Selanik Bilim Merkezi

Tarihi pek çok alana ve yapıya sahip olan Selanik’te teknoloji meraklılarının da ilgisini çekebilecek bir müze bulunuyor. Kültürel ve eğitim amaçlı kurulmuş olan Noesis - Bilim Merkezi ve Teknoloji Müzesi herhangi bir kâr amacı gütmeyen, insanlara gelişen teknolojiyi anlama ve tanıma konusunda elverişli ortam sağlayan bir kuruluştur. Müzedeki ana hedef, halka bilim ve teknolojinin anlaşmasını kolaylaştıran bir ortam sağlamak ve Yunan Teknolojik Mirası’nın korunması ve geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Müzede 150 koltuk dijital sahip planetaryumu, büyük düz ekran 300 kişilik Cosmotheatre, 200 koltuklu amfi tiyatro, Güney Avrupa’daki en büyük düz ekran sineması olan “Cosmo-Theatre”ın 3 boyutlu deneyimi bulunuyor. 

1978 yılında kurulan NOESIS, 1998 yılında yeni bir tesis inşası ile güçlendirilmiştir. Tesisin tamamlanması ile "Selanik Bilim Merkezi ve Teknoloji Müzesi-NOESIS" açılmıştır. Bina, Fransız mimar Denis Laming tarafından tasarlanmıştır. Müzede şu anda ulaştırma teknolojileri başlığı altında geçmişten günümüze araba teknolojisinin gelişimi, antika arabalar da dahil pek çok sergi bulunmaktadır. Müzede fizik ve kimya alanında yapılan çalışmalar da kendisine yer buluyor. 

 

Okullar için yapılan teknolojik çalışmalar, slayt gösterileri, görsel ve işitsel sunumlar ve daha pek çok ilgi çekici aktivite ve sergiler bulunuyor. Yakın zamanda bilim merkezi yeni bir sergiye de ev sahipliği yapacak. Bu bölümde eski Yunan teknolojilerine yer verilirken aynı zamanda öğrencilerin faydalanabileceği bir teknopark hizmete girecek. Eğer teknolojiye merakınız varsa ve Yunanistan’daki bilişim – teknoloji alanındaki yeniliklere tanık olmak isterseniz müzeyi ziyaret edebilirsiniz. 

Özellikle çocukların ilgisini çekeceğini düşündüğümüzden çocuklu ailelerin de mutlaka uğramasını öneriyoruz.

Ziyaret Bilgileri: Müze, Pazartesi günü hariç Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 10.30 – 15.00 arasında, Cumartesi ve Pazar 11:00 ila 19:00 arasında ziyaretçilere açık.

Adres: 6th Km Thessaloniki Rd. | Thermi, Thessaloniki

Yol Tarifi: 36, 36Β, 36Ε, 36Κ, 36Ρ, 36Υ, 36Ζ numaralı otobüsler bölgeden geçiyor. Ayrıca merkezden 66 numaralı otobüslerle müzeye gitmek mümkün.

Yakın Yerler: Mediterranean Cosmos Shopping Mall, Mega Outlet