Google+

Arama formu

Marmaris

Benzersiz doğası ile dikkat çeken turizm beldesi Marmaris; huzur dolu...
Devamı oku
Marmaris’teki geziniz sırasında Ege ve Akdeniz mutfağının birbirinden...
Devamı oku
İtfaiye: 110 Arama Kurtarma ve Sağlık: 110 Ambulans: 112 Polis:...
Devamı oku
Marmaris’te diğer turistik bölgelerde olduğu gibi geniş bir alışveriş...
Devamı oku
Marmaris, Türkiye’deki turistik bölgeler arasında en fazla festivale...
Devamı oku
Marmaris’in Ege Bölgesi’nde en çok turist ağırlayan bölgelerden biri...
Devamı oku
Muğla’nın bir ilçesi olan Marmaris, Bodrum’dan sonra Muğla şehrinin en...
Devamı oku
  Ülkemizin en önemli tatil beldelerinden biri olan Marmaris, Bodrum...
Devamı oku
Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Marmaris’in...
Devamı oku
Marmaris genel olarak Akdeniz iklimine sahip bir bölgedir. Bu sebeple...
Devamı oku
Marmaris’e gelmek için birçok alternatif bulunmaktadır. Dalaman...
Devamı oku
Marmaris Türkiye’nin her yıl en fazla yerli ve yabancı turist...
Devamı oku
Türkiye’nin en önemli tatil bölgelerinden biri olan Marmaris’te...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 10℃
Şub 11℃
Mar 13℃
Nis 16℃
May 20℃
Haz 24℃
Tem 28℃
Ağu 27℃
Eyl 24℃
Eki 20℃
Kas 15℃
Ara 12℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 90.187/ İklim: Akdeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün

Marmaris Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Marmaris Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Ülkemizin en önemli tatil beldelerinden biri olan Marmaris, Bodrum’dan sonra Muğla ilinin en fazla nüfusa sahip 2. ilçesidir. Ege Denizi’nin bitip Akdeniz’in başladığı bölgede bulunan Marmaris’in batısında Datça Yarımadası, kuzeyinde Ula, doğusunda Balan Dağı, Karadağ ve Günlük Tepeleri ve güneyinde Akdeniz yer almaktadır. Muğla’nın merkezine 1 saat uzaklıkta yer alan Marmaris Dalaman Havaalanı’na da 1 saat uzaklıktadır. Bodrum’a yaklaşık 2 saat uzaklıkta yer alan Marmaris’in Rodos Adası’na uzaklığı ise sadece 45 dakikadır.

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Marmaris’te yazlar oldukça sıcak ve kurak geçmektedir. Kış aylarında ise bol yağış alan ilçe özellikle çevresindeki dağların konumu nedeniyle Türkiye'nin Rize'den sonra en bol yağış alan bölgelerinden biridir. Bu durum ilçede nem oranının yıl boyu yüksek seyretmesine neden olmaktadır. Yüksek nem Marmaris'te birçok tropik meyve de yetişebilmesine olanak vermektedir.

 

Tanıtım Videosu:
 

 

Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris Gezilecek Yerler

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Marmaris’in merkezinde ve çevresinde görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Marmaris ve çevresi, eski çağlardan bu yana pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle bölgede ziyaret edilebilecek pek çok tarihî alan da bulunmaktadır. Marmaris; tatil olanakları, tarihi ve muhteşem doğasıyla ülkemizin görülmesi gereken yerleri arasında yer almaktadır. Marmaris’e 3-4 gün ayırmanız bölgenin tadını çıkarmak için yeterli olacaktır. Ancak çevrede bulunan eşsiz güzellikteki koylarda kaybolmak için bu süreyi dilediğiniz kadar uzatmanız da mümkün. Eminiz Marmaris’teki tatiliniz bitsin istemeyeceksiniz.

Marmaris Nerededir?

Muğla’nın bir ilçesi olan Marmaris, Bodrum’dan sonra Muğla şehrinin en fazla nüfusa sahip 2. ilçesidir. Ege Denizi ile Akdeniz’in buluştuğu yerde bulunan Marmaris’in batısında Datça Yarımadas0ı, kuzeyinde Ula, doğusunda Balan Dağı, Karadağ ve Günlük Tepeleri ile güneyinde Akdeniz yer almaktadır. Bu sınırlarıyla Marmaris dünyanın en uzun doğal limanı özelliğini taşımaktadır.

Muğla’nın merkezine 1 saat uzaklıkta yer alan Marmaris Dalaman Havaalanı’na da 1 saat uzaklıktadır. Bodrum’a yaklaşık 2 saat uzaklıkta yer alan Marmaris’in Rodos Adası’na uzaklığı ise sadece 45 dakikadır. Marmaris’in İstanbul'a uzaklığı 813 km’dir. Denizli'ye 183 km, Aydın'a 151 km, İzmir'e 271 km mesafede bulunan Marmaris, Bursa'ya 578 km, Kocaeli’ye 721 km, Eskişehir'e 541 km ve Ankara'ya 643 km uzaklıkta yer almaktadır.

Marmaris’e Ne Zaman Gidilir?

mugla-1894047_960_720.jpg

Marmaris genel olarak Akdeniz iklimine sahip bir bölgedir. Bu sebeple bölge, özellikle yaz aylarında yaz tatili için tercih edilse de hava sıcaklığının ilkbahar ve sonbahar aylarında da yüksek seyretmesi nedeniyle Marmaris, yılın pek çok ayında tercih edilebilecek bir tatil lokasyonudur. Marmaris’te deniz suyu sıcaklığının yüksek olması nedeniyle bölgede yılın 7-8 ayı boyunca denize girilebilmektedir.

Bölgeye sıcak ve ılıman bir iklim hâkimdir. Marmaris’te yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Bölge yılın büyük bir döneminde güneşlidir. Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyı şeridinin tamamında olduğu gibi Marmaris’te de güneş yılın çoğunluğunda kendini göstermektedir. Marmaris’e kış aylarında daha fazla yağış düşmektedir. Marmaris’in yıllık ortalama sıcaklığı 18,8 derecedir. 27,9 derece olan sıcaklık ortalamasıyla temmuz ayı Marmaris’te yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayı yılın en soğuk ayı olup bu dönemde Marmaris’te ortalama sıcaklık 10,8 derecedir.

Marmaris’te aylara göre en düşük ve en yüksek hava sıcaklıklarını şu şekilde sıralayabiliriz: Ocak 6-16, şubat 7-16, mart 8-18, nisan 12-22, mayıs 16-26, haziran 21-34, temmuz 26-37, ağustos 24-37, eylül 18-33, ekim 15-27, kasım 12-20, aralık 8-18.

Marmaris’te aylara göre deniz suyu sıcaklıkları ise şu şekildedir: Ocak 15, şubat 15, mart 16, nisan 17, mayıs 20, haziran 24, temmuz 25, ağustos 26, eylül 24, ekim 21, kasım 18, aralık 17

Marmaris’e Nasıl Gidilir?

Marmaris’e gelmek için birçok alternatif bulunmaktadır. Dalaman Havalimanı’na 88 km mesafede bulunan Marmaris'e uçakla gelmek isteyenler, uçaktan indikten sonra Dalaman Havalimanı’ndan kalkan Havaş servislerini kullanarak direkt Marmaris merkeze ulaşabilirler. Havaş ile Marmaris arası yaklaşık 90 dakika sürmektedir. Havalimanından araç kiralayarak merkeze ulaşmak da başka bir seçenek olabilir. Aynı şekilde birçok farklı şehirden otobüs firmaları tüm yıl boyunca Marmaris’e ulaşım sağlamaktadır.

Marmaris'e aracıyla ulaşmak isteyenler İstanbul yönünde gelecekler İzmir'den sonra Aydın otobanına girerek Marmaris'e ulaşabilirler. İstanbul’dan Marmaris’e ulaşmak için İstanbul-Yalova-Balıkesir-Akhisar-Manisa-İzmir-Aydın-Muğla-Marmaris güzergâhını takip etmek gerekmektedir. Ankara yönünden Marmaris'e ulaşmak isteyenler ise Denizli yönünü takip edip, Muğla kent merkezine sonrasında ise Marmaris’e ulaşabilirler. Ankara-Sivrihisar-Emirdağ-Dinar-Honaz-Muğla-Marmaris bu yönde takip edilmesi gereken güzergâhtır. Antalya yönünden gelmek isteyenlerin ise Marmaris’e ulaşmak için Fethiye yönünü takip etmesi gerekmektedir.

