Brno’da Gezilecek Yerler

Brno şehri her sene kültür yatırımlarına 30 milyon Euro harcamaktadır. Sayısız tarihi zenginliğe sahip olan şehirde bir de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş yapı, 8 tane de Çek Cumhuriyeti Milli Kültür MirasıListesi’ne girmiş yapı vardır.

Brno’da gezilecek diğer yerler

St. James Kilisesi, Capuchin Tapınağı, Parnassus Çeşmesi, Mendel Müzesi, Old Town Hall.

Špilberk Castle

spilberk2_l.jpg

Brno'nun üç kalesinden biri olan Spilberk Kalesi şehrin alamet-i farikalarındandır. Tarihi 13. yüzyıla dek uzanan mekân zamanında Moravian hanedanlarının sarayıyken sonra bir kaleye dönüştürülmüştür. 18. ve 19. yüzyılda Habsburg hanedanlığı döneminde bir hapishane olarak faaliyet göstermiştir. Şimdiyse içerisinde Brno Şehir Müzesi bulunmaktadır.

Aziz Peter & Paul Katedrali

Brno-Cathedral-of-St-Peter-and-Paul.jpg

14. yüzyıla ait bu katedral Petrov tepesinde bulunmaktadır. Bulunduğu yer ilk olarak pagan tanrı Afrodit’e adanmış bir tapınak olan katedral yüzyıllar içinde pek çok kez yıkılıp yeniden yapılmıştır. Katedralin kulesine tırmandığınız zaman muhteşem bir şehir manzarasıyla karşılaşacaksınız.

Villa Tugendhat

5985_575a379d97.jpg

Brno’nun zengin mahallesi Cerna Pole’de yer alan Villa Tugendhat tarihi bir binadır. Avrupa modern mimarisinin ilk örneklerinden biri olan bina Alman mimar Ludwig Mies van der Rohe tarafından tasarlanmıştır. UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bina kentte mutlaka görülmesi gereken adreslerdendir.

Brno Kemikliği

10465_575a379d97.jpg

Bu yeraltı kemikliği 2001 yılında şehrin tarihi merkezinin altında keşfedilmiştir. Yaklaşık 50.000’den fazla insana ait kemiğin saklandığı düşünülen kemiklik bu özelliği ile Avrupa’nın en büyük ikinci kemikliği olma özelliğini taşımaktadır. 17. yüzyılda inşa edilmiş olan kemiklik, 2012 yılından beri ziyaretçilere açıktır.

Moravian Müzesi

http://www.czecot.cz/results/zobrobr.php?w=st&id=42847&orig=1g

Bu doğa tarihi ve etnografya müzesinin koleksiyonunda yaklaşık 6 milyon parça bulunmaktadır. Ayrıca Morivian Müzesi koleksiyonu itibariyle ülkenin en büyük ikinci müzesi konumundadır. Müzede prehistorik dönemden ortaçağa uzanan genişlikte eserler ve kalıntılar bulunmaktadır.