Djurgarden Adası

Şehrin öne çıkan cazibe merkezlerinden bir tanesi olan Djurgarden Adası’nın önemi gerçekten de büyük. Adanın kraliyet mülkiyetine dahil olması zaten burayı zaten yeterince önemli kılıyor. Bunun yanı sıra ada bünyesinde ABBA: The Museum, Vasa Müzesi, Skansen (Açıkhava müzesi) Gröna Lund (Eğlence parkı) gibi önemli yerler bulunuyor. Ulaşımın kolaylığının yanında hem müzeler gibi kültür sanat alanlarına hem de koruma altında tutulan yeşil alanlara ev sahipliği yaptığından yerli yabancı herkesin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi haline gelmiş.

Tabii ki adanın özelliği sadece bunlarla da kalmıyor. Burası aynı zamanda dünyanın ilk ulusal şehir parkı özelliğine sahip. Yerlilere sorulduğunda -kraliyet av alanı- olarak da kabul gören dev bir bahçe olarak bahsediliyor. Adanın kendisi dışında ev sahipliği ettiği yerlerin de dünyaca ünü var. Sadece ülkenin değil, Avrupa’nın en büyüğü olarak bilinen eğlence parkı olan Gröna Lund adanın hareketliliğini artıran oluşumlardan bir başkası.

Kraliyet mülkiyetindeki varlığını 15. yy.’dan beri sürdüren Djurgarden Adası eğlencenin yanı sıra şık ve özel akşam yemekleri için de en iyi adreslerden bir tanesi olarak biliniyor. Av alanı etrafında yer alan şık restoranlar lezzet, hizmet ve ambiyanslarıyla dikkat çekiyor. Tercihiniz yemekten yana olmayacaksa aynı şıklıkta hizmet sunan kafe ve barlar da bulunuyor.

Şehir merkezinden Djurgarden Adası’na ulaşım için çok sayıda seçeneğiniz var: Feribot, otobüs, tramvay ve yürüyüş. Stockholm’ün keyfini tam anlamıyla sürebilmek için özellikle günün erken saatlerinde koşu, yürüyüş gibi spor yapan insanlarla doluyor. İster onlar gibi sabah sporuna ister keyifli bir yürüyüşü deneyimlemek için Djurgarden Adası’na şehir merkezinden yürüyerek yalnızca 10 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Stockholm’e görülmesi gereken yerlerin en başında gelen Djurgarden Adası ziyaretçilerinde büyüleyici bir etki bıraktığı da bir gerçek.

Ziyaret Bilgileri: Adaya giriş için herhangi bir ücret ödemek gerekmiyor.

Adres: Djurgarden, Östermalm, Stockholm

Yol Tarifi: Stockholm Limanı’ndan kalkan feribotla 9 dakikada adada olmanız mümkün.47 ya da 69 no’lu otobüs ve 7 no’lu tramvayla da buraya ulaşabiliyorsunuz.

Yakın Yerler: Prins Eugens Waldemarsudde, The Museum of Spirits, Nordic Museum,