Google+

Selanik

Selanik - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon4℃
 • Şubweather-icon7℃
 • Marweather-icon9℃
 • Nisweather-icon14℃
 • Mayweather-icon19℃
 • Hazweather-icon24℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon12℃
 • Araweather-icon7℃
Nüfus: 322,240 / Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün


 

Selanik, Yunanistan’ın ikinci büyük şehri ve Yunanistan Makedonyası’nın yönetim merkezidir. Ülkenin ikinci büyük ekonomik, endüstriyel ve ticari merkezi olma özelliğine de sahiptir. Ayrıca Yunanistan’ın kültür başkentidir.

M.Ö 315 yılında Makedonya kralı, Kassandros tarafından kurulan şehir, Makedonya Krallığı’nın yıkılması ile Roma Cumhuriyeti egemenliği altına girmiştir. Birçok işgal tehlikesi atlatan şehir, 1387 yılında Osmanlı egemenliği altına girmiş ve 1912 Balkan Savaşları’na kadar Osmanlıların elinde kalmıştır. 1912 yılında ise Yunanistan yönetimi tekrar ele geçirmiştir. Şehrin tarihinde farklı yönetimler kadar, mübadeleler ve 1917 yılında şehrin büyük kısmını yok eden yangın da önemli yer tutmaktadır. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehirdir.

Tarih içinde farklı kültür, gelenek ve doğal olayların etkisi ile şekillenen Selanik, günümüzde oldukça popüler bir turizm şehri haline gelmiştir. Birçok farklı egemenliğe ait yapı Selanik’in sokaklarına yayılmış durumda bulunur. Özellikle Roma, Osmanlı ve Yahudi yapıları şehrin en önemli eserleri arasında bulunur. Tarih kokan şehir bu yapılara zarar vermeden modernleşmeyi de başarmıştır. Bu kültürel değişimler şehrin yalnızca mimarisini etkilemekle kalmamış edebiyatını, sanat anlayışını ve mutfağını da etkilemiştir. Denize açılan sokakları, zaman fark etmeksizin her daim canlı olan gece hayatı, birbirinden lezzetli yemekleri, müze ve sergileri ile geleneksel ve modernin bir bütünde eridiği, sıcakkanlı insanlara sahip Selanik gidenin bir daha gitmek isteyeceği bir şehir.

Üstelik şehrin iklimi her mevsim ziyarete uygundur. Çok soğuk ve sıcakların görülmediği şehri dilediğiniz mevsimde ziyaret edebilme imkanınızın olması sizi iş, güç planlama derdinden kurtaracağı gibi bütçe olarak da kurtacaktır. Zaten pahalı olmayan Selanik’in kışlarında sezon dışı dönemde deniz kenarında ılık bir kışın tadını uygun fiyatlara çıkarabilir ya da şehre yazın gelip yakın bölgelerde bulunan plajlarla seyahatinize yaz tatilinizi de dahil edebilirsiniz.

Tanıtıcı Video:
 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.


 

Her sokağı denize çıkan Selanik, cıvıl cıvıl meydanları, tarihin derinliklerinden günümüze ulaşmış yapıları ve sıcak kanlı insanlarıyla yurt dışı seyahatlerinin vazgeçilmez rotalarından biridir. Yunanistan’ın en hareketli şehri olarak nam salmış Selanik’te görülmesi gereken yerler oldukça fazla ancak çoğu birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehri düzenli planlanmış günlük rotalarla gezerseniz 3 gün yeterli olacaktır. Bu neşeli şehrin upuzun sahil şeridinde yürüyüş yapabilir, şehrin her bir köşesinde karşınıza çıkacak tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz. Daha yerel hissetmek istiyorsanız rotanızı Kamara Meydanı’na, eğlenmek istiyorsanız Ladadika Bölgesi’ne çevirirsiniz. Şehre tepeden bakmak için Yedi Kule Zindanları’nı ya da Ano Poli’yi ziyaret edebilirsiniz . Kısacası bu şehirde eğlenceden alışverişe, tarihten doğaya bir seyahatten beklenen tüm özellikleri bulabilirsiniz.
 

