Kapadokya’da Nerede Kalınır?

cappadocia-1773474_960_720.jpg

Kapadokya’ya geldiğinizde bölgenin uzmanlığı olan mağara otellerinden birinde kalmanız şiddetle tavsiye edilir. Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Ortahisar ve Avanos ilçelerinde her bütçe için birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Yunak evlerini ve mağara otellerini de büyüleyici bulabilirsiniz.

Beş yıldızlı otellerden küçük pansiyonlara kadar, Kapadokya'da çeşitli konaklama tesisleri bulunmaktadır. Bununla birlikte, İbrahim Paşa (Babayan) ve Ayvalı kasabaları en kendine has olanlardır. Restore edilmiş tarihi evler, hoş bir konaklama ortamı olan mağara ve kemerli odalar bulunmaktadır. Erken rezervasyon ile çok uygun fiyatlara çok geniş yelpazede otel seçeneği bulabilirsiniz. Genellikle 50 liradan 500 liraya kadar oda seçenekleri mevcuttur. Özellikle kış döneminde Kapadokya balayı mekanlarından biri haline gelmektedir.

Kapadokya geniş bir bölgeye hakim olduğu için farklı noktalarda farklı bütçelere uygun oteller bulabilmeniz mümkündür. Ürgüp, Göreme ve Avanos, en çok tercih edilen ve otellerin neredeyse adımbaşı bulunduğu yerler arasındadır. Bu yerlerin hemen hepsinde a’dan z’ye otel seçenekleri bulabilirsiniz. Merkezde bulunan oteller daha lüks ve ulaşım açısından daha pratiktir ancak pansiyon seçenekleri de bulunmaktadır. Genellikle merkezden uzaktaki otellerde, eğer bir tur şirketiyle gitmediyseniz, kalmanızı tavsiye etmeyiz. Merkezden otelinize dönerken karanlıkta zorlanabileceğiniz için ulaşım sorunu yaşayabilme ihtimalinize karşı uzak yerlerde kalmanızı tavsiye etmeyiz. Ancak merkezden uzak noktaların daha uygun fiyatlı olduğu da gerçektir.

Merkezden uzak yerler, pansiyonlar genellikle öğrenci gruplarına ve bir arada gelen tur gruplarına daha cazip gelmektedir. Uzun günler kalacaksanız da Göreme, Ürgüp çevresindeki mekanlar için rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Az yıldızlı otellerde de size gerekli konfor ve ilgi sağlanacaktır. Güvenliklerle korunan otellerde, güvenlik ihlali sık görülen bir durum olmasa da yine de özel eşyalarınıza dikkat etmeye özen gösterin. Ürgüp başta olmak üzere pansiyonlarda otantik bir doku vardır. Ayrıca hemen hepsinde kahvaltı hizmeti ve ücretsiz internet mevcuttur. Sevimli ve şık oda seçenekleri hem tek kalacak misafirler için hem de aileler için uygun olabilmektedir.

Biraz daha konforlu ve lüks seçenekler arayanlar için en güzel alternatifler yer altı şehirlerinin ve turizm merkezlerinin etrafında şekillenen tematik mağara otellerdir. Lüks ve konfor anlamında kademe kademe yükselen bu mağara oteller ve konak oteller merkezlerde yaygın olarak bulunur. Eğer konaklardan dönüştürülmüş bir evde kalıyorsanız Ürgüp yöresini tavsiye edebiliriz. Avluda kahvaltı, taş odaları, ilginç ve yerel ama bir o kadar da şık odaları ile restoran, bar, otopark gibi hizmetlerden de yararlanabilirsiniz. Göreme taraflarında ise daha çok mağara oteller yer alır. Süit ve butik seçenekleriyle bu otellerin kimisinde odanıza özel hamam, küvet ve jakuzi hizmeti bile bulabilirsiniz. Lüks odalarınızda dokuya uygun döşeli, geniş yataklı, kullanışlı, konforlu ve rahat odalar bulabilirsiniz. Ancak çok lüks ve balayı için popüler olanlarında konaklayabilmek için erken rezervasyon yapmanız gerekmektedir.