Google+

Dalyan

Dalyan - : - / -
12℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon8.3℃
 • Şubweather-icon9.4℃
 • Marweather-icon11.7℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon19.4℃
 • Hazweather-icon24.4℃
 • Temweather-icon27.2℃
 • Ağuweather-icon27.2℃
 • Eylweather-icon23.9℃
 • Ekiweather-icon18.9℃
 • Kasweather-icon13.3℃
 • Araweather-icon10.6℃
Nüfus: 4.903 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Güney Batı Akdeniz’de ormanlarla kaplı dağların çevrelediği bir ovada kurulmuş olan Dalyan beldesi, doğanın kendi iç dinamikleri ile milyonlarca yılda şekillenmiş bir coğrafi yapıya sahiptir. 2008 yılında İngiliz The Times gazetesi tarafından “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” seçilmiş olan İztuzu Plajı, delta, göller, antik şehir Kaunos, Kaya Mezarları, çamur banyoları, kaplıcaları ve dahası varlıklarını ve bulundukları konumları bu özgün ve değişken yapıya borçludur.

Dalyan, adını dünyanın başlıca ekosistemleri arasında bulunan Dalyan Deltası’ndan alır. Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e bağlayan bu delta aynı zamanda Dalyan’ın özgün kimliğinin de mimarıdır. Delta, kanallarda yaşadığı veya belli bir süre konakladığı tespit edilen 180 kuş türünün, nil kaplumbağalarının, caretta carettaların, mavi yengeçlerin, çupra, levrek ve kefal balıklarının da yaşam alanıdır.

Tarihi boyunca en önemli ekonomik faaliyeti balıkçılık olan Dalyan’ın kanallarında Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi tarafından doğal balık üretilmektedir. Pamukçuluğun ikinci sırayı aldığı ana gelir kaynaklarına, 80’li yıllarda turizm de eklenmiştir. Ender rastlanan doğal güzelliklere sahip olmasına rağmen turistik açıdan çok fazla gelişmemiş olan Dalyan’ın bu durumu beldenin ana yoldan 12 kilometre içeride kalmasına bağlanır.

Dalyan, 1998 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir.

Dalyan eşsiz ekosistemi ve coğrafi özellikleri ile dünyanın sayılı yerlerinden biridir. Denizi, plajı, deltası ve doğasıyla ünlü olan beldede bir de antik kent mevcuttur. Dalyan’da gezilecek yerleri sizler için derledik.

 

İztuzu Plajı

2816 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Dalyan’da Gezilecek Yerler

Radar Tepesi’nin eteğinden Dalyan Boğazı’na kadar uzanan İztuzu Plaji, caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı bir nokta olduğundan, Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach) olarak da anılır. Yaklaşık 5 buçuk kilometre uzunluğunda olan İztuzu Plajı 2008 yılında Avrupa’nın en iyi açık alanı, 2011 yılında Avrupa’nın en iyi plajı, 2013 yılında ise Avrupa’nın en iyi yedinci plajı seçilmiştir. Tatlı su ile tuzlu suyun bir arada olduğu bu doğa harikası kumsal, kaplumbağaların yumurtladığı mayıs-eylül ayları arasında akşam 20.00’den sabah 08.00’e kadar kapalıdır.

-

Dalyan lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Dag Evi, Crescent Villa, Miletos Pension. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Berg Hotel, Dalyan Manuela Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Villa Sevval, Sultan Palas Hotel, Villa Beste otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Dalyan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kaunos Antik Kenti

4616 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Dalyan’da Gezilecek Yerler-1

2.800 yıllık bir geçmişi olan Kaunos Antik Şehri, Dalyan beldesinin karşısında bulunan Çandır Köyü’nün sınırları içinde bulunur. Bir liman kenti olarak kurulan şehir, Dalyan Deltası oluşunca deniz kıyısından uzakta kalmıştır. Engebeli bir araziye kurulu bu antik kenti tekne turlarına katılarak ziyaret edebilirsiniz. Akropol, şehir surları, tiyatro, kilise, agora, tapınaklar ve kutsal alan Kaunos’ta bulunan görülmeye değer kalıntılar arasındadır.

-

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan, Marmaris ve Fethiye’nin arasında bulunur. Bağlı olduğu Muğla ili Ege Bölgesi’ndedir ancak Dalyan haritadaki konumu itibarı ile Akdeniz Bölgesi’ne dahildir. Kuzeyinde Köyceğiz Gölü ve Köyceğiz, batısında Marmaris, doğusunda ise Ortaca ilçesi ile komşudur. Akdeniz ile Köyceğiz Gölü’nün birleştiren ana kanal olan ve beldeye ismini veren Köyceğiz Gölü dalyanı da burada bulunmaktadır. 

Geolocation

Dalyan, coğrafi konumu itibarı ile ılıman iklim kuşağındadır. Beldede Akdeniz İklimi görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır.

Hava yıl boyunca genellikle güneşlidir. Hava sıcaklığı kışın 13-17 derece, yazın ise 30-37 derece civarında olur. Her daim güneşli ve ılık havası sayesinde Dalyan’ı dört mevsim ziyaret edebilirsiniz.

Dalyan’da deniz sezonu mart ayında başlar, ekim ayına dek sürer. Turistik sezonda beldede yaşanan canlılık düşünüldüğünde, Dalyan’a daha çok yaz aylarında gidilmesi önerilir. Denizden esen düzenli rüzgarların beldedeki nemi dağıtması ve böylelikle nem oranını düşürmesi de, sıcak yaz aylarını geçirmeyi kolaylaştırır.