Aristotelous Meydanı

012 Nis 2017Gezilecek Yerler

Aristotelous Meydanı
 

Şehrin ana meydanı olan Aristotelous Meydanı, Fransız mimar Ernest Hebrard tarafından tasarlanmıştır. Hebrard, meydanı 1917’de şehrin neredeyse tamamını yok eden yangın felaketi sonrası şehirdeki çarpık kentleşmeyi önleyecek yeni şehir planlaması içinde tasarlamıştır. 1918 yılında başlanan inşa süreci 1950’lerde son bulmuştur. Zaman içerisinde meydandaki birçok bina yenilenmiştir. Özellikle 2000 yılında kuzey kısımdaki binalar komple restore edilmiştir. Aristotelous Meydanı'nı oluşturan on iki bina 1950 yılından beri Yunanistan Cumhuriyeti binaları listesindedir.

Meydan oldukça heybetli bir görünüme sahiptir. Üç tarafı caddeler ve görkemli binalar ile çevrili olup batı tarafı denize açılır. Selanik’in en popüler meydanıdır. Yapıldığı zamandan beri mitingler, festivaller, etkinlikler, sergiler ve çeşitli kutlamalar için kullanılmaktadır. Turistik bir nokta olmasının yanında şehrin merkezi olmasından dolayı meydanda birçok kafe, restoran, bar, banka, iş yeri ve mağaza bulunmaktadır. Bu nedenle turistler harici lokaller tarafından da oldukça tercih edilen bir noktadır.

Senenin hangi dönemi giderseniz gidin Aristotelous Meydanı sizi gündüzleri kalabalığın verdiği enerji ve geceleri hareketli eğlence hayatı ile karşılayacaktır. Özellikle meydanı kesen ara sokaklarda gündüzleri çeşitli pazarlar kurulmaktadır. Bu pazarlarda balıktan sebzeye yiyecek çeşiti bulabileceğiniz gibi hediyelik eşyalardan tekstil ürünlerine kadar ürün bulabilirsiniz. Meydanın batısında bulunan Kapani ve hemen yakınlarındaki Modiano pazarı görülmeye değer. Gece ise yine ara sokaklarda vakit geçirebileceğiniz bir sürü taverna bulunur. Havaların güzel olduğu dönemlerde eğlence sokaklara taşmaktadır.

-

Selanik lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartment Tsimiski 95, Svolou 42B, BabaSails. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Thessaloniki Private Apartments, Apartment Nikos gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Nana Apartment, Lavender, Modern Luxury Apartment otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Selanik aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Beyaz Kule

012 Nis 2017Gezilecek Yerler

Beyaz Kule
 

Selanik’te bulunan Beyaz Kule şehrin sembollerindendir. Selanik’in meşhur sahil şeridinde Zafer Bulvarı, Pavlou Mela ve Milli Savunma caddelerinin kavşağında yer alır. Kulenin, II. Murad 1430 yılında Selanik’i ele geçirdikten sonra Osmanlılar tarafından Eski Bizans Kulesi’nin yerine yapıldığı söylenmektedir. Bazı tarihçiler kulenin tasarımının Mimar Sinan’a ait olduğunu söylemektedir. Osmanlı egemenliğinde savunma amacının dışında zindan ve çeşitli işkenceler için de kullanılmıştır. Özellikle 1826 yılında II. Murat’ın yeniçerilere karşı kulede gerçekleştirdiği soykırım, kulenin bir işkence yuvası namı kazanmasına neden olmuştur. Bu nedenle “Kanlı Kule” olarak da bilinmektedir. 1912 yılında 1. Balkan Savaşları sırası şehir tekrar Yunanlıların eline geçtiğinde kule beyaza boyanarak sembolik olarak bu kötü namından arındırılmaya çalışılmıştır. Kuledeki beyaz boya zaman içerisinde kaybolmasına rağmen adı aynı kalmıştır. Sonra yapılan restorasyonlarla kulenin çevresinde bulunan diğer yapılar kaldırılmış ve kule günümüzde yalnız kalmıştır. 1998 yılında Selanik, Beyaz Kule ile Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu koruma ödülüne layık görülmüştür.

Beyaz Kule, bugün Yunanistan Kültür Bakanlığı’na bağlı bir müze olarak kullanılmaktadır. İçerisinde değişen sergilerin yanında Selanik tarihine adanmış kalıcı bir sergiye ev sahipliği yapar. Ayrıca kulenin en üst katında bulunan seyir terasından denizle bütünleşmiş Selanik manzarasını izlemek de mümkündür.

Beyaz Kule’ye şehir merkezinden sahil şeridine inip 10 dakikalık yürüme ile ulaşmak mümkündür. Kule Pazartesi günleri hariç her gün 08.00-15.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Kulenin içerisine girmek için belirli bir giriş ücreti vardır.
 

