Selanik Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Selanik, Yunanistan’ın ikinci büyük şehri ve Yunanistan Makedonyası’nın yönetim merkezidir. Ülkenin ikinci büyük ekonomik, endüstriyel ve ticari merkezi olma özelliğine de sahiptir. Ayrıca Yunanistan’ın kültür başkentidir.

Devamını Oku

Selanik’te Gezilecek Yerler


 

Her sokağı denize çıkan Selanik, cıvıl cıvıl meydanları, tarihin derinliklerinden günümüze ulaşmış yapıları ve sıcak kanlı insanlarıyla yurt dışı seyahatlerinin vazgeçilmez rotalarından biridir. Yunanistan’ın en hareketli şehri olarak nam salmış Selanik’te görülmesi gereken yerler oldukça fazla ancak çoğu birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehri düzenli planlanmış günlük rotalarla gezerseniz 3 gün yeterli olacaktır. Bu neşeli şehrin upuzun sahil şeridinde yürüyüş yapabilir, şehrin her bir köşesinde karşınıza çıkacak tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz. Daha yerel hissetmek istiyorsanız rotanızı Kamara Meydanı’na, eğlenmek istiyorsanız Ladadika Bölgesi’ne çevirirsiniz. Şehre tepeden bakmak için Yedi Kule Zindanları’nı ya da Ano Poli’yi ziyaret edebilirsiniz . Kısacası bu şehirde eğlenceden alışverişe, tarihten doğaya bir seyahatten beklenen tüm özellikleri bulabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Selanik Nerededir?

Yunanistan’ın en büyük ikinci şehri olan Selanik, ülkenin kuzeydoğusunda, Makedonya Bölgesi’nde yer almaktadır. Ege Denizi’ne kıyısı olan şehir, Selanik Körfezi’nin başında bulunmaktadır.

Selanik’e Nasıl Gidilir?


 

Türkiye’den Selanik’e gitmek için 3 farklı alternatif bulunmaktadır.

Farklı firmaların direk ya da aktarmalı uçuşları ile Selanik’e ulaşabilirsiniz. Yılın her dönemi birçok firmaya ait bolca sefer bulmak mümkündür. İstanbul çıkışlı uçuşlar yaklaşık 1 saat 20 dakika sürmektedir.

Devamını Oku

Selanik’te Nerede Kalınır?

Yunanistan’ın kültürel başkenti olarak bilinen Selanik, sürekli etkinliklere ve festivallere ev sahipliği yapan bir şehir. 3.000 yıllık bir geçmişe sahip olan şehirde Roma, Bizans ve Osmanlı etkilerini görmek mümkün. Eski Şehir bölgesinde tarihin etkilerini izlemek, sahilinde yürüyüş yapmak, gece kulüplerinde eğlenmek ve daha birçok nedenle Selanik’i ziyaret edenlerin konaklamak için oldukça fazla alternatifi var. Şehirde en çok ne yapmak, hangi noktalara yakın olmak istediğinize göre bir bölge seçebilir ve doğru bölgede konaklayarak daha verimli bir tatil geçirebilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Selanik otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Selanik Otelleri

Selanik Otelleri

Yunanistan’ın yönetim merkezi ve ikinci büyük kenti olan Selanik (Thessaloniki), dünya üzerindeki önemli turistik noktalardan biridir. Kent M.Ö 315 yılında kurulmuş olup Büyük İskender’in kız kardeşi tarafından günümüzdeki adını almıştır. Ülkemiz üzerinden bir şehir benzetmesi yapmak gerekirse, şehir tıpkı İzmir kentimizi andıran bir kordon boyundan oluşmaktadır.  Tarih boyunca kent dört defa kuşatma altında kalsa da şehrin tam anlamıyla ele geçirilmesi Osmanlı dönemine dayanmaktadır. 4.yüzyılın sonlarında şehir kuşatmalardan korunmak amacıyla surlarla çevrilse de Osmanlı Devleti’nin başında bulunan 2.Murat surları aşmayı başararak ortalama bin kadar Türk’ü Selanik’e yerleştirdi.  Şehir Tanzimat Fermanı’ndan özellikle kültürel ve ekonomi anlamda etkilenmiş olsa da asıl olarak Rönesans ve Fransız İhtilali akımından etkilenmiştir. Tüm bu Hümanizm ve milliyetçilik hareketleri Selanik halkının fitilini ateşleyerek 1829 yılında Yunanistan’ın Osmanlıdan bağımsızlığını kazanmasıyla noktalanmıştır. Eğer ki bölgeye bir seyahat edecekseniz Selanik otelleri yazımızın devamını da okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Selanik Saat Farkı

Yunanistan (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Selanik, Türkiye’ye göre bir saat geridedir.

Selanik Resmi Dili

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Selanik’te resmi dil Yunancadır. Yoğun turist çeken bir şehir olduğu için İngilizce bilen kişi sayısı fazladır. Tarih içinde yaşanan olaylar ve şuanda Selanik’te yaşayan Türk sayısının fazla olması dolayısıyla Türkçe konuşabilen insanlara sıklıkla rastlamak da mümkündür.

Selanik Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Aydınlanma Günü (6 Ocak)

Son Karnaval

Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Paskalya

İyi Cuma

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Assumption Günü (15 Ağustos)

St. Demotrios Günü (26 Ekim)

Ohi (Hayır) Günü (28 Ekim)

Noel Arifesi (24 Aralık)

Noel (25-26 Aralık)

Selanik Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4oC
  • Şub 7oC
  • Mar 9oC
  • Nis 14oC
  • May 19oC
  • Haz 24oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 17oC
  • Kas 12oC
  • Ara 7oC

Kısa Kısa

Nüfus: 322,240 / Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün