Derinkuyu Yer Altı Şehri

Kapadokya gizemleri arasında, en dikkat çekici olanlar muhakkak ki yer altı şehirleridir. Derinkuyu Yer Altı Şehri, en bilinen turistik yer altı şehirleri arasındadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, yer altı şehirlerini gezmek çok da kolay değildir. Buraya girecek turistler için genellikle önceden bel ve boyun rahatsızlıkları, fıtık, panik atak ve kalp hastası olanların zorlanabileceği ve mesuliyet kabul edilmeyeceği uyarısı yapılır.

Kapadokya'yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, Kapadokya gezi rehberi videomuza göz atmayı unutmayın. Kapadokya gezisi hakkında bilinmesi gerekenleri pratik şekilde bir arada bu videoda bulabilirsiniz!

Derinkuyu Yer Altı Şehri, Nevşehir ilinin Kapadokya bölgesinde bulunan, kayalara oyulmuş bir şehirdir. Kapadokya‘nın jeolojik oluşumu sayesinde inşa edilmiş 8 katlı Derinkuyu Yeraltı Şehri 1967 yılından bu yana turizme açık bir yer olarak misafirlerini ağırlıyor. MÖ 3000 yıllarına kadar dayanan bir geçmişinin olduğu düşünülen bu büyüleyici şehir aynı zamanda dünyanın en eski akıl hastanesinin olduğu yer olarak biliniyor. Tüflü yapısıyla kolayca şekil alabilen bu değişik atmosfere bir fırsat yaratıp mutlaka gitmelisiniz. Civarında gezebileceğiniz ve farklı etkinlikler yapabileceğiniz Kapadokya’nın güzel yerlerinden biri olan bu yer altı şehri yılın 12 ayı boyunca ziyaretçi kabul ediyor.

Derinkuyu, sekiz katlı bir yer altı şehridir ve bir topluluğun ihtiyaçlarını karşılayabilecek her şey düşünülmüştür. Kaymaklı Yer Altı Şehri’nden farklı olarak burada misyonerler okulu, günah çıkartma yeri ve vaftiz havuzu ile bir kuyu yer alır. Bu yerin ilk yerleşenlerinin Asurlular olduğu tahmin edilmektedir. İlk Hristiyanlar buralarda saklanarak Romalı askerlerin zulmünden saklanmış, tünel giriş ve çıkışlarını dev silindirlerle kapatmışlardır. 

Derinkuyu Yeraltı Şehri Hakkında Bilgi

Kapadokyadaki 8 katlı Derinkuyu Yeraltı Şehri, büyük bir topluluğu içinde barındıracak odalardan meydana geliyor. Şehrin ilk iki katında mutfaklar, kiler, şarap depoları ve ağıllar yer alıyor. Üçüncü ve dördüncü katlarda da yaşama alanları, büyük bir kilise, konferans salonu, misyonerler okulu, günah çıkarma alanı ve tüneller var. Bu tünellerin bölgedeki diğer yeraltı şehirlerine bağlantı sağladığı da düşünülüyor. Üçüncü kattaki yaklaşık 10 kilometrelik tünelin de diğer bir şehir olan Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne bağlandığı tahmin ediliyor. Derinkuyu’nun ilk yerli kolonisi Asurlar olarak biliniyor. Tarihte II. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun zulmünden kaçan ilk Hıristiyanlar Antakya ve Kayseri üzerinden Kapadokya’ya gelerek burada yaşam kurmuşlar. Bölgedeki yeraltı şehirlerini kuran ilk Hıristiyanlar, girişleri belli olmayacak şekilde yapılmış bu şehirlerde saklanarak Romalı askerlerden kurtulmuşlar. Yeraltı şehirlerinde uzun süre içeride yaşamak zorunda olacakları için erzak depoları, havalandırma bacaları, şarap imalathaneleri, kiliseler, manastırlar, su kuyuları, tuvaletler ve toplantı odaları yapmışlar. Odaların çoğu ise ancak bir insanın geçebileceği genişlikteki tünellerle birbirlerine bağlı durumda.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Hikayesi

Derinkuyu Yeraltı Şehri büyüleyici görüntüsü ve akıl almaz mimarisiyle yüzyıllar boyunca gizemini korudu. Daha açığa çıkmamış katlarının da olabileceği tahmin edilen yer altı şehri alışılmadık olduğu için nesiller boyu efsanelere de konu oldu. Rivayete göre çok eski zamanlarda bölgede melekler yaşıyormuş. Gökyüzünden uçarak gelen melekler burayı çok beğendikleri için yaşamaya karar vermişler. Daha sonraki zamanlarda gökyüzünden kötü huylu cinler de gelmiş ve melekleri yok etmek istemişler. Uzun süren mücadeleler sonucunda melekler bu cinlerle başa çıkamamış ve bu yeraltı şehrini inşa etmişler. Burada yaşamaya başlamışlar.