-
Selanik şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Selanik Küçük Grup Yiyecek ve Kültür Turu (71.2 €), Selanik'ten: Dion ve Olympus Günü Gezisi (50 €), Meteora: Thessaloniki'den Trenle Tam Gün Gezisi (96 €), Thessaloniki Körfezi'ndeki Küçük Grup Yelkenli Gezisi (99 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Agia Sofia Kilisesi

012 Nis 2017Gezilecek Yerler

Agia Sofia Kilisesi  
 

Bir çoğumuza ilk duyduğumuz andan itibaren tanıdık gelmeye başlayacak olan Agia Sofia Kilisesi, şehrin en eski kiliselerinden biridir. Aynı zamanda Selanik’te bulunan en büyük ve popüler Bizans kilisesidir. Kökenleri 3. yüzyıla dayanan bir kilisenin yerine 8. yüzyılda, İstanbul’da bulunan Ayasofya’nın tasarımı örnek alarak inşa edilmiştir. 1205 yılında şehrin Haçlı Seferleri sürecinde Venedik egemenliğine geçmesiyle bir katolik katedraline dönüştürülen yapı, 1523 yılında ise Osmanlı egemenliği altında müslümanların merkez camiisi olmuştur. 1912 yılında Selanik’in Yunanistan egemenliği altına dönmesiyle tekrar hristiyanlara iade edilmiştir. 1917 yılında çıkan büyük yangından dolayı şehirdeki diğer birçok yapı gibi tahrip olduğu için zaman içinde restore edilmiştir. Ancak günümüzdeki hali ile orijinal yapı arasında bir değişiklik yapılmamıştır. Kilise, 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiştir.

Binanın yapısı haç şeklindedir ve Orta Bizans devrine ait mimari geleneği yansıtmaktadır. Aiga Sofia’nın kubbesi, İsa’nın göğe yükselişini temsil etmektedir. Binanın görkemli dış mimarisi kadar içerisinde bulunan farklı yüzyıllardan kalma motifler, süslemeler ve mozaikler de oldukça ilgi çekicidir. Zeminde melekler tarafından çevrelenmiş Meryem’in resmi bulunmaktadır.

Kilise, Agia Sofia ve Ermou sokaklarının kesişim noktasında bulunur. Aristotelous Meydanı’ndan yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca Selanik’in en meşhur meydanlarından biri olan Agia Sophia Meydanı, kilisenin kuzey batısında oldukça yakında bulunmaktadır. Kiliseyi ziyaret ettikten sonra bu bölgede keyifli zaman geçirebilirsiniz

Kiliseye herhangi bir giriş ücreti ödemenize gerek yoktur. Haftanın her günü 08.30-14.00 & 17.30-20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Eğer yaz dönemi ziyaret edecekseniz kıyafetlerinize az çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Açık bulunan kıyafetlerle içeri girmek yasaktır.
 

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Yunanistan’ın en büyük ikinci şehri olan Selanik, ülkenin kuzeydoğusunda, Makedonya Bölgesi’nde yer almaktadır. Ege Denizi’ne kıyısı olan şehir, Selanik Körfezi’nin başında bulunmaktadır.

Geolocation


 

Selanik’te Akdeniz iklimi hakimdir ancak şehrin kuzey kısmı karasal iklimin etkisi altında kaldığı için farklılıklar görülebilmektedir. Yazlar kurak ve sıcak geçmektedir. Kışlar ise şehrin kuzey kesimlerinde sert geçmesine ve eksilere inmesine rağmen geri kalan kesimlerde ılık geçer, ortalama kış sıcaklığı 4 ila 7 derece arasında değişmektedir. Sahip olduğu iklim özellikleri dolayısıyla seyahat etmek için her dönem uygun bir şehir olan Selanik’in hangi zaman görüleceği tamamen sizin tercihlerinize kalmıştır.

Eğer sıcak havaları ve canlı şehirleri seviyor ve deniz kenarında bir şehrin tadını tam anlamıyla çıkarmak istiyorsanız, yazın gerçekleştireceğiniz Selanik seyahati sizi daha memnun edecektir. En sıcak ay Temmuz ayıdır ve ortalama sıcaklık 26 derecedir. Yazın yağışlar neredeyse yok denecek kadar azdır. Yaz mevsimi şehrin en yoğun turist aldığı zamandır. Seyahat ederken kalabalıktan hoşlanmayanlar içinse ılıman kışlara sahip Selanik kurtarıcı bir rota olacaktır. En soğuk ay ortalama 5 derece ile Ocak, en yağışlı ay ise Kasım ayıdır. Kış aylarında yağışlara çok sık rastlanmaz ancak rüzgar oldukça etkilidir. Kar yağışı her kış az miktarda da olsa görülmesine rağmen yerde kalma süresi yoktur.

