Magic Fountain of Montjuic

Montjuic Tepesi’ndeki Katalonya Ulusal Sanat Müzesi’nin hemen önünde bulunan Magic Fountain of Montjuic, diğer bir deyişle Montjuic’in Sihirli Çeşmesi’nde yapılan şovları Barselona gezinizde mutlaka izlemelisiniz. Adeta müzikle dans eden suların etkileyici şovunu izlerken kendinizi başka bir dünyada hissedeceksiniz.

1929 yılında tasarımcı Carles Buigas tarafından yapılan çeşme, Barselona Dünya Fuarı’nın en ilgi çekici yeri olmuştur. Özellikle o dönemde ses ve ışığın bu kadar yetkin kullanılması herkesi şaşırtmış, gerçekten bir sihir gibi algılanmıştır. Yapımı için tasarımcı Buigas’ın öngördüğü bir yıllık süre de inandırıcı bulunmamış ancak 3 bin’e yakın bir işci ordusuyla çeşme bir yıldan bile daha kısa bir sürede tamamlanabilmiştir. Her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlayan çeşmede renk, ışık, müzik ve suyun eş zamanlı muhteşem gösterisiyle büyüleyicidir.

Bu benzersiz su akrobasisinde daha çok klasik müzik eserlerine yer veriliyor. Işık, renk ve müziğin suyun akıcılığıyla birleşip ahenkle dans ettiği Büyülü Çeşme’de Çaykovski, Verdi, Johann Strauss gibi klasik müziğin dev isimlerinin eserlerini dinlemeniz ve elbette izlemeniz mümkün.

Ziyaret Saatleri: 7 Ocak-28 Şubat tarihleri dışında Çarşamba-Pazar günleri arasında 21.30-22.30 saatlerinde bu büyüleyici şovu seyredebilirsiniz.

Ziyaret Ücretleri: Gösteriler ücretsiz olarak izlenmektedir.

Adres: Placa Carles Buigas 1,

Yol Tarifi: Magic Fountain of Montjuic’e metro ve otobüs ile ulaşmak mümkündür. L1 ve L3 metro hatlarıyla Espanya durağında inerek çeşmeye ulaşabilirsiniz. Otobüs ile gidecekseniz 55 nolu otobüsü ya da “tourist bus” kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yakın Yerler: Katalonya Ulusal Sanat Müzesi