Londra’da birbirinden güzel onlarca müze var. Eğer zaman kısıtlamanız yoksa ve modern sanata, tarihe, zanaatkarlığa ve Londra müzelerinde yer alan diğer konulara ilgi duyuyorsanız bunların her birini mutlaka ziyaret etmek gerekiyor. Fakat aralarından tercih yapmak durumunda kalacaksanız ve modern sanatlara ilgi duyuyorsanız Tate Modern da öncelik vermeniz gerekenlerden bir tanesi olabilir.

Tate Modern adından da anlaşılabileceği gibi bir sanat müzesi. 16. yy.’dan 21. yy.’a kadar İngiliz sanatına dair birçok eser yer alıyor. Ulusal ve uluslararası eserlerden oluşan sergide dünyada modern sanata dair eserlerin en iyilerinin bu müzede yer aldığı söyleniyor.

Londra’da müzeler hakkında şaşırtıcı olan çok kaliteli müzelerin bile ücretsiz olması gerçeği Tate Modern için de geçerli. İngilizler tarafından eski bir fabrikayken restore edilerek şu anki görünümüne kavuşan müzede her birinde farklı bir tarzın yer aldığı dört kat bulunuyor.

Tate Modern Müzesi modern sanatla ilgili olan herkesin kesinlikle görmesi gereken bir yer olarak kabul görürken, modern sanata dair bir fikriniz yoksa biraz anlamsız gelebilecek bir yer. Fakat diğer yandan müzenin en üst katı yani -Viewing Level- isimli terasında Londra’nın muhteşem panoramik manzarasının keyfini sürmek isteyebilirsiniz. Terasa çıkmak için müzedeki asansörü kullanabilirsiniz. Dilerseniz teras barından bir şeyler yudumlayarak manzara izleme keyfinizi katlayabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri: Tate Modern ziyaret gün ve saatleri Cuma ve Cumartesi 10:00 – 22:00 diğer günlerde 10:00 – 18:00 şeklindedir. Noel zamanı müze kapalı. Giriş ücretsiz.

Adres: Bankside, London SE1 9TG, Birleşik Krallık

Yol Tarifi: Otobüsü tercih ederseniz 45, 63, 100, 344 ya da 381 no’lu otobüsleri kullanabilirsiniz. Metro içinse Southwark, Blackfriars, St Paul’s metro duraklarında inip çok az yürümeniz yeterli.

Yakın Yerler: Shakespeare Globe Theatre, Millennium Köprüsü, Southwark