Fotografiska, adalar şehri olan Stockholm’ün bir diğer meşhur bölgesi olan Södernal Adası’nda yer alan bir fotoğraf müzesidir. Müzeye ev sahipliği eden bina ise eski gümrük binasıdır. Geçirdiği restorasyonun ardından çok sayıda fotoğrafın yer aldığı müze fotoğrafçılıkla uğraşan herkesin çok yoğun ilgi gösterdiği bir yer. Müze konumu itibariyle zaten şehrin en havalı bölgesi kabul ediliyor. Bir de içerisinde 25’e yakın büyüklü küçük farklı sergiler olunca daha da ilgi çekici bir yer haline geliyor.

Fotografiska, modern izler taşıyan çok sayıda fotoğraf sayesinde fotoğrafçılık alanında dünyanın en büyük buluşma noktası haline gelmiş.

Müzenin sunduğu imkanlar sadece bunlar da değil: Üst kata çıkıldığında mükemmel bir Stockholm manzarası ziyaretçileri bekliyor. Dahası, müze restoranı ünlü şef Paul Svensson tarafından işletildiği gibi alanında oldukça önemli olan Altın Ejder Ödülü’nün de sahibi olmayı başarmış. Dolayısıyla Stockholm’de yaşanabilecek harika yemek deneyimlerinden bir tanesi için Fotografiska restoranı da tercih edilebilir.

Fotografiska aynı zamanda Swedish Museum of Photography adıyla da tanınıyor. Toplu taşımayla müzeye gelmek için ‘Slussen’ durağında inip biraz yürümek gerekiyor. Mesafe çok uzun olmadığı gibi etrafı keşfederek yürümenin keyfi zaten bambaşka. Bu müzede yaklaşık 2 saat geçirebilir, geziyi en iyi noktada bitirmek için restoranda yemek yiyebilirsiniz.

Müzede yer alan sergileri ve tarihlerini bu adresten https://www.fotografiska.com/sto/en/ takip edebilirsiniz. Ayrıca web adresinden online bilet alıp zaman kazanabilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri: Fotografiska giriş ücreti 12 yaş altına ücretsizken, yetişkinler için 165 SEK (98 TL) şeklinde, ziyaret saatleri de Pazar – çarşamba günleri arası 09:00 – 23:00 Perşembe, Cuma ve cumartesi 09:00 – 01:00 arasındadır.

Adres: Stadsgårdshamnen 22, 116 45 Stockholm

Yol Tarifi: 4, 5 ve 66 numaralı otobüslerle müzeye ulaşabilirsiniz. Tren tercih ederseniz Pendeltag durağında inebilirsiniz. Metro içinse 13 ve 14 no’lu metroları kullanabilirsiniz. 

Yakın Yerler: Fjallgatan, Sofia Kyrka, Katarina Kyrka