Google+

Arama formu

Stockholm

Stockholm, İsveç’in en büyük şehri ve başkentidir. İsveç’in güneydoğu...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Epifani Kutsal Cuma Paskalya İşçi Bayramı (1 Mayıs) Hz....
Devamı oku
  Stockholm Uluslararası Film Festivali (Eylül) Stockholm...
Devamı oku
  Stockholm'de, Kungsgatan bölgesindeki trafiğe kapalı Drottninggatan...
Devamı oku
  Stockholm’de pahalı sayılabilecek olmasına rağmen hareketli bir ...
Devamı oku
  Avrupa Mutfağı'na benzer olan İsveç Mutfağı genelde balığa dayalı...
Devamı oku
  Tarihin ve modernitenin bir arada yaşandığı İsveç'in başkenti...
Devamı oku
İsveç’in başkenti olan Stockholm ülke nüfusunun %20 den fazlasını...
Devamı oku
  Stockholm geniş bir şehir içi ulaşım hattına sahiptir. Şehirde metro...
Devamı oku
Stockholm Arlanda Havalimanı’nda İstanbul ve Antalya’dan direkt uçuşlar...
Devamı oku
  Bir Kuzey Avrupa şehri olan Stockholm'de karasal iklim hakimdir....
Devamı oku
Shengen Anlaşması gereği, Stockholm'e gidecek umuma mahsus pasaport sahibi...
Devamı oku
STOKHOLM BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: DAG HAMMARSKJÖLDS VAG 20 115 27 STOCKHOLM -...
Devamı oku
Stockholm (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark vardır....
Devamı oku
Stockholm'un resmi dili İsveççe’dir. Bunun yanında nüfusun %90’ı İngilizce...
Devamı oku
İsveç’in para birimi İsveç Kronu'dur (SEK). 1 İsveç Kronu yaklaşık 0,32...
Devamı oku
İsveç’in başkenti Stockholm bir Kuzey Avrupa şehridir. Şehir, İsveç’in...
Devamı oku
  İsveç'in başkenti ve en büyük şehri olan Stockholm, yüzyıllardır...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 SEK = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -2℃
Şub -3℃
Mar 0℃
Nis 3℃
May 10℃
Haz 14℃
Tem 17℃
Ağu 16℃
Eyl 11℃
Eki 6℃
Kas 1℃
Ara -2℃
Kısa Kısa...
Ülke: İsveç / Nüfus: 925,934 / Resmi Dil: İsveççe / Para Birimi: İsveç Kronu (SEK) / İklim: Nemli Kıtasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün / Big Mac Index: $ 4.97 (Türkiye $ 3.87)

Stockholm Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

İsveç'in başkenti ve en büyük şehri olan Stockholm, yüzyıllardır ülkenin kültür sanat, medya, siyaset ve ekonomi merkezidir. Mälaren Gölü'nün şehri güzelleştiren kanalları, renkli binaları, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Stockholm, her daim turistlerin ilgi gösterdiği bir güzergah olmuştur.

Ülke nüfusunun %20'den fazlasına sahip olan 925,934 kişilik nüfusuyla ülkenin en büyük kentidir. Şehrin isminde yer alan "Holm" kelimesi İsveççe'de "adalar" demektir. Çünkü şehre bağlı olan ve bir kısmının da üzerinde yer aldığı 14 büyük ada mevcuttur.

Bilinen ilk Viking şehri Birka ile başlayan İsveç yerleşimi, 10. yüzyılda Olaf isimli ilk İsveç kralı ile monarşik hayata başlamıştır. Aradan geçen yüzyıllar boyunca kraliyet sarayına yapılan eklemeler, genişleyen şehir sınırları ve adalara yerleşimle beraber bugünlere gelinmiştir.

Stockholm’de görülmesi gereken pek çok bölge mevcuttur: Gamla Stan (Eski Şehir), Skeppholmens, Djurgarden, Södermalm, Östermalm, Norrmalm, Kungsholmen, Vasasgaten. Bunlar arasında özellikle Gamla Stan, dar ve eğri olan sempatik sokaklarıyla ve Orta Çağ'ı yaşatan atmosferiyle pek çok turistin ilgisini çekmektedir. Burada modern mimari örneklerini görmeniz mümkün değildir. Bu bölgeleri yaygın metro, tren ve otobüs hatlarıyla gezmek mümkündür. Eğer yürümeyi seviyorsanız vasıta olmadan da şehirde dolaşabilirsiniz. Ayrıca Stockholm’ün adalarına gitmek için tekne turlarına katılabilir ya da ana bölgeleri toplam 1 saatte görmenizi sağlayacak Hop On Hop Off açık hava otobüslerine binebilirsiniz.

