2016'da Londra'daki Festivaller

Yıllık Etkinlikler

Ocak

Yeni yıl geçiti: 1 Ocak gününde 8 binden fazla performansın gerçekleştiği bu geçit törenini tamamen ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. Dansçılar, müzisyenler ve akrobatların yer aldığı eğlence yeni yılın ilk günü kutlaması Piccadilly'de öglen vakti başlıyor ve Piccadilly Circus, Regent Caddesi'nin sonu, Waterloo, Pall Mall, Trafalgar ve Whitehall doğru yürünüyor.

Londra Bot Show: Londra'nın en ana atraksiyonlarından bir tanesi ve her yıl 100 binden fazla insan izlemek için orada bulunuyor. Genellikle 7-10 gün sürmektedir. Bot gösteriminde ise, model yatların yarısını ve sergilerini gezebilirsiniz.

Londra Sanat Fuarı: 20. yüzyıldan günümüze kadar herkese hitap eden çeşitli sanatsal koleksiyonlarının sergilendiği fuarın 28. versiyonu 16-24 Ocak'ta düzenlenecektir.

ŞUBAT

Londra Moda Haftası: Londra Moda Haftası yılda iki kez gerçekleştirilmektedir. Şubat ayında tasarımcılar ilkbahar/yaz kreasyonlarını, eylül ayında ise sonbahar/kış kreasyonlarını sergilemektedirler.

MART

St Patrick Günü: 17 Mart'ta Londra'da İrlandalılar tarafından düzenlenen büyük bir festival ile kutlanmaktadır. Geçit Green Park'ta başlayarak, Trafalgar'da konserle son buluyor.Paskalya kutlamaları mart ayında başlayarak nisan ayının 2. haftasına kadar sürüyor. Her yerde boyanmış yumurtalar, tavşandan çikolatalar görebilirsiniz. Rengarenk vitrinlerde gününüzü eğlenceli hala getirebilir.

NİSAN

Londra Maratonu: Dünyanın en büyük maratonlarından birisi ve Londra'nın da bedava yapilabilecekleri arasında yer alan en hit atraksaksiyonlarından. 5 farklı yarışı içeren bu maraton saat 9.00'da başlayarak 9.45'te son buluyor. Profesyonellerin ve sadece eğlence amaçlı koşanların bir araya geldiği bu maratonu kaçırmayın.

MAYIS

Açık hava tiyatro gösterimi: Her yıl açık hava tiyatro gösterimleri mayıs ayında başlayarak eylül ayına kadar sürmektedir. Mutlaka bu zevki tadın, her yıl mutlaka 4 oyun oynanmaktadır.

Şarap Haftası: 23-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen şarap turları, etkinlikleri ve tadımları ile değişik barları, restorantları, otellerin barlarını gezerek yeni, çeşitli ve üzümlerin muhteşem etkisini yaşayın. Tüm bunlar ise sadece £10 :)

HAZİRAN

Londra Şehir Festivali: Şehrin her yerine yayılmış bu festival 20 Haziran- 8 Temmuz tarihleri arası gerçekleşmektedir ve şehrin en önemli yapılarında konserler, Jazz dinletisi ve gösteriler yer almaktadır.

Taste of London: Dünya çapındaki şeflerin ve Londra'nın en iyi restorantlarının muhteşem tatlarının zevkine varmak istemez misiniz? Menülerindeki en iyi tatları Regent's Park'ta 3 gün boyunca sizlere sunuyorlar. Britanya'da en iyi yemeklerle kalmayıp dünya mutfağına açılan bu kapıdan bir kez girince sanki cennete düşmüssünüz hissini yaşayabilirsiniz. Yemek şovlarını izlerken de en iyi şaraplardan ve biralardan içebilirsiniz.

Pride in London: LGBT kutlamalarının rengarenk atmosferine bürünün! Baker Caddesi'nden Trafalgar'a kadar yürüyerek bu coşkuyu sizde yaşayın, en son ise Trafalgar'da konserlerle devam ediyor. Etkinlik bu yıl 25 Haziran'da gerçeklesecektir.

TEMMUZ

Wireless Festival: Her yıl Londra'da Hyde Park'ta gerçekleşen 3 günlük müzik festivali en çok rağbet görenler listesinde. Temmuz ayının başlarında başlayarak 3 gün sürüyor, biletleri ise neredeyse 6 ay öncesinden satışa sunuluyor. O tarihlerde otel fiyatları ve tren biletleri tabii ki de normal fiyatların 10 katına kadar çıkabiliyor.

AĞUSTOS

Notting Hill Karnavalı: Dünyanın en büyük ikinci, Avrupa'nın ise en büyük karnavalı her yıl ağustos ayında Notting Hill'de rengarenk bir şenlikle kutlanıyor. Daracık sokaklarda yüzbinlerce insanın eğlendiği festivalde çok sıkı güvenlik tedbirleri alınıyor ama polislerin sizlerle birlikte eğleniyor olduğunu görünce tabii ki de şaşırabilirsiniz.

EYLÜL

Thames Festivali: Thames Nehri etrafında tüm eylül ayı boyunca süren festival çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır, publara uğramadan geçmeyin!

Regent Street Festivali: Eylül ayının son haftasının pazar günü gerçekleşen festivale katılmak tamamen ücretsiz! Trafiğe kapatılan caddede her yıl değişen tema ile siz de o atmosfere girin müziklerle ve gösterilerle gününüz renklensin.

EKİM

Londra Film Festivali: Ekim ayında iki hafta boyunca süren film festivalinin dünya çapında bir yankısı var. 240 filmin yer aldığı bu film festivalini kaçırmayın, ayrıntılar burada!

KASIM

Bonfire Gecesi: Havai fişek gösterilerinin yer aldığı 5 Kasım kutlaması.

Winter Wonderland: Tamamı ile bir kış masalı adeta :) Kasım ayının son haftası başlayarak ocak ayının ortasına kadar sürüyor. Çeşitli eğlenceleri bir arada barındıran büyük bir Christmas Marketi de diyebiliriz. Winter Wonderland Özel yazımızda ayrıntılar sizlerle olacaktır.

ARALIK

New Year's Eve Fireworks: London Eye ve çevresinde River Thames'de gerçekleşen yılbaşı gecesi havai fişek gösterisi, Big Ben'in gece 12.00'yi vurması ile başlıyor ve yaklaşık olarak 12 dakika sürüyor. Gösteri tüm dünyada televizyondan izlenmektedir. Eğer güzel bir şölen izlemek istiyorsaniz biletlerinizi bir yıl önceden almalısınız. Ücretsiz birçok noktadan gösteriyi izlemek mümkün, ancak iyi bir yer olması pek mümkün değil.

 

backpackwine

Yazar Hakkında

backpackwine

Biz iki gezgin Atakan ve Fatos, sizlere merhaba diyoruz. Hayat bizi uzaklara gitmeye zorladikca artik baktik ki en guzel tutku ile basbasa kalmisiz.