Alicante Hakkında Bilinmesi Gerekenler

alicante-2656256_960_720.jpg

İspanya’nın gizli cennetlerinden biri olan Alicante’yi tanıtmak için hazırlanan bu rehberimizde şehrin ve bölgenin öğrendikçe daha çok içine çeken tarihsel sürecini, yazı ayrı güzel kışı ayrı güzel bu şehirde neler yapılabileceğini, plajlarını ve doğal harikalarını, Alicante’ye özgü lezzetlerin neler olduğunu ve şehrin eğlence hayatını kapsayan festivallerinden ve gece hayatını anlatan bilgiler derledik.

İspanya; 17 özerk topluluktan oluşmaktadır. Alicante ise, ülkenin güneydoğusunda yer alan Valensiya Özerk Topluluğu bölgesinde bulunmaktadır. Ayrıca, Alicante Eyaleti’nin başkenti olan Alicante veya “Alacant” sadece bir şehir değil, aynı zamanda İspanya’da Costa Blanca’daki bir limandır. Bölgede İspanyolca ağırlıklı olmak üzere ülkenin bir diğer resmi dili olan Katalancanın bask lehçesi Valensiyaca konuşulmaktadır. Alicante, tarihî ve kültürel sokakları, İspanyol mutfağının lezzetli yemekleri ve en önemlisi muhteşem sahilleriyle ünlüdür.

Alicante’nin turistler açısından en kalabalık olduğu zamanlar yaz aylarıdır. Her yıl binlerce turist şehrin muhteşem plajlarında vakit geçirebilmek için bölgeye akın etmektedir. Bununla birlikte, kış aylarının da ılık geçiyor olması şehre yönelik turizmin devam etmesine imkân vermektedir. Şehir içinde ve yakın bölgelerinde yer alan kale ve müzeler, geçmiş dönem mimariye ait kiliseler ve hemen hemen her ay yapılan şenlikli festivaller Alicante’nin kış aylarında da turistler için popüler bir destinasyon olmasına neden olmaktadır.

Devamını Oku

Alicante ile İlgili

Alicante Nerededir?

Alicante, İspanya’nın güneydoğusunda yer alır. İspanya’nın özerk topluluklarından biri olan Valensiya Özerk Topluluğu’nun içinde yer alan Alicante Bölgesi’nin başkentidir. Akdeniz’e kıyısı olan şehir, aynı zamanda Costa Blanca tatil bölgesinin de başkenti olarak kabul edilir. Şehrin yüzölçümü 201,3 kilometrekaredir.

Alicante’ye Nasıl Gidilir?

alicante-646053_960_720.jpg

Türkiye’den Alicante’ye direkt uçak seferi yapılmamaktadır. Alicante’ye gitmek için önce İstanbul’dan İspanya’nın üç meşhur şehri olan Madrid, Barselona ve Valensiya’dan biri tercih edilebilir. İstanbul’dan Madrid’e uçakla yolculuk yaklaşık 4 saat 40 dakika; Barselona’ya 3 saat 45 dakika ve Valensiya’ya 3 saat 55 dakika sürer. Eğer yolculuğunuza uçak ile devam etmek isterseniz Barselona veya Madrid’den yaklaşık 1 saat 10 dakikalık bir yolculukla Alicante’ye ulaşabilirsiniz. Valensiya’dan ise Alicante’ye direkt uçuş bulunmamaktadır. Bunun beraberinde, Valensiya, kara yolu olarak Alicante’ye en yakın şehirdir. Alicante Valensiya arası 182 kilometredir. Şehir, Madrid’den 432 kilometre ve Barselona’dan 544 kilometre uzaklıktadır. İstanbul sonrası Alicante yolculuğunuza kara yolu ile devam etmek isterseniz bu üç şehirden de Alicante’ye otobüs ya da tren seçenekleri bulunmakta olup Valensiya’dan yaklaşık 1 saat 50 dakika sürmektedir.

Alicante’ye Ne Zaman Gidilir?