Son yıllarda Stockholm, turizm alanında birçok gelişme kaydetmiştir. 13. yüzyıldan kalma su kanalları üzerinde gerçekleştirilen birçok aktivite ile şehir, ziyaretçiler için keyifli bir ortam sunmaktadır. Karasal iklimin hakim olduğu şehri ziyaret etmek için en uygun dönem, hava sıcaklıklarının 20-25 derece arasında seyrettiği yaz mevsimidir.

Tanıtım Videosu:

 

Stockholm Nerededir?

İsveç’in başkenti Stockholm bir Kuzey Avrupa şehridir. Şehir, İsveç’in orta güneydoğu kuşağında, Mälaren Gölü’nün Baltık Denizi ile birleştiği bölgede bulunur. Stockholm, Lake Mälaren ve Baltık denizindeki takımadaları takip eden on dört adanın üzerinde yer alır.

Stockholm Gezilecek Yerler


 

Tarihin ve modernitenin bir arada yaşandığı İsveç'in başkenti Stockholm, turistler için pek çok şey vaad ediyor. Özellikle, eski şehir kısmı olan ve 13. yüzyıldan bu yana ziyaret edenlere aynı atmosferi yaşatmayı başaran Gamla Stan; tarihi yapıları, dar ve güzel sokakları, eski meydanları, müzeleri ve mimarisiyle göz kamaştırıyor.

 

Stockholm Şehir Müzesi (Stadsmuseet)

Stockholm Şehir Müzesi (Stadsmuseet)

Stockholm gezilecek yerler listesinin ilk sırasında Södra Stadshuset bölgesinde yer alan Stockholm Şehir Müzesi geliyor. Orijinal adı Stadsmuseet olan yapının içerisinde şehrin 16. yüzyıldan bu yana sahip olduğu kültüre dair eserler sergileniyor. Stockholm’ün ticaretle geçinen küçük bir kasabadan nasıl
bugünlere geldiği anlatılıyor. 

Ancak şehir müzesi tek bir yapıdan oluşmuyor. Şehrin belli bölgelerinde yer alan 4 farklı apartman da koleksiyonun bir parçası. Şehrin tarihiyle ilgili objeler bu apartmanlarda da sergileniyor. Bu sayede mimari ve iç dekorasyon açısından yaşanmışlıkları da görmek mümkün oluyor. Bu apartmanların isimleri şöyle: The Ornamental Stucco Master’s Apartment, The Blockmaker’s House, Stickelbärsvägen ve Dwelling in Tensta at Kämpingebacken 13.

Müzenin koleksiyonunda 300 binden fazla tarihi obje yer alıyor. Bunların 20 bin adedi sanat eseri, 3 bin yağlıboya çalışma, 3 milyon fotoğraf, kitaplar ve yazılar da mevcut. Müzenin dijital arşivinin ilgili kişiler için her zaman açık olduğunu söylemekte de fayda var. Müzenin bünyesinde hem müze içinde hem de şehrin sokaklarında rehberli turlar da düzenleniyor.

Stockh lm şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Luxury room Stockholm Älvsjö Mässa, Lovely room near city & nature, The whole floor in villa,near Arlanda Airport güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Anitas B&B Stockholm/Vällingby, Hotel Frantz, BW Premier Collection, Bättre Boende Apartments. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Forenom Apartments Stockholm Johannesgatan, Scandic Norra Bantorget, The Studio Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hamilton Old Town Hostel, Generator Stockholm, Birka Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Stockholm aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Katarina Asansörü (Katarinahissen)

Katarina Asansörü (Katarinahissen)

Orijinal adı “Katarinahissen” olan Katarina Asansörü, aslında tamamen şehirde yaşayanların hayatını kolaylaştırmak için yapılmış olsa da, günümüzde Stockholm’ün muazzam manzarasını görmek isteyenlerin uğrak noktası oluyor.

İlk kez kez 1881 yılında mühendis Knut Lindmark’a, Södermalm bölgesinde yaşayanların çevre ulaşımını kolaylaştırmak adına Stadsgarden ve Mosebacke Torg arasında bir asansör ve köprü yapması için yetki verildi. 

Asansör, 19 Mart 1883’te hizmete açıldı. İlk ay günde ortalama 1.500 kişi asansörü kullanarak ulaşım sağladı. O dönemde yukarı çıkma 5, aşağı inmek ise 3 öre idi.

