Vlatadon Manastırı

Selanik’te uğramak isteyebileceğiniz bir diğer tarihi yapı ise Vlatadon Manastırı’dır. Manastır, kuzey doğuda, Eptapirgiou sokağında bulunmaktadır. Kayalı ve yokuşlu bir alanda yer alır. Günümüze kadar sağlam bir şekilde kalabilmiş Bizans manastırlarından birisidir. İstanbul (Konstantinopol) Patrikanesi tarafından 14. yüzyıl ortalarında kurulmuş bir yapıdır.  Kurucuları iki rahip kardeş olan rahip Dorotheos ve rahip Markos Vlatis’dir.

Bu rahipler aynı zamanda Aziz Grigorios Palamas’ın öğrencisiydiler. İsa’ya adanmış olan bu manastırda her sene 6 Ağustos’ta yortu kutlanır. Geçmişte Türk egemenliği altında bu manastır kısa bir süreliğine de olsa camiye dönüştürülmüştür. Ancak kısa süre zarfında yeniden manastır yapıldı. Panagia Lagudiani, Aziz Nikolaos Orfanos ve Aziz Athanasios kiliselerini de himayesi altına almıştır.

Manastır, türünün hala var olmaya devam eden tek örneği olduğu için büyük ilgi çeker. Ahşap tavanlıdır ve kaç şeklindedir. Sekiz çaplı kubbesi bulunur. Kuzey ve güney taraflarından iki küçük çaplı kilise ile bağlantısı da vardır. Tahmini olarak 1800’lü yılların başında kuzey ve güney taraflarına ufak ilaveler de yapılmıştır. 1907 yılında ise batı kısmına bir küçük geçit ile güney kısmına açık bir geçit ilavesi yapılmıştır. Manastırda yer alan duvar resimleri 1360 ve1380 yılları arasında yapılmıştır. 12 ila 19. yüzyıl arasında yapılan pek çok eser bulunmaktadır. Katedralde papaz araştırma merkezi gibi ilave kısımlar da yer alır. 

Vlatadon Manastırı yüksek bir tepe üzerine inşa edilmiş olup fresk tasarımı ile geçmişten günümüze turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Bizans döneminin en ünlü yapıtları arasında yer almaktadır. Eğer Bizans tarihine karşı bir ilginiz varsa özellikle ziyaret etmenizi öneririz. Seramiklerden duvar resimlerine, freskolardan ikonlara pek çok eser ve parça ilginizi çekecektir.

Eptapirgiou bölgesinde bulunan Vlatadon Manastırı her ne kadar tepede yer alsa da ulaşımı araçla oldukça kolaydır. Adını İsmini Dorotheus – Markus Vlatadon kardeşlerden almış olan manastır her sene on binlerce turisti kendisine çekmektedir. Selanik merkezden Vlatadon Manastırı’na sürekli olarak toplu taşıma araçları hareket ettiğinden günün herhangi bir saatini bu ziyarete ayırabilirsiniz.

Adres: Eptapirgiou 64, Thessaloniki 54634

Yol Tarifi: 23 numaralı otobüslerle buraya ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Osios David (The Latomou Monastery), Church of Saint Dimitrios - Patron of Thessaloniki