Google+

Kapadokya

image_placeholder
Kapadokya - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon1℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon19℃
 • Ağuweather-icon19℃
 • Eylweather-icon16℃
 • Ekiweather-icon11℃
 • Kasweather-icon6℃
 • Araweather-icon1℃
Nüfus: 290.895 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Kapadokya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kapadokya, Orta Anadolu'da, genellikle Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Aksaray ve Niğde etrafında şekillenen tarihi bir bölgedir. Kapadokya, eşsiz doğal görüntüsünü ve peribacalarını etrafında bulunan sönmüş volkanların lavlarına borçludur.

Tarih boyunca Hıristiyan kaynaklarda geleneksel olarak kullanılan ismi, özellikle peribacaları ve benzersiz bir tarihi ve kültürel mirasla karakterize olağanüstü doğal güzellikleri tanımlamak için uluslararası bir turizm kavramı olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Kapadokya isminin en eski tarihi, M.Ö. 6. yüzyılın sonlarından kalmıştır ve Pers İmparatorluğu'nun Eski Farsiyen dahiyasından biri olarak iki erken Akenaenid Kralı’nın, Darius I ve Xerxes'in üç dilli yazıtlarında görülür. Bazı araştırmacılara göre Huw-aspa-dahyu olarak şehrin adı “güzel atların ülkesi" olarak türetilmiştir.

Diğerleri ise Luvice’de "düşük ülke" anlamına gelen Kat-patuka'dan türediğini ileri sürer. Ardından yapılan araştırmalar, 'aşağı, aşağıda' anlamına gelen zarf olan katta'nın Hititçe olduğunu, dolayısıyla Hitit Kapadokya’nın da “yerin altındaki” ‘katta peda’dan türediği anlaşılmıştır. Ünlü yer altı şehirleri ve gizli sığınaklar kurma amacıyla yapılandırılan bölgeye bu ismin yakıştırılmış olması da tesadüfi değildir.

Kapadokya gerçekten de doğal güzelliklerin mucizevi bir görüntüyle harmanlandığı bir yerdir. Bölgenin ilginç yapısı, size yeryüzünde gösterdiği güzelliklerin daha fazlasını yerin altında da sunar. Kapadokya öyle ilginç bir yerleşim yeridir ki, günümüzde dahi yeni yer altı şehirleri keşfedilmektedir ve sırları çözmekle bitmemektedir. Balonlarının eşsiz görüntüsü, peribacalarının heybetli ve farklı görüntülerle duruşundan yer altı şehirlerinin ilginç dokularına kadar burası tam bir masal şehridir. Kapadokya’yı keşfetmek biraz zorlu parkurlarda yorulmak ve toz içinde kalmayı gerektirse de, gördüğünüz her kare buna değecektir.

Göreme Açık Hava Müzesi

010 Ağu 2017Gezilecek Yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler

Göreme Açık Hava Müzesi, ülkemizin en değerli açık hava müzelerinden biridir. Buraya giriş yaptıktan hemen sonra etrafınızda çok sayıda şapel görebilirsiniz. Kayaların içine oyulan bu yerleşim yerleri, 4. yüzyıldan 12. yüzyıla dek yoğun olarak manastırlara ev sahipliği yapmıştır. Bir vadi boyunca uzanan alanda, elbette ibadethaneler dışında başka yaşam alanları da oluşturulmuştur. Kayaların içine oyulan evler, yemekhaneler, kilerler ve diğer oturma alanları açık bir şekilde oyuklarda seçilebilmektedir ve girilip gezilebilir haldedir.

Göreme Açık Hava Müzesi, 1985 yılından beri doğal ve kültürel varlık kategorisinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Açık müzedeki kiliselerin içinde Hz. İsa’nın hayatını ve İncil’deki olayları tasvir eden birbirinden değerli freskler ve geometrik süslemeler sizi etkileyecektir. Müzeye giriş ücreti 30 liradır.

