Selanik’te gece hayatı ve eğlence nerede diye soracak olursanız doğru cevap Ladadika olacaktır. Şehrin eğlence ve yemek kültürünün aynası diyebileceğimiz bu yer Selanik limanının hemen arkasındadır. Trafiğe kapalı bir alan olduğundan rahatlıkla gezebilirsiniz. Osmanlı döneminde gemiler için yük indirip bindirme alanı olan bu yer günümüzde bölgenin eğlence dünyasına açılan kapı niteliğinde.

Selanik’te gece hayatının tadını çıkarmak, farklı lezzetler denemek, güzel müzikler dinlemek isterseniz bölgeye uğramanız yeterli olacaktır. Bir nevi barlar sokağı olarak da düşünebilirsiniz. Limanın arkasında Tsimiski sokağının sonunda karşınıza çıkan bu bölge özellikle akşamları oldukça canlıdır. Selanik’te turistlerin en bol olduğu bölgedir. Farklı lezzetler, mezeler, yemekler, yöresel müzikler ve sınırsız eğlencenin olduğu bu bölge her bütçeye uygun seçenekler de sunuyor.

Eskiden limanın hemen yanında Pazar yeri de bulunuyordu. Selanik’in çehresini en iyi görebileceğiniz yerlerden birisidir. Ortalama Aristotoleus Meydanı’ndan 5-6 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Her ne kadar buradaki restoranlar için turist tuzağı gibi cümleler kurulsa da daha önce de dediğimiz gibi her bütçeye uygun gayet kaliteli mekânlar bulunuyor. Eğer yöresel lezzetleri tatmak isterseniz bu anlamda kaliteli restoranlar bulmanız mümkündür. Bunun yanı sıra Yunan ezgileri dinleyerek içeceğinizi yudumlamak isterseniz yine farklı konseptlerde mekânlar bulmanız mümkündür.

Tarihi doku itibarı ile de sizlere Selanik’te olduğunuzu hissettirecek bu bölgede tahta iskemlelerde açık havada oturup müzik dinleyebilirsiniz. Yunanların bizdeki rakıya benzer ouzo adlı içeceğinin de tadına bakabilirsiniz. Lokasyon olarak Aristoteles Meydanı ve Beyaz Kule’ye yakın olduğundan o kısımları da rahatlıkla ziyaret edebilir, gezebilirsiniz. Ziyaretinizi akşam saatleri daha çok hareketli olduğundan ve mekânlar akşam saatlerinde daha canlı hale geçtiğinden bu saatlerde yapmanız daha mantıklı olacaktır. Günün her saati taze deniz ürünleri, içecek ve müzikleri ile oldukça memnun ayrılabileceğiniz bir bölge.

Adres: Odos Katouni, Thessaloniki 570 01

Yol Tarifi: Otobüsle bu bölgeye ulaşmak mümkün. 17, 29, 39 ya da 78 numaralı otobüslerden birini tercih etmelisiniz.

Yakın Yerler: The Museum of Ancient Greek, Byzantine, and Post Byzantine Musical Instruments, WonderWall Cafe Bar