Google+

Arama formu

SOĞUK AMA RENKLİ ŞEHİR KOPENHAG

Bu yazı Gezimanya üyesi backpackwine tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Kopenhag'a bir haftasonu gezimiz için gitmiştik, iyi ki de gitmişiz. O soğuk kış günlerine rağmen muhteşem bir haftasonu geçirdik. Gidiş tarihimiz tam olarak 16 Aralık’tı. Zaten iki gün kalıp döndük ve fazlası ile yetti. Gelelim şimdi genel kültür kısmına... Eskiden burası Vikingler kasabasıymış. Günümüze baktığımızda ise Danimarka refah seviyesi en yüksek ülkelerden biri. En yüksek derken şöyle bir para durumlarına da göz atalım. Biz çok şaşırmıştık. Para birimleri DKK (Danimarka Kronu) 2TL=1DKK yapıyor yani ama çok sevinmeyin çünkü herşey gerçekten çok pahalı. Bir hamburgere 100 TL verebilirsiniz mesela.

Kopenhag

Bir de şu mühim bisiklet konusu var. Halkın yüzde 75' i heryere bisikletleri ile gidiyor. Tamam harika,  kutluyoruz onları ama dikkat etmelisiniz ki gerçekten çok hızlılar. Karşıdan karşıya geçerken alışkanlık kaldırımdan ayağımı aşağıya attım ki neredeyse bacağımı kaybediyordum. Bisikletlilere farklı trafik ışıkları yanıyor ve bu da şaşırtıcı olabiliyor. Aman siz dikkat edin.

Yeme içme 

Biz ne bulduysak onu yedik doğrusu. Genel Danimarka mutfağına bakınca da somon ve diğer balık türleri ağırlıklı menüleri var. Ama karşınıza bolca Çin yemeği de çıkabilir. Biz özellikle Christmas dönemininde gittik. Marketleri gezelim o enfes süslemeleri görelim diyerekten. Hava -2 derecelerdeydi, ayak uçlarımız buz tutmuştu ama olsun değdi :).

Kopenhag şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Cute Pug Guesthouse, Three Individual Beautiful Spacious Rooms In Stylish Apartment, Guest room w. harbor view and balcony güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Luxury Suite with a Perfect View of the Harbour!, Nyhavn 31E, Incredible 134m2 penthouse in the city center. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Stylish 4 bed+2 bath by park, Wakeup Copenhagen - Carsten Niebuhrs Gade, ApartmentInCopenhagen Apartment 538 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Copenhagen Backpackers Hostel, Bedwood Hostel, Copenhagen Downtown Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kopenhag aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kopenhag-1

Görülmesi gereken yerler

1. Nyhavn Limanı
2. Amelienborg Sarayı
3. Rosenborg Sarayı
4. Christiansborg Sarayı
4. Deniz Kızı
5. Gözlem Kulesi (Rundetarn)
6. Stroget Caddesi
7. Tivoli Bahçeleri
8. Christiania Free Town

Biz şahsen Deniz Kızı'nı görmeye gitmedik. Yıllar önce annem gitmişti Kopenhag’a gitmiş aramış taramış bulmuş deniz kızını ufacıkmış hiç değmedi demişti. Biz de şimdi boş yere vakit harcamayalım dedik zaten bir kez kafası çalınmış bir de kırmızıya boyanmış. Sizin anlayacağınız tüm orjinalliği gitmiş.

Nyhavn Limanı

Kopenhag-2

Liman boyunca kafeler ve restoranlar bulunmakta. Ama tabi binaların tatlı renklerine bakarken kendinizi kaybediyorsunuz. Gezimiz esnasında tam üç kez gittik, biri geceydi diğer ikisi de gündüz siz anlayın yanı şehrin ne kadar küçük olduğunu. Bir de en güzel sıcak şaraplar tam olarak orada :)

Rosenborg Kalesi ve Bahçeleri

Kopenhag-3

Evet kabul etmek gerekirse sanırım bir tek burası kış mevsiminde gezilmez. 1606 yılında Rönesans döneminde Kral IV. Christian tarafından inşaa ettirilmiş.

Stroget Caddesi

Kopenhag-4

Stroget Caddesi tam anlamıyla İstiklal Caddesi gibi. Mağazalar, restoranlar ve kafelerle sıralı upuzun bir cadde. Yalnız caddeden yan sokaklara geçtiğinizde muhteşem yerlere çıkabilirsiniz.

Free Town Christiania

Kopenhag-5

En sevdiğimiz kısma geldik  içeride fotoğraf çekmek tabi ki de yasak. Şehrin en özgür kasabası, hatta özerkliğini ilan etmiş bir kasaba burası. Tek başınıza gittiğiniz zaman korkutucu olabilir ama gündüz turist kafileleriyle gezebilirsiniz. Kasaba halkı turistlere sattıkları hediyelik eşya, yemek gibi şeylerden geçimlerini sürdürüyorlar. Kendi çöplerini kendileri toplayıp kendileri ayrıştırıyorlar. Bir de tabi ki de bol bol içip, müzik dinliyorlar. En güzel tarafı da duvalardaki grafittiler.

Tivoli Bahçeleri

Kopenhag-6

En sevdiğimiz yer, en güzel anımızı bıraktığımız yer… İçerisi kafeler, restoranlarla dolu büyük bir eğlence parkı. Giriş ücreti 120 DKK. Özellikle Christmas zamanı çok hareketli ve ışıl ışıl oluyor.

Etiketler


backpackwine kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

backpackwine

Biz iki gezgin Atakan ve Fatos, sizlere merhaba diyoruz.  Hayat bizi uzaklara gitmeye zorladikca artik baktik ki en guzel tutku ile basbasa kalmisiz. Bizde iste boylece dunyayi gezme seruvenine katilmis olduk. Henuz 25-26 yaslarindayiz, su anda daha cok Ingiltere'deki sehirleri geziyoruz.