İztuzu Plajı

354640.jpg

İztuzu plajı, Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan beldesi yakınlarındaki, yaklaşık 4.5 km uzunluktaki bir Akdeniz plajıdır. Plaj, deniz suyu ile tatlı su arasında bulunan nadir plajlardandır. İztuzu Plajı, Caretta Caretta‘ların yumurtalarını bıraktığı yer olduğu için aynı zamanda “Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach)” olarak da bilinir. Doğayla iç içe bir tatil seçeneği olarak tercih edebileceğiniz dünyanın en güzel sahil şeritleri arasındadır.

İztuzu Plajı Hakkında Bilgi

İztuzu Plajı’nda denize gireceğiniz zaman yumurtalara zarar verememeniz için yumurtaların olduğu bölgeler düzenli şekilde işaretlenmektedir. Ayrıca 1988 yılından itibaren, kaplumbağaların rahatsız olmaması için saat 20:00-08:00 arasında plajın kapatılması kararlaştırılmıştır. Çevrede gürültü yapmak ve ışık yakmak da yasaklanmıştır. Gidecek olursanız plajda yaralanan kaplumbağaların tedavilerinin yapıldığı tedavi merkezini de görebilirsiniz.

İztuzu Plajı giriş ücreti diğer plajlara göre oldukça uygundur. Yerli ve yabancı pek çok turistin akın ettiği bu plaj doğal ve temiz oluşuyla dünya çapında pek çok ödül almıştır. İnce kumlu bu plajın batı tarafına teknelerle, doğu tarafına ise karayoluyla ulaşımsağlanır. Her iki kısım da farklı niteliklere sahiptir. İki uçta 2 ayrı plaj tesisi bulunur. Tekne ile ulaşılan taraftakinin ismi Dalyanağzı Plajı. Karayolundan varılabilen yerin adı ise İztuzu Plajı. Kumsalın orta kısmı ise hiç müdahale edilmemiş doğal haliyle sizi bekliyor. Yalnızlığı tercih etmek isterseniz burası sizin için ideal olacaktır.

İztuzu Plajı Tarihçesi

Antik çağlarda İztuzu ya da başka bir kumsal şerit bulunmuyordu. Şimdi İztuzu‘ndan 4 kilometre içerde bulunan Kaunos da o zaman bir liman kenti görevi görüyordu.İztuzu Kumsalı’nın oluşma ve Kaunos limanının önünün kapanma sebebi Dalaman Çayı’nın antik çağlarda Ortaca ve Dalyan’dan akıyor olmasıdır. Günümüzde Ortaca’nın büyük kısmı ve Dalyan’ın Arıkbaşı Mahallesi’nin alt bölümü tamamen Dalaman Çayı’nın taşıdığı kum ve çakıllarla doludur.

MÖ 226 veya 227’de büyük Rodos depremi olmuş ve Anadolu’nun Güneybatı kısımları da yerle bir olmuştur. Bu deprem sonucunda Dalaman Çayı’nın yatağı değişmiş ve İztuzu mucizesini yaratmıştır. Dalaman Çayı olmayınca kumlar bu sefer ters yöne sürüklenmiş ve Dalgalar kumları kıyıya sürüklemeye başlamıştır. İztuzu Kumsalı önündeki kayalıklar dalgaların hızını düşürdüğünden kumlar şimdiki yerinde birikmiştir. İncecik altın sarısı kumlar zamanla birikip büyük bir alan oluşturarak bugün Caretta Carettaların yumurtalarına yuva olmuştur. Kumsala ayak bastığınız taraf tatlı sudur. Karşınızdaki uçsuz bucaksız deniz ise bol tuzlu Akdeniz! İsterseniz tuzlu suda, isterseniz tuzsuz suda yüzebilirsiniz.

İZTUZU PLAJI HAKKINDA BİLGİ VE NEREDE NASIL GİDİLİR?

İztuzu Plajı Nerede, Nasıl Gidilir?

Dolmuş Tekne: Tatil cenneti Dalyan’ın kıyısı bulunmadığı için, karadan veya gölden plaja ulaşılabiliyor. Tekne dolmuşlar 09:30’dan itibaren hizmet veriyor. Dolmuş teknelerin belirlenmiş saatleri yok. Ancak araçlar doldukça hareket ediyorlar. Tekneler Dalyan merkezden İztuzu Plajı’na hareket ediyor. Dalyan kanalı üzerinde yer alan otellerde kalırsanız, bölgedeki tur şirketlerine haber vererek otele ait iskeleden biniş yapabilirsiniz. İztuzu Plajı’ndan geri dönüş saat 13.00’ten 18.00’e kadar devam eder. Dolmuş tekne biletleri gidiş dönüş olarak bir bilet şeklinde verildiğinden biletlerinizi saklamanız gerekiyor. Kaybederseniz ikinci kez bilet almanız gerekebilir.

Minibüs: İztuzu Plajı’na gitmenin diğer bir yolu ise minibüslerdir. Dalyan PTT’nin yanından kalkan minibüslere bindiğiniz zaman yaklaşık 20 dakikada plaja ulaşabiliyorsunuz. Sulungur Gölü’nün etrafından dolaşıp çam ormanları arasında devam eden bu yolculuk da size keyifli anlar yaşatacaktır.