Derinkuyu Gezilecek Yerler

İçlerinde en çok bilineninin Derinkuyu Yeraltı Şehri olan Derinkuyu’da gezilecek yerler bununla kalmıyor. Burayı dolaştıktan sonra maceranıza diğer tarihi yerleri de turlayarak devam edebilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri: M.Ö. 3000 yılına kadar giden ve Hititler Dönemi’nde yapılan bu şehir de sekiz kattan meydana geliyor. Roma ve Bizans dönemlerinde diğer alanların da oyulmasıyla gittikçe genişletilen ve yeraltı şehrine dönüştürülen Kaymaklı Yeraltı Şehri tüf kayalara oyulmuş bir yapı. Aydınlatma yapılan 4 katı ziyarete açık durumda.

Üzümlü Kilise: Aziz Theodoros Trion Kilisesi olarak da bilinen kilise bölgenin önemli Rum yerleşimlerinden biri olarak biliniyor. Çan kulesi de bulunan bu tarihi kilise, Ayastefanos Antlaşması gereği Osmanlılar tarafından savaş tazminatı karşılığı olarak Sultan Abdulmecid zamanında inşa ettirildi.

Derinkuyu Kültür Parkı: Kültür park, Hakkı Atamulu’nun belediye başkanlığı döneminde yapıldığı için onun adıyla da anılıyor. 1970 yılından beri hizmet veren ve 100.000 metrekarelik park içinde amfi tiyatro, paten koyma sahası, yüzme havuzu, kitaplık, çocuk bahçesi yer alıyor. Ağaçlık alanın dışında spor sahası ve cami bulunuyor.

Derinkuyu Konaklama

Deirnkuyu’yu gezdikten sonra gezilecek yerlerin bitmediğini varsayarsak ve listeye Ürgüp, Göreme bölgesini de dahil edersek bir gün gezmek için yeterli bir süre olmayabilir. Birkaç gün Nevşehir’in güzelliklerine ayırmak isterseniz otelleri inceleyebilirsiniz.
Ünfa Otel: Adres: Baş Mahallesi, Şht. Ali Güven Cd., 50700 Derinkuyu/Nevşehir. Telefon: 0384 381 20 28
Crystal Kaymaklı Hotel & Spa: Adres: Belediye Cad. No: 114 Kaymaklı, Nevşehir. Telefon: 0384 218 29 17
Gamirasu Cave Otel: Adres: No: 101, Ayvalı Köyü Yolu, Ürgüp/Nevşehir. Telefon: 0384 354 58 15
Blue Valley Cave Hotel: Adres: Ayvalı Köyü Köyiçi Mevkii No.13, Ürgüp/Nevşehir. Telefon: 0384 354 57 67

Derinkuyu Yeraltı Şehri Nasıl Gidilir?

Nevşehir – Derinkuyu arası mesafe yaklaşık 30 kilometredir. Şehir merkezinden Derinkuyu’ya gitmek için Nevşehir – Kaymaklı – Derinkuyu güzergahını takip etmelisiniz. Göreme yönünden ulaşmak için ise Göreme – Uçhisar – Çardak – Kaymaklı – Derinkuyu yolunu tercih etmelisiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri 

Derinkuyu Yeraltı Şehri giriş ücreti: 42 TL
Müzekart ile yılda iki kez, müzekart+ ile sınırsız olarak ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Ziyaret saatleri:

Yaz Dönemi
1 Nisan - 1 Ekim
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 19:00

Kış Dönemi
1 Ekim - 1 Nisan
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 17:00

Derinkuyu Yeraltı Şehri İletişim

Adres: Derinkuyu, Nevşehir
E-posta: [email protected]
Tel: 0384 213 42 60