Selanik Nerededir?

Yunanistan’ın en büyük ikinci şehri olan Selanik, ülkenin kuzeydoğusunda, Makedonya Bölgesi’nde yer almaktadır. Ege Denizi’ne kıyısı olan şehir, Selanik Körfezi’nin başında bulunmaktadır.

Selanik’e Nasıl Gidilir?


 

Türkiye’den Selanik’e gitmek için 3 farklı alternatif bulunmaktadır.

Farklı firmaların direk ya da aktarmalı uçuşları ile Selanik’e ulaşabilirsiniz. Yılın her dönemi birçok firmaya ait bolca sefer bulmak mümkündür. İstanbul çıkışlı uçuşlar yaklaşık 1 saat 20 dakika sürmektedir.

Devamını Oku

Selanik’e Ne Zaman Gidilir?


 

Selanik’te Akdeniz iklimi hakimdir ancak şehrin kuzey kısmı karasal iklimin etkisi altında kaldığı için farklılıklar görülebilmektedir. Yazlar kurak ve sıcak geçmektedir. Kışlar ise şehrin kuzey kesimlerinde sert geçmesine ve eksilere inmesine rağmen geri kalan kesimlerde ılık geçer, ortalama kış sıcaklığı 4 ila 7 derece arasında değişmektedir. Sahip olduğu iklim özellikleri dolayısıyla seyahat etmek için her dönem uygun bir şehir olan Selanik’in hangi zaman görüleceği tamamen sizin tercihlerinize kalmıştır.

Eğer sıcak havaları ve canlı şehirleri seviyor ve deniz kenarında bir şehrin tadını tam anlamıyla çıkarmak istiyorsanız, yazın gerçekleştireceğiniz Selanik seyahati sizi daha memnun edecektir. En sıcak ay Temmuz ayıdır ve ortalama sıcaklık 26 derecedir. Yazın yağışlar neredeyse yok denecek kadar azdır. Yaz mevsimi şehrin en yoğun turist aldığı zamandır. Seyahat ederken kalabalıktan hoşlanmayanlar içinse ılıman kışlara sahip Selanik kurtarıcı bir rota olacaktır. En soğuk ay ortalama 5 derece ile Ocak, en yağışlı ay ise Kasım ayıdır. Kış aylarında yağışlara çok sık rastlanmaz ancak rüzgar oldukça etkilidir. Kar yağışı her kış az miktarda da olsa görülmesine rağmen yerde kalma süresi yoktur.

Birçok şehir için geçerli olduğu gibi Selanik için de bahar ayları aslında şehri ziyaret etmek için en güzel zamanlardır. Özellikle Mayıs sonu ve Eylül başı, havanın derecesi ve turist yoğunluğu açısından oldukça uygundur. Çiçeklerin açmaya başladığı ilkbahar dönemlerinde yazı Selanik’le beraber karşılayabilir ya da sonbaharı tercih ederek şehrin en romantik zamanlarına şahit olabilirsiniz.
 

Selanik’te Nerede Kalınır?

Yunanistan’ın kültürel başkenti olarak bilinen Selanik, sürekli etkinliklere ve festivallere ev sahipliği yapan bir şehir. 3.000 yıllık bir geçmişe sahip olan şehirde Roma, Bizans ve Osmanlı etkilerini görmek mümkün. Eski Şehir bölgesinde tarihin etkilerini izlemek, sahilinde yürüyüş yapmak, gece kulüplerinde eğlenmek ve daha birçok nedenle Selanik’i ziyaret edenlerin konaklamak için oldukça fazla alternatifi var. Şehirde en çok ne yapmak, hangi noktalara yakın olmak istediğinize göre bir bölge seçebilir ve doğru bölgede konaklayarak daha verimli bir tatil geçirebilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Selanik otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Selanik Otelleri

