İspanya Hakkında Temel Bilgiler

Resmi adıyla İspanya Krallığı Avrupa'nın güneybatısında, İber Yarımadası'nda yer alan ülkedir. İspanya toprakları ayrıca Akdeniz'de BalearAdaları, Atlantik Okyanusu'nda KanaryaAdaları'nı ve Kuzey Afrika'da Ceuta ve Melilla adlı iki özerk şehri kapsar. 504.712 kilometrekarelik alanıyla İspanya, Fransa'dan sonra Batı Avrupa'daki ikinci büyük ülkedir. 650 metrelik ortalama yüksekliği ile de İsviçre'den sonra Avrupa'daki ikinci yüksek ülkedir. Unesco Kültür Mirasi sahipliği itibariyle İtalya’dan sonra gelen ikinci Avrupa ülkesi olan İspanya parlamenter demokrasi şeklinde örgütlenmiş bir anayasal monarşi rejimi ile yönetilir. 1986'dan beri Avrupa Birliği'nin 1982'den beri NATO'nun bir üyesidir.

Avrupa’nın en popüler turist destinasyonlarından olan İspanya, Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü'nün verilerine göre 2012 yılında kaydedilen 57.7 milyon turistle Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra Çin Halk Cumhuriyeti ile birlikte dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü ülkesi durumundadır.

Tanıtım Videosu:

 

İspanya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

madrid-overview-sunsetovermadrid-xlarge.jpg

İspanya’nın başkenti Madrid’dir. İspanya 17 özerk bölgeye (comunidades autónomas) ve 2 özerk şehre (ciudades autónomas) ayrılmıştır. Ayrıca İspanya'da elli il bulunmaktadır. Yedi özerk bölgenin her biri (Asturias, Balear Adaları, Kantabriya, La Rioja, Madrid, Murcia, ve Navarre) aynı zamanda bir ildir. Tarihi sebeplerden ötürü, bazı iller ayrıca comarcas denilen ilçelere ayrılmıştır. İspanya'nın diğer önemli şehirleri Barselona, SanSebastian,Bilbao, Malaga, Sevilla ve Valencia’dır.

İspanya Nerededir?

Güneyde ve doğuda Akdeniz'e, kuzeyde ise Atlantik Okyanusu'na kıyısı vardır. Batıda Portekiz, kuzeyde Fransa, Andora ve güneyde Birleşik Krallık'a bağlı Cebelitarık ile komşudur.

İspanya’ya Nasıl Gidilir?

İspanya’ya İstanbul’dan ve Ankara’dan direkt ve aktarmalı uçuşlar vardır. Bu uçuşlar Barselona, Madrid, Bilbao, Malaga, Santiago de Compostella ve Valencia’ya yapılmaktadır.

İspanya’ya Ne Zaman Gidilir?

Dağlık bögeleri dışında İspanya’yı gezmek için en uygun dönem yaz turizmine uygun sıcaklıklar itibariyle mayıs-ekim arasıdır.

İspanya Kültürü

İspanya’ya gelenleri güneş ışığı, güzel yemekler ve konukseverlik karşılar, ama aynı zamanda zengin tarih miras ve çarpıcı manzaralar da keşfedilecekler arasındadır.

Devamını Oku

İspanya Mutfağı

İspanyol mutfağı dendiğinde aklınıza önce paella gelmelidir. Valencia yöresinin bu çok meşhur yemeği neredeyse İspanyol mutfağına damgasını vurmuştur. Paella;tavuk eti, balıklar ve deniz ürünleri ile pişirilen son derece lezzetli bir pilav yemeğidir. Paella, tarih içinde İspanya’yı işgal etmiş olan Romalılar ve Arapların yemek kültürünü birleştiren bir yemek olarak tanımlanır.

İspanyol mutfağındasık sık tüketilen ve bir tür soğuk çorba olangazpacho, özellikle Endülüs’te yaygındır. “Islatılmış ekmek” anlamındaki Arapça bir sözcükten türetilen adı, aynı zamanda da tarih boyunca Araplarla olan etkileşimin bir göstergesidir. En sık yapılan gazpacho yemeği domates, sirke, sarmısak, zeytinyağı, ekmek içi, soğan, salatalık ile yeşil biberin pişirilmemiş ve ekmek kırıntılarıyla koyulaştırılmış karışımından oluşur. Yağda kızartılmış ekmek parçaları, doğranmış sebze ve katı yumurta ile birlikte servis edilir. Endülüs’teki Malaga ilinde yapılan ve oldukça özgün bir tadı olan gazpachonun temel malzemesi ise bademdir, ayrıca içine üzüm de konur.

 

Devamını Oku

İspanya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

1479332609_87ad634de1_o.jpg

İspanya’dan getirebileceğiniz başlıca hediye elbette boğa güreşlerinitemsileden objelerdir. Diğer bir başlıca hediye de futbol takımlarının arma, forma, atkı gibi ürünleri. Barselona’daki Gaudi müzesinin hediyelik eşya dükkanında çok çeşitli hediye seçeneğiniz vardır. Bunların dışındaki seçenekleriniz ise yelpaze, flamenko elbisesi ve ayakkabısı, peynir, şarap, şeri ve sarküteri ürünleri. Cava isimli İspanyol şampanyası da orijinal bir hediye seçeneği olabilir. Flamenko dansçılarının ellerinde şaklattığı kastanyetler de çok popüler hediyelerdendir.