Alicante'yi ziyaret etmek için yılın herhangi bir zamanı uygun olabilir zira Alicante’de hava genellikle güzeldir ve sene boyunca ortalama sıcaklık 18 derecedir. Hafif sıcaklıklar ve yılda ortalama 20 günlük yağmurla, Alicante yıl boyunca misafirperver bir şehirdir. Alicante’de deniz sezonu nisan ayında açılmaktadır ancak, güzel bir deniz tatili için en iyi dönem hazirandan eylüle kadar olan aylardır. Bu yüzden yaz ayları turistlerin seyahati için en çok tercih ettiği aylar olmaktadır. Eğer bu dönemde Alicante’ye gitmeyi düşünürseniz bu sezonda plajların da kalabalık olacağını unutmamak gerekir.

Bunun beraberinde, haziran ayı Fogueres de Sant Joan Festivali’nin de gerçekleştiği ay olarak cazibesini korumaktadır. Fogueres de Sant Joan Festivali şehrin en önemli olaylarından biridir. Bu festival resmen Uluslararası Turist İlgi Alanı olarak ilan edilmiştir ve kökenleri yaz gündönümü gelişiyle işe yaramaz nesneleri yakma geleneğinde yatmaktadır. Festival, 20 Haziran’da başlayıp 29 Haziran’a kadar devam eder. Bildiri (The Pregón), şenlik ateşinin kurulması (Plantà), efsanelerin alayı (Cabalgata del Ninot), kentin farklı mahallelerinde geçit törenleri gibi etkinlikler de dâhil olmak üzere ateşe adanmış bir festivaldir. 24 Haziran'daki ana etkinlikte, karton ve tahtadan yapılmış büyük hiciv heykelleri ortaya çıkar ve Saint John Baptist'in Bayram Günü olarak kutlanır. Ana kutlamalar bittikten sonra, 29 Haziran'da Saint Peter'ın bayram gününe kadar, her gece Postiguet Sahili’nin sonunda Cocó Plajı’nda havai fişek yarışmaları yapılır. Buna karşın, Alicante için daha serin bir tatil planlıyorsanız şehir kış aylarında ziyaret edilebilir. Bu dönemde, otel fiyatları da daha uygun olacaktır.

Alicante’de Nerede Kalmalı?

Alicante, yılın her ayı turizmin yoğun yaşandığı bir şehir olduğu için konaklama seçenekleri de çeşitlilik göstermektedir. Sahile yakın bir bölgede kalarak denizin ve güneşin keyfini çıkarmaya devam edebileceğiniz gibi şehir merkezinde bir konaklama yeri tercih ederek hem kültürel etkinlikleri hem de şehir hayatının sunduklarını tercih edebilirsiniz. Buna rağmen en nihayetinde şehir merkezi ve plajlar arasındaki mesafenin kısa ve kolay ulaşılabilir olduğunu göz önünde bulundurursak Alicante için kararınız belirleyecek unsurlar konaklama tipi ve ücret tercihiniz olacaktır.

Şehirde ve şehre yakın bölgelerde konaklama için birçok seçenek mevcuttur. Otel odası tercih ederseniz sahil kenarında deniz manzaralı bir oda ya da Explanada Bulvarı’nda kültürel dokuyu hissetmenizi sağlayacak bir oda arasında karar vermeniz gerekecektir. Eğer siz de eşyalı ve donanımlı dairelerde rahat edenlerdenseniz ev kiralama sitelerinden şirin bir sahil evi ya da El Barrio’nun merkezinde bir daire kiralayabilirsiniz. Böylece, yerel halkın yaşamını da daha yakından izleme fırsatı bulabilirsiniz ve turist gibi değil Alicanteli gibi yaşayabilirsiniz.

