Hürrem Sultan Hamamı

Hürrem Sultan Hamamı, İstanbul’da Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında yer alan bir Türk hamamıdır. Hamam, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi olan Hürrem Sultan tarafından, Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Tarihi yapı, 532 yılında tamamen yıkılmış olan Zeuksippos Banyoları’nın bulunduğu yere 16. yüzyılda inşa ettirilmiştir. Yüzyıllar boyunca büyük beğeni toplayan bir yapıda hamam sefası yapmak isterseniz tarihi yarımadada konumlanan Hürrem Sultan Hamamı’nı tercih edebilirsiniz.

Hürrem Sultan Hamamı Tarihçesi

1557 yılında yapımı tamamlanarak hizmete giren Hürrem Sultan Hamamı, 1910 yılına kadar aktif olarak kullanılmıştır. Daha sonra uzun zamanlar kapalı kalan hamam, Sultan Ahmet cezaevinin dolu olduğu zamanlarda mahkûmlara da ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca dönem dönem kâğıt ve benzin deposu olarak da işlev görmüştür. İstanbul’un abidevi eserleri arasında yerini alan olan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı 1957 ve 1958 yıllarında tadilattan geçmiştir. Bu onarımdan sonra 2008 senesine kadar kamuya ait halı satış mağazası olarak kullanılmıştır.

Klasik devir Osmanlı hamamları tarzındaki eser, çifte hamam şeklinde inşa edilmiştir. 75 metre uzunluğundaki hamamda, Türk hamam mimarisinde bir ilk olarak ilk defa kadınlar ve erkekler kısmı aynı eksen üzerinde yapılmıştır.

Hürrem Sultan Hamamı Bölümleri

Hamam, restoran ve kafe olarak hizmet veren Hürrem Sultan Hamamı 3 dönüm alandan meydana geliyor. Hamamın soğukluk, ılıklık, sıcaklık olmak üzere 3 bölümü vardır.

Soğukluk: Bu alanda VIP oda, özel oda ve 48 soyunma dolabı, resepsiyon,  masaj odaları, teras katında dinlenme alanı, vitamin bar ve Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı için özel üretilmiş ürünlerin satıldığı butik yer alır. Soyunmalık olarak adlandırılan bu yerde hamam sonrasında devasa bir kubbenin altında stresinizi atabilirsiniz.

Ilıklık: Sıcaklıkta terledikten sonra kese servisinin yapıldığı ılıklık bölümünde orijinal Osmanlı taşları ile yapılmış tuvaletler ve cehennemlik bölümüne de rastlayabilirsiniz.

Sıcaklık: Göbek taşı, eyvanlar ve halvetlerden oluşan alan terlemek için kullanılıyor. Günümüzün buhar odası olarak nitelendirebileceğimiz halvetlerin ortam sıcaklığı 45 dereceye kadar çıkabiliyor. Burada dilerseniz köpük masajı servisinden de faydalanabilirsiniz.

Hürrem Sultan Hamamı
 

Hürrem Sultan Hamamı Yeme İçme

Hürrem Sultan Hamamı’nda keyif yapıp tüy gibi hafifledikten sonra güzel bir yemek yiyerek gününüzü taçlandırabilirsiniz. Bunu da hemen hamamın yanında bulunan ve aynı komplekse dâhil olan kafe ve restoranda yapabilirsiniz. 450 yıllık Ayasofya’nın gizemli havasında lezzetli yemekleri tadabilirsiniz. Önceden hamamın ateşlendiği bölüm olan külhan bölümünde misafirlerini ağırlayan Mihri Restaurant, Osmanlı motifli 70 kişilik çadırı ve yazın ise 300 kişi ağırlama kapasitesi ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Burada isterseniz nargile ve çay keyfi de yapabilirsiniz. Çorba, salata, hamburger, dürüm, pide, tatlı ve içecek çeşitlerini bulabileceğiniz Mihri Restaurant’da iki kişilik bir menü için ortalama 100 Türk lirası ödeyebilirsiniz. Mekân haftanın her günü 10.00 – 00.00 açık oluyor. Erken saatlerde gidecek olursanız kahvaltı hizmeti de bulunan kafe ve restoranın alkol servisi ise bulunmuyor.

