Aristotelous Meydanı

Şehrin ana meydanı olan Aristotelous Meydanı, Fransız mimar Ernest Hebrard tarafından tasarlanmıştır. Hebrard, meydanı 1917’de şehrin neredeyse tamamını yok eden yangın felaketi sonrası şehirdeki çarpık kentleşmeyi önleyecek yeni şehir planlaması içinde tasarlamıştır. 1918 yılında başlanan inşa süreci 1950’lerde son bulmuştur.

Zaman içerisinde meydandaki birçok bina yenilenmiştir. Özellikle 2000 yılında kuzey kısımdaki binalar komple restore edilmiştir. Aristotelous Meydanı'nı oluşturan on iki bina 1950 yılından beri Yunanistan Cumhuriyeti binaları listesindedir.

Meydan oldukça heybetli bir görünüme sahiptir. Üç tarafı caddeler ve görkemli binalar ile çevrili olup batı tarafı denize açılır. Selanik’in en popüler meydanıdır. Yapıldığı zamandan beri mitingler, festivaller, etkinlikler, sergiler ve çeşitli kutlamalar için kullanılmaktadır. Turistik bir nokta olmasının yanında şehrin merkezi olmasından dolayı meydanda birçok kafe, restoran, bar, banka, iş yeri ve mağaza bulunmaktadır. Bu nedenle turistler harici lokaller tarafından da oldukça tercih edilen bir noktadır.

Senenin hangi dönemi giderseniz gidin Aristotelous Meydanı sizi gündüzleri kalabalığın verdiği enerji ve geceleri hareketli eğlence hayatı ile karşılayacaktır. Özellikle meydanı kesen ara sokaklarda gündüzleri çeşitli pazarlar kurulmaktadır. Bu pazarlarda balıktan sebzeye yiyecek çeşiti bulabileceğiniz gibi hediyelik eşyalardan tekstil ürünlerine kadar ürün bulabilirsiniz.

Meydanın batısında bulunan Kapani ve hemen yakınlarındaki Modiano pazarı görülmeye değer. Gece ise yine ara sokaklarda vakit geçirebileceğiniz bir sürü taverna bulunur. Havaların güzel olduğu dönemlerde eğlence sokaklara taşmaktadır.