Devamını Oku

Alicante Gezilecek Yerler

Kış dönemi gezileriniz için Alicante’yi yaklaşık 2-3 gün içinde rahatlıkla keşfedip öğrenebilirsiniz. Bu süre içerisinde şehir; müzeler ve tarihî alanlar olmak üzere size birçok seçenek sunmaktadır. Yaz dönemi seyahatiniz için ise Alicante’de geçirmek isteyeceğiniz süre daha uzun olacaktır. Şehir boyunca uzanan sahilleri ve yakın bölgelerinde yer alan plajları ile Alicante sizi bırakmak istemeyecektir.

Alicante Gezilecek Yerler

Alicante oldukça küçük bir şehir olmasına rağmen görülmesi gereken yerlerin hepsi kayda değerdir. Bu nedenle sizin için en turistik 10 adresi derledik. Şehrin en önemli yeri olan Santa Maria Bazilikası’ndan şehrin manzarasını ayaklarınız altına seren Santa Barbara Kalesi’ne; Alicante Arkeoloji Müzesi’nden İspanyol sanatının en nadide parçalarının olduğu Alicante Sanat Müzesi’ne, Alicante Arşivi’nden eşsiz bir görkeme sahip Portalet Palas’a ve bölgenin doğa harikası Canelobre Mağaraları’ndan Torrevieja Gölü’ne kadar hepsini yazımızda okuyabileceksiniz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Alicante Şehir İçi Ulaşım  

small-2550691_960_720.jpg

Alicante, küçük bir şehir olduğu için gidilecek yerlerin arasındaki mesafeler kısa olacaktır. Bu da şehri yürüyerek dolaşma imkânı sağlamaktadır. Bunun beraberinde şehir içi ve yakın bölgelere ulaşımı sağlayan toplu taşıma ağı da bulunmaktadır. Şehir içi ulaşım ağı, nereye gitmek istediğinize ya da o yere ne kadar hızlı ulaşmak istediğinize göre çeşitli imkânlar sağlamaktadır.

Alicante'nin etrafında dolaşmak şehir içi otobüs sistemi ile olabildiğince kolay. T.A.M. (Transporte Alicante Metropolitano),Alicante içi ve yakın çevresine ulaşım imkânı veren 25'ten fazla otobüs güzergâhına sahiptir ayrıca, geceleri otobüs seferlerinin devam ediyor olması da ulaşım için kolaylık sağlamaktadır. Otobüs bilet fiyatları son derece uygundur, özellikle 10 veya 30 kullanımlık “bono” satın alırsanız bu fiyat daha uygun hale gelmektedir. Hemen hemen her köşede de bilet alabilecek yerler bulunmaktadır.

Alicante’de en eğlenceli ulaşım ise tramvayla sağlanan ulaşımdır. 2013 yılında Valensiyalı demiryolu şirketi FGV tarafından başlatılan tramvay ağı Alicante Limanı’nı marina boyunca giderek El Campello ile birleştirmektedir. İki destinasyon arasındaki 16 kilometrelik yolculuk sahil şeridi boyunca uzanmaktadır. Bu da plaj çantanızı, havlunuzu alıp bölgenin en güzel sahil ve plajlarına uygun fiyatla ve kolaylıkla gidebileceğiniz anlamına gelmektedir. Otobüs biletlerine benzer şekilde tramvay biletleri de hemen hemen her köşede yer alan satıcılardan alınabilmektedir.

Bunların beraberinde, Alicante’deki şehir içi ulaşımınızı daha eğlenceli bir hale getirmek için sahil şeridinde yer alan kiralama şirketlerinden bisiklet, scooter ya da moped kiralayabilirsiniz. Dilerseniz şehirde taksi de kullanabilirsiniz ancak diğer seçeneklere göre daha pahalı olacağını hatırlatmamızda fayda var.