Selanik Otelleri

Yunanistan’ın yönetim merkezi ve ikinci büyük kenti olan Selanik (Thessaloniki), dünya üzerindeki önemli turistik noktalardan biridir. Kent M.Ö 315 yılında kurulmuş olup Büyük İskender’in kız kardeşi tarafından günümüzdeki adını almıştır. Ülkemiz üzerinden bir şehir benzetmesi yapmak gerekirse, şehir tıpkı İzmir kentimizi andıran bir kordon boyundan oluşmaktadır.  Tarih boyunca kent dört defa kuşatma altında kalsa da şehrin tam anlamıyla ele geçirilmesi Osmanlı dönemine dayanmaktadır. 4.yüzyılın sonlarında şehir kuşatmalardan korunmak amacıyla surlarla çevrilse de Osmanlı Devleti’nin başında bulunan 2.Murat surları aşmayı başararak ortalama bin kadar Türk’ü Selanik’e yerleştirdi.  Şehir Tanzimat Fermanı’ndan özellikle kültürel ve ekonomi anlamda etkilenmiş olsa da asıl olarak Rönesans ve Fransız İhtilali akımından etkilenmiştir. Tüm bu Hümanizm ve milliyetçilik hareketleri Selanik halkının fitilini ateşleyerek 1829 yılında Yunanistan’ın Osmanlıdan bağımsızlığını kazanmasıyla noktalanmıştır. Eğer ki bölgeye bir seyahat edecekseniz Selanik otelleri yazımızın devamını da okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Selanik’te Gezilecek Yerler


 

Her sokağı denize çıkan Selanik, cıvıl cıvıl meydanları, tarihin derinliklerinden günümüze ulaşmış yapıları ve sıcak kanlı insanlarıyla yurt dışı seyahatlerinin vazgeçilmez rotalarından biridir. Yunanistan’ın en hareketli şehri olarak nam salmış Selanik’te görülmesi gereken yerler oldukça fazla ancak çoğu birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehri düzenli planlanmış günlük rotalarla gezerseniz 3 gün yeterli olacaktır. Bu neşeli şehrin upuzun sahil şeridinde yürüyüş yapabilir, şehrin her bir köşesinde karşınıza çıkacak tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz. Daha yerel hissetmek istiyorsanız rotanızı Kamara Meydanı’na, eğlenmek istiyorsanız Ladadika Bölgesi’ne çevirirsiniz. Şehre tepeden bakmak için Yedi Kule Zindanları’nı ya da Ano Poli’yi ziyaret edebilirsiniz . Kısacası bu şehirde eğlenceden alışverişe, tarihten doğaya bir seyahatten beklenen tüm özellikleri bulabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Selanik’te Festivaller

Olympion_Cinema_Thessaloniki.jpg
 

Selanik, tam anlamıyla bir festival cenneti. Şehirde sene içerisinde bir sürü festival düzenlenmesinin yanında yüzlerce sergi de oluyor. Her şeyiyle bol seçenekli bir tatil sunan Selanik, festival çeşitliliğinde de aynı başarıyı gösterir. Şehir, neredeyse her şehirde bulabileceğiniz kültür, gastronomi, müzik, kitap, film,şarap gibi klasik festival çeşitlerinin yanı sıra piknik yapmayı, sokaklarda dans etmeyi, gizem oyunları oynamayı içeren ilginç festivallere de ev sahipliği yapar.

1962 yılında başlanan Selanik Uluslararası Panayır, Ekim ayında düzenlenmektedir. Selanik Uluslararası Sergi Merkezi’nde gerçekleştirilen festivale dünyanın birçok yerinden farklı sektörlere ait firmalar katılır. Ayrıca festival boyunca çeşitli kültür, gastronomi, müzik aktivitelerine yer verilir.

1960 yılına dayanan Selanik Uluslararası Film Festivali, Güneydoğu Avrupa’nın en popüler, Balkanlar’ın ise en eski film festivalidir. Her Kasım düzenlenen festivalde dünyanın farklı yerlerinden yeni film yapımcılarının filmleri şehrin birçok noktasında ve meşhur Olympion Sineması’nda gösterilir.

