Londra'ya Yakın Gizemli Taşlar: Stonehenge

Bu gizemli taşlar İngiltere’de Salisbury düzlüğünde karayolunun yanında boş bir arazidedir. Turistler buraya en yakın Salisbury veya Bath’den ulaşabilir. Bir araç ile sadece oraya görmeye gitmelisiniz. Etrafında hiçbir yapı olmadığı için kısa bir geziden sonra başka bölgeye yönelirseniz geziniz renklenebilir.

Stonehenge İngiltere

Bath’den kalkan bir turla buraya geldim. Aynı zamanda Lacock diye şirin bir köye de uğradık. Köyde çok sayıda film çekilmiş. Pride and Prejudice, Harry Potter and the Philosopher’s Stone ve Harry Potter and the Half-Blood Prince bunların en önemlisi. Fakat köyü gerçekten şöhrete kavuşturan Harry Potter olmuştur.

Stonehenge

Dev taşlar için bilinen aksine Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde de benzer yapılar vardır. M.Ö. 2000’lerde yapılan bu yapının amacı hala çözülemiyor. Üzerine çok fazla mistik anlamlar yükleniyor. Uzaylıların yaptığını söyleyenler dahi bulunuyor. Doğaüstü güçler aramak yerine eldeki somut verileri incelediğimizde de açıklamada güçlük çekilen konular var.

Yapıda iki çeşit taş kullanılmış. Birini ellediğinizde sıcak diye ise soğuktur. Taşların etrafı iple çevrilidir. Test amaçlı kenara koyulmuş taşlara dokunarak ısı farkını hissettim. Aynı zamanda küçük bir gift shop eserin yanında yer alır. Alt geçitten de yolun karşısına geçerek otoparka ulaşıyorsunuz.

Dikkatimi çeken ve cevap bulamadım konu mavi taşların 240 kilometre ötedeki Güney Galler’in Preseli bölgesinden getirilmiş olmasıdır. Bu dönemin teknolojisiyle nasıl getirildi? Bazı taşların ağırlığı ton üzerindedir. Yüzdürme veya kaydırma tekniği olduğundan kısmen bu sonuca ulaşabilirsiniz.

Daha da önemlisi 240 km'den taş neden getirildi? 240 km’den daha yakın bir mesafede taş bulunuyor. Sanılanın aksine arkeolojinin gizemi ve çıkmaza girdiği an budur. İnsanlar, piramitler ve diğer büyük yapıların oluşumu için uzaylılar, peygamberler, öcüler diye açıklama yaparak olaylara heyecan katarlar. Arkeologlara heyecan katan ise nedenlerdir. 240 km’den eldeki kısıtlı imkanlarla mücadele ederek taş taşımanın bir nedeni olmalı. O insanların  o an ne düşündüğünü bire bir anlamak isterdim. Bu soruya hiçbir zaman cevap bulamayacağız diye düşünüyorum. Ama farklı bir açıdan bakarsak, elmas denilen taş neden Afrika kıtasından Amerika kıtasına kadar dağılıyor. Bugün dünya toprak altında kalsa, gelecekte arkeologlar çok özel alanlarda küçük taşları görecekler. Mücevherlerin insanlara bir yararı yoktur. Fiziksel açıdan su bile daha değerlidir. Değerli olmasına neden bulmak çok güç!

Bölgeye ziyaret ettiğinizde hissedeceğiniz şey kesinlikle huzur olmayacaktır. Yeni sorular aklınızı kurcalarken, dünyaya bakış açınız değişecektir.

TATİLİYET