Alicante Mutfağı

paella-1234771_960_720.jpg

Alicante mutfağı tipik bir Akdeniz mutfağıdır. Akdeniz’in sunduğu taze balık çeşitlerinin yanı sıra karides, kerevit, kalamar ve birçok kabuklu deniz ürünü Alicante mutfağında yer bulmaktadır. Bunların yanı sıra, kırmızı karides Alicante’ye gelen ziyaretçilerin mutlaka denemesi gereken tatlar arasında gösterilmektedir. Kurutulmuş tuzlu balık da Alicante mutfağı için önemli bir yere sahiptir. Mojama (kurutulmuş tuzlu ton balığı), ringa balığı, tonyina de sorra (bir tür ton balığı) en çok tavsiye edilen kurutulmuş tuzlu balık çeşitleridir ve genellikler meze olarak servis edilir. Alicante, ton balığı veya sardalya ile yapılan "tuzlanmış cocas" olarak bilinen tuzlu aperatifler ve tuzlu sardalya, kızarmış yumurta ve kırmızı biberlerden oluşan "esmorzaret alacantí" ile de ünlüdür ve tabii ki, söz konusu İspanya olunca tapastan da bahsetmemiz gerekir. Tapas Alicante için önemlidir ancak, bir tür tapas olan “montaditos” İspanya’nın geri kalanından farklı olarak Alicante’nin yerel mutfağına özgüdür. Et ve tuzlanmış balıklarından yapılan ve şekli küçük rulolar halinde olan montaditos tavsiye edilen tatlar arasındadır. Pirinç de en çok kullanılan ürünler arasındadır. Deniz ürünleri ve etle yapılan birçok yemekte pirince rastlanmaktadır. Bu yemekler arasından en ünlüsü Tabarca Adası’nın (Alicante Eyaleti’nde Santa Pola kasabasına yakın bir ada) yerel yemeği olan “caldero”dur. Tatlı olarak ise, anason ruloları, “coca boba” olarak bilinen tatlı bisküviler ve Villajoyosa’dan gelen lezzetli çikolatalar önerilmektedir. Bunların yanı sıra, hurma ve kuru meyve Alicante’de en çok tercih edilen tatlılardır.

Alicante’nin yemek zevklerine erişmek için El Barriro ve Explanada Bulvarı civarında yer alan uygun fiyatlı yerel restoranlardan Michelin yıldızlı restoranlara kadar birçok seçeneğe sahipsiniz. Monastrell, ıstakozlarının yanı sıra birçok eşsiz tada ev sahipliği yapan Michelin yıldızlı restoranlardan biridir. Ayrıca, La Taberna Del Gourmet, Lo Mejor de la Gastoronomia Guide tarafından İspanya’nın en iyi tapas barlarından biri olarak adlandırılmaktadır. El Portal, Nou Manolin ve paella’larıyla ünlü Rincon de Antonia da tavsiye edilenler arasında yer almaktadır. Endülüs tarzına ship bir bira ve bir tapasın 1,50 euro olduğu El Rebujito ise gizli tapas cennetlerinden biridir. Son olarak, sadece leziz bir şarap ve güzel bir manzara istiyorsanız size Vinart’ı önerebiliriz.

Alicante’de Alışveriş

olives-2751024_960_720.jpg

Alicante’de alışveriş için birçok seçenek mevcuttur. Alicante, alışverişseverlere İspanya’ya özgü hediyelik eşyalardan yerel yiyecek ve şaraplara, el yapımı ürünlerden lüks markalara kadar çok sayıda olanak sunmaktadır. Yerel el sanatları, İspanyol deri çantaları, seramikler, takı ve benzeri ürünler almak için en iyi başlangıç noktası eski şehir bölgesinde yer alan Rambla de Mendez Nunez’dir. Co-Cathedral of St Nicholas Bari’ye 2 dakika yürüme mesafesinde olan bir bulvardır. Bu bulvar boyunca butik dükkânlar yer almaktadır. Ayrıca, hediyelik eşya ve yerel el sanatları alışverişi için Explanada’da yer alan caddelere de uğrayabilirsiniz. Palmiye ağaçları ile kaplı olan bu bölge sahil boyunca devam etmektedir. Bunların yanı sıra, haftalık olarak açılan yerel pazarlar da İspanyol derileri ve ayakkabıları, sazlıklardan örülmüş hasır eşyalar ve danteller için bulunmaz fırsatlar sunmaktadır. İspanya’ya özgü zeytinyağları, Alicante bölgesinde üretilen kırmızı şaraplar, Villajoyosa'da yapılan zengin Valor çikolatası ve Jijona'dan elde edilen badem gibi yerel tatları da yerel pazarlarda bulmak mümkündür. Komşu şehir Elche'de yapılan kaliteli deri ayakkabılar ve çantalar da alışveriş sevenler için bu yerel pazarlarda satılmaktadır. Yaz aylarında, gün ortası veya daha erken bir zamanda sıcaklık artacağından, yerel pazarlara gitmek için erken kalkın. Beğendiğiniz hediyelik eşya ve deri ürünleri almadan önce İspanya'da yapıldıklarından emin olmanızda da fayda var.