Birçok şehir için geçerli olduğu gibi Selanik için de bahar ayları aslında şehri ziyaret etmek için en güzel zamanlardır. Özellikle Mayıs sonu ve Eylül başı, havanın derecesi ve turist yoğunluğu açısından oldukça uygundur. Çiçeklerin açmaya başladığı ilkbahar dönemlerinde yazı Selanik’le beraber karşılayabilir ya da sonbaharı tercih ederek şehrin en romantik zamanlarına şahit olabilirsiniz.
 

Selanik’e Nasıl Gidilir?
 

Türkiye’den Selanik’e gitmek için 3 farklı alternatif bulunmaktadır.

Farklı firmaların direk ya da aktarmalı uçuşları ile Selanik’e ulaşabilirsiniz. Yılın her dönemi birçok firmaya ait bolca sefer bulmak mümkündür. İstanbul çıkışlı uçuşlar yaklaşık 1 saat 20 dakika sürmektedir.

Selanik’te, şehrin farklı bölgelerinde her kesime hitap edecek konaklama seçenekleri bulmak mümkündür. Şehrin görülmesi gereken turistik yerlerinin çok büyük çoğunluğu birbirine yürüme mesafesinde bulunduğu için konaklayacağınız bölgeyi seçerken Avrupa’nın büyük şehirlerine kıyasla biraz daha rahat davranabilirsiniz.

Şehrin en ünlü ve aynı zamanda merkezinde bulunan Aristotelous Meydanı’nın bulunduğu çevre konaklamak için en iyi seçeneklerden biridir. Oldukça hareketli olan bölgede birçok otel, restoran, kafe ve mağaza bulunmaktadır. Hareketli olmasının yanında güvenilir bölgeler arasındadır. Ancak otel fiyatları orta ve ortanın üstündedir. Lüks bir yerde konaklamak istiyorsanız Aristotelous Meydanı’nda bulunan 5 yıldızlı Electra Palaca Thessaloniki, şehrin en lüks otellerinden biridir. Muhteşem konumu ve mimarisinin yanında misafirlerine teras restoranından spor salonuna farklı olanaklar sunmaktadır. Tercihinizi daha ekonomik bir seçenekten yana kullanmak isterseniz ise meydana yalnızca 5 dakikalık mesafede bulunan Turist Hotel’i deneyebilirsiniz.

Selanik’in eğlence hayatını sonuna kadar yaşamak istiyorsanız tercihinizi Selanik’in barlar sokağının da bulunduğu Ladadika bölgesinden yana kullanmalısınız. Limanın batısında kalan bölge eskiden şehrin tehlikeli kısmı olarak kabul edilse de şuan gece hayatının kalbinin attığı yer durumuna gelmiştir. Dar sokakları ve neoklasik mimariye sahip binaları ile eski bir bölge olan Ladadika’da konaklamak için birçok seçenek bulunmaktadır. Colors Ladadika Central, bölgenin merkezinde yer alır. Çevresinde yürüme mesafesiyle ulaşılabilecek birçok taverna ve restoran bulunmaktadır. Sahil ve Selanik Limanı da sadece birkaç adımlık mesafededir.

Selanik seyahatinize, sabahları denize karşı uyanarak daha fazla keyif katmak isterseniz sahil kısmında kalabilirsiniz. Promenade olarak isimlendirilen sahil şeridi Nikis Meydanı’ndan başlayarak şehrin sembolü Beyaz Kule’nin ötesine kadar uzanır. Çeşitli kafe, bar ve restoranlarıyla günün her saati oldukça hareketli olan bölge hem lokaller hem de turistler tarafından tercih edilmektedir. Daios Luxury Living, Selanik ziyaretinizi unutulmaz hale getirecek otellerden biridir. Beyaz Kule’ye çok yakın olan otel denize açılan pencereli odalarıyla ünlüdür.

Daha uygun fiyatlı konaklama seçenekleri için yine oldukça merkezi olan Egnatia ve Rotonda bölgelerini ya da Navarino ve Xan Meydanı çevresini tercih edebilirsiniz.

