Mogan Gölü Efsanesi ve Diğer Bilgiler

Mogan Gölü veya yerel adıyla Gölbaşı Gölü, Ankara‘nın 25 km güneyinde, Gölbaşı ilçesinde bulunan bir göldür. Doğa parkı yaklaşık olarak 650.000 metre kare alan üzerine kuruludur. Bölgenin bitki örtüsü çoğunlukla otsu bitkilere sahip olsa da değişik yüksekliklerde ve nem oranları farklı bitki toplulukları bulunmaktadır. Ormanlık alanlar daha çok Eymir gölüne bakan dik yamaçlı platolarda ve yeni ağaçlandırma yapılan alanlarda bulunmaktadır. 1910 yılında oluşan aşırı yağışlardan Mogan ve Eymir gölleri yüzeyde birleşip tek göl halini almışlardır. Kıyıların etrafı tarımsal arazidir. Mogan Gölü’nde günümüze kadar 226 kuş türü bulunmuştur. Ayrıca burası özellikle dikkuyrukların ve Pasbaş patikaların dünyadaki önemli üreme alanlarından biridir.

Mogan Gölü'nde Neler Yapılır? 

Mogan Gölü’ne gidecek olursanız yapabileceğiniz pek çok farklı etkinlik bulunuyor. Bu geniş alanda yapılmış olan doğa parkı ve piknik alanları, asma köprülerle ulaşılan marina adası, ahşap kıyı yolu, koşu yolu ve yaya yolları bulunuyor. Hafta sonları için bir piknik planınız varsa burayı tercih edebilirsiniz. Çocuklarınızla beraber bir piknik yapmak da oldukça keyifli olacaktır. Çünkü çocuk oyun alanları, engelli çocuklar için oyun alanı, istasyonlu koşu pisti, 3 tane tenis kortu, 2 adet mini futbol sahası ve basketbol sahaları buraya geldiğinizde güzel zaman geçirmenizi sağlar. Rekreasyon alanında binicilik merkezi, spor merkezi, Mogan Gölü Araştırma Merkezi, deniz feneri binası, kayıkhane, su deposu, çeşitli kafeteryalar, danışma binaları, tuvalet binaları, tenis, golf, kaykay ve bisiklet kulübü binaları da bulunuyor. Hem sosyal aktivitelerden yararlanmak hem de şehir stresinden uzaklaşıp dinlenmek için Mogan Gölü’nü tercih edebilirsiniz.

Mogan Gölü Efsanesi 

Mogan Gölü’nü ziyaret ettiğinizde çevrenizdekilerden buraya özgü bir efsane olduğunu da mutlaka duyacaksınızdır. Bu efsane, Mogan gölünün oluşumu ile ilgili: Bir zamanlar bu bölgede bir köyde yaşayan Monza ve Ganey adında iki genç vardır. Bu gençler birbirlerine aşık olurlar. Fakat gençlerin aileleri bu aşka karşı çıkarlar. Bu yüzden de iki genç, evlerinden kaçarlar ve birbirlerinden haberleri olmadan, iki ayrı tepeye tırmanırlar. Bu tepelerin üzerinde, yaklaşık 10 yıl boyunca hiç durmadan ağlarlar. Gözyaşları, bu iki tepeden inip, şimdiki gölün yatağına birikir ve Mogan Gölü’nü oluşturur. Monza ve Ganey’in göz pınarları kurur ve sonra ikisi de kör olurlar. Mogan ismi, Monza ve Ganey isimlerinin birleşmesinden meydana gelir.

MOGAN GÖLÜ

Mogan Gölü Restoran Seçenekleri 

Mogan Gölü çevresinde kahvaltı ve diğer öğünler için farklı restoran seçenekleri bulunuyor. Doğanın içerisinde iştahınız daha çok açılacak ve buradaki farklı mekanların yemek alternatiflerini değerlendirmek isteyeceksiniz. Burada göl kenarında kahvaltı yapmak isterseniz kahvaltı tabağının fiyatı 12 TL’den başlıyor. Serpme kahvaltı ise 20 TL civarında oluyor. Doğal alanın çevresindeki mekanlardan bazıları şöye:

Samir Kafe: Karşıyaka Mahallesi, Mogan Parkı, No 10, Gölbaşı adresinde bulunuyor. İki kişi için ortalama 30 TL civarında bir harcamayla öğün geçirebilirsiniz. Haftanın her günü 09:00 ile 22:00 arasında müşterilerine hizmet veriyor.

Köyüm Kafe: Farklı yemek alternatifleri sunan bu mekanda iki kişilik menü için ortalama gider 50 TL diyebiliriz. Karşıyaka Mahallesi, Haymana Yolu, Mogan Parkı, No 26 numarasında bulabileceğiniz kafe her gün 09:00’dan 23:00’e kadar açık.

Club Bizim Çatı: Yine Mogan Gölü çevresinde rastlayabileceğiniz mekanlardan biri de Club Bizim Çatı. Diğer restoranlardan farklı olarak Türk mutfağı ve ızgara çeşitleriyle bilinen mekan diğer restoranlardan biraz daha pahalı diyebiliriz. Öğün için iki kişinin ödeyeceği ortalama 150 TL olacaktır. Mekan sabah 10:00’dan gece 24:00’e kadar ızgara çeşitleriyle hizmet veriyor.

Divan Kafe – Restoran: Yine ızgara çeşitlerini menüsünde sunan Divan Cafe balık seçenekleriyle de müşterilerine hizmet veriyor. 09:00’dan 23:00’e kadar açık olan Divan Cafe’nin iki kişilik ortalama menü fiyatı 80 TL.

Selek Kafe: 10:00 ile 23:00 saatleri arasında ziyaret edip oturabileceğiniz mekana iki kişi için yaklaşık 30-40 TL ödeme yapıyorsunuz.

Paşa Restoran: Karşıyaka Mahallesi, Haymana Yolu 4. Km, No 169 adresinde hizmet veren restoran ızgara, kebap ve Türk mutfağı seçeneklerini sunuyor. Ortalama 120 TL hesap ödeyeceğiniz restoran 09:30’dan 24:00’e kadar misafirlerine kapılarını açık tutuyor.
Bu mekanların yanı sıra Mogan Restoran, Nazende Kafe, Çağlar Restoran, Manzara Kafe, Hakan Et – Balık, Bitez Yalısı Restoran ve Beykoz Et Lokantası’nı inceleyip gidebileceğiniz yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mogan Gölü Nasıl Gidilir?

Otobüs: Mogan Parkı’na en kolay sağlanan ulaşım aracı otobüslerdir. EGO – 177, EGO – 108, EGO – 182 gibi otobüsler ile buraya ulaşabilirsiniz. Belediye otobüslerinin yanı sıra minibüsler ile de ulaşım olanağı bulunmaktadır.
Otomobil: Özel araç ile ulaşım sağlayacak olan kişiler için otoparkın ücretli olduğunu belirtelim. Konya yolu takip edilip Gölbaşı kavşağını geçtikten sonra sağa döndüğünüzde biraz ileride sol tarafta göreceksiniz.

Mogan Gölü Giriş Ücreti

Mogan Gölü parkına giriş ücreti kişi başı 6 TL’dir.