Yurtdışı seyahatine çıkılıyorsa görülecek ilk yer mutlaka ‘Eski Şehir’ olarak adlandırılan şehrin en eski halinin görüldüğü hatta temellerinin atıldığı yerdir. Stockholm’ün eski şehir bölgesi de Gamla Stan olarak geçen epey uzun caddeleri, çok sayıda dükkânı, kilise ve katedralleri olan yerdir.

Stockholm 1252 yılında buradan doğmuş. Dolayısıyla buradaki birçok yapı en eski yapılar olarak anılıyor. Nobel Müzesi, Parlamento Binası, Stockholm Katedrali ve Kraliyet Sarayı bu yapılardan sadece birkaçı. Bunların yanında köprüler ve alışveriş merkezi olarak kullanılan alanlar da oldukça yaşlı binalardır. Yine de uğradıkları restorasyon ile görülmeye değer şirin ve nostaljik bir hava sergilene Gamla Stan Stockholm gezilecek yerler listesinde ilk sıralara yerleşmeyi hak ediyor.

Stockholm Old Town olarak bilinen Gamla Stan genellikle şehrin tarihi ve hareketli havasına sahip olduğundan konaklama için de çok sık tercih ediliyor. Bölgenin en eski ve merkezi ise Stortorget Meydanı ve burası fotoğrafçılar için de muhteşem bir alan. Bölgede yer alan son derece şık hatta lüks sayılabilecek kafe ve restoranlar da bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Chokladkoppen isimli meşhur kafedir.

Gamla Stan elbette ki tam bir turistik bölge olunca hediyelik eşya satın almak için de ilk adres oluyor. Nitekim fiyatlar zaten Stockholm genelinde pahalı ki burada da bir tık daha yüksek olabiliyor, uyarmakta fayda var…

Gamla Stan bölgesinde uğramanız gereken önemli yerlerden bir tanesi de Nobel Kütüphanesi’dir. Salı günleri 11:00 – 22:00, Çarşamba – Cuma arası 11:00 – 17:00 ve hafta sonu 10:00 – 18:00 arası ziyarete açık olan müzeyi ziyaret etmenin yanı sıra bir de Nobel Dondurması denemeyi unutmamalısınız.

Adres: Stortorget 2, 103 16 Stockholm

Yol Tarifi: Otobüs için 53 ve 54 no’lu araçları tercih etmelisiniz. Trenle ulaşım için 5444, 5510, 5548 ve 7897, metro içinse 13, 14, 17, 19 numaralı hatlar uygundur.

Yakın Yerler: Srotkrykan, Jarnpojken