Selanik onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Selanik Otel Önerileri booking-logo

En Uygun Fiyatlı Selanik Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Selanik Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Selanik Otelleri

Thessaloniki_08-07.jpg
 

Selanik’te görülmesi gereken yerler birbirine yürüme mesafesinde bulunduğundan dolayı yürümeyi hiç sevmeyen biri değilseniz şehir içinde toplu taşıma kullanmaya ihtiyaç duymayacaksınızdır. Ancak toplu taşımayı kullanmak istersenizde sizi şehrin her noktasına götürebilecek otobüsler mevcut. Şehirde metro ya da tramvay gibi farklı ulaşım ağları olmadığı için tüm toplu taşıma tamamen otobüslerden oluşmaktadır. Otobüslerin haricinde taksi kullanabilir ya da araç kiralayabilirsiniz.

Selanik’te bulunan Makedonya Uluslararası Havaalanı şehrin 15 km dışında yer almaktadır. Havaalanından şehir merkezi 45 dakika sürer ve 78 numaralı otobüs ile ulaşım sağlanır. Şehrin ana otobüs terminali Ktel Macedonia ise sahil şeridinde bulunur ve merkeze 8, 12, 31 numaralı otobüsler ile ulaşım sağlanabilir.

Otobüs biletlerini şöforlerden ya da sokaklarda bulunan elektronik cihazlardan alabilirsiniz. Standart biletler 70 dakika boyunca geçerlidir ancak 1 günlük, 3 günlük veya 1 haftalık gibi bilet seçenekleri de mevcuttur. Biletinizi otobüse bindiğinizde içeride bulunan makinelerde okutmayı unutmayınız. Kontrollerde okutulmamış biletler için ciddi miktarda ceza kesilmektedir.
 


 

Yunan mutfağı genel anlamda mevsim döngülerine ve lokasyon özelliklerine göre bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Selanik ise Yunan mutfağının en lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz şehirlerin başında gelir. Selanik için mutfağından çıkan lezzetlerle ziyaretçileri kendine aşık eden bir şehir desek abartmış olmayız. Tarihteki olaylarla farklı kültür ve geleneklerin etkisi altında kalan Selanik, bu farklılıklardan yararlanmış ve bir gastronomi merkezi haline gelmiştir. Bu yüzden Selanik mutfağında tuzlusundan tatlısına gerçekten yerel ve lezzetli tatlar bulabilirsiniz. Hatta seyahatinizde yeme içme odaklı ayrı bir program yapsanız bile bu durum yadırganmayacaktır. Selanik mutfağında genellikle deniz ürünleri, taze otlar ve sebzeler, zeytin yağlı mezeler, peynir çeşitleri, yoğun baharatlar, et ürünleri ve birbirinden lezzetli tatlılar bulunur. Selanik yiyecek çeşitlerinin yanında kendine özgü içecek çeşitleriyle de oldukça iddialıdır. Yunan kahvesi, Frappe, Uzo, ballı rakı olan Rakomelo, sek ve oldukça sert bir rakı Tsipouro ve Yunan birası denenmesi gereken içecekler arasındadır.

Birçok Avrupa şehrinin aksine Selanik, güzel bir kahvaltı yapabileceğiniz bir şehir. Yunan mutfağında da Türk kahvaltı kültürüne yakın bir kültür vardır. Sabahları birçok kafede farklı yumurta çeşitlerine, birbirinden lezzetli peynir-zeytinlere, tost ve sandeviçlere rastlayabilirsiniz. Özellikle dünya çapında nam salmış şehir merkezindeki Estrella isimli kafe ya da bir Yunan pastane zinciri markası olan Terkenlis şehri gezmeye başlamadan önce iyi bir seçenek olacaktır. Kahvenizin yanında tatlı yemek istiyorsanız şehir tatlı konusunda da oldukça başarılı. Coureki çörekleri ve bougatsa isimli laz böreğini andıran ballı börek şehrin en meşhur tatlıları arasındadır.

Yunanlılar da bizim gibi kahve içmeyi seven bir millet. Bu nedenle şehirde oldukça lezzetli ve uygun fiyatlı kahveler tatmanız mümkün. Ancak daha yerel kahve çeşitleri denemek isterseniz Türk kahvesinin benzeri Yunan kahvesini ve Yunanlılara özgü buzlu kahve Frappe çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Şehrin kahve zincirlerinden biri olan Mikel isimli kafe farklı kahve çeşitlerini denemek için iyi bir seçenektir. Daha keyifli bir ortam içinse sahil şeridinin en popüler mekanlarından olan Cafe Garçon’u deneyebilirsiniz.

