Türkiye’nin en cazip tatil yerlerinden biri olan Marmaris sınırları içerisinde yer alan Kızkumu, görenleri şaşkına çeviren bir yer. Çünkü burada bulunan doğal durum sayesinde uzaktan bakanlar sizin denizin üzerinde yürüdüğünüzü düşünüyor. Bunun sebebi ise Kızkumu Plajı alanında denizin içerisinde 600 metrelik batık bir patika gibi uzanan bir kumsalın yer alması…

 

Marmaris Kızkumu Hikâyesi

Denizin üzerinde yürüyormuş hissi veren bir yer için tabii ki bir efsane de mevcut. Bu Kızkumu Plajı hikâyesi ise oldukça enteresan…

Anlatılan efsaneye göre, geçmiş dönemde Bybassos Kralı’nın güzel mi güzel kızı, yani prenses bir balıkçıya âşık olur. Ancak kral bu aşktan mutlu değildir. Bu sebepten prenses ile balıkçı gizlice buluşmaktadır. Prenses gece olduğunda sahile inip elindeki kandil ile balıkçıya özel bir işaret gönderir. Bu işareti gören balıkçı da prensesin geldiğini anlayıp sandalı ile onun yanına gider.

Ancak bu gizli buluşmaları görenler durumu krala anlatır. Bunun üzerine kral çok öfkelenir ve bir gece prensesi takip eder. Prensesin balıkçıyı bir kandil ile ışık göndererek çağırdığını öğrenir. Bu yöntemi keşfeden kral, askerlerine bir gece kızının indiği kumsalda beklemeyip elindeki kandili alarak balıkçıya kendilerinin işaret vermesini emreder. Kralın emrin tabii ki yerine getirilir.

Her zamanki gibi ışığı gören balıkçı kayığı ile prensesin bulunduğu kumsala gelmeye başlar. Bunu görüp de çırpınmaya başlayan prenses, askerlerin elinden kurtulur ve denizde kayığı ile gelen balıkçıya doğru gider. İşte bu sırada mucize gerçekleşmeye başlar. Prensesin denizdeki sevgilisine koşarken her adım attığı yer kumsala dönüşür. Peşinden koşan askerler ise üzerlerindeki ağırlıkla suya batmaya başlarlar. Tam bu sırada bir asker ok atmayı başarır. Ama balıkçıyı değil, prensesi vurmuştur. Efsaneye göre kumlar prensesin kanı ile kırmızı olmuştur. Hikâyenin sonunda balıkçı prensesi kayığına alır ve uzaklaşır. İki sevgiliyi bir daha gören olmamıştır.

Kızkumu Plajı Nerede

Kızkumu Plajı nerede sorusunun cevabı Muğla Marmaris ilçesi olacaktır. Orhaniye Turgut’tan yaklaşık 2,5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Kızkumu Plajı Giriş Ücreti

Kızkumu Plajı giriş ücreti bulunmamaktadır. Burası halka açık bir plajdır. Rahatlıkla giriş çıkış yapabilirsiniz.

Kızkumu Nasıl Gidilir

“Kızkumu’na nasıl gidilir” sorusunun cevabı için 2 seçenek mevcut. Eğer toplu taşıma ile gidecekseniz Marmaris’in merkezinden kalkan Orhaniye dolmuşlarını kullanabilirsiniz. Eğer kendi aracınız ile gidecekseniz Marmaris – Datça yolunu takip etmelisiniz. Bu yol üzerinde yaklaşık 30 kilometre gittikten sonra Hisarönü – Orhaniye – Selimiye sapağından girmelisiniz. Ardından yaklaşık 5 kilometre sonra Kızkumu Plajı karşınıza çıkacaktır.