Şimdilerde kullanılan asansör ise 1936 yılında yeniden inşa edilmiş versiyondur.

Gamla Stan

Gamla Stan

Gamla Stan, İsveç dilinde eski şehir anlamına geliyor. Dik beşik çatılı tipik Avrupa konutlarının arasında süzülen uzun ve dar sokaklarıyla Gamla Stan, Orta Çağ’ın tüm güzelliklerini yeniden yaşamanızı sağlayan bir atmosfere sahiptir.

13. yüzyıl döneminin mimari yapısının yaşatıldığı bu güzel bölge, şehre Riksgatan caddesi üzerinden bir köprü ile bağlanıyor. Kraliyet Sarayı, Stockholm Katedrali, parlamento binası, Nobel Müzesi, Riddarholm Kilisesi burada yer alıyor.

Ünlü caddeleri Vasterlanggetan ve Stora Nygatan’da dolaşırken hem mimarinin keyfini çıkarabilir hem de sağlı sollu yer alan butik mağazalar ve hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz. Bölgenin ana meydanı Stortorget, pek çok tarihi binayla çevrili olduğundan güzel bir gezi alanı olarak ilgi çekiyor.

Bu bölgede ziyaret edilmesi gereken önemli bir yer de, dünyanın en eski restoranı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Den Gyldene Freden adlı restoran. 1722 yılından beri hizmet veren restoranın adı Türkçe’de Altın Barış anlamına geliyor.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Stockholm Para Birimi

İsveç’in para birimi İsveç Kronu'dur (SEK). 1 İsveç Kronu yaklaşık 0,32 Türk Lirası'dır.

Stockholm Resmi Dili

Stockholm'un resmi dili İsveççe’dir. Bunun yanında nüfusun %90’ı İngilizce bilmektedir.

Stockholm Saat Farkı

Stockholm (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark vardır. Stockholm, Türkiye'den bir saat geridedir.

Stockholm Türkiye Dış Temsilcilikler

STOKHOLM BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: DAG HAMMARSKJÖLDS VAG 20 115 27 STOCKHOLM - SWEDEN POSTA ADRESİ: P.O.BOX:24105 10451 STOCKHOLM - SWEDEN
Telefon: 00 46 8 23 08 40-41-42-43-44-45
Faks: 00 46 8 663 55 14
embassy.stockholm@mfa.gov.tr    
http://stokholm.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: İsveç

Stockholm'e Ne Zaman Gidilir?


 

Bir Kuzey Avrupa şehri olan Stockholm'de karasal iklim hakimdir. Ancak her ne kadar kuzeyde yer alıyor olsa da, Paris ya da Londra gibi diğer Avrupa şehirlerinden çok daha fazla güneşli güne sahiptir. Hava sıcaklığının en soğuk olduğu dönem Şubat ayıdır. Kış aylarında ortalama sıcaklıklar -3 ila -1 derece arasındayken, bazı günlerde -20 derece hava sıcaklığı kaydedilebilmektedir.

Şehrin havasının en sıcak olduğu dönem yaz aylarıdır. Ortalama sıcaklıklar 20-25 derece arasındadır. Ancak kimi zaman, özellikle akşam saatlerinde 13 dereceye kadar düşebilmektedir. 30 dereceye kadar çıktığı da olmuştur. 

Stockholm'e Nasıl Gidilir?

Stockholm Arlanda Havalimanı’nda İstanbul ve Antalya’dan direkt uçuşlar mevcuttur. İstanbul-Stockholm arası uçuş süresi 3 saattir. Buraya Avrupa’nın merkez şehirlerinden de uçuşlar düzenlenmektedir. Stockholm Arlanda Havalimanı, şehir merkezinin 40 kilometre dışında yer almaktadır.

Şehre, Kopenhag, Oslo, Gothenburg, Malmö, Sundsvall, Östersund, Lulea ya da Kiruna gibi şehirlerden trenle de ulaşım mümkündür.

Otobüsle seyahat etmek isterseniz Oslo ve Kopenhag’a günlük otobüs seferleri yapılmaktadır. Ayrıca Berlin, Budapeşte, Zagreb gibi merkezlerden de haftalık seferler mevcuttur. 

Stockholm şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Stockholm'de Nerede Kalınır?

İsveç’in başkenti olan Stockholm ülke nüfusunun %20 den fazlasını barındırması ve ülkenin kültür sanat, medya, siyaset ve ekonomi merkezi olmasından dolayı yıl içerisinde çoğu turistin tercih ettiği bir başkent olmaktadır. Buna bağlı olarak hizmet veren birçok otel mevcuttur. Stockholm eski, görkemli binalarıyla, sizlere Venedik’i çağrıştıracak coğrafyasını yakından keşfetmek isterseniz konaklayabileceğiniz yüksek ve orta bütçeli oteller sunmaktadır.


Stockholm'de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Stockholm otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Stockholm pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Stockholm Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Stockholm Otelleri
En Uygun Fiyatlı Stockholm Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Stockholm Otelleri
Stockholm Ev Kiralama

Stockholm Otelleri

Stockholm, İsveç’in en büyük şehri ve başkentidir. İsveç’in güneydoğu bölgesinde yer alan kent, yıl içerisinde gezilebilecek yüzlerce alternatifi, tarihi merkezleri ve yeşili ile maviyi bir arada bulunduran coğrafi özellikleri sayesinde yılın her mevsiminde turist çekmektedir. Gelen ziyaretçilerin konaklama ihtiyaçlarını da karşılayabilecek birbirinden farklı seçeneklerde otel imkânları sunmaktadır.


Stockholm Otelleri
 

Stockholm’ün büyük bir kısmı adalardan oluştuğu için konaklamanızı seçerken iki kere düşünmelisiniz. Tatilinize başlamadan önce Stockholm’deki yüzlerce otel arasından uygun fiyata ve rahat bir otele erişebilmeniz yüzlerce otel seçeneğinden sizi zorlaştırmayacaktır. Hazırladığımız bu yazımızla size uygun seçenekleri sunuyoruz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Stockholm otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Stockholm İçi Ulaşım


 

Stockholm geniş bir şehir içi ulaşım hattına sahiptir. Şehirde metro, demiryolu, şehir içi bot ve belediye otobüsleri hizmet vermektedir. Şehir içi otobüs hatları SL tarafından kontrol edilmektedir ve şehirde oldukça kullanışlı bir bilet sistemi mevcuttur. "SL Card" adlı karta para yükleyip bunu pek çok ulaşım aracında kullanmanız mümkündür.

"T-bana" adlı metro sistemi 100 duraklık geniş ulaşım ağıyla şehirdeki ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Sabah 5'ten gece 1'e kadar hizmet vermektedir. Şehirde ayrıca "Pendeltåg" adlı yer altı tren sistemi mevcuttur. Özellikle şehirlerarası ulaşımda tercih edilmektedir. Eğer şehre yaz aylarında gidiyorsanız bisiklet kiralayarak da Stockholm içinde ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Bot trafiği Waxholmsbolaget yönetimindedir. Metro ve bot ile adalararası geçiş yapılabilmektedir. Stockholm Merkez İstasyonu'ndan Oslo ve Kopenhag’a günlük çok sayıda tren seferleri düzenlenmektedir. X 2000 teknolojisi ile Stockholm-Göteborg arası ulaşım üç saate indirilmiştir.

Stockholm Arlanda Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için 15 dakikada bir kalkan treni, 10 dakikada bir kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Trenin yolculuk süresi 15-20 dakika olduğundan daha çok tercih edilmektedir. Otobüs yolculuğu 45 dakikayı bulabilmektedir.

Stockholm Mutfağı


 

Avrupa Mutfağı'na benzer olan İsveç Mutfağı genelde balığa dayalı bir mutfak kültürüne sahiptir. İsveçliler önceleri soğuk iklimlerine karşı dayanıklı olabilmek için çok fazla yağ tüketirlerdi. Bugünkü İsveç'te ise balık hâlâ mutfağın temel besin maddesidir. Balık dışında tavuk eti de çok tüketilir. Sığır eti ise az ve pahalı olduğu için fazla tercih edilmez.

Balıkları İsveçliler günlük olarak haşlama ve kızartma yerler. Salamura ve turşu yaparak hazırladıkları balıkları ise uzun vadeli olarak kullanırlar. 
İsveç'te ekmek en çok sabah kahvaltısında tüketilir. Ekmekler tamamen İsveç'e özgü kepekli rafine edilmemiş undan yapılır. Çok ince ve kurudur. Öğle ve akşam yemeklerinde ekmek yerine genellikle patates yenir.

Sabah kahvaltısı İsveçliler için çok önemli değildir. Önemli öğünler öğle ve akşam yemekleridir. İsveçliler kahvaltıda ekmek, tereyağı, ciğer ezmesi, peynir ve marine edilmiş hareng balığı yerler. 