Eğer Selanik’e adımınızı attıysanız bir gecenizi deniz ürünlerinin hakim olduğu bir sofraya ayırmadan şehri terk etmemelisiniz. Şehir bulunduğu konum dolayısıyla en taze deniz ürünlerine sahiptir. Aklınıza gelebilecek her türlü deniz ürünü çok farklı şekillerde hazırlanıp servis edilmektedir. Kızarmış kalamar, ahtapot salatası, midye ve sardalyayı mutlaka denemelisiniz. Selanik mutfağında ana yemeği deniz ürünü olan sofraya eşlik edecek birçok salata ve zeytin yağlı meze çeşidi bulunuyor ve çoğu aslında damak tadımızın aşina olduğu lezzetler. Yunanlıların kendi tarzlarında yorumladıkları dzaziki (cacık), humus, patlıcan ezmesi gibi mezeleri denemek için iyi seçenekler olacaktır. Özellikle Yunan salatası dedikleri taptaze sebzelerden oluşan feta peyniri ile süslenmiş salata oldukça lezzetli bir seçenek. Elinizi korkak alıştırmadan sipariş verdiğinizde pişman olmayacaksınız. Böyle bir sofrada Yunanistan’ın resmi içeceği diyebileceğimiz Uzo isimli rakı benzeri içeceği de denemelisiniz. Bu tarz bir sofranın en lezzetli haline Aristotle Meydanı üzerinde bulunan ara sokaklardaki ya da Ladadika Bölgesi’ndeki tavernalarda ulaşmanız mümkündür. Özellikle Ladadika Bölgesi’ndeki Full tou Meze isimli restoran iyi bir seçenek olabilir.

Bunların dışında bizim dönerin oldukça baharatlı hali olan Gyros ve belki de Yunanistan’ın en popüler yemeği Souvlaki isimli çöp şiş, Selanik’te her sokakta bulabileceğiniz lezzetlerdir. Bir öğle yemeğinizi bunları deneyerek geçirebilirsiniz.
 

Street_in_Ladidaka_neighbourhood_of_Thessaloniki_July_2006.jpg
 

Son zamanlarda gittikçe popülerleşen ve “Uyumayan Şehir” olarak adlandırılmaya başlayan Selanik, kelimenin tam anlamıyla kıpır kıpır bir şehir. Şehirde senenin hiçbir dönemi ya da günün hiçbir saati eğlence eksik olmuyor. Hatta National Geographic’in 2015 senesi raporuna göre Selanik, gece hayatı konusunda dünyanın en iyi 10 şehrinden biri seçilmiş. Bu rapordaki bir diğer sevindirici taraf ise pahalılık olarak 9. sırada bulunması. Birçok şehrin aksine Selanik’te sabahlara kadar oldukça uygun fiyatlarla eğlenebilirsiniz. Selanik gece hayatı hareketli olmasının yanında her kesimden insana hitap edecek mekan bolluğuna sahip olduğundan dolayı da oldukça caziptir. Şehrin tavernalarında geleneksel Yunan eğlencesini yaşayabilir ya da birbirinden farklı konsept barlarda zaman geçirebilirsiniz. Gecenin ilerleyen saatlerine devam etmek isteyenler için ise dansın sabaha kadar sürdüğü bir sürü gece kulübü bulunmaktadır.

Geceye Yunan eğlencesi ile tavernalarda başlamak istiyorsanız Ladadika bölgesi ya da Aristotleous Meydanı çevresi tercih edilebilir. Eğer eğlencenizi bir tık daha yerelleştirmek isterseniz Yukarı Şehir olarak adlandırılan Ano Poli bölgesini deneyebilirsiniz. Canlı müzik seviyorsanız Karipi’de bulunan Rouga isimli tavernayı denemelisiniz. Zengin menüsünün yanında Türkçe müzikler de çalan mekan keyifli bir deneyim olacaktır. Ladadika bölgesinde bulunan Kouzina ise uygun fiyatları ile denenmesi gereken diğer mekanlardan biridir.