Dalyan’a havayolu ya da karayolu ile ulaşım mümkündür. En yakın havalimanı 29 kilometre uzaklıktaki Dalaman Havalimanı’dır. Buradan araç kiralayarak ya da taksi ile 30-45 dakika arası bir sürede Dalyan’a ulaşılabilir.

Karayolu ile ulaşım tercih edilir ise, önce Ortaca’ya gitmek gerekir. Otobüsle gidecekler için İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden pek çok otobüs firmasında Ortaca ilçesine sefer bulunmaktadır. Ortaca-Dalyan arası 12 kilometredir. Buradan 15 dakikada bir kalkan minibüslerle 20 dakika içinde Dalyan’a ulaşılabilir.

Dalyan’da 3 ve 4 yıldızlı otellerde, butik otellerde, apart otellerde ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Oteller genelde fazla odası olmayan küçük aile işletmeleridir. Göl kenarında bulunan kanal manzaralı oteller, önlerinden geçen dolmuş teknelerle İztuzu Plajı’na kolay ulaşım sağladığından, tercih sebebidir. Otel fiyatları, sunulan imkanlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik gösterir. Beldede kiralık villalar da oldukça fazladır.

Dalyan onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Dalyan Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Dalyan Otelleri

En Uygun Fiyatlı Dalyan Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Dalyan Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Dalyan Otelleri

Küçük bir yerleşim yeri olan Dalyan’da belde içi ulaşım minibüs ve taksi ile sağlanmaktadır. Otellerin çoğu Dalyan’ın merkezine ve çeşitli restoranlara yürüme mesafesinde bulunuyor. Dalyan’ın dünyaca ünlü İztuzu Plajı’na ise hem kara hem de deniz yolu ile ulaşım mümkün. Plajın doğu tarafına meydandan kalkan dolmuşlar ile yaklaşık yarım saatte gidilebilir. Batı tarafına ise, sazlıkların arasında geçen 20 dakikalık hoş bir tekne yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

Dalyan’da genel olarak tipik Ege mutfağı etkisi görüldüğünden zeytinyağlılar, ot yemekleri ve mezeler oldukça yaygındır. Klasik tatların yanı sıra, Dalyan’a özgü deniz mahsulleri ile yapılan yemekler de mevcuttur. Bunların içinde en meşhuru, yalnızca Dalyan’da görülen ve Meksika Körfezi’nden buraya kadar uzun bir yol kat eden mavi yengeçlerdir. Yüksek protein değeri olan mavi yengecin kömür ateşinde yapılan ızgarası, Dalyan’ın en ünlü lezzetidir. Kocakafa olarak bilinen dalyan kefali de aynı şekilde pişirilir ve çok beğenilir. Yörede geren olarak bilinen deniz börülcesi ile yapılan mezeler de mutlaka denenmelidir.

Popüler restoranlar

Köşem Restoran: Çarşı içinde bulunan Köşem Restoran’da mavi yengecin haşlamasını, ızgarasını ya da tereyağlı kavurmasını deneyebilirsiniz. Menüsünde genelde deniz ürünleri ile yapılan yemekler var.

Ekin Kır Evi: İztuzu Plajı’na giden yol üzerinde, Sülüngür Gölü’nün kenarındaki bu güzel manzaralı otantik mekan kahvaltı için tercih edilebilir.

LeyLey Restoran: Dalyan girişindeki Okçular Köyü’nde bulunan LeyLey Restoran doğa ile iç içe bir yerdir. Adını, belli dönemlerde Okçular Köyü’ne gelen leylek sürülerinden alan restoranda kazlar ve ördekler de özgürce dolaşmaktadır. Taze ve lezzetli kahvaltısını deneyebilirsiniz.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Dalyan’ın gece hayatı, doğanın sakinliği ile paralel. Kanal kıyısındaki restoranlarda Kral Mezarları’na karşı akşam yemeği yiyebilir, içkinizi içebilirsiniz. Canlı müzik dinlemek isteyenler için ise nezih barlar mevcuttur. Bunlar arasından Jazz Bar, Tintin Bar, Sunray ve Sweet Disco tercih edilebilir. Gece yarısı düzenlenen mehtap turları ise teknede romantik bir gece geçirmek isteyenler için ideal.

Caretta Caretta Kültür ve Turizm Festivali (Haziran ayının son haftası ile temmuz ayının ilk haftası) : Nesli tükenmekte olan Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının üreme kumsallarının bulunduğu Dalyan’da düzenlenen festivalin ilk günü açılış töreni ve yürüyüşü yapılır. İkinci gün ise olta bağlama ve ağ örme yarışmaları gerçekleşir. Festival süresince pek çok deniz oyunu, yarışma ve eğlenceli etkinlik düzenlenir. Festival kapsamında bir de çamur güzeli seçilir.

Her cumartesi Dalyan’ın merkezinde kurulan Dalyan Pazarı’nda türlü baharatlar, çeşitli otlar, taze sebze-meyveler ve el işi ürünleri var. Dalyan’ı ziyaret ettiğinizde uğramayı unutmayın. Çarşı içindeki dükkanlarda ise el yapımı takılar, süs eşyaları, seramik eşyalar, tekstil ürünleri, kıyafetler ve daha pek çok şey bulmak mümkün. Bunların içinde en çok göze çarpan ise Dalyan’ın simgesi olan caretta caretta figürlü türlü objelerdir.

Yangın: 110

Polis: 155

Ortaca Belediyesi: 0252 282 50 49