Brno Hakkında Bilinmesi Gerekenler

brno.jpg

Brno nüfus ve yüzölçümü bakımında Çek Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci şehridir. Ayrıca, güney Moravia bölgesinin idari merkezi olan şehir, tarihi Moravia devletinin de başkentidir. Şehir Svitava ve Svratka nehirlerinin kesişim noktasında yer alır. Yaklaşık 1000 yıl önce kurulduğu tahmin edilen Brno, kent statüsünü 1233 yılında almış ve uzun yıllar Moravia devletinin başkenti olmuştur. 1948 yılında komünist rejim döneminde Moravia’nın özerkliği iptal edilmiştir.

Şehir özellikle 19. yüzyıl boyunca en şaşalı dönemini yaşamıştır. Günümüzde ise Brno, pek çok farklı mimari tarzın bir arada yer aldığı bir kenttir. Buranın mimari açıdan en çarpıcı tarafı da harika binalarla berbat binaların bir arada bulunmasıdır. Yine de muhteşem bir kültüre ev sahipliği yapan şehir, dünyanın en çok tarihi koruma alanına sahip olan ikinci şehridir. Bu şehirlerin birincisi de zaten başkent Prag’tır. Şehirde çok önemli üç kale vardır: Špilberk (eski kraliyet kalesi), Veveří (Brno Gölü kıyısında yer alır), ve Líšeň kalesi. Oldukça kozmopolit bir kent olan Brno’da pek çok kültür sanat etkinliği, konserler, gösterimler düzenlenmektedir. Ayrıca kafe, pub ve bar kültürünün de hayli gelişmiş olduğu kentte Orta Avrupa’nın en büyük tiyatrosu Reduta Tiyatrosu ve Thomas Edison’n bulduğu ampulün kullanıldığı ilk tiyatro Mahen Tiyatrosu bulunmaktadır.Anlaşılmaz bir biçimde henüz kalabalık turist gruplarının keşfetmemiş olduğu bir şehir olan Brno’da keşmekeşten uzak huzur dolu bir seyahat yapabilirsiniz.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=0O6pD8K5cVo

Brno ile İlgili

Brno Nerededir?

Güney Moravia bölgesinin de idari merkezi olan Brno tarihi Moravia devletinin başkentidir. Şehir Svitava ve Svratka nehirlerinin kesişim noktasında yer alır.

Brno’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Brno’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente gitmek için Prag, Münih ve Londra üzerinden Brno-Tuřany Havalimanı’na aktarmalı ulaşım ilk seçeneğiniz olacaktır. Brno aynı zamanda Prag-Viyana ile Prag-Budapeşte-Bratislava tren hatları üzerinde oldukça önemli bir geçiş noktasıdır. Zaten kente gitmek için en çok tercih edilen ulaşım yolu da trenle seyahattir. Uçakla Prag’a gittikten sonra tren hattını tercih edebilir ya da gezi rotanızı tren rotasına göre belirleyebilirsiniz. Prag’dan Brno’ya gidiş trenle 2,5 saatten biraz fazla sürmektedir. Ayrıca sadece yazları ve sık aralıklarla olmamak üzere Veverská Bitýška köyünden Brno’ya feribot seferleri mevcuttur.

Brno’ya Ne Zaman Gidilir?

Brno, okyanus iklimi ile nemli kara ikliminin ara sınırında iklimsel özellikler gösterir. Soğuk kışlar ve sıcak–ılık arası yazlar yaşanır. Ancak, son 20 yılda küresel ısınmadan oldukça olumsuz etkilenmiş olan şehirde yaz sıcaklıkları 30 derecenin üstüne çıkmaya başlamıştır. Yıllık sıcaklık ortalaması 9.4 derecedir.

Brno’da Nerede Kalmalı?

Brno’da her bütçeye uygun olacak şekilde 3, 4, 5 yıldızlı oteller, hosteller ve apart daireler bulmak mümkündür. Üstelik merkeze yakın ve ucuz pek çok hostel seçeneği de söz konusudur. Konaklanma alanların hemen hepsinde kahvaltı servisi vardır. Sadace gittiğiniz dönemin tarihlerine dikkat etmeniz tavsiye edilir, çünkü kentte her sene ticaret fuarı düzenlenmektedir ve bu dönemde konaklama fiyatları kaçınılmaz olarak yükselmektedir.

Brno’da Gezilecek Yerler

Brno şehri her sene kültür yatırımlarına 30 milyon Euro harcamaktadır. Sayısız tarihi zenginliğe sahip olan şehirde bir de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş yapı, 8 tane de Çek Cumhuriyeti Milli Kültür MirasıListesi’ne girmiş yapı vardır.

Brno’da gezilecek diğer yerler

St. James Kilisesi, Capuchin Tapınağı, Parnassus Çeşmesi, Mendel Müzesi, Old Town Hall.

Devamını Oku

 Brno Şehir İçi Ulaşım

Tram_13T_Brno(1).jpg

Brno tüm Moraiva bölgesini kapsayan Integrated Transport System of the Southern Moravia Region güzergâhı içinde yer almaktadır. Bu ağ trenleri, otobüsleri, tramvayı ve troleybüsü kapsamaktadır. Toplu taşımanın akşam 11’de durduğu kentte sonrasında gece otobüsleri çalışmaya başlar. Açık oldukları her rotada saatte bir kalkan bu otobüslerle akşam güvenle otelinize dönebilirsiniz. Kısa süreli yolculuklar (15 dakikaya kadar)için 20 kron, 60 dakikaya kadar olan yolculuklar için 20 kron ödersiniz. Kentte bisiklet de oldukça yaygın bir ulaşım biçimidir. Bisiklet kiralayabileceğiniz ofislere rastlayacaksınız. Kentin bisiklet rotasını ise http://www.brnonakole.cz/cyklomapa-brna/ adresinden kontrol edebilirsiniz. Ayrıca kent içinde en meşhuru Dobrá autopůjčovna olmak üzere pek çok araba kiralama seçeneği de bulunmaktadır. Araba kiralama ücretleri günlük ortalama 700 krondan başlar.