Sonbahar festivallerinden olan Dimitria Festivali, sanat, müzik, kültür, eğlence, tiyatro, edebiyat kısacası aklınıza gelebilecek her alanı içerisinde barındıran bir festivaldir. Şehrin her köşesine yayılan festivalde günün her saati farklı bir etkinlik bulunabilir.

Şehirde en popüler iki kitap festivali bulunur. Bunlar Selanik Panhellenik Kitap Festivali ve Selanik Uluslararası Kitap Festivali’dir. Bahar aylarında düzenlenen bu festivaller birçok yazarın ve müzisyenin katılımı ile farklı etkinliklerle iç içe geçer.

Selanik’in en büyük gençlik festivallerinden olan Selanik Sokak Sanatı Festivali, hem yereller hem de uluslararası turistler için oldukça ilgi çekici ve keyiflidir. Kültür ve eğlence etkinliklerini sokağa taşıyan festivalde şehrin duvarları grafitiler ile süslenir. Ayrıca dans, spor, sokak sanatları üzerine yarışmalar da düzenlenmektedir. Festivale DJ performansları ve konserler eşlik eder.

Şehrin en özgün festivalleri arasında bulunan Urban Picnic Festival, Ağustos’un son haftası şehrin en önemli arkeolojik alanlarından olan Roman Agora’da düzenlenir. Festival boyunca kocaman bir açık hava sahnesinde farklı film gösterimleri gerçekleşir. İnsanların piknik malzemeleri ile gelip sahne karşısında piknik yaptığı festivale çeşitli konserler de eşlik eder.

Mysticon, Selanik Gizem Festivali de şehrin en özgün festivallerinden biridir. Eylül ayında düzenlenen festivalde şehrin gizemini kaçış odaları, interaktif oyunlar, hazine oyunları, karikatür sergileri bulunur. Ayrıca şehir içinde, şehrin gizemini keşfetme temalı düzenlenen farklı turlar da yapılmaktadır.
 

Selanik Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Aydınlanma Günü (6 Ocak)

Son Karnaval

Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Paskalya

İyi Cuma

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Assumption Günü (15 Ağustos)

St. Demotrios Günü (26 Ekim)

Ohi (Hayır) Günü (28 Ekim)

Noel Arifesi (24 Aralık)

Noel (25-26 Aralık)

Selanik İçin Faydalı Bilgier

Polis imdat: 100

İtfaiye: 199

İlk Yardım Merkezi (Ambulans): 166

Turizm Polisi: 2310 554871

Selanik Türkiye Dış Temsilcilikleri

Adres: Turkish Consulate General, Odos Agiou Dimitiou 151, 54634 / Thessaloniki

Telefon: 00 30 2310 965 070-73

Faks: 00 30 2310 965 084

e-Posta: [email protected]

Web: http://selanik.bk.mfa.gov.tr

Selanik Para Birimi

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Selanik şehrinde resmi para birimi olarak Euro (EUR) kullanılmaktadır.

Selanik Resmi Dili

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Selanik’te resmi dil Yunancadır. Yoğun turist çeken bir şehir olduğu için İngilizce bilen kişi sayısı fazladır. Tarih içinde yaşanan olaylar ve şuanda Selanik’te yaşayan Türk sayısının fazla olması dolayısıyla Türkçe konuşabilen insanlara sıklıkla rastlamak da mümkündür.

Selanik Saat Farkı

Yunanistan (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Selanik, Türkiye’ye göre bir saat geridedir.

Selanik Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4oC
  • Şub 7oC
  • Mar 9oC
  • Nis 14oC
  • May 19oC
  • Haz 24oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 17oC
  • Kas 12oC
  • Ara 7oC

Kısa Kısa

Nüfus: 322,240 / Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün