Tsimiski Caddesi

Eğer “Selanik’te nerede alışveriş yapılır?” sorusunu soracak olursanız şehrin en popüler ve gözde caddesi Tsimiski Caddesi’ne uğramanız yeterli olacaktır. Selanik’in en büyük caddelerinden birisidir. Nikolaou Germanou Caddesi ile Aggelaki Caddesi arasında uzanır. Selanik Uluslararası Fuarı nedeni ile cadde başlar.

Hediyelik eşyacılardan Yunan ve dünya giyim markalarının şubelerine, kafelerden restoranlara, kitapçılara kadar aradığını her türlü dükkân ve mağazaya burada ulaşabilirsiniz. Ayrıca büyük alışveriş merkezi gezmek isteyenler için cadde üzerinde Plateia ve Fenafresh adında iki tane alışveriş merkezi olduğunu da hatırlatalım Yerel markaları keşfetmek ve bu markalardan en uygun şekilde faydalanmak adına caddeyi dikey olarak kesen Agias Sofia caddesine uğramanızı tavsiye ederiz.

Ara sokaklarda hediyelik eşya satan dükkânlar, antikacılar bulmak mümkündür. Caddenin kesiştiği Mitropoles ve Proxenou caddeleri de yine birbirinden farklı fiyatlarda ürün sunan butik ve mağazaları görebileceğiniz yerlere çıkmaktadır. Ayrıca buraya gelmişken şehrin açık hava pazarlarına da geçiş yapmayı unutmayın.

Yemek yemek, bir şeyler içmek isterseniz yine Tsimiski Caddesi boyunca pek çok seçenekle karşılaşabilirsiniz. Burası İstanbul’un İstiklal Caddesi gibi olduğundan günün hemen her saati yerel halk ya da turist görebilirsiniz. Trafik ve insan kalabalığının olduğu bu caddede sağlı sollu alışveriş yapabileceğiniz mağazaları görebilirsiniz. Yalnız buradaki alışverişlerinizde para birimi olarak Euro kullanacağınızdan hesabınızı doğru yapmanızı öneririz.

Yerel dükkânlarda alacağınız ürünlerle ilgili pazarlık da yapabiliyorsunuz. Ancak bu caddede pazar günleri hiçbir dükkân ve mağazanın açık olmadığını belirtmekte fayda var.  Caddeye otobüs ya da taksi ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer şehir merkezinden gelmek isterseniz yürüme mesafesinde olduğundan kısa bir yürüyüş ile caddeye ulaşmanız mümkündür. Neredeyse tüm toplu taşıma hatları bu caddeden geçtiğinden toplu taşıma araçlarına binerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Adres:  Tsimiski Avenue, Thessaloniki Center

Yol Tarifi: 3, 21 ve 58 numaralı otobüslerle bu caddeye ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Aristotelous Square, Jewish Museum of Thessaloniki