Zeus Mağarası

Zeus MağarasıAydın Kuşadası’ndaki Güzelçamlı Dilek Yarımadası Millî Parkı’nın girişinde bulunan bir mağaradır. Mitolojik öykülere konu olan mağara doğal güzelliği ile gidenleri kendine hayran bırakıyor. Mağaranın çevresi giriş bölümü saklı olduğu için millî parka ziyarete giden pek çok kişinin dikkatinden kaçabiliyor. Hem mitolojik önemi hem de büyüleyici güzelliği ile unutulmaz bir ziyaret vadeden Zeus Mağarası’nı gezmediyseniz ya da millî park geziniz sırasında gözden kaçırdıysanız mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Zeus Mağarası Hakkında Bilgi

Zeus Mağarası Dilek Yarımadası Millî Parkı’na yaklaşık olarak 100-150 metre uzaklıkta ve dağın eteğinde yer alır.  Mağara, içinden çıkan su kaynağının meydana getirdiği, oldukça derin, küçük havuz benzeri su birikintilerden oluşan doğal bir güzelliktir. Birikinti sonucu oluşan yeşil ve mavi renkli bu derin havuzlar turistlerin ve bölge halkının serinlemek için kullandığı bir yer haline gelmiştir. Ayrıca ilçede safari turuna çıkan ekipler de son durak olarak Zeus Mağarası’nı tercih ederler ve burada serinlerler.

Konumlandığı tepenin üst bölümünde Panionion adlı bir antik kent vardır. Tam bir doğa harikası olarak bilinen mağaranın su kaynağı ise tam olarak bilinmemektedir. Adını ise mitolojik kahraman Zeus ile ilgili anlatılan hikâyelerden aldığı varsayılır. Mağaranın yüzeyinde herhangi bir kültür varlığı yoktur. Ancak bir tabiat varlığı olarak korunan bir oluşumdur.

Zeus Mağarası sırrı ise alandaki çamurdur. Mağaranın içindeki büyük kayanın dibinden çıkartılabilen çamur ziyaretçilerin ilgi odağıdır. Çamur öncelikle yüze sürülür ve kuruması beklenir. Kuruduktan sonra ise mağaradaki temiz su dile durulanır. Ancak her sene az miktarda çamur bulunabildiği için suyun yaklaşık 4 metre altında bulunan yere kadar dalış yapmanız gerekebilir.

Zeus Mağarası Efsanesi

Zeus Mağarası ile ilgili farklı hikâyeler bulunuyor. Bu mitolojik hikâyelerden ilkine göre, göklerin Tanrısı olan Zeus, kardeşi denizler tanrısı Posedion’u kızdırdığı zaman, elindeki üçlü yabası ile denizleri alt üst eden Posedion’un öfkesinden kaçıp korunmak için bu mağaraya saklanıp burada dinlenip yıkanıyormuş.

Bir başka öyküde de Antik Panionion Birliği’nin toplantılarının düzenlendiği yerde krallar toplantıdayken, kraliçelerin Zeus Mağarası’nda yüzdüğü anlatılır. Ayrıca mağaraya girenlerin karşıya dikkatli baktıkları zaman Zeus’un yüzünün yansımasını görebildikleri rivayet edilir.

Zeus Mağarası Kaç Derece?

Zeus Mağarası’na yaklaşık 30-40 metrelik bir açıklıktan giriş yapılıyor. Kalkerli kayaçların yer altı sularını aşındırmasıyla günümüzdeki halini alan mağarada obrukların içine sular dolarak havuzları meydana getiriyor. Mağaranın içi yazın serin kışın ise ılık oluyor. Suyun ısısına gelecek olursak yaz kış 5-10 derece civarında oluyor. Buz gibi su özellikle yazın aşırı sıcağından kaçmak isteyenler için iyi bir alternatif oluyor. Zeus Mağarası’nda yüzmek isterseniz alanın engebesini de hesaba katarak kaymayan ayakkabı giymeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Zeus Mağarası Ziyaret Saatleri

Zeus Mağarası için herhangi bir saat sınırlaması bulunmuyor. Ancak alanın çevresi kayalık olduğu için ve su derinliği 10 metreyi bulabildiği için gece saatlerinde girilmesi tavsiye edilmiyor. Zeus mağarası kaybolan dalgıçlar ile gündeme gelmiş bir yer olduğu için uyarıları dikkate almakta fayda var.

Zeus Mağarası’na giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak gelmişken Güzelçamlı Dilek Yarımadası Millî Parkı’nı da gezmek isterseniz bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Yaya: 4 Türk lirası

Motosiklet: 8 Türk lirası

Araba: 12 Türk lirası

Minibüs: 36 Türk lirası

Midibüs: 60 Türk lirası

Otobüs: 120 Türk lirası

*Fiyatlar Ekim 2017 tarihinde güncellenmiştir.

Zeus Mağarası Nasıl Gidilir?

Zeus Mağarası’na gitmek için farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Uçak: Farklı bir şehirden mağaraya gitmek isterseniz alana en yakın havaalanı İzmir Adnan Menderes olacak. Daha sonra yaklaşık 130 kilometre yolu şehirlerarası otobüs ya da özel aracınızla gidebilirsiniz.

Dolmuş: Kuşadası merkezden hareket eden Güzelçamlı-Millî Park dolmuşları ile alana kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel araç ve bisiklet ise ulaşım için en kolay yol olarak tercih ediliyor.

Otomobil: Kuşadası ilçe merkezine 27 kilometre, Aydın’a 68 kilometre, İzmir’e 130 kilometre, Ankara’ya 655 kilometre, İstanbul’a ise 600 kilometre uzaklıkta bulunan Zeus Mağarası’na gitmek için öncelikle Kuşadası’na ulaşmanız gerekiyor. Buradan sonra Güzelçamlı Dilek Yarımadası Millî Parkı tabelalarını takip ederek kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.