Selanik Yahudi Müzesi

2001 yılında Selanik’te Seferad anısına kurulmuştur. Geçmiş yıllarda Atina Bankası ve Yahudi gazetesi bürolarının bulunduğu 1904 tarihinde İtalyan mimar Vitaliano Poselli’i tarafından inşa edilmiş bir binadadır. Müze içerisinde Selanik’te yaşamış Yahudilere ilişkin pek çok done ve belge bulmak mümkündür. Ayrıca II. Dünya Savaşı döneminde toplama kamplarına gönderilmiş olan Yahudilere dair pek çok belge ve eşyalar da müzede sergileniyor.

Müze, içerisinde tarihi eserleri ve sanatsal unsurları ile dikkatleri çekiyor. Yahudi yaşantısı hakkında pek çok bilgi, dini teçhizat ve fotoğrafı müzede bulmak mümkündür. 1917 yılında ortaya çıkan yangından günümüze Yahudi mahallesinden günümüze kadar ulaşabilmiş yapılardan da birisidir. Müzenin açılışı 1997 yılında restore edilmesinin ardından 13 Mayıs 2001 yılında gerçekleşmiştir. Müzenin zemin katında eski zamanlarda şehir surlarının doğusunda yer alan büyük Yahudi Mezarlığı’ndan getirilmiş mezarları bulunmaktadır.

Mezarlığı ve mezarlığın ziyaretçilerinin 1914 senesinde gösteren fotoğrafları da görmek mümkündür. Birinci katta bulunan ilk galeride M.Ö. 305’ten başlayarak II. Dünya Savaşı’na kadar olan süreçte yaşamış Yahudi toplumu done ve eşyalarla anlatılmaktadır. Devamında galeride ise 1941-1943 yılları arasında toplama kamplarına götürülmüş Yahudilere ilişkin pek çok eşya görmek mümkündür. Galerinden bir tanesinde ise 19-20. yüzyıl Yahudi toplumunun her çeşit zümresinden yaşayan insanların fotoğrafları yer almaktadır. Bir diğer odada Yahudi dinine dair detaylara yer verilmiştir. Günlük yaşamda ibadet, temel öğretiler gibi detayları görebilirsiniz. Başka bir sergide ise Yahudi toplumunun geçmişten günümüzde günlük kullandığı pek çok alete yer verilmiştir. Kömürlü ütü, yemek kapları, giyecekler ve daha pek çok eşyayı görmeniz mümkündür. 

Soykırıma ayrılmış odada ise Nazilerin davut yıldızı basımında kullanmış olduğu makinadan toplama kamplarında esirlere giydirilen çizgili mahkûm elbiselerine kadar her şeyi görmek mümkün. Müzede ayrıca bir oda kütüphaneye ayrılmıştır. Burada İbranice, Türkçe, Almanca, İngilizce ve daha pek çok dilde kitap ve belgeler yer almaktadır. Müze, Agiou Mina caddesinde bulunmaktadır. Yaya olarak müzeye rahatlıkla gelebileceğiniz gibi toplu taşıma da kullanabilirsiniz. Yahudi tarihi ve yaşantısına merakınız var ise mutlaka bir uğramanızı öneririz.

Ziyaret Bilgileri: Müze, Pazartesi, Salı, Perşembe ve Cuma 09:00-14:00 arası, Çarşamba 09:00-14:00 & 17:00-20:00 saatlerinde, Pazar ise 10:00-14:00 arasında ziyarete açık. Müze Cumartesi günleri kapalı.

Adres: Agiou Mina 11, Thessaloniki

Yol Tarifi: Otobüsle müzeye ulaşım için 5, 22 ve 28B numaralı otobüslerden birine binmeniz gerekiyor.

Yakın Yerler: Seikilo, Ladadika Bölgesi