Westminster Sarayı

The Palace of Westminster veya Houses of Parliament olarak bilinen sarayın bünyesinde, şehrin en ünlü saat kulesi olan Big Ben de bulunur. Thames Nehri'nin kuzey kıyılarında bulunan saray City of Westminster'da bulunur. Bugünkü saray kompleksinin temelleri 1016'da yılında atılmıştır. İnşasından sonra İngiltere hükümdarlarının ikamet ettiği saray olmuştur ancak 1512'de çıkan büyük bir yangında saray neredeyse tamamen harap olmuştur.

Daha sonra tamir edilen saray parlamento binası olarak hizmet etmeye başlamıştır. Ancak 1834'te büyük bir yangın daha çıkmıştır ve saray tekrar kullanılamaz hale gelmiştir. 1840'ta mimar Charles Barry tarafından onarımına başlanan sarayın tamamen yeniden inşa edilmesi 30 sene sürmüştür. 14.-16. yüzyıllar arasında Avrupa'nın hemen hemen her yerinde hakim olan gotik mimariden esinlenen Charles Barry de sarayı bu anlayışla tasarlamıştır. 

1100 odadan oluşan Westminster Sarayı 1870'ten günümüze dek ayakta kalmayı başarabilmiştir. Günümüzde de parlamento binası olarak kullanılmaktadır ve girişler St. Stephen Kulesi'ndeki St. Stephen Girişi'nden yapılmaktadır.

Big Ben veya Elizabet Kulesi olarak bilinen meşhur kulenin tasarımı Augustus Pugin’a aittir ve dünyanın en büyük ikinci 4 taraflı saatidir. 96.3 m. yüksekliğindeki gotik tarzı ürünü kule şehrin hatta Birleşik Krallık’ın en önemli sembollerinden biridir. Ayrıca aslında Big Ben kulenin değil saatinin adıdır fakat Elisabeth Tower isimli kule yaygın olarak Big Ben adıyla ifade edildiği için bu şekilde alışılmış ve Big Ben olarak kalmıştır. Kule, Londra'da görülmesi gereken yerler arasında oldukça önemlidir.

++ Metrodan Westminster durağında inerek kuleye ulaşabiliyorsunuz.