Selanik Mutfağı


 

Yunan mutfağı genel anlamda mevsim döngülerine ve lokasyon özelliklerine göre bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Selanik ise Yunan mutfağının en lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz şehirlerin başında gelir. Selanik için mutfağından çıkan lezzetlerle ziyaretçileri kendine aşık eden bir şehir desek abartmış olmayız. Tarihteki olaylarla farklı kültür ve geleneklerin etkisi altında kalan Selanik, bu farklılıklardan yararlanmış ve bir gastronomi merkezi haline gelmiştir. Bu yüzden Selanik mutfağında tuzlusundan tatlısına gerçekten yerel ve lezzetli tatlar bulabilirsiniz. Hatta seyahatinizde yeme içme odaklı ayrı bir program yapsanız bile bu durum yadırganmayacaktır. Selanik mutfağında genellikle deniz ürünleri, taze otlar ve sebzeler, zeytin yağlı mezeler, peynir çeşitleri, yoğun baharatlar, et ürünleri ve birbirinden lezzetli tatlılar bulunur. Selanik yiyecek çeşitlerinin yanında kendine özgü içecek çeşitleriyle de oldukça iddialıdır. Yunan kahvesi, Frappe, Uzo, ballı rakı olan Rakomelo, sek ve oldukça sert bir rakı Tsipouro ve Yunan birası denenmesi gereken içecekler arasındadır.

Birçok Avrupa şehrinin aksine Selanik, güzel bir kahvaltı yapabileceğiniz bir şehir. Yunan mutfağında da Türk kahvaltı kültürüne yakın bir kültür vardır. Sabahları birçok kafede farklı yumurta çeşitlerine, birbirinden lezzetli peynir-zeytinlere, tost ve sandeviçlere rastlayabilirsiniz. Özellikle dünya çapında nam salmış şehir merkezindeki Estrella isimli kafe ya da bir Yunan pastane zinciri markası olan Terkenlis şehri gezmeye başlamadan önce iyi bir seçenek olacaktır. Kahvenizin yanında tatlı yemek istiyorsanız şehir tatlı konusunda da oldukça başarılı. Coureki çörekleri ve bougatsa isimli laz böreğini andıran ballı börek şehrin en meşhur tatlıları arasındadır.

Yunanlılar da bizim gibi kahve içmeyi seven bir millet. Bu nedenle şehirde oldukça lezzetli ve uygun fiyatlı kahveler tatmanız mümkün. Ancak daha yerel kahve çeşitleri denemek isterseniz Türk kahvesinin benzeri Yunan kahvesini ve Yunanlılara özgü buzlu kahve Frappe çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Şehrin kahve zincirlerinden biri olan Mikel isimli kafe farklı kahve çeşitlerini denemek için iyi bir seçenektir. Daha keyifli bir ortam içinse sahil şeridinin en popüler mekanlarından olan Cafe Garçon’u deneyebilirsiniz.

Eğer Selanik’e adımınızı attıysanız bir gecenizi deniz ürünlerinin hakim olduğu bir sofraya ayırmadan şehri terk etmemelisiniz. Şehir bulunduğu konum dolayısıyla en taze deniz ürünlerine sahiptir. Aklınıza gelebilecek her türlü deniz ürünü çok farklı şekillerde hazırlanıp servis edilmektedir. Kızarmış kalamar, ahtapot salatası, midye ve sardalyayı mutlaka denemelisiniz. Selanik mutfağında ana yemeği deniz ürünü olan sofraya eşlik edecek birçok salata ve zeytin yağlı meze çeşidi bulunuyor ve çoğu aslında damak tadımızın aşina olduğu lezzetler. Yunanlıların kendi tarzlarında yorumladıkları dzaziki (cacık), humus, patlıcan ezmesi gibi mezeleri denemek için iyi seçenekler olacaktır. Özellikle Yunan salatası dedikleri taptaze sebzelerden oluşan feta peyniri ile süslenmiş salata oldukça lezzetli bir seçenek. Elinizi korkak alıştırmadan sipariş verdiğinizde pişman olmayacaksınız. Böyle bir sofrada Yunanistan’ın resmi içeceği diyebileceğimiz Uzo isimli rakı benzeri içeceği de denemelisiniz. Bu tarz bir sofranın en lezzetli haline Aristotle Meydanı üzerinde bulunan ara sokaklardaki ya da Ladadika Bölgesi’ndeki tavernalarda ulaşmanız mümkündür. Özellikle Ladadika Bölgesi’ndeki Full tou Meze isimli restoran iyi bir seçenek olabilir.

Bunların dışında bizim dönerin oldukça baharatlı hali olan Gyros ve belki de Yunanistan’ın en popüler yemeği Souvlaki isimli çöp şiş, Selanik’te her sokakta bulabileceğiniz lezzetlerdir. Bir öğle yemeğinizi bunları deneyerek geçirebilirsiniz.