-

Kapadokya lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Nil Story House, Cappadocia Cave Land Hotel, Goreme City Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Oddest Cave Suite Aparts, Kookaburra Pension gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Valleypark Hotel, Ishtar Cave Pension, Goreme Country House otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kapadokya aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ihlara Vadisi

010 Ağu 2017Gezilecek Yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler-1

Ihlara Vadisi, Kapadokya havzasının en göz kamaştırıcı ve belki de en yorucu yerlerinden biridir. Öncelikle vadiyi gezmek için iki yol vardır. Birincisi, balon turu esnasında vadinin içinden geçerek etrafı seyredebilirsiniz, ikinci seçenekte ise kiliselere ve oyuklara girebilme şansıyla yürüyerek gezmektir. Ihlara gezisi için dik yeşil vadiye inen merdivenler bulunur, yüzlerce basamak sonrasında suların aktığı, yeşilliklerin ve doğa harikası evlerin bulunduğu yere inersiniz. Bu yol eskiden araç yolu ile biraz kısalabilmekteydi ancak turlardaki yolcu kalabalıkları nedeniyle o kısım kapanmış durumdadır.

Uçurumdan muhteşem manzaralar yakalayabilirsiniz, indiğinizde ise her yerde saklı birer şapel ve kilise görürsünüz. Evlerin kilerleri, içleri, freskleri sağlı sollu olarak yol boyunca keşfedilmeyi bekler. Nehrin üzerinden zaman zaman köprülerle yönünüzü değiştirerek vadiyi keşfedebilirsiniz.

-

Paşabağ

210 Ağu 2017Gezilecek Yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler-2

Paşabağ, Kapadokya bölgesinin dev peribacalarına ev sahipliği yapmaktadır. Bölgeye geldikten sonra kumlu ve tozlu yollar arasından geçerek peribacalarının arasında yakından dolaşabilirsiniz. Bazı peribacalarına girip fotoğraf çekmeniz ve bu dokuyu keşfetmeniz de mümkündür. Paşabağ, rüzgarlı bir güne denk geldiyseniz sizi bir kum fırtınasıyla selamlayabilir. Bu duruma karşı tedbirli olmanızı tavsiye ederiz.

Burası peribacalarının oluşumunun en rahat gözlemlenebileceği yerlerden biridir. Eski peribacalarını görebileceğiniz gibi, yeni oluşmaya başlayanları da inceleyerek fotoğraflayabilirsiniz. Yürüyüş için oldukça elverişli olan bu yerin etrafında ayrıca hediyelik eşyalar satan çok sevimli dükkanlar bulabilirsiniz. Burada atmosferin bir harika olduğunu belirtmek gerek, öyle ki keşişlerin burada dinlenmeye koyulmaları da tesadüf değildir. Bu peribacaları etkinlikler süresince aydınlatılır ve bölgede gösteriler düzenlenir. Eğer şanslı gününüzde bunlardan birine denk gelirseniz, bu eğlencelere katılmanızı tavsiye ederiz.

-

Eski bir yerleşim merkezinin genel ve kapsayıcı bölgesi olan Kapadokya, Nevşehir, Kayseri, Niğde, Kırşehir ve Aksaray illerine dahil olan bir alanda yer alır. İç Anadolu Bölgesi’nin göbeğindedir.