Bazı illerden Marmaris’e ulaşım sürelerini şu şekildedir; Muğla - Marmaris arası yaklaşık 54 km’dir mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir. Denizli - Marmaris arası yaklaşık 183 km’dir ve araçla yaklaşık 2 saat 45 dakika kadar sürmektedir. Aydın - Marmaris arası yaklaşık 151 km’dir ve araçla yaklaşık 2 saat 15 dakika kadar sürmektedir. İzmir - Marmaris arası yaklaşık 271 km mesafede ve araçla yaklaşık 3 saat 30 dakika kadar sürmektedir. İstanbul - Marmaris arası yaklaşık 813 kilometre km’dir ve araçla yaklaşık 10 saat sürmektedir. Bursa - Marmaris arası yaklaşık 578 km’dir ve yaklaşık 7 saat 30 dakika kadar sürmektedir. Ankara - Marmaris arası yaklaşık 643 km’dir ve yaklaşık 8 saat 50 dakika kadar sürmektedir.

Marmaris şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Marmaris’te Nerede Kalınır?

Marmaris’te Nerede Kalınır?

Marmaris Türkiye’nin her yıl en fazla yerli ve yabancı turist ağırlayan tatil bölgeleri arasında yer almaktadır. Marmaris'te beş yıldızlı ve dünya çapında kaliteye sahip çok sayıda otel bulunmaktadır. Bu otellerin yanı sıra Marmaris’te sayısız apart otel, villa ve pansiyon da konaklama olanakları arasındadır. Marmaris'te her bütçeye uygun bir konaklama imkânı bulmak mümkündür.

Marmaris’te konaklamak için tercih edilebilecek yerler genellikle sahil şeridinde yer almaktadır. Marmaris merkezi, Uzunyalı, Siteler, Armutalan ve İçmeler bölgesinde çok sayıda konaklama alternatifi bulunmaktadır. Marmaris’in canlı gece hayatına uzak kalmak istemiyorsanız merkezde konaklamak sizin için doğru tercih olabilir. Böylece görmek istediğiniz yerlere de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Marmaris pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Marmaris Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Marmaris Otelleri
En Uygun Fiyatlı Marmaris Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Marmaris Otelleri
Marmaris Ev Kiralama

Marmaris Otelleri

Benzersiz doğası ile dikkat çeken turizm beldesi Marmaris; huzur dolu koyları, eğlencenin sınır tanımadığı gece hayatı nedeniyle tatilseverler tarafından çokça tercih edilmektedir. Bu ilginin sonucu olarak kaliteli hizmet ve modern olanaklarca zengin Marmaris otelleri her bütçeye hitap etmektedir. Güney Ege'nin incisi Marmaris, Muğla'da yaz turizminin kalbinin attığı yerlerden biri olması nedeniyle pek çok aktivitenin de merkezidir. Manzaralı odalara, çevre ve çocuk dostu, konforlu ve kaliteli hizmet anlayışına sahip olan Marmaris otellerinde yıl boyu hayalini kurduğunuz tatili rahatça gerçekleştirebilirsiniz.


Marmaris Otelleri
 

Marmaris otelleri arasında farklı türlerde konaklama seçenekleri bulunmak mümkündür. Bunlar içinde 4 ve 5 yıldızlı her şey dahil lüks otellerden, dekorasyonu ile büyüleyen butik otellere, ev rahatlığı sunan apart otellerden bütçeleri hafifleten pansiyonlara kadar pek çok alternatif yer almaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki; her şey dahil lüks oteller sunduğu olanaklar sayesinde Marmaris otellerinin en çok tercih edilenleridir. Her şey dahil resort otellerin sunduğu olanaklar arasında aquaparklar, su kaydırakları ve hareketli animasyonlar bulunmaktadır.

