Selanik’in eski şehir bölgesi olan Ano Poli (Kastra – Kale) birbirinden farklı renkli evlerin yer aldığı, Bizans kiliselerinin bulunduğu eşsiz bir yerdir. Bizans surları üzerinden körfez manzarası mutlaka görülmelidir. Yakın zamanda yeniden çalışma düzenlenen ve bu kapsamda restore edilen kulenin atmosferi sizi büyüleyecek. Bu kale 379-475 yılları arasında İmparator Theodosius tarafından yaptırılmıştır. Surlar 14. Yüzyılda yeniden inşa edilmiştir.

Osmanlı döneminde ise yapılan çalışmalarla daha da sağlamlaştırılmış ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 1890 yılından sonra uzun bir müddet hapishane olarak da kullanılmış bir yer.

Ana Poli, Türk Mahallesi olarak da bilinmektedir. Bu bölgede 1917 yılında ciddi büyüklükte bir yangın meydana gelmiştir. Ancak büyük oranda sağlam kalmıştır. Bu yangında Selanik şehir merkezinin hemen hemen 3’te 1’inin yandığını belirtelim. 1917 Selanik Yangını olarak da bilinen bu felaketten Yukarı Şehir yani Ano Poli sağlam bir şekilde kalabilmiştir. Hem Osmanlı hem de Bizans izlerini bir arada görebileceğiniz manzaranın tadını sonuna kadar çıkarabileceğiniz bir yer.

Şehrin tepesine kurulmuş olduğundan kuş bakışı kenti ayaklarınızın altına serer. Osmanlı mimarisini yansıtan dar sokaklardaki evler görmeye değer. Sur içerisinde yer alan kafelerden birine oturarak bu eşsiz manzara eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Eğer tepeye çıkmak isterseniz adı üstünde yukarı şehir denmesinin hakkını fazlasıyla veriyor. Ciddi yokuşları olduğundan biraz engebeli ve zorlu bir çıkış süreci yaşayabilirsiniz. Eğer kişisel aracınız yok ise bir taksi ya da toplu taşıma ile yukarı çıkmanız mümkündür. Ancak eğer ben yürüyerek keşfederim diyen biriyseniz zorlu yollar sizi bekliyor. Ancak tüm bu çabanıza değeceğini de belirtmek gerek. Bizans döneminden kalma Yedi Kule, Osmanlı mimarisi örnekleri ve Trigoniou Kulesi’nde bol bol fotoğraf çekip anı biriktirebilirsiniz. Ayrıca alanda pek çok çalgılı meyhane bulunduğundan akşam eğlenmek için de ideal bir yer olduğunu belirtmek gerek.

Adres: Dim. Poliorkitou 74, Thessaloniki 546 34

Yol Tarifi: Ana Poli’ye gitmek için şehir merkezinden 22 ve 23 numaralı hat otobüslere binmeniz yeterli olacaktır.

Yakın Yerler: Alaca Imaret Mosque, Church of Osios David