Sıcak yaz akşamlarında deniz havasını içine çekerek bir şeyler içmek isteyenler için ise sahil şeridinde bulunan birbirinden farklı onlarca mekan vardır. Bu bölgede bulunan çoğu mekan oldukça büyük ve modern tasarımları ile dikkat çekmektedir. Ayrıca menülerde her tür kokteyl çeşidini bulmak da mümkündür. 1970’lerden kalma Thermaikos isimli bar Selanik’in en popüler mekanları arasındadır. Arkadaş canlısı ortamı ve güzel müzikleri ile bilinen On the Road ise çevredeki mekanlardan farklı olarak çok daha eski ve küçük bir tasarıma sahiptir.

Gece hayatı asla dinmeyen şehirde birçok gece kulübü bulunmaktadır. Gece kulübü olarak sahil şeridinde bulunan Coral ve Markiz farklı kitlelere hitap etmeleri ve müzikleri ile popüler mekanlar arasındadır. Ladadika bölgesinde, Dj performansları ve kocaman binası ile ünlü Casper da oldukça popülerdir. Bunların harici Club Divison, Club Le Freak, Houze Urban Warehouse Club ve Matter Club şehrin hareketli ve bilindik gece külüpleri arasındadır.
 

Olympion_Cinema_Thessaloniki.jpg
 

Selanik, tam anlamıyla bir festival cenneti. Şehirde sene içerisinde bir sürü festival düzenlenmesinin yanında yüzlerce sergi de oluyor. Her şeyiyle bol seçenekli bir tatil sunan Selanik, festival çeşitliliğinde de aynı başarıyı gösterir. Şehir, neredeyse her şehirde bulabileceğiniz kültür, gastronomi, müzik, kitap, film,şarap gibi klasik festival çeşitlerinin yanı sıra piknik yapmayı, sokaklarda dans etmeyi, gizem oyunları oynamayı içeren ilginç festivallere de ev sahipliği yapar.

1962 yılında başlanan Selanik Uluslararası Panayır, Ekim ayında düzenlenmektedir. Selanik Uluslararası Sergi Merkezi’nde gerçekleştirilen festivale dünyanın birçok yerinden farklı sektörlere ait firmalar katılır. Ayrıca festival boyunca çeşitli kültür, gastronomi, müzik aktivitelerine yer verilir.

1960 yılına dayanan Selanik Uluslararası Film Festivali, Güneydoğu Avrupa’nın en popüler, Balkanlar’ın ise en eski film festivalidir. Her Kasım düzenlenen festivalde dünyanın farklı yerlerinden yeni film yapımcılarının filmleri şehrin birçok noktasında ve meşhur Olympion Sineması’nda gösterilir.

Sonbahar festivallerinden olan Dimitria Festivali, sanat, müzik, kültür, eğlence, tiyatro, edebiyat kısacası aklınıza gelebilecek her alanı içerisinde barındıran bir festivaldir. Şehrin her köşesine yayılan festivalde günün her saati farklı bir etkinlik bulunabilir.

Şehirde en popüler iki kitap festivali bulunur. Bunlar Selanik Panhellenik Kitap Festivali ve Selanik Uluslararası Kitap Festivali’dir. Bahar aylarında düzenlenen bu festivaller birçok yazarın ve müzisyenin katılımı ile farklı etkinliklerle iç içe geçer.

Selanik’in en büyük gençlik festivallerinden olan Selanik Sokak Sanatı Festivali, hem yereller hem de uluslararası turistler için oldukça ilgi çekici ve keyiflidir. Kültür ve eğlence etkinliklerini sokağa taşıyan festivalde şehrin duvarları grafitiler ile süslenir. Ayrıca dans, spor, sokak sanatları üzerine yarışmalar da düzenlenmektedir. Festivale DJ performansları ve konserler eşlik eder.

Şehrin en özgün festivalleri arasında bulunan Urban Picnic Festival, Ağustos’un son haftası şehrin en önemli arkeolojik alanlarından olan Roman Agora’da düzenlenir. Festival boyunca kocaman bir açık hava sahnesinde farklı film gösterimleri gerçekleşir. İnsanların piknik malzemeleri ile gelip sahne karşısında piknik yaptığı festivale çeşitli konserler de eşlik eder.

Mysticon, Selanik Gizem Festivali de şehrin en özgün festivallerinden biridir. Eylül ayında düzenlenen festivalde şehrin gizemini kaçış odaları, interaktif oyunlar, hazine oyunları, karikatür sergileri bulunur. Ayrıca şehir içinde, şehrin gizemini keşfetme temalı düzenlenen farklı turlar da yapılmaktadır.
 