Alicante, butik dükkân meraklılarının yanı sıra lüks alışverişi sevenler için de uygun bir şehirdir. Ünlü İspanyol alışveriş merkezi El Corte Ingles bünyesinde tanınmış markalara ait mağazalar yer almaktadır. Biri Avda Federico Soto ve diğeri Avenida Maisonnave’de olmak üzere şehirde iki tane El Corte Ingles bulacaksınız.

Alicante'nin Avenida Alfonso el Sabio'daki büyük merkez pazarında ise günlük meyve-sebze ihtiyacınızı sağlayabilir, taze et ve deniz ürünleri bulabilirsiniz. Meyve, sebze, et ve balık satan renkli tezgâhlarla muhteşem bir alışveriş deneyimi sağlayan bu pazarda harika ev yapımı sosisler veya şarküteri ürünleri alabilir, Akdeniz mutfağına özgü yiyecekleri sofranıza taşıyabilirsiniz. Ayrıca tezgâhlardaki muhteşem balık ve kabuklu deniz ürünleri yelpazesiyle büyülenebilirsiniz.

Alicante’de Gece Hayatı  

OPE044-1-Maybe-for-a-small-print.jpg

Alicante, gündüz hayatı kadar gece hayatı da hareketli olan bir şehir. İspanya’da gece hayatı söz konusu olduğunda Alicante akle gelen ilk şehirlerden bir tanesidir diyebiliriz. Şehirde gece eğlenmek için her zevke hitap edecek mekân bulmak mümkündür.

El Puerto, özellikle çok canlı bir gece hayatına sahip olmasıyla ünlüdür ve iyi bir gece geçirmek isteyen birçok turist ve yerliyi kendisine çekmektedir. Potato, Capitan Haddock, Ay Carmela, H2O, La Biblioteca El Puerto bölgesinde yer alan en ünlü mekânlar arasındadır. Postiguet ve San Juan plajlarındaki mekânlar ise yaz aylarında en iyi gece partilerine ev sahipliği yapmaktadır. Göz alıcı, renki ışıklarla donatılan bu partiler dans ve müzik eşliğinde yaz aylarını unutulmaz kılmaktadır. Alicante’nin tarihî bölgesi olan El Barrio’da, dar sokaklar arasında çok sayıda mekân yer almaktadır. Her tarzda müziği ve lezzeti bünyesinde bulunduran; mekânların kendine özgü kokteylerini servis ettiği bu bölge şehrin son moda eğlence merkezlerinden biridir. Bu mekânlar arasında en ünlüleri La Naya, El Forat, La Mision, Jamboree ve Nazca’dır. Esplanada bölgesi yaz aylarında popülerliğini korumaktadır ve aynı zamanda güçlü bir müzik yelpazesine de hitap etmektedir. Bu bölgede bulunan barlar ve kulüpler, hafta içi veya hafta sonu fark etmeden, genellikle 23.00’de açılır ve saat 04.00 – 05.00 arasında kapanır. Alicante'nin sunduğu gece hayatının tadını çıkarması için turistlere bolca zaman sağlar. Ancak hepsi bu değil! Avenida Alfonso el Sabio'nun arkasında yer alan ve “Ruta de la Madera” ya da “Wood of Route” olarak bilinen bölgeki bar grupları, eski batı filmlerinin tavernaları düşünülerek yapılmış karakteristik ahşap dekorasyonlara sahiptir. Bölge İrlanda ve İngiliz barlarının yanı sıra yerel barlara da ev sahipliği yapmaktadır. Clan Cabaret, La Piedra, El Salon, Anti Doto Ruta de la Madera’daki en ünlü mekânlar olarak tavsiye edilmektedir.

