Heptapyrgion, Selanik’in şehir surlarının Kuzey Doğusunda yani sırt bölgede kurulmuş olan görülmesi gereken yerlerden birisidir. Osmanlı dönemine baktığımızda ilk olarak 1431’de Çavuş Bey tarafından Bizans surları içerisinde inşası tamamlanmış bir yapıdır. Bu kulenin adı Osmanlı döneminde “Zincirli Kule” olarak da biliniyordu. Toplamda bu yapı 10 adet kuleden oluşmaktadır. Bu kuleleri birbirine bağlayan surlar vardır.

Kuzey Kale kısmı 5 kuleden oluşur. 12. yüzyılda Akropolis duvarlarının üzerinde yapılmış olup kare biçimindedir.  

Kalenin ana giriş kapısının yapımı Osmanlılar tarafından 1431 kuşatmasından sonra yapılmıştır. 1890 yılından sonra ise kuleler hapishane olarak kullanılmaya başlanmıştır. Erkek mahkumların bulunduğu kısım kale içerisindedir. Ayrıca yardımcı binalar, küçük bir kilise ve ziyaretçi bölümü de vardır. Kadın mahkumlar ise hücre odalarında tutulmaktaydı. Asker mahkumlarına ise daha sonradan kale dışarında bir bölüm yapılmıştır.

Yedi Kule’nin kalesinin adı olan Heptapyrgio, Osmanlı dönemine ait yapıdır. Kuzey Kuleler’in inşası 4. yüzyılda yapılmış olup güney tarafında yer alan 5 kulenin yapımı ise 12. yüzyıla dayanır. Günümüzde Heptapyrgio, Selanik’e gelen turistlerin en çok ilgi gösterdikleri yerler arasındadır. Bunda benzersiz manzarasının rolü elbette büyüktür. Açık hava müzesini mutlaka görmelisiniz. Yedi Kule genellikle Selanik turlarında kendisine mutlaka yer edinen tarihi alanlardandır.

Bu bölgede akşamları yemek yiyip, güzel vakit geçirebileceğiniz yakın yerler de bulunmaktadır. Ayrıca Yedi Kule bölgesine yakın oldukça hesaplı ve her bütçeye uygun konaklama imkânları da mevcut. Yürüyerek çıkması biraz zor olsa da toplu taşıma ve taksilerle rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Ayrıca tepede yeme-içme alanları olduğundan manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Kulelerin içerisini rahatlıkla gezebilir ve bir tarihe tanıklık edebilirsiniz. Selanik seyahatinizde siz de mutlaka Yedi Kule için bir yer ayırın.

Adres: Eptapyrgio, Thessaloniki

Yol Tarifi: Heptapyrgio’ya 72 ve 76 numaralı otobüs hattı ile kolay bir şekilde gidebilir ve gezebilirsiniz.

Yakın Yerler: Vlatadon Monastery, Crypt of Agios Demetrios