Selanik’te Alışveriş


 

Alışveriş, kesinlikle Selanik’te yapabileceğiniz en keyifli aktivitiler arasında geliyor. Tarihin, eğlencenin, sanatın bol bol bulunduğu şehirde her kesime hitap eden mağazalara, küçük dükkanlara, pazarlara ve alışveriş merkezlerine rastlamak da mümkün. Şehirde gezerken herhangi bir sokakta karşınıza yerel pazarlar çıkabileceği gibi sokak aralarına saklanmış şekilde ziyaretçileri bekleyen tasarım mağazaları da oldukça fazla. Dünyaca tanınmış birçok marka içinse Selanik’te upuzun caddeleri ve kocaman alışveriş merkezleri bulunuyor. Şehre ait eşyalar almak isteyenler için de birbirinden farklı antikacılar, hediyelik eşya dükkanları ve el yapımı ürünler satan mağazalar bulunuyor.

Selanik’in en popüler alışveriş caddesi Tsimiski Caddesi’dir. Şehrin kalbinde bulunan bu caddede birçok Yunan markasında dünya markalarına, kocaman kitap evlerinden hediyelik eşyacılara kadar her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca cadde üzerinde gezilebilecek Fenafresh ve Plateia isimli iki tane alışveriş merkezi de bulunmaktadır. Tsimiski Caddesi’ni dikey kesen Agias Sofia caddesi ise sadece yayalara açık olması ve çok uygun fiyatlara yerel markaların bulunması nedeniyle gidilmesi gereken bir caddedir. Ayrıca ara sokakları biraz kurcalarsanız birçok antika dükkanına da rastlayabilirsiniz. Sahil şeridine doğru ilerleyip Tsimiski’nin paralelindeki caddeye indiğinizde şehrin en popüler alışveriş noktalarından bir diğeri olan Mitropoloes Caddesi ile karşılacaksanız. Cadde üzerinde çok daha pahalı bağımsız yerel mağazaları ve özel tasarım ürünler satan küçük butikleri bulmak mümkündür. Proxenou sokağı ise uluslararası birçok pahalı mağazaya ev sahipliği yapmaktadır. Ucuz mağazalar isteyenlere ise birçok küçük mağazaya ev sahipliği yapan Egnatia sokağı doğru adres olacaktır. Alışveriş merkezi gezmeyi sevenler içinse şehrin 11 km uzağında bulunan en büyük alışveriş merkezi Mediterranean Cosmos ve şehre daha yakın konumlanmış One Sallonica Outlet yine yüzlerce mağaza seçeneği ile görülmeye değer.

Şehrin tarihi açık hava pazarları da oldukça ünlüdür. Bunların arasında en geleneksel olanı Modiano’dur. Modiano, şehrin merkezinde oldukça popüler Egnatia ve Vasileos sokakları çevresinde yayılmıştır. Pazarda geleneksel birçok ürünün yanı sıra yiyecek ve içecek seçenekleri, şehre göre uygun fiyatlı hediyelik eşyalar bulmanız mümkündür. Aristotelous Meydanı’na yalnızca bir iki dakika uzaklıkta bulunan Kapani ise şehirdeki en eski açık hava marketidir.