Aziz Dimitrios Kilisesi

Selanik’te gezilecek yerlerin başında Aziz Dimitrios Kilisesi gelmektedir. Selanik’teki en yoğun ilgi gösterilen ve en önemli kiliselerdendir. Kilise Atatürk’ün Evi ile aynı caddede yer alır. Dimitrios, Roma döneminde önemli bir ordu subayı idi. Hristiyanlığı kabul ettikten sonra dini anlamda pek çok faaliyetlere girişti. Boynu vurulmak sureti ile idam edildi. Dimitros’un öldürüldüğü yere 4. Yüzyıl dolaylarında ufak bir tapınak yeri yapıldı.

Bu tapınak alanına daha sonraki yıllarda Leontios’un emir vermesi üzerine bazilika da eklendi. Her ne kadar 7. Yüzyılda bir yangın vesilesi ile kilise yanmış olsa da daha sonra yenisi yapıldı. Osmanlı egemenliği altında ise bu kilise camiye dönüştürüldü.

İlk olarak 904 yılında Arapların hakimiyetine geçen bölge daha sonra Normandiyalılar tarafından kuşatılmıştır. Türklerin hakimiyetine ise 1430 yılında geçmiştir. Osmanlı döneminde kilise camiye dönüştürüldüğünde adı Kasımıye Camii olmuştur. Her ne kadar 1912 yılında Yunanistan Osmanlı hakimiyetinden ayrılmış olsa da cami olarak kullanılmaya devam edilmiştir. 1917 yılında çıkan büyük yangında neredeyse tamamen kül olan yapı 1949 yılında restore edilmiştir.

1917 yılında çıkan büyük yangın ile yok olan ibadethane daha sonra yeniden onarıldı ve Hristiyanların ibadetine açıldı. UNESCO dünya kültür mirası olan kilise hala kullanılmaktadır. 43 metre boy ve 33 metre enindedir. Beş kubbesi bulunur. Beşinci kubbenin altında müze vardır. Ayrıca bodrum katında da ibadethane bulunmaktadır. Bu kilisenin en önemli özelliklerinden bir tanesi mimarisidir. Sütunları, özel olarak ayarlanmış orantıları, mermer yapısı, ışıklandırma ve süsler dikkat çekicidir. Yangında zarar görmemiş kısımlar arasında mozaik süslemeler özellikle ilgi çekicidir. Bizans döneminden eşsiz resimler ve süslemeleri görebileceğiniz kiliseye mutlaka uğramanızı önermekteyiz.

Aya Dimitri Kilisesi, Roma Hamamı kalıntılarının üzerine inşa edildiğinden tarihi yapı anlamında oldukça özel detaylar barındırır. Ayrıca burada bulunan çeşmeden akan suyun şifalı olduğuna dair bir inanış da vardır. Kilise, kendisi ile aynı isimde olan Agiu Dimitriu Caddesi’nde yer alıyor ve bulunması oldukça kolay. Eğer Atatürk Evi Müzesi’ni gezmek gibi bir niyetiniz varsa çıkar çıkmaz aynı caddede bulunan bu kiliseyi de görebilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri: Kilise her gün 06.00 – 22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Adres: Agiou Dimitriou st, 546 33 Thessaloniki

Yol Tarifi: Kiliseye ulaşmak için 23, ‘K, 39 ya da 45 numaralı otobüsleri kullanmak gerekiyor.

Yakın Yerler: Crypt of Agios Demetrios,Bezesteni Market