Brno Mutfağı

dish-04-1.jpg

Çek mutfağında Almanya, Macaristan, Avusturya ve Polonya’nın etkisi görülür. Yemeklerin ana malzemelerini genellikle; domuz eti, sığır eti, lahana, ekmek ve diğer hamur işleri oluşturmaktadır. Çek mutfağında çorbalar önemli bir yer tutmaktadır. Her damak tadına göre çorba bulmak mümkündür. Aslen Macar mutfağına ait olan Gulaş Çorbası da popüler seçeneklerden biridir.

Özellikle çorbalar ve soslu yemekler “knedlíky” denen kabuksuz Çek ekmeğiyle servis edilir. Ekmek kimi zaman yemek tabağının içinde sosa bulanmış olarak da sunulur. Alman mutfağında da bir benzerine rastlayabileceğiniz “pečené vepřové koleno”, kısaca koleno, fırınlanmış domuz bacağı olarak tarif edilebilir. Turşu ve sosla servis edilen koleno yapımında et genellikle dark birayla marine edilir.

Vepřo-knedlo-zelo, Çeklerin knedlíky adını verdiği özel ekmekleriyle ve haşlanmış lahanayla servis edilen fırınlanmış domuz etidir. Bramboráky, vejetaryenlerin de yiyebileceği bir yemektir. Bir nevi kızarmış patates krebi denebilecek yemeğin orijini Çek mutfağı olmasa da burada bolca tüketilen ve birçok restoranda rastlayabileceğiniz bir seçenektir. “Svíčková na smetaně”, sığır bonfileden yapılmaktadır ve bu yemek, özgün Çek mutfağındandır. Yapımında havuç, kereviz gibi sebzelerden de yararlanılan bu yemek de knedlíky adı verilen ekmekle ile servis edilir.

Popüler restoranlar

Na Švábce: Çek Cumhuriyeti’ne özgü yöresel yemekleri tadabileceğiniz restoranda iyi Çek biraları da mevcuttur.

Bohéma: Bu mekânda yöresel yemekler modern dokunuşlarla sunulmaktadır.

Diğer restoranlar: Cattani, Forhaus, Piazza, Koishi, Spalicek, Pavillon.

Bahşiş

Brno restoranlarında bahşiş vermeniz beklenmektedir. Hesabın yüzde 15-20’si uygun olacaktır.

Brno’da Alışveriş

Güney Moravia bölgesi ve Masar ile Ykova Caddeleri hediyelik eşya dükkânlarının bulunduğu alanlardır. Kristal, cam işçiliği ürünleri ve çeşitli el sanatı objeleri bulmak mümkündür. Vankovka Galeri, Brno’nun en çok uğranan alışveriş merkezlerinden biridir.

Brno Gece Hayatı

Bir üniversite şehri olan Brno’da genç ve dinamik bir kitle yaşamaktadır, bu da hareketli bir gece hayatı demektir. Canlı müzik mekânlarından, disko ve kulüplere sayısız eğlence seçeneğiniz vardır. Kentte mekânlarda ve meydanlarda sıklıkla konserler düzenlenmektedir. Bira kültürünün hayli gelişmiş olduğu kentte yerel biraların tadına bakabileceğiniz pek çok bar seçeneği mevcuttur. Ayrıca tıpkı başkent Prag’da olduğu gibi burada da kaliteli caz müzik dinleyebileceğiniz fazlaca mekân bulunmaktadır.

Brno Festivaller

Caz Festivali (Şubat-Nisan)

Kültür Sanat Haftası (Mart)

Brno Maratonu (Mayıs)

Spilberk Yemek Festivali (Haziran)

Sokak Tiyatrosu Festivali (Haziran)

Uluslararası Gitar Festivali (Ağustos)

Brno Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Çek Bağımsızlık Günü Yenilemesi (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya Öncesi Pazartesisi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Kurtuluş Günü (8 Mayıs)

Jan Haus Günü (6 Haziran)

Aziz Wenceslas Günü

Çekoslovak Bağımsızlık Bayramı (28 Ekim)

Özgürlük ve Demokrasi Günü (17 Kasım)

Noel (24-25 Aralık)

Aziz Stephen Günü (26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Guam İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Brno Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Brno’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Brno Türkiye Dış Temsilcilikleri

PRAG BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: NA ORECHOVCE 69 162 00 PRAHA 6 CZECH REPUBLIC

Telefon: 00 420 224 311 402 - 00 420 224 311 403 - 00 420 233 081 810

Faks: 00 420 224 311 279

[email protected]

http://prag.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Çek Cumhuriyeti

Brno Para Birimi

Çek Cumhuriyeti’ndeki Brno’nun para birimi Çek Korunası’dır. 1 TL yaklaşık 8,00 Çek Korunası’dır.

Brno Resmi Dili

Çek Cumhuriyeti’ndeki Brno’nun resmi dili Çekçe’dir. Bölgede ayrınca Polonyaca ve Slovakça da konuşulmaktadır.

Brno Saat Farkı

Brno (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Brno Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1oC
  • Şub 0oC
  • Mar 5oC
  • Nis 8oC
  • May 13oC
  • Haz 16oC
  • Tem 18oC
  • Agu 18oC
  • Eyl 15oC
  • Eki 9oC
  • Kas 3oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus: 405,110 / Dil: Çekçe / Para Birimi: Çek Korunası (CZK) / İklim: Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün