ABBA The Museum

Djurgarden Adası’nın ev sahipliği ettiği kaliteli kültürel mekanlardan bir tanesi de ABBA The Museum’dır. Müzikseverlerin hemen anlayacağı üzere ABBA The Museum adını İsveçli ve ününü dünyaya salmış ABBA grubundan alıyor. Kuruluş yılı 2013 olan bu müze Liverpool’da yer alan Beatles Müzesi ile benzer niteliklere sahip. Zaten kuruluşu esnasında da buradan esinlenilmiş.

2013 yılı gibi henüz çok da uzun bir geçmişi olmasa da İsveç Müzik Onur Listesi’nin en fazla dikkat çeken sergilerinden baş sıralarda ABBA: The Museum Koleksiyonu yer alıyor.

ABBA: The Museum isminde yer alan eserler arasında grubun konserler ve müzikallerde giydiği kostümler orijinal olarak sergileniyor. Kostümlerin yanı sıra ödüller ve albümler de yer alıyor. Eğer bu grubu tanıyor ve beğeniyorsanız sadece bunlar bile müzede keyifli dakikalar geçirmenize yeterli olacaktır. Fakat bir de grup elemanlarının maketleriyle şarkı söylemek bu eğlenceyi kat be kat artırıyor. Hem böylesine ünlü ve değerli bir müzik grubunun müzesi olması hem de içerisindeki aktivitelerin ziyaretçilere çok keyifli zaman geçirmesini sağladığından giriş ücretleri de ortalamanın üzerinde.

Müzede yer alan sinema salonunda belirli zamanlarda film gösterimi yapılıyor. Özel grup davetleri, etkinlikler ve sergiler için de kullanılan müzede konaklama veya şık bir yemek deneyimi de yaşayabiliyorsunuz. ABBA The Museum bünyesinde hizmet veren otel ve restoranda biraz pahalı olsa da keyifli bir akşam geçirebiliyorsunuz.

Ziyaret Bilgileri: Ziyaret saatleri 10:00 – 18:00 şeklindedir. Giriş ücretleri yetişkin 250 SEK (148 TL), 7-15 yaş arası 95 SEK (56 TL), Uluslararası veya İsveç öğrenci kartı bulunan öğrencilere 175 SEK (104 TL) şeklinde. Bunların yanında 2 yetişkin ve 7-15 yaş arası 4 çocuk ile aile bileti de alınabiliyor. ABBA The Museum aile bileti fiyatı ise 595 SEK (353 TL) Biletleri müzenin web adresinden (abbathemuseum.com/en/) online satın almak kapı önü kuyruklarında beklemeye gerek kalmadan gezintiye başlamayı sağlıyor.

Adres: Djurgårdsvägen 68 115 21 Stockholm

Yol Tarifi: Stockholm Limanı’ndan kalkan feribotla 9 dakikada adada olmanız mümkün.76 ya da 69 no’lu otobüs ve 7 no’lu tramvayla da buraya ulaşabiliyorsunuz.

Yakın Yerler: Vasa Museum,Liljevalchs Konsthall