Geolocation

cappadocia-1773461_960_720.jpg

Karasal iklimin karakteristik olarak hakim olduğu bölgeye gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Kapadokya seyahatinin çokça hareket gerektirdiği düşünülürse ziyaretinizi havaların çok sıcak ya da çok soğuk olmadığı bahar aylarında gerçekleştirmek en mantıklısı olacaktır. Zira Kapadokya’da, yazlar aşırı sıcak olduğu gibi kışlar da oldukça sert soğuklarla geçer. Ancak yine de karlarla kaplı manzarasıyla bölgeyi görmek de bambaşka bir deneyimdir. Ancak bölgede kar ve buzlanmaya karşı hazırlıklı olmanız ve sıkı giyinmeniz gerekir. Kar manzaralarında şömineli taş evlerde bölgenin keyfi farklı olur. Dolayısıyla tercihinizi kış aylarından yana da kullanabilirsiniz. Nitekim Kapadokya, özellikle yılbaşı tatili için son zamanlarda sıkça tercih edilen bir yer haline gelmiştir. Bunun yanı sıra 2015’ten bu yana her yıl nisan ayında düzenlenen Cappadox süresince de bölge en hareketli dönemini geçirmektedir.

cappadocia-1773474_960_720.jpg

Kapadokya’ya uçak ile gelmek isterseniz, maalesef bölgenin merkezinde bir havalimanı bulamazsınız. Bölgeye hava yolu ile ulaşım ancak Kayseri ve Nevşehir illeri üzerinden sağlanabilmektedir. Eğer otelinizin havalimanından sizi alma hizmeti varsa, pratik bir şekilde yerinize ulaştırılırsınız. Aksi halde havaalanlarından taksi ya da özel transfer hizmetlerinden yararlanarak da bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kapadokya’ya tren ile de tam bir ulaşım yoktur. Ancak Kayseri’ye geldikten sonra tren garına 15 dakikalık mesafede bulunan otogara gidip bir otobüsle bölgeye ulaşabilirsiniz.

Kapadokya’ya genellikle ulaşım kara yoluyla sağlanır. İstanbul-Ankara otobanı sayesinde bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ege Bölgesi’nden gelenler Afyon yolunu kullanırken Karadenizliler bölgeye gelebilmek için Samsun yolunu tercih etmelidirler. Ayrıca pek çok otobüs firmasının ve tur şirketinin bölgeye direkt seferleri mevcuttur.

Kapadokya’da Nerede Kalınır?

Kapadokya’ya geldiğinizde bölgenin uzmanlığı olan mağara otellerinden birinde kalmanız şiddetle tavsiye edilir. Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Ortahisar ve Avanos ilçelerinde her bütçe için birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Güzelyurt'taki tarihi Yunan konakları ve mağara otellerini de büyüleyici bulabilirsiniz.

Beş yıldızlı otellerden küçük pansiyonlara kadar, Kapadokya'da çeşitli konaklama tesisleri bulunmaktadır. Bununla birlikte, İbrahim Paşa (Babayan) ve Ayvalı kasabaları en kendine has olanlardır. Restore edilmiş tarihi evler, hoş bir konaklama ortamı olan mağara ve kemerli odalar bulunmaktadır. Erken rezervasyon ile çok uygun fiyatlara çok geniş yelpazede otel seçeneği bulabilirsiniz. Genellikle 50 liradan 500 liraya kadar oda seçenekleri mevcuttur. Özellikle kış döneminde Kapadokya balayı mekanlarından biri haline gelmektedir.

Kapadokya onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Kapadokya Otel Önerileri booking-logo

En Uygun Fiyatlı Kapadokya Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Kapadokya Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Kapadokya Otelleri

cappadocia-1303239_960_720.jpg

Kapadokya içerisinde mesafeler fazla uzak değildir. Merkezi bir yerde otelde kalırsanız, kolaylıkla çarşıları yürüyerek gezebilir; hatta birkaç turistik lokasyona ve şarap tadım merkezlerine de kolaylıkla yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde eğer spor severseniz bölgede dağ bisikleti kullanarak da keyifli bir gezi olanağı sağlayabilirsiniz. Ayrıca bölgede ATV aracı kiralayarak gezen insanlar göreceksiniz. Siz de bu araçlarla ayrıca bir safari keyfi de yaşayabilirsiniz.