 

Alışveriş, kesinlikle Selanik’te yapabileceğiniz en keyifli aktivitiler arasında geliyor. Tarihin, eğlencenin, sanatın bol bol bulunduğu şehirde her kesime hitap eden mağazalara, küçük dükkanlara, pazarlara ve alışveriş merkezlerine rastlamak da mümkün. Şehirde gezerken herhangi bir sokakta karşınıza yerel pazarlar çıkabileceği gibi sokak aralarına saklanmış şekilde ziyaretçileri bekleyen tasarım mağazaları da oldukça fazla. Dünyaca tanınmış birçok marka içinse Selanik’te upuzun caddeleri ve kocaman alışveriş merkezleri bulunuyor. Şehre ait eşyalar almak isteyenler için de birbirinden farklı antikacılar, hediyelik eşya dükkanları ve el yapımı ürünler satan mağazalar bulunuyor.

Selanik’in en popüler alışveriş caddesi Tsimiski Caddesi’dir. Şehrin kalbinde bulunan bu caddede birçok Yunan markasında dünya markalarına, kocaman kitap evlerinden hediyelik eşyacılara kadar her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca cadde üzerinde gezilebilecek Fenafresh ve Plateia isimli iki tane alışveriş merkezi de bulunmaktadır. Tsimiski Caddesi’ni dikey kesen Agias Sofia caddesi ise sadece yayalara açık olması ve çok uygun fiyatlara yerel markaların bulunması nedeniyle gidilmesi gereken bir caddedir. Ayrıca ara sokakları biraz kurcalarsanız birçok antika dükkanına da rastlayabilirsiniz. Sahil şeridine doğru ilerleyip Tsimiski’nin paralelindeki caddeye indiğinizde şehrin en popüler alışveriş noktalarından bir diğeri olan Mitropoloes Caddesi ile karşılacaksanız. Cadde üzerinde çok daha pahalı bağımsız yerel mağazaları ve özel tasarım ürünler satan küçük butikleri bulmak mümkündür. Proxenou sokağı ise uluslararası birçok pahalı mağazaya ev sahipliği yapmaktadır. Ucuz mağazalar isteyenlere ise birçok küçük mağazaya ev sahipliği yapan Egnatia sokağı doğru adres olacaktır. Alışveriş merkezi gezmeyi sevenler içinse şehrin 11 km uzağında bulunan en büyük alışveriş merkezi Mediterranean Cosmos ve şehre daha yakın konumlanmış One Sallonica Outlet yine yüzlerce mağaza seçeneği ile görülmeye değer.

Şehrin tarihi açık hava pazarları da oldukça ünlüdür. Bunların arasında en geleneksel olanı Modiano’dur. Modiano, şehrin merkezinde oldukça popüler Egnatia ve Vasileos sokakları çevresinde yayılmıştır. Pazarda geleneksel birçok ürünün yanı sıra yiyecek ve içecek seçenekleri, şehre göre uygun fiyatlı hediyelik eşyalar bulmanız mümkündür. Aristotelous Meydanı’na yalnızca bir iki dakika uzaklıkta bulunan Kapani ise şehirdeki en eski açık hava marketidir.
 

Yunanistan (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Selanik, Türkiye’ye göre bir saat geridedir.

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Selanik şehrinde resmi para birimi olarak Euro (EUR) kullanılmaktadır.

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Selanik’te resmi dil Yunancadır. Yoğun turist çeken bir şehir olduğu için İngilizce bilen kişi sayısı fazladır. Tarih içinde yaşanan olaylar ve şuanda Selanik’te yaşayan Türk sayısının fazla olması dolayısıyla Türkçe konuşabilen insanlara sıklıkla rastlamak da mümkündür.

Adres: Turkish Consulate General, Odos Agiou Dimitiou 151, 54634 / Thessaloniki

Telefon: 00 30 2310 965 070-73

Faks: 00 30 2310 965 084

e-Posta: consulate.salonica@mfa.gov.tr

Web: http://selanik.bk.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

Aydınlanma Günü (6 Ocak)

Son Karnaval

Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Paskalya

İyi Cuma

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Assumption Günü (15 Ağustos)

St. Demotrios Günü (26 Ekim)

Ohi (Hayır) Günü (28 Ekim)

Noel Arifesi (24 Aralık)

Noel (25-26 Aralık)

Polis imdat: 100

İtfaiye: 199

İlk Yardım Merkezi (Ambulans): 166

Turizm Polisi: 2310 554871