacaktır. Genelde dolu olan mekanda kredi kartı geçmiyor bu yüzden bu restoranı tercih etmeyi düşünenler yanlarında nakit taşımalılar.

Denizli’de Gece Hayatı 

Denizli’de Gece Hayatı 

Özellikle Pamukkale travertenleriyle dünyaya adını duyurmuş olan Denizli’de gece hayatı diğer turistik mekânlara göre biraz daha geri plandadır. Sadece gece hayatı için gitmeyecekseniz eğlencesi sizi tatmin edecektir. Yine de Pamukkale Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan şehirde birçok alternatif bulunmaktadır. Eğlence mekânları Çamlık’ta toplanmıştır. Neredeyse haftanın her günü hareketlidir. Çamlık caddeleri geceleri daha da çok hareketlenmektedir. Birçok restoran ve kafeye ev sahipliği yapan ilçe de gidilebilecek pek çok alternatif bulunabilir. Gece kulüplerini tercih edenler için Saint Tropez, Çakıl Gazinosu ve Imagine Bar & Cafe öne çıkan seçeneklerdendir. Hem dans edep hem de canlı müziğin keyfini çıkarabilirsiniz. Pasha Disco, Jazz Rock Bar, The Smoke Bar dans etmek için güzel seçenekler arasındadır. Baron Gece Kulübü ve Taçev Bar gibi alternatiflerin de bulunduğu Denizli’de Teras Park Alışveriş Merkezi içindeki Black Jack Cafe Bar da dikkat çekmektedir. Kendi müzik zevkinize göre seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Canlı müzik eşliğinde bir gece geçirmek isteyenler için Woops Cafe Restoran, her gün canlı müzikle hizmet veren yerlerden birisidir. Şehir merkezi yerine Pamukkale tarafında konaklayacaksanız Arena Pool Club güzel bir alternatif olacaktır. Burada çoğunlukla turistlerin olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Denizli’deki Festivaller

Denizli’deki Festivaller

Birçok kültür ve sanat etkinliğiyle karşılaşabileceğiniz Denizli’de konserlere gidebilir, festivallere katılabilir ve Devlet Tiyatrosu’nun Denizli’de oynadığı oyunları izleyebilirsiniz. Sanata büyük önem veren şehirde birçok etkinlikle karşılaşabilirsiniz. Düzenli olarak yapılan bazı festivaller süresince şehir dışından birçok ziyaretçi Denizli’yi ziyaret etmektedir. Hem yerel hem de ulusal festivallere ev sahipliği yapan Denizli gezilerinizi bu tarihlere getirmeye çalışmanızı öneriyoruz.

Ak Vadi Festivali: 2017 yılında ilk defa düzenlenen Ak Vadi Festivali, ekim aynının başında Denizli Belediyesi tarafından düzenleniyor. Festival boyunca birçok şarkıcının konserleriyle ziyaretçilerini buluşturan festival şehri müziğe doyuruyor. Festival alanında müziğin yanı sıra dev oyun parkı ve birçok etkinlik de bekliyor.

Denizli’de Alışveriş

Denizli’de Alışveriş

Şehirde yapılan geleneksel sanatlar dokumacılık, dericilik, bıçakçılık ve bakırcılık olarak sıralanabilir. Denizli ile anılan ürünlere gelecek olursak el dokumalarını el yapımı bakır eşyalar, ev tekstili ürünlerini alabilirsiniz. Dokumacılıkta öne çıkan Denizli özellikle havlu, peştamal, örtü gibi ürünler üretmektedir. Bu ürünleri hem butik mağazalardan alabileceğiniz gibi hem de Denizli’de birçok mağazası olan zincir haline gelmiş mağazalardan alabilirsiniz. Denizli’de de alışveriş birçok ildeki gibi alışveriş merkezlerinden yapılıyor. Birçok markanın şubelerinin olduğu şehirde aradığınız birçok ürün bulunabilir. En çok tercih edilen alışveriş merkezleri arasında Forum Çamlık ve Teras Park Alışveriş Merkezi bulunuyor. Alışveriş merkezlerinin yanı sıra çarşılardan da alışveriş yapılabilir. Bunlardan en ünlü ve turistik olanı Kaleiçi Çarşısı’dır. Özellikle bu Denizli ile özdeşmiş ürünleri bulabileceğiniz çarşıdan hediyelik eşya alışverişini yapabilir havlu, bez, deri kemer, deri çanta ve bıçak gibi Denizli ile özdeşmiş ürünler alabilirsiniz. Buldan’a özgü olan desenli elbiseler de Denizli’den alınabilecek şeyler arasında yer almaktadır. Renkleri ve dokusuyla ilgi çeken bu elbiseler ziyaretçilerin de dikkatini çekmektedir. Satılan en ikonik ürünlerden biri de horoz biblolarıdır. Denizli’nin meşhur horozları hem biblolarda hem de magnetlerde başrolü oynamaktadır. Bir diğer çok satılan hediyelik eşyaysa Pamukkale Travertenlerinin biblolarıdır. Denizli denince ilk akla gelen yerlerden biri olan travertenler hediyelik eşyacıların başköşesindeki yerini alıyor. Ufak hediyelik eşyaları turistik noktaların girişlerine kurulmuş olan küçük hediyelik eşyacılarda bulabileceğiniz gibi Kaleiçi Çarşısı’nda da bulabilirsiniz.

Denizli İçin Faydalı Bilgiler

Zabıta ve İtfaiye: 110

Jandarma: 156

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 0 (258) 280 20 20