İspanya’nın Festivalleri

İspanya’nın farklı kentlerinde ve bölgelerinde sayısız festival düzenlenmektedir.

Barselona:
Festes de la Merce, 24 Eylül / En uzun insan kulelerinin yarıştığı Barcelona’nın her yıl geleneksel olarak düzenlenen aynı zamanda canlı müzik cenneti festivalidir.
Dia de Sant Jordi, 23 Nisan / Barcelona şehrinin kurucusu ve öncüsü lider Sant Jordi için her yıl geleneksel olarak düzenlenen çiçek günü.
Festival de Sant Joan, 23 Haziran / Yazın gelişini kutlayan katalanların festivali.
Festa Major de Gracia, 15 Ağustos / Canlı müzik haftası.
Festival de Sonar, Haziran ortası / Sinema adına her türlü görsel şöleni barındıran barcelona festivali.
Grec Arts Festival, Haziran sonu / Müzik ve tiyatro festivali.

Devamını Oku

İspanya’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani (6 Ocak)

Kutsal Cuma (Paskalyadan önceki Cuma Günü)

Paskalya Pazartesisi (Paskalyadan önceki pazartesi günü)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Aziz James Yortusu (25 Temmuz)

Hz. Meryem'in Yükselişi (15 Ağustos)

Katalonya günü - Sadece Katalonya (11 Mayıs)

Bask Anayasa Günü- Sadece Bask bölgesi (7 Ekim)

Hispanik Günü (12 Ekim)

Kutsal Ruhlar Günü (1 Kasım)

Ulusal Gün (6 Aralık)

Lekesiz Doğum Günü (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

İspanya’da İklim ve Hava Durumu

İspanya’da farklı iklim tipleri bulunur. İklim özellikleri bölgelere göre değişir. Atlantik Okyanusu kıyısındaki bölgelerde görülen Atlantik iklimi Galiçya, Asturya, Kantabria, Bask Ülkesi, Navarra’da etkilidir. Özellikle kış aylarında yağış görülür, kış ve yaz oldukça ılıman geçer. Okyanus-Kıtasal İklim etkisindeki İber Yarımadası'nın orta bölgesi yani Kastilya Leon, Madrid, La Rioja, Kastilya-La Mancha, Ekstremadura ve Endülüs’te ise kışlar oldukça soğuk geçer ve özellikle kuzeyde kar yağışları görülür, yazlar ise sıcaktır. Kıtasal Akdeniz İklimi etkisindeki Aragona, Katalonya, Valencia (iç kısımlarında), Murcia, Kastilya-La Mancha ve Endülüs'te yağışlar ilkbahar ve sonbahar aylarında görülürken, yazlar sıcak, kışlar ise soğuk geçer.

Akdeniz iklimi etkisindeki Katalonya, Balear Adaları, Valencia, Murcia ve Endülüs'te çoğunlukla ilkbahar ve sonbahar aylarında yağış görülür. Yağışlar kuzeyden güneye doğru gidildikçe azalan bir seyirdedir (Barselona 640 mm, Tortosa 524 mm, Valencia 454 mm, Alicante 336 mm, Almería 196 mm). Kış aylarındaki hava sıcaklıkları çok düşük olmamakla birlikte yazın sıcak bir hava hâkimdir. Subtropikal İklim ise Kanarya Adaları'nda etkilidir. Neredeyse bütün yıl boyunca ılıman bir iklim hâkimdir (18 ile 24 °C arası). Kış mevsimi yok denecek kadar hafif geçer. Santa Cruz de Tenerife'deki ortalama hava sıcaklıkları ocak ayında 17,9 °C, ağustos ayında ise 25,1 °C'dir. Kanarya Adaları'nın yağış oranı bölgeden bölgeye büyük farklılıklar göstermektedir. Dağİkliminin hâkim olduğu Pireneler'in yüksek kesimleri ve Kastilya dağlarının yüksek yerlerinde kışlar uzun geçer, yazlar ise kısa ve ılımandır. Özellikle kış ayları bölgede yoğun don olayları görülür bu sebeple yaz aylarının gelmesi uzar yazlar kısa ve ılıman geçer temmuz ayının ortalarına doğru bölgede şiddetli yağmurlar başlar ve su baskınları meydana gelir.

İspanya’nın Kısa Tarihi

M.Ö. 1100 yıllarında Fenikeliler, İspanya topraklarında ilk yerleşim merkezlerini kurmaya başlamışlardır. Onları Keltler ve Yunanlar takip etmiştir. İspanya daha sonra Kartacalıların egemenliğine girmiştir. MÖ 202 yılında Romalılar Kartacalıları İber Yarımadası'ndan atmışlardır. Roma İmparatorluğu bu tarihten itibaren İspanya'da birliği sağlayıp zamanla Hristiyanlığı burada kabul ettirmiştir.