Marmaris Şehir İçi Ulaşım

Türkiye’nin en önemli tatil bölgelerinden biri olan Marmaris’te ulaşım da oldukça rahattır. Dolmuş, otobüs, taksi ve kiralık arabalar yakın beldelere ulaşmak için en çok kullanılan alternatiflerdir. Armutalan, Beldibi ve İçmeler arasında sürekli dolmuş seferleri vardır. Marmaris’e yakın beldelere ve diğer şehirlere ulaşım için Marmaris otogarından kalkan otobüsler kullanılmaktadır. Marmaris’in bazı yakın ilçe ve beldelere uzaklığı ise şu şekildedir: Ula: 41 km, Datça: 75 km, Köyceğiz: 57 km, İçmeler: 10 km, Gökova: 32 km, Kumlubük: 24 km, Turunç: 21 km, Orhaniye: 30 km, Selimiye: 70 km, Bozburun: 75 km, Söğüt: 60 km, Karacasöğüt: 35 km, Çamlı: 25 km.

Marmaris ve çevresinde yürüyerek ya da bisikletle keşfedilebilecek pek çok yer bulunmaktadır. Bu bölgelerin çoğu dağcılık ve kaya tırmanışı yapmak isteyen doğa tutkunları için de uygundur. Özellikle İçmeler, Beldibi ve Yerkesik-Sarnıç köyü kanyonları, hem kanyon turları ve hem de kaya tırmanışı yapmak isteyenler için alternatif olmaktadır. Ayrıca Armutalan ve Çiftlik Koyu’nda da kaya tırmanışına uygun kayalık alanlar yer almaktadır. Bisiklet tutkunları da tatillerini daha hareketli hale getirmek için Marmaris merkezde, Marmaris-İçmeler sahilini, Günnücek, Yalancı Boğaz ve Cennet Adası’nı tercih etmektedir. Bunların dışında Gökova kıyıları (Karacasöğüt-Bördübet arası), Hisarönü, Orhaniye, Selimiye ve Bozburun sahil şeridi, Bayır ve Söğüt köy yolları da bisiklet için uygun bölgelerdir.

Marmaris’te ulaşım için kullanabileceğiniz bir diğer araç da feribot ve teknelerdir. Özellikle Marmaris’ten Rodos Adası’na gitmek için feribotlar tercih edilmektedir. Marmaris ile Rodos Adası arası 25 deniz mili olup ulaşım yaklaşık 1 saat sürmektedir. Marmaris’ten seferler sabah 09.15’te yapılır ve Rodos’tan dönüş seferleri saat 17.00’de yapılır. Marmaris merkezde bulunan Belediye Rıhtımı’nda yer alan tekneler ise yakındaki koylara günübirlik turlar için tercih edilmektedir.

Marmaris Mutfağı

fish-2100382_960_720.jpg

Marmaris’teki geziniz sırasında Ege ve Akdeniz mutfağının birbirinden lezzetli yemeklerini tatma imkânı bulabilirsiniz. Marmaris’te deniz ürünleri başta olmak üzere, Türk ve dünya mutfaklarının (Çin, İtalyan, İngiliz ve Hint restoranları) başarılı örneklerini sergileyen restoranlar yer almaktadır.

Marmaris merkezde balık ve deniz ürünleri için iskele ve yat limanı çevresindeki restoranları tercih edebilirsiniz. İçmeler, Turunç, Akyaka, Çiftlik, Orhaniye, Selimiye, Bozburun ve Söğüt Saranda Mahallesi’nde, Akdeniz ve Türk mutfağının en seçkin örneklerini tatmanız mümkün. Yine merkeze yakın bölgelerde Armutalan ve İçmeler’de, köy mutfağı, gözleme, mantı çeşitleri sıkça tercih edilmektedir. Çamlık, Bayır, Çiftlik, Turgut, Orhaniye çevresindeki yol üstü ve deniz kenarı lokantaları da yerel lezzetleri başarıyla sunan işletmelerdir.

Marmaris mutfağında deniz ürünleri ve zeytinyağılar yoğun olarak yer almaktadır. Ege Bölgesi zeytin yetiştiriciliği yaygın olduğu için yemekler neredeyse sadece zeytinyağı ile yapılmaktadır. Ayrıca Marmaris’te sebze yetiştiriciliği de gelişmiştir. Bu nedenle her öğünde yeşil salatalara yer verilmektedir.

Marmaris’in yerel mutfağına özgü tatmanız gereken bazı lezzetler de şunlardır: Marmariste düğün, sünnet, nişan gibi önemli olayların olduğu günlerde oğlak kol kemiğinden yapılan sürha; yedi baharlı adıyla bilinen laos, sinarit, trança, kefal, mercan gibi iri balıklardan yapılan buğuluma, gumbaradı verilen bağırsak dolması, mereng olarak da bildiğimiz içi boş bezeve elbette ki yörenin vazgeçilmez lezzeti olan kabak çiçeği dolması.

Marmaris’ten ayrılmadan bölgenin dünyaca ünlü olan çam balından almayı da unutmayın.

Marmaris’te Gece Hayatı 

Marmaris’te Gece Hayatı 

Marmaris’in Ege Bölgesi’nde en çok turist ağırlayan bölgelerden biri olması yaz mevsiminde bu bölgenin gece gündüz hareketli olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda mavi yolculuğa çıkan yat ve teknelerin de Marmaris’e sıklıkla uğraması bölgede modern işletmelerin artması ve gece hayatının renklenmesi anlamına gelmektedir.

Marmaris’te özellikle Netsel Marina çevresinde birçok bar, disko ve gece kulübü bulunmaktadır. Marmaris’te müzik dinleyerek ve dans ederek geçirdiğiniz geceler tatilinizi hareketlendirebilir. Özellikle Marina’nın paralelinde yer alan barlar sokağında her zevke göre işletmeler yer almaktadır. Aynı şekilde Marmaris İçmeler ve Armutalan bölgesinde de barlar mevcuttur. Hiphop müziklerden, farklı dans gösterilerine kadar her zevke hitap eden konseptlerdeki barlar dışında özellikle yabancı turistler için Türk geceleri de düzenlenmektedir. Marmaris’te gece hayatını renklendiren ve en çok tercih edilen bar ve diskolardan birkaç örnek verelim;

Marmaris’teki Festivaller

Marmaris’teki Festivaller

Marmaris, Türkiye’deki turistik bölgeler arasında en fazla festivale ev sahipliği yapan yerlerden biridir. Özellikle denizcilik ve yat festivalleri her yıl pek çok kişiyi Marmaris’e çekmektedir. Eğer tatiliniz boyunca bu festivallere rastlarsanız katılım sağlayarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Festival ve şenliklerin detaylı bilgilerini yazımızda okuyabilirsiniz.

Marmaris’te Alışveriş

aa_picture_20151006_6453003_web.jpg

Marmaris’te diğer turistik bölgelerde olduğu gibi geniş bir alışveriş imkânı bulunmaktadır. Bölgede özellikle halı, deri, mücevher ve giyim üzerine birçok mağaza yer almaktadır. Ayrıca Marmaris’e gelen ziyaretçilerin bölgenin ünlü çam balından almadan buradan ayrılmamaktadır. Bal ve reçel almak için bölgedeki yöresel pazarları tercih etmeniz yerinde olacaktır. Her hafta çarşamba günleri İçmeler pazarı, perşembe Marmaris pazarı ve salı Armutalan pazarına yerli halk dışında turistler de yoğun ilgi göstermektedir.

Marmaris’te alışveriş için tercih edilecek adreslerden bir diğeri de Eski Bedesten olarak da bilinen Büyük Kapalı Çarşı’dır. Marmaris'in tam merkezinde bulunan çarşı haftanın her gönü kalabalık ve hareketlidir. Halı, kilim, mücevher, hediyelik eşya, marka giyim ürünleri, yeme içme gibi pek çok alternatifin bulunduğu çarşıda aynı zamanda Marmaris Postanesi de yer almaktadır.

Netsel Marina bölgesi de alışveriş için Marmaris'in en çok tercih edilen yerlerinden biridir. Marmaris liman bölgesinde yer alan Netsel Marina'da restoran ve kafeler dışında, marka giyim mağazalarını, yatçılık ve yelken ürünlerini bulmak mümkündür.

Marmaris İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 110

Arama Kurtarma ve Sağlık: 110

Ambulans: 112

Polis: 155

Jandarma: 156

Orman Yangınları: 177

Hastane: (0252) 412 10 29