Öğle yemeği evde de dışarıda da yense daima sıcak yemektir. Et veya balık ve sebzeden oluşur. Sebze genellikle patatestir. Akşam yemeği genellikle, ekmek, peynir, salamura hareng ve salam çeşitlerinden ya da köfte veya herhangi bir et ve patatesten oluşan tek yemektir. 

İsveç Mutfağı'nın önemli bir yemeği olan "dolma" Türk Mutfağı'nın bu mutfağa etkisidir.

Popüler Restoranlar
Hermans Vegetariska, Smak på Restaurangen, Koh Phagan, Grand Veranda, Lisa Elmqvist, Solliden.​

Bahşiş
%15 bahşiş hesaba genelde dahildir. Ekstra servis olmadığı sürece bahşişe gerek yoktur. Gerektiğinde %10 bahşiş uygundur.

Stockholm Gece Hayatı


 

Stockholm’de pahalı sayılabilecek olmasına rağmen hareketli bir gece hayatı vardır. Djurgården bölgesi, Stockholm'de gece hayatının kalbidir. Hem açıkhava hem de kapalı mekanlar vardır. Caz barlardan gece kulüplerine kadar pek çok alternatif sunan Stockholm'de mekanlar çoğunlukla sabah 4'e kadar açıktır. 

Stureplan, gece kulüplerinin en yoğun olduğu bölgedir. Södermalm bölgesi ise daha çok müzik dinleyip içki içmek için elverişli barlarla doludur. Götgatan ve Bondegatan sokaklarındaki mekanlar tercih edilebilir.

Şehirde çoğu mekan sabah 4'e kadar açıktır. Ancak özellikle gece kulüplerinin önünde uzun kuyruklarla karşılaşabileceğinizi hatırlatmakta fayda var.

Stockholm'de Alışveriş


 

Stockholm'de, Kungsgatan bölgesindeki trafiğe kapalı Drottninggatan alışveriş caddesi alışverişkolikler için bir cennet niteliği taşır. Cadde üzerinde bulunan Ahlens City, şehrin en büyük mağazalarından biridir. Moda, tasarım, yerel el sanatları, hediyelik eşya, antikalar ve müzik aletleri gibi A'dan Z'ye her türlü ürünü burada bulmak mümkündür. Hediyelik eşya arayanlar için İsveç’in cam ürünlerinin oldukça popüler olduğunu söylemek gerekir.

Şehrin en popüler alışveriş bölgelerinden biri Gamla Stan'dır (Eski Şehir). Özellikle Västerlånggatan sokağındaki antikacılar çok ilgi görmektedir. Yaz aylarında ise Skansen'de zanaat ile uğraşanların açtığı standlar ilgi çekicidir. Şehrin keyfini çıkarırken ilginç tasarım ürünlerle karşılaşabilirsiniz.

Eğer Sergels Torg bölgesindeyseniz Hamngatan sokağından mutlaka geçmelisiniz. Butik mağazalar dışında Gallerian adlı alışveriş merkezi, aradıklarınızın adresi olabilir. 

Stockholm'de mağazalar haftaiçi 10.00-18.00, haftasonu ise 10.00-19.00 saatleri arasında açıktır. 

Stockholm Festivaller


 
 • Stockholm Uluslararası Film Festivali (Eylül)
 • Stockholm Uluslararası Caz ve Blues Festivali (Kasım)
 • Stockholm Maratonu ve Stockholm Stiletto Run Spor Festivali (Temmuz)
 • Stockholm Pride / Gurur Festivali (Mayıs)
 • Nobel Ödün Töreni (Aralık)
 • Klasik Müzik Festivali (Haziran)
 • Smaka på Stockholm / Yemek Festivali (Haziran)
 • Summerburst Stockholm (Haziran)
 • Stockholm Sokak Festivali (Temmuz)
 • Wira Spelen / Sokak Tiyatrosu Festivali (Temmuz)
 • Stockholm Müzik ve Sanat Festivali (Ağustos)
 • Stockholm Kültür Festivali (Ağustos)
 • Oktoberfest (Eylül)

Stockholm Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Epifani
 • Kutsal Cuma
 • Paskalya
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Hz. İsa’nın göğe yükselişi
 • Hamsin Yortusu
 • Ulusal Gün (6 Haziran)
 • Yaz Ortası Günü
 • Tüm Azizler Günü
 • Noel (24-25-26 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Stockholm İçin Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 112
 • Polis: 112

İsveç Vizesi

 • Verilen randevu tarihinde şahsen gelinmesi gerekmektedir.
 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.