Alicante’nin hareketli bar ve gece kulüplerinden sonra geceyi dans ederek bitirmek isteyenler ya da “alicantinos” (şehir halkı tarafından kullanılan bir kelime) enerjisini devam ettirmek isteyenler için de şehir seçenekler sunmaktadır. Discotecas olarak bilinen bu dans mekânları arasında Di Roma, Pacha Explanada, Discoal, Discoteca Z Klub ve Discoteca Limusin en ünlüleridir.

Akşamları dans etmeyi değil ama sadece müziği tercih edenlerdenseniz yaz aylarında Castillo de Santa Bárbara’da ve Paseo del Puerto’da konserler olmaktadır. Yine yaz aylarında Alicante’nin çeşitli parklarında park konserleri yapılmaktadır. Kültürel etkinlikleri tercih edenler için ise, şehirde tiyatro salonları mevcuttur. Geçmişi 1847'ye dayanan görkemli Teatro Principal, şehrin en saygın mekânı olduğu kadar Alicante'nin Senfonik Orkestrası olan Orquesta Sinfónica de Alicante'ye de ev sahipliği yapmaktadır. Diğer ana mekân ise Teatro Arniches, daha küçük ama samimi bir atmosfere sahiptir. Tiyatro salonlarına ait etkinlik bilgilerine internet sitelerinden ulaşılabilmektedir.

Alicante Festivalleri

fuegos-playa.Autor-Borja-Lopez.jpg

İspanya kültüründe festivaller önemli bir yere sahiptir. Yılın hemen hemen her ayı için bir festival vardır demek yanlış olmayacaktır. Alicante için bu listeye yaz aylarına ait deniz festivalleri de eklenmektedir. Alicante’de gerçekleşen festivallerin bazıları şunlardır:

Üç Bilge Adam Festivali (Reyes Magos): 5-6 Ocak’ta gerçekleşen festivalde sokaklar ışıklarla süslenir, her yerde müzik şenlikleri yapılır. 5 Ocak’ta sokaklarda geçit töreni yapılır. Sokaklar boyunca şamandıralar altından geçilir ve çocuklar için binlerce şeker atılır. Geçit töreninden sonra çocuklar erken yatarlar, ancak bilge adamların görebileceği şekilde ayakkabılarını görünür bir yerde bırakırlar. Sabah kalktıklarında bilge adamların ayakkabılarının yanına hediye bırakacaklarına inanırlar.

Karnaval: Şehrin önemli anıtlarından tezgâhlarına kadar her yerin süslendiği bu karnaval, şubat ve mart aylarına içeren iki hafta boyunca sürmektedir. Sokak partileri, konserler, maskeli baloların yanı sıra Rambla de Mendez Nunez’de bir geçit töreni yapılır. Sınırsız eğlencenin olduğu bu iki haftalık süreçte insanlar kostümler ve maskeleriyle dolaşır.

Cruces de Mayo Festivali (Mayıs Haçları): Alicante’nin Santa Cruz bölgesinin Arnavut kaldırımlı yolları ve bir resmi andıran balkonları çiçeklerle süslenir. Müzik ve dans gösterilerileriyle kutlamalar yapılır.

Mercado Medieval Festivali (Orta Çağ Pazarı): Her yıl haziran ayının son haftasında El Barrio sokaklarında müzik, yemek ve süslemelerle Orta Çağ dönemi yansıtılır. Sokaklarda gösteri yapan kostümlü müzisyenler ve hokkabazların da yer aldığı bu festivalde sokaklarda gezinirken Orta Çağ dönemlerine uzandığınızı hissedersiniz.

