Yine bir Antoni Gaudi eseri olan Park Güell, Carmel Tepesi’nde yer almaktadır. 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilen park, sadece kendisini görmek için değil; aynı zamanda şehrin muhteşem manzarasını keyifle seyretmek için de gidilmesi gereken noktalardan biridir.

Adeta masallar diyarını anımsatan Park Güell, yapıları, dolambaçlı yolları, mozaik desenli merdivenleri, doğadan esinlenen figürleri ve capcanlı renkleriyle büyüleyici bir yerdir. 1900’lerin başında Barselona’nın zenginlerinden sanayici Eusebi Güell, şehrin tepesinde Katalan modernizmini ve ihtişamını gösterecek 60 konutluk bir site yapmasını istemiş. Ancak Gaudi’nin sıradışı titizliğinden olsa gerek bu projede yarım kalmış ve bambaşka bir şeye evrilmiş. Böylelikle 1922 yılında bu eşine az rastlanır parka kavuşmuş Barselonalılar ve tabii dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler…

1

Dönemin klasik mimari tarzının dışında inşa edilen eser, modernizm akımının en sıra dışı örneklerinden biridir. Mantarı andıran kubbe şeklindeki binaları, devasa kertenkele heykeli, trencadis seramikleri kullanılarak yapılan mozaikler Gaudi’nin mimari dehasını yansıtmaktır. Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz Park Güell’de ayrıca Gaudi Müzesi de bulunmaktadır. Gaudi’nin çalışma arkadaşlarından Francesc Berenguer tarafından tasarlanan evde Gaudi 1906-1926 yılları arasında yaşamıştır. Burada Gaudi’nin farklı işler için tasarladığı mobilyaları görebilirsiniz.

Film severler için özel bir not; Woody Allen’ın başrollerinde Penelope Cruz, Scarlett Johansonn ve Javier Bardem’in yer aldığı filmi Vicky Christina Barselona’nın bazı sahneleri Park Güell’de çekilmiştir.

Parkta uzun süre vakit geçirmeyi planlıyorsanız önemli bir hatırlatma; park içerisinde yiyecek-içecek satın alabileceğiniz bir yer bulunmuyor. Bu nedenle tedarikli gidilmesinde fayda var.

Parkta önünde en çok kalabalık oluşan, fotoğraf çekme sırasının olduğu noktalar Gaudi’nin meşhur kertenkele heykeli ve muhteşem bir deniz manzarası sunan La Sala Hipostila.

Parkın seramikleri için ayrı bir başlık açmak gerek; Trencadis seramikleri adı verilen ve mozaik görünümü veren seramiklerle yapılmış heykeller parka hem çok renkli hem de sanatsal bir hava katıyor. Adeta bir masal diyarını andıran Park Güell’i gezmeden Barselona’dan dönmeyin.

Ziyaret Saatleri: Her gün açık olan Park Güell’i yıl boyunca 08.00-21.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret Ücretleri: Ücretsiz olarak gezebileceğiniz parkta bazı bölümler ücrete tabidir. Bütün parkı gezmek isterseniz 10 Euro ödemeniz gerekmektedir. Alacağınız bilet Bus Güell’e yani ulaşımınıza dahildir. Biletinizi internetten almak isterseniz buraya tıklamanız yeterli: https://www.getyourguide.com/barselona-l45/sagrada-familia-hzl-giris-bileti-t161400/https://www.getyourguide.com.tr/barselona-l45/park-gueell-hzl-gecis-giris-bileti-t53791/?partner_id=XS8IDC3&utm_medium=online_publisher&placement=content-middle&cmp=Barselona_gez_yer_park&utm_force=0

Adres:Carrer d’Olot, 08024

Yol Tarifi: Alfons X metro istasyonundan kalkan bu servis Park Güell’e hızlı ve doğrudan ulaşmanızın bir yoludur. Alternatif olarak otobüs V19, H6 ve metro L4 ile de parka ulaşmanız mümkündür.

Yakın Yerler: Gaudi Evi Müzesi, Lesseps Market