Bu pratik çözümlerin haricinde toplu taşıma araçları sizin için ekonomik bir çözüm sunabilir. Bu kapsamda pek çok hatta hizmet veren minibüsleri kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak taksi ücretleri de çok yüksek değildir. Ancak yine de dilerseniz gideceğiniz mesafeyi hesaplayarak şoförünüzle görüşün. Son olarak da bir araba kiralayarak navigasyonla rahatlıkla bölgede gezebilirsiniz. Ancak aracın bir arazi aracı olmasını tavsiye ederiz.

Kapadokya Mutfağı

Kapadokya mutfağında bolca bakliyat ve et yemeği görebilirsiniz. Yörenin tarım ürünleri ve komşuları düşünüldüğünde; ovalardaki ve vadilerdeki verimli topraklardan gelen bakliyat konusunda oldukça zengindir ve bunu yemeklerinde sıklıkla ve bolca kullanır. Yörenin küçükbaş hayvancılığa da yatkın olması sebebiyle kuzu ve koyun etine sıklıkla rastlayabilirsiniz. Haliyle bölgede çok sayıda güveç yemeği mevcuttur. Ana yemeklerin yanında genellikle yoğurt, cacık ya da mevsim salatası ile kaşık salatası gibi mezeler eşlik eder. Ana mutfakta çok fazla sebze yemeğine rastlanmaz.

Kapadokya’da Gece Hayatı
 

Kapadokya’da çok yüksek tempolu bir gece hayatı yoktur. Batılı eğlence anlayışı, daha çok turistlerin gittiği otellerde ya da gece kulüplerinde görülür. Ancak bu mekanlar sayıca fazla değildir. Bunun haricinde genellikle turlar gelen misafirler için farklı bir atmosfer yaratan bir gece eğlencesi düzenler. Bu da Türk gecesi adı verilen eğlencelerdir. Daha geleneksel ve doğulu tarzda olan bu eğlenceler için büyük tarihi dokulu restoranlar tercih edilir. Folklor gösterisi, dansöz, halaylar, davul zurna tarzında eğlenceler gece boyu devam eder ve şenliğe gelen katılımcılar doyasıya eğlenir. Ayrıca daha farklı bir deneyim olarak geceleri sema gösterisi de yapılan yerler vardır. Buralar yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir.

Bunların haricinde Kapadokya bölgesinde gece manzarası da güzeldir. Genellikle serin geçen gecelerde, ışıklandırılan turistik alanların ve peribacalarının doyumsuz seyrine dalıp sıcak şarap ya da güzel bir çay içebileceğiniz kafe ve restoranlar bulabilirsiniz.

Kapadokya Festivalleri

Kapadokya’da belirli zamanlarda daha çok spor ağırlıklı festivaller düzenlenmektedir. Yörenin kendine has doğal parkurlarında gerçekleşen mücadelelere hem yurtiçinden hem de yurtdışından pek çok ziyaretçi katılmaktadır.
 

Cappadox Festivali: Mayıs ayında gerçekleştirilir. Yerel müzik, çağdaş sanat, gastronomi ve doğa etkinliklerini kapsar.

Erciyes Ultra Sky Trail: Temmuz ayında gerçekleştirilen koşu etkinliğidir.

Kapadokya’da Alışveriş

Kapadokya’da turistik yerlerde gezinirken etrafınızda birbirinden renkli ve çeşitli boyutlarda yapılmış peribacası figürlerine rastlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra hediyelik balonlar, magnetler de çok çeşitlidir ve sevdiklerinizi mutlu etmek için alınabilir.
Kapadokya denildiğinde akla gelen diğer önemli şeylerden biri de el sanatlarıdır. Burada çanak, çömlek, seramik ve çini sanatına dair pek çok ürün bulabilir ve satın alabilirsiniz. Ayrıca çömlek atölyelerinde ürünlerin yapılışlarını da izleyebilirsiniz. Bu esnada çinilerin ve seramiklerin desenlerini işleyen kadınları da görebilirsiniz.
 

1 Ocak Yılbaşı Tatili

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155