Virgen del Carmen Festivali: 16 Temmuz tarihinde balıkçılar ve denizciler kendilerini korudukları inandıkları azizeyi onurlandırmak adına teknelerini süslerler. Bu eşsiz manzaranın en iyi görüldüğü yer ise Tabarca Adası’dır.

Virgen del Socorro Festivali: Geleneksel olarak denizci ve balıkçılara ev sahipliği yapan Raval Roig bölgesi her yıl 6-10 Eylül tarihlerinde bu festivale ev sahipliği yapar. Koruyucu azizlerini onurlandırmak için mahalle ışıklarla, çiçeklerle süslenir; festival boyunca sokaklarda ziyafetler verilir, müzik, dans ve havai fişek gösterileri yapılır.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Alicante Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

6 Ocak: Üç Aziz Günü (Epifani)

19 Mart: St Joseph Günü

30 Mart: Paskalya Cuması (Good Friday)

2 Nisan: Paykalya Pazartesisi

1 Mayıs: İşçi Baytamı (Fiesta del Trabajo)

2 Mayıs: İşçi Bayramı sonrası

15 Ağustos: Bakire Meryem’in Göğe Kabul Günü

12 Ekim: İspanya Ulusal Günü

1 Kasım: Azizler Günü

6 Aralık: İspanya Anayasası Günü

8 Aralık: Bakire Meryem’in Masumiyet Günü

25 Aralık: Noel

26 Aralık: Noel’den sonraki gün (boxing day)

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Alicante İçin Faydalı Bilgiler

Polis/İtfaiye/Ambulans: 112

Ulusal Polis: 091

Yerel Polis: 092

Deniz Acil Durum: 900 202 202

Turist Bilgilendirme: +34 965 200 000 (Adres: Rambla Méndez Núñez, 23)

Alicante Dış Temsilcilikleri

İspanya’da, Madrid Büyükelçiliği’nin yanı sıra Barselona Başkonsolosluğu da hizmet vermektedir.

TC Madrid Büyükelçiliği

Telefon: +34 913 103 904

Eposta: [email protected]

Adres: Rafael Calvo, 18 2ºA-B, 28010, Madrid

İnternet sitesi: http://madrid.be.mfa.gov.tr

TC Barselona Başkonsolosluğu

Telefon: +34 93 317 92 31 / +34 680 414 283 Acil Durum Hattı

Eposta: [email protected]

Adres: Passeig de Gracia, nº 7, 1ª, 08007, Barselona

İnternet sitesi:http://barselona.bk.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Alicante Para Birimi

İspanya’nın resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 5,08 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi Nisan 2018’de güncellenmiştir.

Alicante’nin Resmi Dili

İspanya’da 17 özerk yapılanma bulunmaktadır. Buna bağlı olarak ülkede İspanyolcanın yanı sıra Katalanca, Baskça, Galiçyaca ve Aranese dilleri de ülkede resmi dil olarak kabul edilmektedir. Alicante şehrinin bulunduğu Valensiya Özerk Topluluğu’nda ise İspanyolca ağılıklı olmak üzere bölgede Katalancanın bir Bask lehçesi olan Valenisyaca konuşulmaktadır.

Alicante Saat Farkı

İspanya, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 2 saat geridedir.

Alicante Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 11.5oC
  • Şub 12.4oC
  • Mar 13.7oC
  • Nis 15.5oC
  • May 18.4oC
  • Haz 22.2oC
  • Tem 24.9oC
  • Agu 25.5oC
  • Eyl 23.1oC
  • Eki 19.1oC
  • Kas 15.2oC
  • Ara 12.5oC

Kısa Kısa

Nüfus: 330.525 (2016 yılı sonuçları) / Dil: İspanyolca, Valensiyaca / Para Birimi: Euro / İklim: Sıcak iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün