Google+

SOĞUK AMA RENKLİ ŞEHİR KOPENHAG

249725 Oca 2017Gezi Notu
backpackwinebackpackwineGezgin25 Oca 201724970 Yorum

Kopenhag'a bir haftasonu gezimiz için gitmiştik, iyi ki de gitmişiz. O soğuk kış günlerine rağmen muhteşem bir haftasonu geçirdik. Gidiş tarihimiz tam olarak 16 Aralık’tı. Zaten iki gün kalıp döndük ve fazlası ile yetti. Gelelim şimdi genel kültür kısmına... Eskiden burası Vikingler kasabasıymış. Günümüze baktığımızda ise Danimarka refah seviyesi en yüksek ülkelerden biri. En yüksek derken şöyle bir para durumlarına da göz atalım. Biz çok şaşırmıştık. Para birimleri DKK (Danimarka Kronu) 2TL=1DKK yapıyor yani ama çok sevinmeyin çünkü herşey gerçekten çok pahalı. Bir hamburgere 100 TL verebilirsiniz mesela.

Kopenhag

Bir de şu mühim bisiklet konusu var. Halkın yüzde 75' i heryere bisikletleri ile gidiyor. Tamam harika,  kutluyoruz onları ama dikkat etmelisiniz ki gerçekten çok hızlılar. Karşıdan karşıya geçerken alışkanlık kaldırımdan ayağımı aşağıya attım ki neredeyse bacağımı kaybediyordum. Bisikletlilere farklı trafik ışıkları yanıyor ve bu da şaşırtıcı olabiliyor. Aman siz dikkat edin.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Yeme içme 

Biz ne bulduysak onu yedik doğrusu. Genel Danimarka mutfağına bakınca da somon ve diğer balık türleri ağırlıklı menüleri var. Ama karşınıza bolca Çin yemeği de çıkabilir. Biz özellikle Christmas dönemininde gittik. Marketleri gezelim o enfes süslemeleri görelim diyerekten. Hava -2 derecelerdeydi, ayak uçlarımız buz tutmuştu ama olsun değdi :).

Kopenhag şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Scheherazade Boat, CPH Lux apartments, Sankt Peders Stræde 27B. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Bedwood Hostel, Scandic Front gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Magstræde Central Apartment II, Richmond Hotel, Direct Inner City 2 tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kopenhag aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kopenhag-1

Görülmesi gereken yerler

1. Nyhavn Limanı
2. Amelienborg Sarayı
3. Rosenborg Sarayı
4. Christiansborg Sarayı
4. Deniz Kızı
5. Gözlem Kulesi (Rundetarn)
6. Stroget Caddesi
7. Tivoli Bahçeleri
8. Christiania Free Town

Biz şahsen Deniz Kızı'nı görmeye gitmedik. Yıllar önce annem gitmişti Kopenhag’a gitmiş aramış taramış bulmuş deniz kızını ufacıkmış hiç değmedi demişti. Biz de şimdi boş yere vakit harcamayalım dedik zaten bir kez kafası çalınmış bir de kırmızıya boyanmış. Sizin anlayacağınız tüm orjinalliği gitmiş.

Nyhavn Limanı

Kopenhag-2

Liman boyunca kafeler ve restoranlar bulunmakta. Ama tabi binaların tatlı renklerine bakarken kendinizi kaybediyorsunuz. Gezimiz esnasında tam üç kez gittik, biri geceydi diğer ikisi de gündüz siz anlayın yanı şehrin ne kadar küçük olduğunu. Bir de en güzel sıcak şaraplar tam olarak orada :)


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Rosenborg Kalesi ve Bahçeleri

Kopenhag-3

Evet kabul etmek gerekirse sanırım bir tek burası kış mevsiminde gezilmez. 1606 yılında Rönesans döneminde Kral IV. Christian tarafından inşaa ettirilmiş.

Stroget Caddesi

Kopenhag-4

Stroget Caddesi tam anlamıyla İstiklal Caddesi gibi. Mağazalar, restoranlar ve kafelerle sıralı upuzun bir cadde. Yalnız caddeden yan sokaklara geçtiğinizde muhteşem yerlere çıkabilirsiniz.

Free Town Christiania

Kopenhag-5

En sevdiğimiz kısma geldik  içeride fotoğraf çekmek tabi ki de yasak. Şehrin en özgür kasabası, hatta özerkliğini ilan etmiş bir kasaba burası. Tek başınıza gittiğiniz zaman korkutucu olabilir ama gündüz turist kafileleriyle gezebilirsiniz. Kasaba halkı turistlere sattıkları hediyelik eşya, yemek gibi şeylerden geçimlerini sürdürüyorlar. Kendi çöplerini kendileri toplayıp kendileri ayrıştırıyorlar. Bir de tabi ki de bol bol içip, müzik dinliyorlar. En güzel tarafı da duvalardaki grafittiler.

Tivoli Bahçeleri

Kopenhag-6

En sevdiğimiz yer, en güzel anımızı bıraktığımız yer… İçerisi kafeler, restoranlarla dolu büyük bir eğlence parkı. Giriş ücreti 120 DKK. Özellikle Christmas zamanı çok hareketli ve ışıl ışıl oluyor.

Kopenhag şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Kopenhag'da 1 veya 2 saatlik Segway Cruise (47 €), Kopenhag Önemli Noktalar: Bisiklet Turu (34.58 €), Kopenhag: 1,5 Saat Serbest Ruhsal Tur (13.83 €), Canlı Şerhi Kopenhag 1-Saat Segway Tour (51.87 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar