Selanik İçi Ulaşım

Thessaloniki_08-07.jpg
 

Selanik’te görülmesi gereken yerler birbirine yürüme mesafesinde bulunduğundan dolayı yürümeyi hiç sevmeyen biri değilseniz şehir içinde toplu taşıma kullanmaya ihtiyaç duymayacaksınızdır. Ancak toplu taşımayı kullanmak istersenizde sizi şehrin her noktasına götürebilecek otobüsler mevcut. Şehirde metro ya da tramvay gibi farklı ulaşım ağları olmadığı için tüm toplu taşıma tamamen otobüslerden oluşmaktadır. Otobüslerin haricinde taksi kullanabilir ya da araç kiralayabilirsiniz.

Selanik’te bulunan Makedonya Uluslararası Havaalanı şehrin 15 km dışında yer almaktadır. Havaalanından şehir merkezi 45 dakika sürer ve 78 numaralı otobüs ile ulaşım sağlanır. Şehrin ana otobüs terminali Ktel Macedonia ise sahil şeridinde bulunur ve merkeze 8, 12, 31 numaralı otobüsler ile ulaşım sağlanabilir.

Otobüs biletlerini şöforlerden ya da sokaklarda bulunan elektronik cihazlardan alabilirsiniz. Standart biletler 70 dakika boyunca geçerlidir ancak 1 günlük, 3 günlük veya 1 haftalık gibi bilet seçenekleri de mevcuttur. Biletinizi otobüse bindiğinizde içeride bulunan makinelerde okutmayı unutmayınız. Kontrollerde okutulmamış biletler için ciddi miktarda ceza kesilmektedir.