Asmalı Konak Nerededir?

Asmalı Konak dizisinin çekildiği iki adet mekân vardır. Bu mekânlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin Nevşehir iline 20 kilometre mesafede Ürgüp ilçesinde yer almaktadır. Asmalı Konak olarak en çok ziyaret edilen ve Asmalı Konak Müzesi olan yapı, Ürgüp ilçe merkezine 800 metre mesafede, Tevfik Fikret Caddesi üzerindeki Yunak Camii’nin tam karşısında yer almaktadır. Dizinin bazı bölümlerinin çekildiği diğer konak ise ilçe merkezine 5 kilometre mesafededir. Mustafapaşa beldesinde yer alan bu konak, günümüzde Old Greek House adıyla otel olarak hizmet vermektedir.

Kapadokya'yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, Kapadokya gezi rehberi videomuza göz atmayı unutmayın. Kapadokya gezisi hakkında bilinmesi gerekenleri pratik şekilde bir arada bu videoda bulabilirsiniz!

 

Asmalı Konak Hakkında Bilgi

2000’li yılların televizyon dizilerinin en popülerlerinden olan Asmalı Konak, Ürgüp’te bulunan iki adet konakta çekilmiştir. Çekimlerin bir kısmı ilçe merkezinde yer alan ve en çok bilinen Asmalı Konak’ta; bir kısmı ise ilçe merkezine 5 kilometre mesafedeki başka bir mekânda çekilmiştir.

Dizi vasıtası ile televizyon izleyicilerinin dikkatini çekmiş olan otantik mimarî, halen yıl boyunca birçok yerli ve yabancı turist için uğrak yeri olma özelliğini korumaktadır. Peri Bacaları’nı ziyaret edenlerin uğramadan geçmediği Asmalı Konak, müze olarak hizmet vermektedir. Dizi dolayısı ile en çok bilinen bu müzenin girişinde ATV logosu ve diziyle ilgili bilgiler de yer almaktadır. Müze’de, dizinin çekildiği odalar, göz alıcı avlu ve dizi oyuncularının kullandığı eşyalar sergilenmektedir. Otantik atmosferi ile insanı sarıp sarmalayan bu konağın avlusunda çay içmek ve dizi izlendiyse sahneleri hayal etmek oldukça ilginç bir deneyimdir.

Dizinin çekildiği bir diğer konak olan ve Old Greek House adı ile otel ve restoran olarak hizmet veren diğer yapı ise 1887 yılında inşa edilmiştir. Otelde kalarak dizinin çekildiği odalarda vakit geçirmek mümkündür. Yapıldığı zamandan sonra farklı ailelere yaşam alanı olan bu yapı, zaman içerisinde dikkatleri üzerine çekmiş ve 1992 yılında otel ve restoran olarak kullanılmaya başlanmıştır. Konağın en popüler dönemi ise Asmalı Konak dizisinin çekilmesi ile birlikte başlamıştır.

Oldukça alımlı mimari öğeleri ve atmosferleri ile Asmalı Konak dizisinin çekildiği bu yapılar, fotoğraf çekmek için eşsiz malzemeler sunmaktadır. Her yıl turist akınına uğrayan bu yapılar Ürgüp’ün uğrak noktaları arasında yer almaktadır.

Asmalı Konak’a Nasıl Gidilir?

Nevşehir Türkiye’nin en turistik bölgelerinden bir olmasından dolayı dünya çapında ulaşıma açık bir ildir.

Nevşehir’e 30 kilometre mesafedeki Tuzköy Havalimanı İstanbul ile bağlantı sağlamaktadır. Tuzköy haricinde Nevşehir’e en yakın diğer bir havalimanı ise Kayseri’de yer almaktadır. Kayseri Havalimanı’ndan Nevşehir merkezine 45 dakikalık bir yolculuk sonucunda ulaşmak mümkündür.

Özel araç ile ise Nevşehir’e ulaştıktan sonra Tevfik Fikret Caddesi-Ahmet Refik Caddesi-Süleyman Efendi Sokak takip edilerek en çok ziyaret edilmekte olan Asmalı Konak Müzesi’ne ulaşmak mümkündür. Nevşehir’den aynı zamanda şehir içi toplu ulaşım vasıtası ile de Ürgüp’e ulaşmak mümkündür.

Nevşehir’e ulaşmak için bir diğer seçenek olan otobüs de tercih edilebilir. Türkiye’nin neredeyse her bölgesinden şehirlerarası otobüs firmaları ile Nevşehir’e ulaşmak mümkündür.