Adres: Cankurtaran Mahallesi, Bab-ı Hümayun Caddesi, No.1, Fatih / İstanbul
Telefon: (0212) 517 73 73

Hürrem Sultan Hamamı Gelin Paketi

Hürrem Sultan Hamamı’nda farklı ve eğlenceli etkinlikler de organize edebiliyorsunuz. Hürrem Sultan Hamamı kına gecesi ve bekârlığa veda gibi etkinlikler yapılabiliyor. Kişi başı minimum 400 Türk lirasın ödeyerek içinde bindallı, kaftan, kına mumu, kına müziği, kına süslemesi, kına takımı, kına tepsisi, kına töreni, zenne ve oryantal hizmetleri bulunan eğlenceler yapılabiliyor. 50 kişiden az olmak koşulu ile 8.000 Türk Lirası civarında bir ödeme yaparak rüya gibi bir gelin hamamı, kınası ya da bekârlığa veda yaşayabilirsiniz.

*Fiyatlar Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

Hürrem Sultan Hamam Fiyatları

Hürrem Sultan Hamamı’nda farklı konseptlerde hamam keyfi ve masaj yaptırabilirsiniz.

Aslı-ı Hamam: Bu hamam keyfinde geleneksel hamam kullanımı ve kese uygulaması, dinlendirici köpük ritüeline ek olarak Osmanlı usulü özel yapım şerbet ikramından faydalanabiliyorsunuz. Süresi 30 dakika olan bu programı ücreti ise 55 euro.

Pir-ü Pak: Bu hamam keyfinde geleneksel hamam kullanımının yanı sıra kese uygulaması, dinlendirici köpük masajı, baş ve boyun masajı da bulunuyor. Masajın sonunda yine Osmanlı usulü özel yapım şerbet ikramı oluyor. Süresi 45 dakika olan pir-ü pak hamam paketinin ücreti ise 80 euro.

Keyf-i Hamam: Bu pakette geleneksel hamam kullanımı ve kese uygulaması, dinlendirici köpük ritüeli, Sultan masaj odasında erguvan yağı ile dinlendirici 

aromaterapi masajı, Osmanlı usulü özel yapım şerbet ikramı oluyor. 60 dakikalık hamam keyfinin ücreti 100 euro olarak ücretlendiriliyor.

Zevk-i Sefa: Bu pakette geleneksel hamam kullanımı ve kese uygulaması, arındırıcı deniz tuzu peeling veya geleneksel kese uygulaması, nemlendirici ve sıkılaştırıcı vücut kil maskesi, Sultan masaj odasında Aromaterapi masajı, Osmanlı usulü özel yapım şerbet ikramı oluyor. 80 dakikalık paketin ücreti 115 Euro olarak ücretlendiriliyor.

Ab-ı Hayat: Ölümsüzlük iksiri olarak nitelendirebileceğimiz bu pakette Geleneksel hamam kullanımı, Sultan eyvanında kese ve köpük uygulaması, erguvan özlü nemlendirici ve sıkılaştırıcı vücut kil maskesi, dinlendirici köpük baş ve boyun masajı ritüeli, sultan masaj odasında aromaterapi masajı, yüz ve ayak masajı, Osmanlı usulü özel yapım şerbet ikramı, meyve ve Türk lokumu ikramı bulunuyor. 110 dakikalık bu paketin ücreti ise 160 euro.

*Fiyatlar Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir. Kampanyalara göre değişiklik gösterebilir.

Soğukluk
 

Hürrem Sultan Hamamı İletişim

Adres: Cankurtaran Mah. Ayasofya Meydanı No.2, Fatih/İstanbul
Çalışma saatleri: 08.00 – 22.00
Telefon: (0212) 517 35 35