İngiltere Kraliçesi'nin Yazlarını Geçirdiği Kasaba: Windsor

Londra yakınlarındaki bu kasabanın tek özelliği kraliçenin yazlık sarayının bulunmasıdır. 5 hektar alan üzerine kurulmuş 1000 yıllık sarayı sadece kraliçe burada olmadığında ziyaret edebilirsiniz.

Kış aylarında Buckhingam Palace’da kalan kraliçe, yaz aylarında Windsor Sarayı'nı tercih eder. Kraliçe hangi saraydaysa önündeki bayrak göndere çekilmektedir. Edinburgh'taki Holyrood Sarayı'nı da eklersek Britanya Krallığı'nın resmi üç ana yaşam yerlerinden biridir. Kraliçe II. Elizabeth bazı hafta sonlarını Windsor Sarayı’nda geçirir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Windsor_Castle#/media/File:Windsor_Castle_from_the_Air_wideangle.jpgFotoğraf: en.wikipedia.org

Londra’dan trenle ulaşabileceğiniz bu kasabada kale karşısına dizilmiş publar ve dükkanlar karşınıza çıkar. Bir Pazar günü kasaabaya uğramıştım. Kalenin tam karşısında şömine ateşi ile ısınmış bir kafede sıcak kahvemi yudumladığımı hatırlıyorum.

Kale, dünyanın en eski ve en büyük kalesidir. Sadece kale demek yetersiz olur. Aslında bir köy denebilecek kadar kalabalıktır. Kale içerisinde görmeye değer oyuncak bir bebek evi vardır. Önünde ayrıca sıra oluşur.

http://www.tatiliyet.com/wp-content/uploads/2014/03/DSC06166.jpg

St. George salonunun görkemi görülmeye değerdir. Çok sayıda yemeğe ev sahipliği yapmıştır. "Queen" adlı filmin bazı sahneleri kalede çekilmiştir. Giriş ücreti 17 pound. 1992'de büyük bir yangın geçirmiştir. Günümüzde turistlerin gözdesi halinde.

Bu bölgeye yönelecekseniz öğlen yemeğinizi burada yiyerek küçük bir gezi hazırlayabilirsiniz. Kale dışında zaman geçirecek fazla bir şey yok. Kale dışında aklımda kalan tek yer; kalenin karşısındaki şömineli pub. Burada şömine karşısındaki koltukta Sunday roast gayet iyi gider.