711'de Afrika'dan gelen Müslümanlar, 8. asırdan 10. asra kadar kuzeydeki birkaç bölge dışında İspanya'ya hâkim oldular ve burada Endülüsmedeniyetini kurdular. 11. yüzyılda bu ülkenin iç karışıklıklarından faydalanan Hristiyanlar kuzeyden başlayarak yarımadayı tekrar ele geçirmeye başladı. 1492'de Müslümanların son kalesi Granada Krallığı yıkıldı. Aynı yıl KristofKolomb İspanyol hükümdarının maddi desteğiyle Amerika'yı keşfettiği ünlü gezisine çıktı. Bu yolculuk, İspanya'nın dünyanın en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurmasını sağladı. 1588 yılında İspanyol Armada'nın İngiliz donanmasına yenilmesini takip eden taht ve din kavgaları sonunda İspanya zayıflayarak çökmeye başladı. 1640'ta Portekiz'i, 1714'te ise Avrupa'daki bazı topraklarını ve Cebelitarık'ı kaybetti. On dokuzuncu yüzyılın başlarında İspanyolların Amerika'daki bütün sömürgeleri bağımsızlıklarını kazanmıştır.

I. Dünya Savaşı'nda İspanya bütün davetlere rağmen tarafsız olarak kalmış, fakat savaştan büyük ölçüde etkilenmiştir. 1936'da yapılan seçimlerde solcuların başarılı olması üzerine ülkede iç savaş baş gösterdi. 1939'da iç savaşın sona ermesiyle Franco devlet Başkanı olmuştur. II. Dünya Savaşı'na da katılmayan İspanya'da ordunun desteğiyle Franco savaştan sonra da yerini korumuştur. 1975 yılında Franco'nun ölmesinin ardından 1977'de yapılan seçimlerle Constituent Cortes adında anayasal bir kurum olarak görev yapan meclis, anayasayı değiştirmek üzere toplandı ve 1978 anayasasını çıkarttı. Sonucunda da İspanya 17 özerk devlet ve 2 özerk şehre ayrılmıştır.

İspanya Ekonomisi

Dünya Bankası verilerine göre İspanya dünyanın en büyük sekizinci ekonomisine sahiptir. CIA verilerine göre İspanya'nın Gayri Safi Milli Hasılası 1.362 trilyon dolardır. Kişi başına düşen GSMH ise yaklaşık 33.700 dolardır. İspanya ekonomisi 2007 yılında tüm G7 ülkelerini geride bırakarak yüzde 3.8 büyümüştür. İspanya 1999 yılında kendi para birimi peseta'yı bırakarak, diğer Avrupa Birliği üyeleriyle birlikte euro para birimine geçmiştir. İspanya'da 22.19 milyon çalışan bulunurken, bunların yüzde 3.5'i tarımda yüzde 29.8'i sanayide, kalan yüzde 66.6'lık kesim de hizmet sektöründe çalışmaktadır. Ancak bununla birlikte yüzde 22.3'lük işsizlik oranıyla Avrupa ortalamasının üstündedir.

İspanya’daki Din ve İnanç

İspanya nüfusunun büyük çoğunluğu Katolik’tir. Nüfusun yaklaşık yüzde 70’ine yakınının Katolik olduğu ülkede güçlü bir inanç sistemi vardır. Nüfusun geri kalanının yüzde 26’sı kendini herhangi bir dine ait hissetmezken, Hinduizm, Budizm, Yahudilik ve İslam da küçük oranda da olsa vardır.

İspanya’daki Türkiye Dış Temsilcilikleri

MADRİD BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: C/RAFAEL CALVO, 18 2A-B 28010 MADRID/ESPANA

Telefon: 00 34 91 310 39 04

Faks: 00 34 91 308 66 02

[email protected]

http://madrid.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Barselona Başkonsolosluğu Görev Alanı Hariç Tüm İspanya, Andorra

BARSELONA BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Consulado General de la Republica de Turquia Passeig de Gracia, nº 7, 1º, 08007 Barcelona/ESPAÑA

Telefon: 00 34 93 317 92 31 - 00 34 93 343 59 14 - 00 34 93 317 10 51

Faks: 00 34 93 481 55 28

[email protected]

http://www.barselona.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: KATALONYA ÖZERK BÖLGE

İspanya’da Konuşulan Diller

İspanya’nın resmi dili İspanyolcadır. Fakat çok kültürlü bir yapıya sahip İspanya’da çeşitli bölgelerde farklı Baskça, Katalanca ve Galiçyaca gibi diller de konuşulmaktadır.

İspanya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5.4oC
  • Şub 7.2oC
  • Mar 9.8oC
  • Nis 11.7oC
  • May 15.6oC
  • Haz 20.7oC
  • Tem 24.5oC
  • Agu 24.2oC
  • Eyl 20.2oC
  • Eki 14.4oC
  • Kas 9.2oC
  • Ara 6.4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 46.464.053 Dili: İspanyolca Para Birimi: Euro İklim: Akdeniz İklimi